Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Baseny – prace hydroizolacyjne i okładzinowe

Ciąg dalszy artykułu...

W basenach można stosować: granity i granodioryty (skały głębinowe), marmur, kwarcyt (skały metamorficzne), dolomity, wapienie, piaskowce (skały przeobrażone), bazalt, doleryt, ryolit (skały wulkaniczne) [22]. Ich dobór jest zawsze indywidualny. W żadnym wypadku nie wolno stosować w basenach kamieni naturalnych, które nie mają odpowiednich badań, jasno stwierdzających, że dana okładzina z kamieni naturalnych cechuje się parametrami pozwalającymi na takie zastosowanie.

Zaprawy do spoinowania – co warto wiedzieć?

 

Ile kosztują prace hydroizolacyjne i okładzinowe w basenach?

 

Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych (cz. 1.)

 

Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych (cz. 2.)

 

Baseny – prace hydroizolacyjne i okładzinowe

 

Jakie powłoki hydroizolacyjne stosować w basenach pływackich?

 

Należy podkreślić, że układanie kamieni naturalnych metodą „buttering-floating” i zastosowanie odpowiednich do tego celu zapraw klejących i spoinujących wymaga zarówno odpowiedniej praktyki, jak i wiedzy o właściwościach kamieni naturalnych oraz właściwościach stosowanych zapraw. Nie jest to łatwe, biorąc pod uwagę fakt, że nie wszystkie właściwości kamieni naturalnych zostały poznane. W błąd mogą też wprowadzić (i wprowadzają) oznaczenia handlowe i sugerowane właściwości i zastosowania.

Sam mechanizm powstawania przebarwień i wykwitów w okładzinach z kamieni naturalnych nie będzie tu omawiany, podkreślić jednak należy, ze głównymi przyczynami powstawania przebarwień w basenach mogą być:

  • oddziaływanie wody basenowej (związki żelaza, manganu itp.) oraz znajdujących się w niej zanieczyszczeń,
  • nieodpowiednie zaprawy klejące i spoinujące,
  • niewłaściwe środki czyszczące, specyficzne właściwości samych minerałów.

Zazwyczaj niemożliwe jest usunięcie z kamieni naturalnych organicznych i nieorganicznych substancji, które spowodowały pojawienie się wykwitów w trakcie eksploatacji niecki.
Jeżeli chodzi o wykwity, na ogół są to związki węglanu wapnia powstałe na skutek kapilarnego transportu wodorotlenku wapnia i późniejszych procesów przekształcania się go w biały węglan wapnia, przede wszystkim w strefach spoin. Sprzyja temu fakt, że woda basenowa jest miękka i ma niskie pH. Tego typu wykwity są możliwe do usunięcia np. przez mechaniczne szczotkowanie, o ile zostanie ono przeprowadzone odpowiednio wcześnie. Środki czyszczące zawierające kwasy nie mogą być stosowane przy okładzinach z kamieni typu wapienie czy marmury. Z drugiej strony zasadowe lub rozpuszczalnikowe preparaty czyszczące również nie nadają się do zastosowania w takich miejscach, dlatego dostawca kamieni powinien opracować dla inwestora konkretny sposób czyszczenia lub dostarczyć odpowiedni preparat.
W świetle obecnej wiedzy [22] nie da się zabezpieczać kamieni naturalnych stosowanych w nieckach basenowych przez impregnację czy lakierowanie.
Zastosowanie kamieni naturalnych wyklucza także użycie do wypełniania szczelin dylatacyjnych uszczelniaczy silikonowych o sieciowaniu octowym.

* * *

Podane w artykule wytyczne są wymaganiami normowymi, ponadto specyfika konstrukcji basenowych stawia równie wysokie wymagania dotyczące technologii wykonania. Zagadnienia te zostaną omówione w kolejnym artykule.


Literatura

1. E. Neufert, „Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego”, Arkady 1995.
2. ZDB Merkblatt „Keramische Beläge im Schwimmbadbau. Hinweise für Planung und Ausführung”, IX 1994.
3. ZDB Merkblatt „Schwimmbadbau. Hinweise für Planung und Ausführung keramischer Beläge im Schwimbadbau”, X 2005.
4. „Richtlinie für die Planung und Ausführung von Abdichtung erdberührter Bauteile mit flexiblen Dichtungsschlämmen”, Deutsche Bauchemie e.V. 2006.
5. „Richtlinie für Flexmörtel. Definition und Einsatzbereiche”, VI 2001.
6. ZDB Merkblatt „Hinweise für die Ausführung Verbundabdichtungen mit Bekleidungen und Belägen aus Fliesen und Platten für den Innenund Außenbereich”, I 2005.
7. ZDB Merkblatt „Außenbeläge. Belagkonstruktionen mit Fliesen und Platten außerhalb von Gebäuden”, VII 2005.
8. ZUAT-15/IV.13/2002 „Wyroby zawierające cement przeznaczone do wykonywania powłok hydroizolacyjnych”, Warszawa, ITB, 2002.
9. PN-EN 1504-2:2006 „Wyroby i systemy do ochrony i napraw konstrukcji betonowych. Definicje, wymagania, sterowanie jakością i ocena zgodności. Część 2: Systemy ochrony powierzchniowej betonu”.
10. ZUAT 15/VI.05-3/2005 „Wyroby do zabezpieczania powierzchni betonowych przed korozją. Część III: Wyroby do powłok ochronnych ograniczające dostęp agresywnych środowisk”, Warszawa, ITB, 2005.
11. PN-EN 206-1:2003 „Beton. Część 1: Wymagania, właściwości, produkcja i zgodność”.
12. ZUAT 15/VI.05-1/2005 „Wyroby do zabezpieczenia powierzchni betonowych przed korozją. Część I: Wyroby do wykonywania ciągłych izolacji chemoodpornych. Ciekłe żywice syntetyczne i kompozycje z żywic syntetycznych”, Warszawa, ITB, 2005.
13. PN-EN 12004:2002 „Kleje do płytek. Definicje i wymagania techniczne”.
14. PN-EN 12002:2005 „Kleje do płytek. Oznaczanie odkształcenia poprzecznego cementowych klejów i zapraw do spoinowania”.
15. Merkblatt 25.01 „Stahlbetonbecken mit keramischen Auskleidungen – Schwinden und dessen Einfluss auf das Verbundverhalten”, Bundesverband öffentliche Bäder, 2002.
16. PN-EN 13888:2004 „Zaprawy do spoinowania płytek. Definicje i wymagania techniczne”.
17. PN-EN ISO 11600:2004 „Konstrukcje budowlane. Wyroby do uszczelniania. Klasyfikacja i wymagania dotyczące kitów”.
18. PN-B-30151:1997 „Kit tiokolowy”.
19. PN-EN 14411:2005 „Płytki i płyty ceramiczne. Definicje, klasyfikacja, charakterystyki i znakowanie”.
20. Merkblatt „Bodenbelaege für nassbelastete Barfussbereiche”, Bundesverband der Unfallkasten, VII 1999.
21. DIN 51097 1992-11 „Prüfung von Bodenbelägen. Bestimmung der rutschhemmenden Eigenschaft. Naßbelastete Barfußbereiche. Begehungsverfahren. Schiefe Ebene”.
22. Ch. Saunus, „Schwimmbäder. Planung. Ausführung. Betrieb”, Krammer Verlag 2005.
23. Materiały firmy Agrob Buchtal.


1) Zagadnienia związane z projektowaniem i wykonaniem niecek z betonu wodonieprzepuszczalnego zostaną poruszone w kolejnym artykule.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.