Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Baseny – prace hydroizolacyjne i okładzinowe

Ciąg dalszy artykułu...

W basenach można stosować: granity i granodioryty (skały głębinowe), marmur, kwarcyt (skały metamorficzne), dolomity, wapienie, piaskowce (skały przeobrażone), bazalt, doleryt, ryolit (skały wulkaniczne) [22]. Ich dobór jest zawsze indywidualny. W żadnym wypadku nie wolno stosować w basenach kamieni naturalnych, które nie mają odpowiednich badań, jasno stwierdzających, że dana okładzina z kamieni naturalnych cechuje się parametrami pozwalającymi na takie zastosowanie.

Zaprawy do spoinowania – co warto wiedzieć?

 

Ile kosztują prace hydroizolacyjne i okładzinowe w basenach?

 

Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych (cz. 1.)

 

Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych (cz. 2.)

 

Baseny – prace hydroizolacyjne i okładzinowe

 

Jakie powłoki hydroizolacyjne stosować w basenach pływackich?

 

Należy podkreślić, że układanie kamieni naturalnych metodą „buttering-floating” i zastosowanie odpowiednich do tego celu zapraw klejących i spoinujących wymaga zarówno odpowiedniej praktyki, jak i wiedzy o właściwościach kamieni naturalnych oraz właściwościach stosowanych zapraw. Nie jest to łatwe, biorąc pod uwagę fakt, że nie wszystkie właściwości kamieni naturalnych zostały poznane. W błąd mogą też wprowadzić (i wprowadzają) oznaczenia handlowe i sugerowane właściwości i zastosowania.

Sam mechanizm powstawania przebarwień i wykwitów w okładzinach z kamieni naturalnych nie będzie tu omawiany, podkreślić jednak należy, ze głównymi przyczynami powstawania przebarwień w basenach mogą być:

  • oddziaływanie wody basenowej (związki żelaza, manganu itp.) oraz znajdujących się w niej zanieczyszczeń,
  • nieodpowiednie zaprawy klejące i spoinujące,
  • niewłaściwe środki czyszczące, specyficzne właściwości samych minerałów.

Zazwyczaj niemożliwe jest usunięcie z kamieni naturalnych organicznych i nieorganicznych substancji, które spowodowały pojawienie się wykwitów w trakcie eksploatacji niecki.
Jeżeli chodzi o wykwity, na ogół są to związki węglanu wapnia powstałe na skutek kapilarnego transportu wodorotlenku wapnia i późniejszych procesów przekształcania się go w biały węglan wapnia, przede wszystkim w strefach spoin. Sprzyja temu fakt, że woda basenowa jest miękka i ma niskie pH. Tego typu wykwity są możliwe do usunięcia np. przez mechaniczne szczotkowanie, o ile zostanie ono przeprowadzone odpowiednio wcześnie. Środki czyszczące zawierające kwasy nie mogą być stosowane przy okładzinach z kamieni typu wapienie czy marmury. Z drugiej strony zasadowe lub rozpuszczalnikowe preparaty czyszczące również nie nadają się do zastosowania w takich miejscach, dlatego dostawca kamieni powinien opracować dla inwestora konkretny sposób czyszczenia lub dostarczyć odpowiedni preparat.
W świetle obecnej wiedzy [22] nie da się zabezpieczać kamieni naturalnych stosowanych w nieckach basenowych przez impregnację czy lakierowanie.
Zastosowanie kamieni naturalnych wyklucza także użycie do wypełniania szczelin dylatacyjnych uszczelniaczy silikonowych o sieciowaniu octowym.

* * *

Podane w artykule wytyczne są wymaganiami normowymi, ponadto specyfika konstrukcji basenowych stawia równie wysokie wymagania dotyczące technologii wykonania. Zagadnienia te zostaną omówione w kolejnym artykule.


Literatura

1. E. Neufert, „Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego”, Arkady 1995.
2. ZDB Merkblatt „Keramische Beläge im Schwimmbadbau. Hinweise für Planung und Ausführung”, IX 1994.
3. ZDB Merkblatt „Schwimmbadbau. Hinweise für Planung und Ausführung keramischer Beläge im Schwimbadbau”, X 2005.
4. „Richtlinie für die Planung und Ausführung von Abdichtung erdberührter Bauteile mit flexiblen Dichtungsschlämmen”, Deutsche Bauchemie e.V. 2006.
5. „Richtlinie für Flexmörtel. Definition und Einsatzbereiche”, VI 2001.
6. ZDB Merkblatt „Hinweise für die Ausführung Verbundabdichtungen mit Bekleidungen und Belägen aus Fliesen und Platten für den Innenund Außenbereich”, I 2005.
7. ZDB Merkblatt „Außenbeläge. Belagkonstruktionen mit Fliesen und Platten außerhalb von Gebäuden”, VII 2005.
8. ZUAT-15/IV.13/2002 „Wyroby zawierające cement przeznaczone do wykonywania powłok hydroizolacyjnych”, Warszawa, ITB, 2002.
9. PN-EN 1504-2:2006 „Wyroby i systemy do ochrony i napraw konstrukcji betonowych. Definicje, wymagania, sterowanie jakością i ocena zgodności. Część 2: Systemy ochrony powierzchniowej betonu”.
10. ZUAT 15/VI.05-3/2005 „Wyroby do zabezpieczania powierzchni betonowych przed korozją. Część III: Wyroby do powłok ochronnych ograniczające dostęp agresywnych środowisk”, Warszawa, ITB, 2005.
11. PN-EN 206-1:2003 „Beton. Część 1: Wymagania, właściwości, produkcja i zgodność”.
12. ZUAT 15/VI.05-1/2005 „Wyroby do zabezpieczenia powierzchni betonowych przed korozją. Część I: Wyroby do wykonywania ciągłych izolacji chemoodpornych. Ciekłe żywice syntetyczne i kompozycje z żywic syntetycznych”, Warszawa, ITB, 2005.
13. PN-EN 12004:2002 „Kleje do płytek. Definicje i wymagania techniczne”.
14. PN-EN 12002:2005 „Kleje do płytek. Oznaczanie odkształcenia poprzecznego cementowych klejów i zapraw do spoinowania”.
15. Merkblatt 25.01 „Stahlbetonbecken mit keramischen Auskleidungen – Schwinden und dessen Einfluss auf das Verbundverhalten”, Bundesverband öffentliche Bäder, 2002.
16. PN-EN 13888:2004 „Zaprawy do spoinowania płytek. Definicje i wymagania techniczne”.
17. PN-EN ISO 11600:2004 „Konstrukcje budowlane. Wyroby do uszczelniania. Klasyfikacja i wymagania dotyczące kitów”.
18. PN-B-30151:1997 „Kit tiokolowy”.
19. PN-EN 14411:2005 „Płytki i płyty ceramiczne. Definicje, klasyfikacja, charakterystyki i znakowanie”.
20. Merkblatt „Bodenbelaege für nassbelastete Barfussbereiche”, Bundesverband der Unfallkasten, VII 1999.
21. DIN 51097 1992-11 „Prüfung von Bodenbelägen. Bestimmung der rutschhemmenden Eigenschaft. Naßbelastete Barfußbereiche. Begehungsverfahren. Schiefe Ebene”.
22. Ch. Saunus, „Schwimmbäder. Planung. Ausführung. Betrieb”, Krammer Verlag 2005.
23. Materiały firmy Agrob Buchtal.


1) Zagadnienia związane z projektowaniem i wykonaniem niecek z betonu wodonieprzepuszczalnego zostaną poruszone w kolejnym artykule.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.