![]() |
Rys. 1–4. Typowe miejsca dociepleń włóknocelulozą: 1 – ocieplenie zewnętrznej ściany i stropu; 2 – ocieplenie ściany środkowej i stropu, 3 – ocieplenie ściany stropodachu i stropu; 4 – docieplenie stropodachu. |
Ogólnie rzecz biorąc, zakres stosowania jest praktycznie taki sam, jak wełen mineralnych i szklanych, z tym ograniczeniem, że jak do tej pory nie występują prefabrykowane elementy celulozowe (maty i panele), co jest barierą techniczną, ale nie wynikającą z funkcji w przegrodzie, tylko sposobu aplikacji. Po zadmuchaniu celuloza wbudowana spełnia te same funkcje i wymagania, co inne izolacje, a przy tym góruje nad nimi sobie właściwymi cechami, omówionymi w cz. I.
Literatura
1. Materiały informacyjne dotyczące izolacji celulozowych firm: Nordiska Ekofiber, Ecoservice, LM Active Leszek Majewski, Derowerk, Nami 2000, Applegate Insulation, Stolbau-Eko.
2. M. Bomberg, „Celulozowe Izolacje Termiczne (CIT) – 80 lat rozwoju” (referat na prawach rękopisu wygłoszony na VII Targach Materiałów Budownictwa Mieszkaniowego i Wyposażenia Wnętrz „DOM” w Kielcach (23–26.03.2000 r.)).
1)Retardantami i impregnatami chronione jest także drewno budowlane, które w eksploatacji na skutek kontaktu z wodą też narażone jest na utratę właściwości ochronnych. Udzielenie przekonującej odpowiedzi wymaga zatem przeprowadzenia szczegółowych badań. Według zaczerpniętych informacji np. kwas borowy [H3BO3] jest słabo rozpuszczalny w wodzie (w temp. 0°C → 1,9 g/100 cm3). Ten wzrost rozpuszczalności zależny jest od wzrostu temperatury. W wodzie zachowuje się jak słaby kwas. Również boraks jest słabo rozpuszczalny w wodzie (w temp. 21°C → 2,7 g w 100 cm3), a w jej środowisku tworzy roztwór słabo zasadowy (pH = 9,2), prawie niezależny od stężenia [źródło: Internet].
IZOLACJE 4/2006