Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Celulozowe izolacje termiczne (cz. 2)

Jacek Sawicki  |  03.11.2010
Ciąg dalszy artykułu... Rys. 1-4 LM Active, Nordiska Ekofiber
Rys. 1–4. Typowe miejsca dociepleń włóknocelulozą:
1 – ocieplenie zewnętrznej ściany i stropu;
2 – ocieplenie ściany środkowej i stropu,
3 – ocieplenie ściany stropodachu i stropu;
4 – docieplenie stropodachu.


Ogólnie rzecz biorąc, zakres stosowania jest praktycznie taki sam, jak wełen mineralnych i szklanych, z tym ograniczeniem, że jak do tej pory nie występują prefabrykowane elementy celulozowe (maty i panele), co jest barierą techniczną, ale nie wynikającą z funkcji w przegrodzie, tylko sposobu aplikacji. Po zadmuchaniu celuloza wbudowana spełnia te same funkcje i wymagania, co inne izolacje, a przy tym góruje nad nimi sobie właściwymi cechami, omówionymi w cz. I.


Literatura

1. Materiały informacyjne dotyczące izolacji celulozowych firm: Nordiska Ekofiber, Ecoservice, LM Active Leszek Majewski, Derowerk, Nami 2000, Applegate Insulation, Stolbau-Eko.
2. M. Bomberg, „Celulozowe Izolacje Termiczne (CIT) – 80 lat rozwoju” (referat na prawach rękopisu wygłoszony na VII Targach Materiałów Budownictwa Mieszkaniowego i Wyposażenia Wnętrz „DOM” w Kielcach (23–26.03.2000 r.)).


1)Retardantami i impregnatami chronione jest także drewno budowlane, które w eksploatacji na skutek kontaktu z wodą też narażone jest na utratę właściwości ochronnych. Udzielenie przekonującej odpowiedzi wymaga zatem przeprowadzenia szczegółowych badań. Według zaczerpniętych informacji np. kwas borowy [H3BO3] jest słabo rozpuszczalny w wodzie (w temp. 0°C → 1,9 g/100 cm3). Ten wzrost rozpuszczalności zależny jest od wzrostu temperatury. W wodzie zachowuje się jak słaby kwas. Również boraks jest słabo rozpuszczalny w wodzie (w temp. 21°C → 2,7 g w 100 cm3), a w jej środowisku tworzy roztwór słabo zasadowy (pH = 9,2), prawie niezależny od stężenia [źródło: Internet].

IZOLACJE 4/2006

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnij dach! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Dobra robota zaczyna się od dobrego materiału... ZOBACZ »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.