Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Celulozowe izolacje termiczne (cz. 2)

Jacek Sawicki  |  03.11.2010
Ciąg dalszy artykułu...


Fot.4 Ecoservice
Fot. 4. Natrysk izolacji celulozowej na ścianę metodą „na mokro”. Jej powierzchnię równomiernie napyla się włóknami celulozy zwilżonej zdyspergowanym spoiwem.
Fot. 5 LM Active Leszek Majewski
Fot. 5–6. Pokrywanie ściany elewacyjnej izolacją celulozową metodą „na mokro”: 5 – operator nanosi technologiczną warstwę ocieplenia w pustki kratownic, na których mocowane są później płyty elewacyjne
Strefy konstrukcji budowlanych przed rozpoczęciem robót ociepleniowych wymagają przygotowania zgodnie z instrukcjami producenta materiałów izolacyjnych; przede wszystkim zapewnienia warunku dostępu do izolowanych stref; jest to konieczne, by wykonanie było sprawne i unikające strat czasu na zbędne czynności (np. zdejmowanie paneli bądź wiercenie niepotrzebnych otworów, gdy istnieją miejsca łatwego dostępu do wnętrza przegrody). Takie roboty powinno się prowadzić dopiero po ukończeniu montażu tych wszystkich instalacji, które później zostaną zakryte materiałem izolacyjnym (instalacje wodno-kanalizacyjne, okablowanie, przewody klimatyzacyjno-wentylacyjne bądź inne elementy instalowane w izolowanej ścianie).


Wybór metody nakładania izolacji i dostosowany do niej szczegółowy algorytm postępowania zależą od indywidualnych cech konstrukcyjnych izolowanej strefy w budynku oraz używanego sprzętu.


PREFERENCJE


Z uwagi na charakter materiału (środowisko jednorodne) izolacje celulozowe znakomicie sprawdzają się w budownictwie drewnianym (szkieletowym). Również w budownictwie murowym ten materiał jest akceptowany. Typowymi miejscami lokalizacji włóknocelulozy w konstrukcjach budowlanych są przestrzenie w stropach międzypiętrowych i ostatniej kondygnacji, pustki połaci dachowych, stropodachów wentylowanych i przegród ściennych wraz z ich płaszczyznami (rys. 1–4). Szczególnie cenną zaletą wynikającą z ich zastosowań jest łatwość wykonania docieplenia trudnych miejsc, zwłaszcza pustek w kłopotliwych szczelinach (np. za ekranami bądź w pionach instalacyjnych), gdzie przy okazji izolowane są również umiejscowione w nich instalacje. W sferze zjawisk termostatycznych znacznie zredukowane zostaje też ryzyko występowania negatywnych skutków mostków termicznych (kapilarność włókien celulozy przeciwdziała kondensacji pary wodnej w zagrożonych termicznie miejscach, ponadto ich duża oporność cieplna redukuje występowanie punktu rosy na powierzchni ściany wewnętrznej przegrody).


Stosowane w dociepleniach izolacje termocelulozowe przynoszą daleko idące oszczędności ekonomiczne, do czego przyczyniają się technologie ich układania. Materiał izolacyjny łatwo można rozmieszczać, a jakość wykonywanych z jego użyciem prac na bieżąco kontrolować. Można nim skutecznie dokonywać naprawy izolacji termicznych (wypełniać uszkodzone strefy w ociepleniach) wcześniej wykonywane przy użyciu innych materiałów (tworzyw piankowych, wełen mineralnych, kruszyw ekspandowanych).


OGRANICZENIA w zastosowaniach


Możliwości wykorzystywania izolacji celulozowych w dociepleniach wyznaczają uwarunkowania konstrukcyjne budowli. Wybór izolacji powinien zostać poprzedzony projektem technicznym, w którym określono istotne szczegóły wykonawcze zgodnie z instrukcją firmową (wskazówkami producenta). Na przykład – według niektórych rzeczoznawców – przy konstrukcjach stalowych projekt taki miałby wyszczególniać m.in. sposoby niezbędnych zabezpieczeń elementów konstrukcji przed działaniem retardantów i impregnatów zawartych w celulozie (mają lub mogą mieć nieznaczne właściwości korodogenne). Wokół tej kwestii istnieje jednak rozbieżność stanowisk, bo przyczyn korozji stali jest wiele, a za najważniejszą wśród nich uważana jest wilgoć, której wpływy są redukowane właśnie obecnością higroskopijnej celulozy. Należy przy tym nadmienić, że wbudowane w konstrukcjach elementy metalowe – niezależnie od rodzaju zastosowanego materiału ocieplającego – obligatoryjnie powinny być zabezpieczane ochronnymi powłokami pasywacyjnymi, minimalizującymi zagrożenie korozyjne.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Powłoka ta stanowi elastyczne, trudnościeralne pokrycie posadzek betonowych szczególnie polecane do...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.