Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Złożone systemy izolacji cieplnej z wyprawami tynkarskimi

Jacek Sawicki  |  16.11.2006

W Monitorze Polskim nr 48 z dnia 19.11.2004 r. opublikowane zostało obwieszczenie ministra infrastruktury z dnia 5.11.2004 r. w sprawie wykazu wytycznych do europejskich aprobat technicznych (poz. 829). Zawarto w nim m.in. wytyczne odnoszące się do złożonych systemów izolacji cieplnej z wyprawami tynkarskimi [ETAG1) nr 004].

Głównymi adresatami tych przepisów są uprawnione do badań jednostki certyfikujące (w Polsce – ITB), ale ich ważniejsze przesłanki mogą zainteresować również projektantów, wykonawców i użytkowników.

Wytyczne są w pełni zgodne z postanowieniami dyrektywy Rady nr 89/106/EWG2) dotyczącej wyrobów budowlanych i odnoszą się do złożonych systemów zewnętrznej izolacji cieplnej oraz wypraw tynkarskich stosowanych wraz z nimi jako zewnętrzna izolacja ścian budynków wykonanych z elementów murowych lub z betonu. Mogą one składać się z prefabrykatów wykonanych przez właściciela czy dysponenta systemu bądź komponentów dostarczanych przez dostawców. Stanowią je: produkowany fabrycznie wyrób do izolacji przyklejany do ściany (najczęściej styropian i/lub wełna mineralna), względnie łączony z nią mechanicznie za pomocą kotew, profili, specjalnych łączników itp. bądź jednocześnie przyklejony i mechanicznie łączony ze ścianą, na które nakładany jest na budowie tynk jedno- lub kilkuwarstwowy, przy czym jedną z jego warstw uzbraja siatka podtynkowa. Tynk nakłada się bezpośrednio na warstwę izolacji bez pozostawienia pustki powietrznej lub warstw rozdzielających.

Projekty systemów zakładają zachowanie dla różnych rodzajów ścian odpowiedniej izolacyjności cieplnej. Ich cel nie zakłada zapewnienia szczelności konstrukcji na przenikanie powietrza. Uzyskiwany opór cieplny nie powinien być mniejszy niż 1 (m2·K)/W.

Ocena przydatności systemów izolacji

Wytyczne zawierają opisy procedur (sposobów prowadzenia badań) związanych z wydaniem oceny złożonych systemów zewnętrznej izolacji cieplnej w odniesieniu do ich przewidywanych zastosowań: wstępne ich zdefiniowanie przez producenta ubiegającego się o Europejską Aprobatę Techniczną (aprobatę EAT), w procedurach badawczych poddawanie ocenie w aspekcie przyszłych zadań w warunkach użytkowych, określenie charakterystyk podstawowych, stawianych obiektom, wymagań, które muszą również spełniać systemy, sposoby weryfikacji i klasyfikacji prowadzone na podstawie metod ustalonych i opisanych w normach. Oceniane zostają następujące, wymienione niżej kategorie cech użytkowych.

1. Nośność i stateczność nienośnych elementów obiektów (bezpieczeństwo użytkowania).
Bezwzględnie wymagane jest zachowanie stateczności systemów w różnych warunkach: przy naprężeniach wywołanych oddziaływaniem grawitacyjnym systemów (ciężarem własnym), zmianach wilgotnościowych i termicznych (różnym stopniem rozszerzalności poszczególnych elementów w systemie), a także ruchach budynku i działań wiatru (siłach jego parcia, ssania i wibracji). Podczas eksploatacji systemy muszą utrzymywać się na ścianach bez szkodliwych deformacji. W szczególności ruchy konstrukcji budynku nie mogą powodować tworzenia się rys i spękań na jego zewnętrznych powierzchniach ani zaniku przyczepności systemu ocieplenia w warunkach zmian termicznych i naprężeń użytkowych (z wyjątkiem złączy konstrukcji, które wymagają odrębnych zabezpieczeń, np. dylatowania).

2. Bezpieczeństwo pożarowe.
Według założeń wymagania w zakresie reakcji na ogień muszą być zgodne z przepisami prawnymi, regulacjami i przepisami administracyjnymi dotyczącymi końcowego zastosowania w budynku.

powiązane produkty

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.