Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Izolacje akustyczne i antywibracyjne w chłodnictwie

Jacek Sawicki  |  06.12.2010

Źródłami hałasu i wibracji w chłodnictwie są urządzenia chłodnicze, czyli maszyny cieplne wykorzystywane w technice chłodniczej i klimatyzacyjnej.

Technika chłodnicza, oprócz branży spożywczej, stosowana jest w różnych gałęziach gospodarki. Urządzenia chłodnicze wykorzystywane są w wielu procesach technologicznych w przemyśle, medycynie, biologii, sporcie i rekreacji. Instalowane mogą być w pomieszczeniach budynków przemysłowych i publicznych oraz środkach transportu. Sens ich działania sprowadza się do wytwarzania zimna. Do tego celu wykorzystuje się zjawiska:

  • termoelektryczności, bazując na własnościach fizykochemicznych pracujących półprzewodnikowych modułów termoelektrycznych, potocznie nazywanych ogniwami Peltiera (sposoby chłodzenia elementów wielu specjalistycznych urządzeń elektronicznych i precyzyjnych urządzeń stosowanych w medycynie, biologii, kosmonautyce),
  • rozprężania gazów, gdzie pozyskuje się ich właściwości oziębiające,
  • zmiany stanu skupienia czynnika chłozącego (chłodziwa), gdzie wykorzystuje się jego właściwości topnienia, sublimacji, parowania i wrzenia.
Fot. PPH Cool
 Fot. PPH Cool

Fot. 1. Na górze: Chłodnicza sprężarka tłokowa półhermetyczna na podkładkach wibroizolacyjnych 
Na dole: widoczna konstrukcja wewnątrz

Najprostszym sposobem chłodzenia jest wykorzystanie czynnika chłodzącego (chłodziwa), które wytwarza się w wytwornicach lodu. Czynnik taki, topiąc się, chłodzi otoczenie1). Do zapewnienia stałości chłodzenia wymieniony sposób wymaga sukcesywnego uzupełniania chłodziwa (np. przesypywanie świeżych ryb lodem), które bezpowrotnie jest tracone. Znacznie wygodniejsze jest wykorzystywanie ciepła parowania i wrzenia cieczy (np. azotu, ciekłego amoniaku, freonu, chlorku metylu).

Czynnik chłodzący cyrkuluje w urządzeniach chłodniczych (określanych mianem chłodziarek sprężarkowych) i w obiegu zamkniętym przechodzi odpowiednio przez fazy rozprężania skroplonego czynnika, odparowywania oraz ponownego skraplania, do czego potrzebna jest energia w celu sprężenia par do ciśnienia panującego w skraplaczu.
Zazwyczaj źródłami emisji hałasu i drgan są elementy lub zespoły urządzen chłodniczych:

  • zestawów sprężarek chłodniczych i napędzających je silników elektrycznych (określanych jako agregaty sprężarkowe),
  • zestawów, które obok wymienionych zawierają także dodatkowe połączenia ze skraplaczem (agregaty skraplające),
  • zestawów zawierających kompletne elementy tworzące urządzenie chłodnicze (agregaty chłodnicze2) oraz kompletne obiegi (urządzenia chłodnicze składające się ze sprężarki, wentylatorowego skraplacza i chłodnicy powietrza).

W czasie ich pracy wytwarzają się dźwięki powietrzne (np. pulsacje gazu powstające na skutek nieciągłego jego dostarczania przez sprężarkę tłoków, hałas skraplaczy wentylatorowych w otwartej przestrzeni lub w maszynowni, szumy w kanałach wentylacyjnych). W konstrukcji urządzeń chłodniczych rozchodzą się także dźwięki materiałowe (wibracje), które powodowane są najczęściej przez oscylujące mechanizmy napędowe czy niewyważone momenty sił (np. od silnika). Producenci sprzętu chłodniczego we własnym interesie kładą duży nacisk na spełnianie przez niego wymagań akustycznych i poddają go odpowiednim testom oraz badaniom wykonywanym przez jednostki aprobujące.

Klimat akustyczny towarzyszący pracy urządzeń chłodniczych musi uwzględniać higienę zdrowia. Przyjęto, że domowe i handlowe chłodziarki, ciągi chłodnicze i klimatyzatory oraz urządzenia pracujące w pomieszczeniach, gdzie przebywają osoby, nie powinny być źródłami emisji drgań i dźwięków. Pod pewnymi warunkami wiekszą tolerancję dla ich emisji dopuszczono jedynie przy dużych przemysłowych urządzeniach chłodniczych. W tym celu wykonywane są odrębne badania i prace projektowe nad szczegółami konstrukcyjnymi zabezpieczającymi otoczenie przed podwyższoną emisją dźwięków.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.