Taras z drenażowym odprowadzeniem wody

mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 1/2009  |  18.10.2010  |  1
Schüco

Tarasy są chętnie stosowane w apartamentach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej (kawiarniach, restauracjach), a także w małych domkach jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego – ładnie wykonany taras może znacznie poprawić atrakcyjność budynku, a w przypadku restauracji, kawiarni itp. może być elementem przyciągającym klientów. Paradoksem jest natomiast, że ta tak chętnie stosowana i atrakcyjna architektonicznie część konstrukcji budynku jest jednocześnie jedną z najtrudniejszych do wykonania.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA - kliknij tutaj »

Ogólnie rzecz ujmując, istnieją dwa podstawowe sposoby hydroizolacji tarasów: z powierzchniowym odprowadzeniem wody (wiąże się on z wykonaniem uszczelnienia zespolonego, czyli podpłytkowego) (rys. 1), z drenażowym odprowadzeniem wody opadowej (rys. 2). Założenia leżące u podstaw tych dwóch wariantów zostały przedstawione na rys. 3 i 4. Obydwa rozwiązania przy prawidłowym zaprojektowaniu i wykonaniu są jednakowo skuteczne (Czytaj więcej na ten temat). Tarasy z drenażowym odprowadzeniem wody ze względu na układ termoizolacji można podzielić na konstrukcje: w układzie odwróconym, tzn. z hydroizolacją umieszczoną pod warstwą termoizolacji (rys. 5), w układzie tradycyjnym, w którym termoizolacja chroniona jest przez hydroizolację (rys. 6, 7), bez termoizolacji – naziemne lub nad pomieszczeniami nieogrzewanymi (rys. 8). Wariant ten jest bardzo podobny do uszczelnienia balkonów.

 

 
Rys. 1. Przykład rozwiązania konstrukcyjnego
uszczelnienia tarasu – wariant z powierzchniowym
odprowadzeniem wody (uszczelnienie podpłytkowe):
1 – obróbka blacharska progu drzwiowego (okapnik),
2 – obróbka blacharska, 3 – taśma uszczelniająca,
4 – okładzina ceramiczna na kleju elastycznym,
5 – elastyczna mikrozaprawa uszczelniająca,
6 – jastrych, 7 – warstwa ochronna, 8 – bitumiczna
izolacja przeciwwodna, 9 – termoizolacja, 10 – paroizolacja,
11 – jastrych spadkowy na warstwie sczepnej, 12 – płyta
konstrukcyjna

Rys. 2. Przykład rozwiązania konstrukcyjnego
uszczelnienia tarasu – wariant z drenażowym
odprowadzeniem wody: 1 – obróbka blacharska
progu drzwiowego (okapnik), 2 – obróbka blacharska,
3 – kratka, 4 – okładzina ceramiczna na kleju
elastycznym, 5 – wodoprzepuszczalny jastrych,
6 – warstwa ochronna wodoprzepuszczalna,
7 – warstwa drenująca (mata drenażowa),
8 – bitumiczna izolacja przeciwwodna,
9 – krawędziak drewniany impregnowany,
10 – termoizolacja, 11 – paroizolacja,
12 – jastrych spadkowy na warstwie sczepnej,
13 – płyta konstrukcyjna

Konstrukcja z drenażowym odprowadzeniem wody jest dość podobna do często spotykanych błędnych rozwiązań (rys. 9), w których woda przedostająca się pod płytki i wnikająca w jastrych jest jedną z przyczyn destrukcji. Zatrzymuje się ona na poziomie izolacji z papy i powoduje niszczenie wierzchnich warstw. W tarasach z drenażowym odprowadzeniem wody natomiast ok. 10% wody przedostaje się pod płytki, wchodzi w jastrych, przesiąka przez niego, dochodzi do maty drenażowej i jest usuwane na zewnątrz do rynien. Ewentualne resztki wody, które mogą zamarznąć pod warstwą drenażową, na macie nie stanową niebezpieczeństwa.

 
Fot. 1–2. Listwy do wykonywania dylatacji strefowych w jastrychu wodoprzepuszczalnym
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2009

Komentarze

(1)
Kajetan | 23.09.2014, 19:42
Do wykonania szczelnej konstrukcji tarasu poleciłbym system balkonowo-tarasowy Uzina - codex Balkudrain z drenażowym odprowadzeniem wody: http://www.chemiabudowlana.info/wiadomosci,art,8454,,latwy_w_montazu_system_balkonowo_tarasowy
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.