Taras z drenażowym odprowadzeniem wody

mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 1/2009  |  18.10.2010  |  1
Schüco

Tarasy są chętnie stosowane w apartamentach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej (kawiarniach, restauracjach), a także w małych domkach jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego – ładnie wykonany taras może znacznie poprawić atrakcyjność budynku, a w przypadku restauracji, kawiarni itp. może być elementem przyciągającym klientów. Paradoksem jest natomiast, że ta tak chętnie stosowana i atrakcyjna architektonicznie część konstrukcji budynku jest jednocześnie jedną z najtrudniejszych do wykonania.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA - kliknij tutaj »

Ogólnie rzecz ujmując, istnieją dwa podstawowe sposoby hydroizolacji tarasów: z powierzchniowym odprowadzeniem wody (wiąże się on z wykonaniem uszczelnienia zespolonego, czyli podpłytkowego) (rys. 1), z drenażowym odprowadzeniem wody opadowej (rys. 2). Założenia leżące u podstaw tych dwóch wariantów zostały przedstawione na rys. 3 i 4. Obydwa rozwiązania przy prawidłowym zaprojektowaniu i wykonaniu są jednakowo skuteczne (Czytaj więcej na ten temat). Tarasy z drenażowym odprowadzeniem wody ze względu na układ termoizolacji można podzielić na konstrukcje: w układzie odwróconym, tzn. z hydroizolacją umieszczoną pod warstwą termoizolacji (rys. 5), w układzie tradycyjnym, w którym termoizolacja chroniona jest przez hydroizolację (rys. 6, 7), bez termoizolacji – naziemne lub nad pomieszczeniami nieogrzewanymi (rys. 8). Wariant ten jest bardzo podobny do uszczelnienia balkonów.

 

 
Rys. 1. Przykład rozwiązania konstrukcyjnego
uszczelnienia tarasu – wariant z powierzchniowym
odprowadzeniem wody (uszczelnienie podpłytkowe):
1 – obróbka blacharska progu drzwiowego (okapnik),
2 – obróbka blacharska, 3 – taśma uszczelniająca,
4 – okładzina ceramiczna na kleju elastycznym,
5 – elastyczna mikrozaprawa uszczelniająca,
6 – jastrych, 7 – warstwa ochronna, 8 – bitumiczna
izolacja przeciwwodna, 9 – termoizolacja, 10 – paroizolacja,
11 – jastrych spadkowy na warstwie sczepnej, 12 – płyta
konstrukcyjna

Rys. 2. Przykład rozwiązania konstrukcyjnego
uszczelnienia tarasu – wariant z drenażowym
odprowadzeniem wody: 1 – obróbka blacharska
progu drzwiowego (okapnik), 2 – obróbka blacharska,
3 – kratka, 4 – okładzina ceramiczna na kleju
elastycznym, 5 – wodoprzepuszczalny jastrych,
6 – warstwa ochronna wodoprzepuszczalna,
7 – warstwa drenująca (mata drenażowa),
8 – bitumiczna izolacja przeciwwodna,
9 – krawędziak drewniany impregnowany,
10 – termoizolacja, 11 – paroizolacja,
12 – jastrych spadkowy na warstwie sczepnej,
13 – płyta konstrukcyjna

Konstrukcja z drenażowym odprowadzeniem wody jest dość podobna do często spotykanych błędnych rozwiązań (rys. 9), w których woda przedostająca się pod płytki i wnikająca w jastrych jest jedną z przyczyn destrukcji. Zatrzymuje się ona na poziomie izolacji z papy i powoduje niszczenie wierzchnich warstw. W tarasach z drenażowym odprowadzeniem wody natomiast ok. 10% wody przedostaje się pod płytki, wchodzi w jastrych, przesiąka przez niego, dochodzi do maty drenażowej i jest usuwane na zewnątrz do rynien. Ewentualne resztki wody, które mogą zamarznąć pod warstwą drenażową, na macie nie stanową niebezpieczeństwa.

 
Fot. 1–2. Listwy do wykonywania dylatacji strefowych w jastrychu wodoprzepuszczalnym
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2009

Komentarze

(1)
Kajetan | 23.09.2014, 19:42
Do wykonania szczelnej konstrukcji tarasu poleciłbym system balkonowo-tarasowy Uzina - codex Balkudrain z drenażowym odprowadzeniem wody: http://www.chemiabudowlana.info/wiadomosci,art,8454,,latwy_w_montazu_system_balkonowo_tarasowy
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.