Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Czyszczenie elewacji. Jak zrobić to skutecznie i bez szkód?

Kärcher  |  19.11.2020
Czyszczenie elewacji. Jak zrobić to skutecznie i bez szkód?
Czyszczenie elewacji. Jak zrobić to skutecznie i bez szkód?

Elewacja to wizytówka każdego budynku. Jeśli jest ona czysta i zadbana, to tym samym wzrasta wartość całej nieruchomości. Czyścić tę część budynku można na rozmaite sposoby – korzystając z gorącej lub zimnej wody pod ciśnieniem czy też zaawansowanej technologii suchego lodu. Kärcher – lider technologii czyszczenia – poleca swoje akcesoria i środki do czyszczenia elewacji takie jak szczotka walcowa 500, lance teleskopowe i inne specjalistyczne produkty. Jak czyścić elewację by nikt nie zarzucił nam błędu w sztuce, a efekty były zawsze wspaniałe? Przekonajmy się!

Przy stosowaniu danej technologii należy uwzględnić materiał, z jakiego wykonana została elewacja tj. drewno, tynk, kamień czy metal. Jest to niezbędne dla uzyskania pożądanych rezultatów i uniknięcia uszkodzeń.

Czyszczenie za pomocą gorącej lub zimnej wody oraz pary wodnej

Urządzenia wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody typu HDS marki Kärcher sprawdzają się jako skuteczna i ekonomiczna metoda czyszczenia elewacji. Szczególnie warte uwagi przy tej metodzie czyszczenia jest niskie zużycie wody w porównaniu z pracą przy użyciu zwykłego węża, a także wysoka wydajność czyszczenia. W zależności od powierzchni i rodzaju zabrudzenia użytkownik może zmieniać parametry takie jak: wydatek wody, ciśnienie, temperatura oraz – w razie potrzeby – środek czyszczący i czas aplikacji.

Ciśnienie robocze oraz kąt natarcia, rodzaj dyszy, dystans od czyszczonej powierzchni wraz z wydatkiem wody, wpływają na ciśnienie udaru, czyli siłę wywieraną przez strumień wysokociśnieniowy na czyszczoną powierzchnię. Efekt mechaniczny może być wzmocniony przez zastosowanie dysz rotacyjnych (których jednak nie można stosować na każdej powierzchni, gdyż siła uderzenia strumienia wody jest bardzo duża i przy materiałach delikatnych może dojść do uszkodzenia elewacji).

Karcher

W odróżnieniu od urządzenia wysokociśnieniowego bez podgrzewania wody użytkownik może wykorzystać w procesie czyszczenia również wysoką temperaturę, przyspieszając tym samym proces czyszczenia i gwarantując lepszy efekt prowadzonych prac. Czyszczenie odbywające się w zakresie temperatur od 60 do 80°C prowadzi do znacznie szybszego rozpuszczania zanieczyszczeń i osadów. Zanieczyszczenia olejowe, tłuszcze i sadza mogą być łatwiej usuwane. Głębokość penetracji szczelin jest również większa, dzięki czemu korzenie mchu i porostów są usuwane, co zapobiega ich odrastaniu. Tu najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest czyszczenie urządzeniem HDS w trybie pary. Para dociera w każdą szczelinę i usuwa zarodniki zapobiegając odrastaniu roślin. Oprócz lepszych efektów i krótszego czasu czyszczenia i schnięcia, wykorzystanie urządzeń wysokociśnieniowych z podgrzewaniem wody typu HDS, pracujących wodą o temperaturze przynajmniej 85°C, pozwala na istotne zmniejszenie liczby drobnoustrojów, w tym bakterii i wirusów, co jest szczególnie ważne dziś w dobie pandemii koronawirusa.

Karcher

Zaletą czyszczenia przy zastosowaniu wysokociśnieniowych urządzeń z podgrzewaniem wody jest tryb parowy, w którym czyści się parą wodną o temperaturze nawet do 155°C. Czyszczenie parowe skutecznie usuwa nawet uporczywe zabrudzenia, takie jak farby czy powłoki termoelastyczne. Para jest łagodna dla wrażliwych powierzchni.

Przy czyszczeniu elewacji zaleca się stosowanie tzw. metody dwóch przejść roboczych. Najpierw nanosi się środek czyszczący, a następnie zmywa się go pod wysokim ciśnieniem po upływie czasu aplikacji na powierzchnię.

Doskonałe efekty w większości przypadków osiągnąć też można korzystając z urządzeń bez podgrzewania wody typu HD. Jest to o tyle istotne, że zakup tych urządzeń jest o wiele tańszy i jeśli nie ma konieczności korzystania z gorącej wody, to doskonale się one sprawdzą i w połączeniu ze środkami czyszczącymi zapewnią doskonałe rezultaty czyszczenia. Tej jesieni szczególnie polecić można modele urządzeń HD objęte promocją 360º dla profesjonalistów. Zakup promocyjnych urządzeń jest dodatkowo premiowany voucherem na dalsze zakupy niezawodnego sprzętu niemieckiej marki o wartości 500 lub 1000 zł.

Karcher

Urządzeniem, które sprawdzi się w stu procentach w branży budowalnej przy czyszczeniu elewacji, jest z pewnością model: HD 10/23-4 S Plus. Jest to mocne, niezawodne urządzenie, przeznaczone do długotrwałej, ciężkiej pracy. Wyposażone w mocny, trwały, 4-biegunowy wolnoobrotowy silnik trójfazowy chłodzony wodą i powietrzem i trójtłokowa pompę z mosiężną głowicą. Dostępne z bogatym wyposażeniem dodatkowym, które zwiększa zakres zastosowań. Skuteczny filtr wstępny ochrania pompę przez zabrudzeniami znajdującymi się w doprowadzanej do urządzenia wodzie. Duże ogumowane koła sprawiają, że przemieszczanie maszyny jest łatwe i lekkie nawet na nierównej nawierzchni. W standardzie urządzenie wyposażone w pistolet EASY!Force Advanced z obrotową lancą, 10-metrowy wąż wysokociśnieniowy, dyszę Power i dyszę rotacyjną. EASY!Force oznacza, że praca jest niemal bezwysiłkowa, jest to innowacja firmy Kärcher – jedyne takie rozwiązanie dostępne na rynku. 

Karcher

Czyszczenie przy pomocy suchego lodu

Czyszczenie suchym lodem jest niekiedy jedyną możliwą metodą czyszczenia. Zwłaszcza w przypadku elewacji zabytkowych. Jest to metoda kosztowna, lecz niezwykle skuteczna i bezpieczna dla powierzchni. Nie ma problemu z odprowadzaniem wody czy namakaniem elewacji, suchy lód sublimuje i nie pozostawia jakichkolwiek pozostałości. Pozwala usunąć nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. 

Karcher - czyszczenie elewacji

Metody czyszczenia rekomendowane ze względu na rodzaj czyszczonej powierzchni:

Tynk

Do otynkowanej elewacji zaleca się stosowanie gorącej wody pod ciśnieniem, często w połączeniu z użyciem pary wodnej. Metoda ta jest delikatna i osiąga doskonałą skuteczność czyszczenia. Nie należy jednak poświęcać zbyt wiele czasu na pracę w jednym miejscu, aby uniknąć uszkodzenia tynku. Należy pamiętać też, iż stare powłoki tynkowe mogą nie wytrzymać wysokiego ciśnienia wody i należy je czyścić parowo. Jeśli możemy zdecydować się na czyszczenie wysokociśnieniowe, to dysza płaskostrumieniowa okazuje się najbardziej skuteczna w tego rodzaju pracy.
W każdym przypadku użytkownik powinien czyścić od góry do dołu, aby nie powstały tzw. zacieki.

Kamień naturalny i sztuczny

Niektóre elewacje wykonane z kamienia naturalnego i sztucznego, takiego jak: marmur, dolomit, trawertyn, jura, wapienne kamienie naturalne, cementowe kamienie sztuczne, nie są odporne na działanie kwasów. Są też kamienie odporne na kwasy takie jak: granit, łupek, cegły, płytki, klinkier. Dobierając środek czyszczący koniecznie weźmy to pod uwagę. Na kamieniu sztucznym i naturalnym można z reguły stosować również gorącą wodę pod ciśnieniem lub parę wodną. Środek czyszczący musi być jednak alkaliczny lub neutralny dla powierzchni wrażliwych na kwasy. Przed rozpoczęciem pracy należy zwrócić uwagę na to, czy materiał jest porowaty, tzn. chłonny – jeśli tak, to przed zastosowaniem środka czyszczącego należy go zwilżyć, ponieważ w przeciwnym razie środek czyszczący może wniknąć w materiał i spowodować jego uszkodzenie.

Jeśli powierzchnia jest bardzo wrażliwa na wodę lub zabrudzenie jest szczególnie uporczywe, np. graffiti, technologia czyszczenia suchym lodem jest bardzo skuteczna w szybkim i delikatnym usuwaniu tego typu zabrudzeń.

Karcher

Metal

Elewacje metalowe również wymagają regularnego czyszczenia. Aluminium wyróżnia się tym, że tworzy naturalną warstwę tlenku, która chroni przed korozją. W przypadku anodowanego aluminium ta warstwa tlenku powstaje sztucznie, dzięki czemu materiał jest szczególnie wytrzymały. Powierzchnia jest jednak narażona na działanie chemikaliów – zarówno kwasów, jak i ługów. Aby przeprowadzić czyszczenie zgodnie z normą RAL-GZ 632, przed i po czyszczeniu należy najpierw wykonać test próbny z pomiarami referencyjnymi. Aby zapobiec uszkodzeniom, zaleca się stosowanie neutralnych środków czyszczących, zatwierdzonych przez GRM (Quality Association for Cleaning Metal Façades).

W przypadku powlekanych lub malowanych elewacji metalowych konieczne jest usunięcie tzw. kredy. Polimery na powierzchni elewacji ulegają rozkładowi, a osadzone w nich pigmenty tracą przyczepność i są zmywane przez deszcz. Aby poradzić sobie z tym nieprzyjemnym wyglądem, można zastosować środki czyszczące do fosfatowania.

Drewno

Drewno jest prawdopodobnie jednym z najdłużej używanych materiałów fasadowych i do dziś cieszy się dużą popularnością. Nieimpregnowane drewno szybko wykazuje efekty starzenia się pod wpływem czynników atmosferycznych; impregnowane drewno jest chronione przed wpływem czynników atmosferycznych za pomocą dodatków takich jak nanocząsteczki. Powłoka ta musi być regularnie odnawiana, aby zachować jednolity wygląd.  

Każdy, kto chce przywrócić jednolity wygląd niezaimpregnowanej drewnianej elewacji, może osiągnąć doskonałe rezultaty za pomocą urządzenia wysokociśnieniowego bez podgrzewania wody typu HD. Należy jednak zadbać o to, aby elewacja była całkowicie uszczelniona. Należy również wybrać odpowiedni moment, aby drewno po czyszczeniu mogło szybko wyschnąć – najlepiej słoneczny dzień latem. Czyszczenia elewacji na mokro nie należy przeprowadzać zimą oraz gdy mogą zdarzyć się przymrozki.

Test wstępny! Wybierz odpowiednią technologię, unikaj uszkodzeń

Bez względu na to, z jakiego materiału wykonana jest elewacja – aby wybrać właściwą technologię, w każdym przypadku należy wcześniej dokładnie przetestować niewielki obszar powierzchni. Czy elewacja jest wrażliwa na działanie kwasów, czy wchłania wodę? Jaki środek czyszczący osiąga pożądany efekt w jakim stężeniu i czasie? Ostrożność popłaca, gdyż unikniemy w ten sposób uszkodzenia elewacji osiągając doskonałe efekty czyszczenia.

Z Kärcher pracujesz zawsze w sposób skuteczny i bezpieczny dla czyszczonej powierzchni. Zaufaj ekspertowi i czyść profesjonalnie!
Więcej na karcher.pl

(Kärcher , elewacja, czyszczenie elewacji, metody czyszczenia elewacji, Urządzenia wysokociśnieniowe do czyszczenia elewacji, urządzenia typu HDS marki Kärcher)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
10/2020

Aktualny numer:

Izolacje 10/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szklana fasada o podwójnym przepływie powietrza
  • - Fala renowacji
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.