Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Zielony dach solarny i retencyjny Optigruen – korzyści ekologiczno-ekonomiczne

Optigrün International AG  |  30.10.2020
Zielony dach solarny i retencyjny Optigruen – korzyści ekologiczno-ekonomiczne
Zielony dach solarny i retencyjny Optigruen – korzyści ekologiczno-ekonomiczne

Połączenie dachu zielonego retencyjnego wraz z instalacją pod panele PV pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni dachowej zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym. Inwestorzy mogą jedną powierzchnię wykorzystać w różnych celach, czerpiąc z tego korzyści, a jednocześnie pozytywnie wpływać na środowisko.

Tradycyjne dachy zielone składają się z włókniny ochronnej, która jest układana bezpośrednio nad izolacją wodochronną dachu. Na niej kładzie się drenaż oddzielany włókniną filtracyjną od znajdującej się nad nim warstwy substratu. Ta służy roślinom w warstwie wegetacyjnej jako przestrzeń do ukorzeniania, poprzez którą mogą one otrzymywać wodę i składniki pokarmowe. Dachy retencyjne to powierzchnie, których płaszczyzny drenażowe nie tylko przyczyniają się do zmniejszenia szczytowego współczynnika spływu, lecz równocześnie posiadają dużą przestrzeń do gromadzenia wody.

Regulacja obiegu wody na dachach retencyjnych ma bardzo duże znaczenie, gdyż może mieć decydujący wpływ na mikroklimat w ich bezpośrednim otoczeniu. Parowanie chłodzi otoczenie. Do odparowania 1 grama wody w temperaturze powietrza około 20°C potrzebne jest około 2500 J (dżuli). Zakładanie przestrzeni retencyjnych, które w sposób regulowany odparowują duże ilości wody deszczowej w stałym okresie, a tym samym pobierają duże ilości energii, czyli mówiąc inaczej temperaturę można szczególnie na obszarach miejskich wykorzystać jako efektywne narzędzie, aby długotrwale i pozytywnie oddziaływać na lokalny klimat i przeciwdziałać nasilonemu przez zmiany klimatyczne efektowi „miejskich wysp ciepła” (opr. Dr Harald Sommer). Dowiedz się więcej >>

Zielony dach solarny i retencyjny Optigruen

Instalacje montowane na dachach dla uzyskiwania energii ze słońca muszą być wydajne oraz uzyskiwać odpowiednią ilość kWp. Wydajność ich jest uzależniona od różnych czynników. Z jednej strony instalacja musi być optymalnie ustawiona względem słońca, aby mogła jak najlepiej absorbować promieniowanie słoneczne. Z drugiej strony zbyt wysoka temperatura wpływa na ich sprawność. Temperatury powyżej 25°C prowadzą do spadku mocy, producenci modułów zakładają z reguły spadek mocy o ok. 0,5% na 1°C. Udokumentowane chłodzenie w wyniku odparowywania wody z dachów zielonych, a w szczególności z dachów retencyjnych, może podnieść wydajność instalacji fotowoltaicznej o nawet 5%.

Optymale połączenie dachu zielonego retencyjnego z instalacją solarną jest możliwe dzięki systemowi Optigruen – Solar15.

Zielony dach solarny i retencyjny Optigruen

System Optigruen  Solar15, instalowany bez konieczności przebijania dachu, jest balastowany poprzez obciążenie strukturą dachu zielonego, która stabilizuje go i zabezpiecza przed siłą ssącą wiatru. Zaletą takiego rozwiązania systemowego jest fakt, że konstrukcja nośna instalacji fotowoltaicznej nie musi ingerować w konstrukcję dachu i izolację wodochronną, dzięki czemu nie sa konieczne prace izolacyjne na dachu, które mogą powodować jego uszkodzenia.

Zielony dach solarny i retencyjny Optigruen

Dodatkowo system utrzymywany obciążeniem ze względu na niedużą pracochłonność i szybkie układanie jest tańszy niż tradycyjne stojaki mocowane do konstrukcji dachu. Optigruen  Solar15 firmy Optigrün jest zaprojektowany tak, że na niewielkiej powierzchni można ustawić moduły w wąskich szeregach i tym samym osiągnąć wysokie zyski. Roślinność znajduje się również pod modułami dzieki włókninie rozprowadzającej wodę, przez co można pokryć zielenią duży udział powierzchni dachowych, a ponieważ rośliny posiadają znacznie większą powierzchnię odparowywania niż otwarta przestrzeń wodna, mamy przez to lepsze chłodzenie otaczającej instalcji solarnej. Zapraszamy do współpracy >>

Zielony dach solarny i retencyjny Optigruen

Struktura warstw oraz roślinność dobierana jest tak, aby można było zapobiec konstrukcyjnie zacienianiu przez wysokie rośliny. Wokół modułów fotowoltaicznch stosowane są nisko rosnące rośliny rozchodnikowe, podczas gdy na pozostałych powierzchniach mogą być stosowane mieszanki wyżej rosnących traw i ziół, co zwiększa bioróżnorodność zielonych dachów.

Rozwiązanie Optigruen  Solar15 należy przewidzieć już w fazie projektowania. Technicy z firmy Optigruen przygotowują plany rozmieszczenia systemu solarnego oraz wyliczają  wymagane obciążenie do zbalastowania systemu. Firma odpowiedzialna za instalcję dachu zielonego może ułożyć kompletny „fotowoltaiczny dach zielony“, tzn. stojaki instalacji solarnej i strukturę dachu zielonego. Zanim zostanie wprowadzona roślinność, instalator urządzeń solarnych powinnien zamontować moduły i wykonać prace elektryczne. Obsadzanie powierzchni dachowych roślinnością wykonywane jest na koniec, aby rośliny nie uległy uszkodzeniu.

Zielony dach solarny i retencyjny Optigruen

Optigruen International AG

Optigrün International AG

www.optigruen.pl

www.e-zielonydach.pl

32 757 60 17

(optigruen, dachy zielone, Zielony dach solarny i retencyjny, ekologiczne dachy, Optigruen Solar15)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
10/2020

Aktualny numer:

Izolacje 10/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szklana fasada o podwójnym przepływie powietrza
  • - Fala renowacji
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.