Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Odpowiednia szczelność okien w płaskich dachach – jak skutecznie zapobiegać ich przeciekaniu

Nicola Hariasz  |  IZOLACJE 10/2020  |  31.10.2020
Okna do dachów płaskich pozwalają doświetlić pomieszczenia
Okna do dachów płaskich pozwalają doświetlić pomieszczenia
Fot. VELUX

Liczne zalety płaskich dachów sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie konstrukcyjne. Okna w takim dachu trzeba fachowo zamontować, bo są wyjątkowo narażone na złe warunki atmosferyczne.

Płaskie dachy, pełniące również funkcję stropu nad ostatnią kondygnacją, nazywamy stropodachami. Z reguły mają one prostszą konstrukcję niż dominujące w polskiej architekturze skośne dachy.

Stropodachy mają nachylenie połaci od zera do kilkunastu stopni i są mniej narażone na siły wiatru niż tradycyjne konstrukcje. Umożliwiają również efektywniejsze wykorzystanie kolektorów słonecznych oraz łatwiejsze zastosowanie technologii zielonego dachu. Te rozwiązania wpisują się w zasady zrównoważonego budownictwa i realnie przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Poza tym płaskie dachy pozwalają uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową, którą można zaaranżować jako miejsce spotkań i relaksu.

Jeżeli w pomieszczeniu ze stropodachem nie ma możliwości montażu standardowych okien pionowych lub nie da się za ich pomocą wprowadzić do wnętrza wymaganej ilości światła, najlepszym rozwiązaniem jest doświetlenie pomieszczeń od góry, oknami przeznaczonymi do płaskich dachów. Wstawienie takich okien bywa konieczne, gdyż dostęp do światła naturalnego jest niezbędny do zapewnienia odpowiedniego komfortu i samopoczucia użytkownikom obiektu. Jest on regulowany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Minimalny stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi powinien wynosić 1:8, a w pomieszczeniach, w których przebywamy mniej niż 2 godziny dziennie – 1:12.

Oprócz dostarczania odpowiedniej ilości światła dziennego, podstawowym zadaniem okien, także dachowych, jest wymiana powietrza oraz doprowadzenie go w ilości zapewniającej poprawne działanie instalacji wentylacyjnych. Bardzo ważnymi parametrami okien są również izolacyjność cieplna i akustyczna.

Okna przeznaczone do płaskich dachów

Przykład zastosowania okna dachowego na tarasie; fot.: Fakro
 Przykład zastosowania okna dachowego na tarasie; fot. Fakro

Okna do płaskich dachów mogą być całkowicie płaskie lub osłonięte z zewnątrz wypukłą, przezroczystą lub matową kopułą. Dzięki swojemu kształtowi, taka osłona skutecznie zapobiega zaleganiu śniegu i wody deszczowej. Kopuła jest najczęściej wykonana z akrylu lub poliwęglanu. Producenci oferują również estetyczne rozwiązanie, jakim są okna przykryte od góry specjalnym szklanym segmentem. Ze względu na to, że taki szklany, zewnętrzny element jest całkowicie płaski, ten typ okien można montować na dachach o nachyleniu od 2 do 15°.

Najnowszą propozycją są sferyczne moduły szklane, wykonane z zakrzywionego szkła hartowanego. Taki moduł nadaje oknom bardzo elegancki wygląd. Okna tego typu można montować na dachach o kącie nachylenia od 0 do 15°. Alternatywnym rozwiązaniem stosowanym w przypadku dachów o bardzo małym spadku są okna ze specjalnymi obudowami, które podnoszą kąt montażu o kilkanaście stopni w stosunku do połaci dachowej. Dzięki temu woda opadowa jest odprowadzana poza okno. Jest to sposób, który sprawdza się na dachach nawet o zerowym kącie nachylenia. Szczelność konstrukcji zapewnia wtedy aluminiowy kołnierz, łączący okno z obudową.

Okno prawidłowo zamontowane na dachu płaskim; fot.: Velux
Okno prawidłowo zamontowane na dachu płaskim; fot. VELUX

Okna do płaskich dachów można kupić w różnych wymiarach i kształtach – kwadratowe od 60×60 cm do 120×120 cm lub prostokątne z ościeżnicą o długości nawet przekraczającej 2 metry. Na rynku są również dostępne okna nietypowej wielkości, co pozwala na łatwą wymianę naświetli podczas remontów i modernizacji. Wiele modeli posiada prosty w obsłudze system elektrycznego sterowania, który umożliwia m.in. zaprogramowanie automatycznego zamykania okna przy pierwszych kroplach deszczu, czy sterowanie wewnętrznymi przesłonami. Jeżeli zadaniem okna ma być tylko zapewnienie pomieszczeniu dostatecznej ilości światła, warto zdecydować się na najtańsze rozwiązanie, jakim są okna nieotwierane.

Montaż okien w płaskim dachu

Aby uniknąć poważnych problemów z przeciekaniem okien lub mostkami termicznymi, prace związane z montażem stolarki okiennej w płaskich dachach powinny być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanych pracowników.

Przed przystąpieniem do prac montażowych należy zwrócić uwagę na odpowiedni wymiar otworu w konstrukcji dachu – jest on zawsze podany przez producenta danego okna. Okna do płaskich dachów można instalować na wszystkich typach pokryć, jednak przed wykonaniem otworu w poszyciu należy wziąć pod uwagę rozwiązanie konstrukcyjne spadku dachu. Jeżeli spadek uformowano z materiału izolacyjnego, okno trzeba osadzić w specjalnej drewnianej konstrukcji, uwzględniającej ten spadek, która jest przytwierdzana do stałych elementów stropodachu.

Okno na dachu należy ustawić w taki sposób, aby kierunek otwierania skrzydła był zgodny ze spadkiem połaci. Umożliwia to swobodne spływanie wody po powierzchni okna.

Przekrój osadzenia okna w dachu zielonym; fot.: Fakro
Przekrój osadzenia okna w dachu zielonym; fot. Fakro

Stolarkę w płaskich dachach montuje się najczęściej z wykorzystaniem samoprzylepnej papy podkładowej. Okno instaluje się wtedy w roztopionej warstwie bitumu papy, a następnie mocuje się je mechanicznie za pomocą wkrętów. Na styku powierzchni poziomej i pionowej kołnierza okna, układa się obwodowo wycinki papy podkładowej. Pasy papy docina się tak, żeby sięgały do połowy wysokości ramy okiennej.

Końcowym etapem obróbki stref krawędziowych jest zamontowanie papy wierzchniego krycia, która powinna być wywinięta na ościeżnicę okna. Górną krawędź obróbki zabezpiecza się listwami dociskowymi, przytwierdzanymi pod okapem ościeżnicy.

Czytaj też: Okna do dachów płaskich >>>

Jeśli dach jest pokryty innym materiałem niż papa, np. blachą cynkowo-tytanową lub miedzianą, pokrycie z ościeżnicą łączy się mechanicznie za pomocą specjalnych profili.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

[dachy płaskie, stropodachy, okna dachowe, światło dzienne, montaż okien, okna do dachów płaskich, stolarka okienna]

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Płyty warstwowe - co warto wiedzieć?


Płyty warstwowe składają się z dwóch zewnętrznych okładzin metalowych, oddzielonych... ZOBACZ »


Wszystko o skutecznej hydroizolacji »

Uzyskaj pomoc w finansowaniu termomodernizacji »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważną kwestią? Każdego roku na całym świecie czytaj dalej »

W praktyce, przeprowadzając termomodernizację budynku dociepla się ściany zewnętrzne, wymienia się okna i drzwi, modernizuje się systemy grzewcze i wentylacyjne..... czytaj dalej »

Co warto wiedzieć o ocieplaniu wełną skalną?


Konieczności ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym ZOBACZ »


Systemy mocowań - jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Innowacyjne płyty styropianowe »

Dobór system mocowań elewacyjnych uzależniony jest m.in. od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są ściany... czytaj dalej » Płyty będą mieć polepszone właściwości użytkowe i tym samym spełniać surowsze normy... czytaj dalej »

Ogniochronny bandaż pęczniejący - gdzie i kiedy go stosować?


Do prawidłowego oznaczenia przepustów instalacyjnych wykonanych przy... ZOBACZ »


Od czego zacząć termomodernizację domu? Co zrobić, aby uzyskać dotację?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Jak dzięki termomodernizacji zmniejszyć zuzycie energii na ogrzewanie domów nawet o 69%?.. czytaj dalej » Jak obliczyć spadek balkonu? Po co wykorzystywać sznur dylatacyjny? czytaj dalej »

Farby do wnętrz i elewacji - jakie powinny być?


W 2002 r. rynek farb fasadowych został zrewolucjonizowany przez farbę zolowo-krzemianową, która bazuje na całkowicie nowatorskiej koncepcji spoiw, dzięki czemu... ZOBACZ »


Jak oszczędzić na ogrzewaniu budynku?

Chcesz poprawić efektywność energetyczną domu?

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd... czytaj dalej » Mniej więcej jedna trzecia globalnie zużywanej energii jest obecnie wykorzystywana do ogrzewania i chłodzenia budynków... czytaj dalej »

Szukasz narzędzi i materiałów do codziennej pracy?


Szukasz produktów w specjalnych promocyjnych cenach? ZOBACZ »


Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Kiedy i gdzie stosować płyty warstwowe?

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury...czytaj dalej »

Płyty warstwowe z wełny mineralnej posiadają odporność ogniową EI do... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Termomodernizacja – co obejmuje w praktyce?

Kiedy zastosować izolację z keramzytu?

Izolacja keramzyt

Termomodernizacja to szereg działań, które polegają na zmianach w strukturze budynku, a także... czytaj dalej »

Keramzyt nie traci swoich właściwości wraz z upływem czasu, dlatego można... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
10/2020

Aktualny numer:

Izolacje 10/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szklana fasada o podwójnym przepływie powietrza
  • - Fala renowacji
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.