Bezspoinowe izolacje wodochronne tarasów

Jacek Sawicki  |  09.12.2010
Aby móc wygodnie korzystać z tarasu, należy zadbać o prawidłowe wykonanie prac hydroizolacyjnych.
Aby móc wygodnie korzystać z tarasu, należy zadbać o prawidłowe wykonanie prac hydroizolacyjnych.
www.sxc.hu

Hydroizolacja tarasów musi spełniać wymagania stawiane izolacjom wodochronnym. Wiąże się z tym konieczność stosowania dopuszczonych do tego celu materiałów i technologii.

Do prac hydroizolacyjnych na tarasach przeznaczone są grupy produktów, które umownie dają się sklasyfikować jako: 1) – izolacje arkuszowe, obejmujące papy asfaltowe, folie z tworzyw sztucznych, kauczuku i blachy oraz 2) – izolacje bezspoinowe (powłokowe), którymi są produkty chemii budowlanej występujące w formie płynnych lub półpłynnych mas izolacyjnych (past lub zapraw) nakładanych za pomocą kielni, pacy, pędzla, szczotki bądź wałka (wytwarzane na bazie cementów, bitumów, polimerów bądź żywic).  

Rodzaje mas hydroizolacyjnych

W tej drugiej grupie można wyodrębnić masy hydroizolacyjne:

 • bitumiczneroztwory i emulsje asfaltowe służące do gruntowania podłoża przed instalacją membran, kity oraz masy zalewowe asfaltowo-kauczukowe, asfaltowo-polimerowe przeznaczone do uszczelniania złączy elementów budowlanych i spoin dylatacyjnych posadzek, lepiki asfaltowe i pasty emulsyjne oparte o bitumy, używane do przyklejania pap asfaltowych do podłoży betonowych lub podkładów cementowych, sklejania poszczególnych warstw izolacji, a także wykonywania samodzielnych powłok izolacji;
  Izolacja tarasu
  Taras nadziemny – między teorią a praktyką
   
  Jak wykonać szczelny taras i balkon? 
   
 • dyspersyjne („płynne folie”) nakładane pacą, pędzlem lub wałkiem. Są to jednoskładnikowe polimerowe masy uszczelniające o konsystencji past, które fabrycznie konfekcjonowane są w stanie gotowym do użytku. Po nałożeniu w trakcie wiązania oddają zawartą w nich wodę do otoczenia i/lub chłonnego podłoża i wytwarzają elastyczną, wodoszczelną powłokę. Ich schnięcie jest uzależnione od zdolności ssącej podłoża oraz temperatury, wilgotności i od ruchu powietrza. Niektóre produkty tego typu mogą być stosowane nawet do zakładania izolacji typu ciężkiego;
 • szpachlowe, czyli wytwarzane bezpośrednio na placu budowy masy uszczelniające na bazie suchych mieszanek zapraw cementowych bądź polimerowo-cementowych, zawierające dodatki modyfikujące (polimery, związki hydrofobowe itp.), które dają się nakładać metodą szpachlowania (można je nakładać pędzlem, pacą, kielnią, a niektóre masy – nawet metodą natrysku). Po ich rozrobieniu z wodą uzyskuje się konsystencję pasty. Ciekawą ich odmianą są mikrozaprawy, które jednorazowo nakłada się na powierzchnię warstwami nie grubszymi niż 1 mm. Niekorzystnym skutkiem przekroczenia tej wielkości może być ryzyko powstawania na powierzchni zaprawy rys skurczowych. Po jej wyschnięciu (związaniu się z podłożem) można nakładać kolejną warstwę, wciąż dbając o to, by nie przekraczać dopuszczalnej technologicznie grubości. Technologia mikrozapraw (nałożonych cienkowarstwowych powłok) umożliwia skuteczne uszczelnianie obrabianych powierzchni, bo zdyspergowane mikrocząstki charakteryzują się dobrą przyczepnością do podłoży budowlanych, ponadto łatwo osadzają się nawet na powierzchniach o zróżnicowanych kształtach (uszczelniają w ten sposób ewentualne zakamarki). Ich zdolność osadzania się na podłożu przypomina osadzanie nalotu na dnie zbiornika, stąd w literaturze spotykane jest dla nich określenie „szlamy”. Cenną zaletą wielu produktów należących do tej grupy jest zdolność impregnacji podłoża dzięki obecności składników penetrujących (uszczelniających) jego kapilarne struktury;
 • masy hydroizolacyjne zbrojone, czyli masy bitumiczne, dyspersyjne i szpachlowe wzmacniane wkładką zbrojącą z tkanin lub włóknin (wkładkę zalewa się lub wtapia w masę hydroizolacyjną).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Tarasy wentylowane
 • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.