Bezspoinowe izolacje wodochronne tarasów

Jacek Sawicki  |  09.12.2010
Aby móc wygodnie korzystać z tarasu, należy zadbać o prawidłowe wykonanie prac hydroizolacyjnych.
Aby móc wygodnie korzystać z tarasu, należy zadbać o prawidłowe wykonanie prac hydroizolacyjnych.
www.sxc.hu

Hydroizolacja tarasów musi spełniać wymagania stawiane izolacjom wodochronnym. Wiąże się z tym konieczność stosowania dopuszczonych do tego celu materiałów i technologii.

Do prac hydroizolacyjnych na tarasach przeznaczone są grupy produktów, które umownie dają się sklasyfikować jako: 1) – izolacje arkuszowe, obejmujące papy asfaltowe, folie z tworzyw sztucznych, kauczuku i blachy oraz 2) – izolacje bezspoinowe (powłokowe), którymi są produkty chemii budowlanej występujące w formie płynnych lub półpłynnych mas izolacyjnych (past lub zapraw) nakładanych za pomocą kielni, pacy, pędzla, szczotki bądź wałka (wytwarzane na bazie cementów, bitumów, polimerów bądź żywic).  

Rodzaje mas hydroizolacyjnych

W tej drugiej grupie można wyodrębnić masy hydroizolacyjne:

 • bitumiczneroztwory i emulsje asfaltowe służące do gruntowania podłoża przed instalacją membran, kity oraz masy zalewowe asfaltowo-kauczukowe, asfaltowo-polimerowe przeznaczone do uszczelniania złączy elementów budowlanych i spoin dylatacyjnych posadzek, lepiki asfaltowe i pasty emulsyjne oparte o bitumy, używane do przyklejania pap asfaltowych do podłoży betonowych lub podkładów cementowych, sklejania poszczególnych warstw izolacji, a także wykonywania samodzielnych powłok izolacji;
  Izolacja tarasu
  Taras nadziemny – między teorią a praktyką
   
  Jak wykonać szczelny taras i balkon? 
   
 • dyspersyjne („płynne folie”) nakładane pacą, pędzlem lub wałkiem. Są to jednoskładnikowe polimerowe masy uszczelniające o konsystencji past, które fabrycznie konfekcjonowane są w stanie gotowym do użytku. Po nałożeniu w trakcie wiązania oddają zawartą w nich wodę do otoczenia i/lub chłonnego podłoża i wytwarzają elastyczną, wodoszczelną powłokę. Ich schnięcie jest uzależnione od zdolności ssącej podłoża oraz temperatury, wilgotności i od ruchu powietrza. Niektóre produkty tego typu mogą być stosowane nawet do zakładania izolacji typu ciężkiego;
 • szpachlowe, czyli wytwarzane bezpośrednio na placu budowy masy uszczelniające na bazie suchych mieszanek zapraw cementowych bądź polimerowo-cementowych, zawierające dodatki modyfikujące (polimery, związki hydrofobowe itp.), które dają się nakładać metodą szpachlowania (można je nakładać pędzlem, pacą, kielnią, a niektóre masy – nawet metodą natrysku). Po ich rozrobieniu z wodą uzyskuje się konsystencję pasty. Ciekawą ich odmianą są mikrozaprawy, które jednorazowo nakłada się na powierzchnię warstwami nie grubszymi niż 1 mm. Niekorzystnym skutkiem przekroczenia tej wielkości może być ryzyko powstawania na powierzchni zaprawy rys skurczowych. Po jej wyschnięciu (związaniu się z podłożem) można nakładać kolejną warstwę, wciąż dbając o to, by nie przekraczać dopuszczalnej technologicznie grubości. Technologia mikrozapraw (nałożonych cienkowarstwowych powłok) umożliwia skuteczne uszczelnianie obrabianych powierzchni, bo zdyspergowane mikrocząstki charakteryzują się dobrą przyczepnością do podłoży budowlanych, ponadto łatwo osadzają się nawet na powierzchniach o zróżnicowanych kształtach (uszczelniają w ten sposób ewentualne zakamarki). Ich zdolność osadzania się na podłożu przypomina osadzanie nalotu na dnie zbiornika, stąd w literaturze spotykane jest dla nich określenie „szlamy”. Cenną zaletą wielu produktów należących do tej grupy jest zdolność impregnacji podłoża dzięki obecności składników penetrujących (uszczelniających) jego kapilarne struktury;
 • masy hydroizolacyjne zbrojone, czyli masy bitumiczne, dyspersyjne i szpachlowe wzmacniane wkładką zbrojącą z tkanin lub włóknin (wkładkę zalewa się lub wtapia w masę hydroizolacyjną).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Ogromna skuteczność tłumienia hałasu! Sprawdź »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Jak skutecznie wytłumić dźwięki w pomieszczeniach? Czym zaizolować podłogi, ściany i sufity? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Jak naprawić przeciekający dach lub balkon?


Nowoczesne technologie umożliwiają łatwą i szybką aplikację produktu, co pozwala zmniejszyć koszty i skrócić czas wykonania prac. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Wtórne hydroizolacje poziome
 • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.