Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Osiadanie materiałów izolacyjnych używanych do ocieplania metodą wdmuchiwania

Settling of insulation materials used for blowing insulation
mgr  Robert Zaorski  |  IZOLACJE 9/2020  |  12.10.2020  |  1
Ocieplenie stropu celulozą
Ocieplenie stropu celulozą
Fot. R. Zaorski

Wdmuchiwane materiały izolacyjne zyskują ogromną popularność. Inwestorzy mogą wybierać z szerokiej gamy materiałów takich jak: celuloza, wełny mineralne lub wełny drzewne. Instaluje się je za pomocą maszyn do wdmuchiwania, dzięki którym przy minimalnym nakładzie pracy i w krótkim czasie można uzyskać szczelną i ciągłą warstwę izolacji o dowolnej grubości. Wystarczy jeden rodzaj materiału, by na stropie budynku ułożyć ocieplenie o grubości 45 cm oraz ocieplić jego połać dachową warstwą o grubości np. 30 cm.

Technologia wdmuchiwania izolacji sprawdza się zarówno podczas termomodernizacji, jak i ocieplania nowo powstających domów. Materiały można wdmuchiwać w zamknięte przestrzenie (np. ściany i skosy), a także w miejsca, które nie są ograniczone przegrodami (np. stropodachy).

Regulacje prawne

Materiały wdmuchiwane (przede wszystkim celuloza i wełna mineralna) są dopuszczane do obrotu na podstawie następujących dokumentów:

  • norma EN 14064:2018 [1], która dotyczy wełny mineralnej i jest podstawą do nadawania wełnie znaku CE,
  • norma EN 15101-1:2013 [2], która jest podstawą znakowania materiałów celulozowych symbolem B,
  • Europejski Dokument Oceny EAD 040138-00-1201 [3], który umożliwia uzyskanie Europejskiej Oceny Technicznej i znakowanie celulozy znakiem CE.

Materiały w zamkniętej przestrzeni

FOT. 3. Strop ocieplony w otwartym nadmuchu. Widoczna podłoga techniczna; fot.: materiał firmy Isocell GmbH
Ocieplanie stropodachów wentylowanych; fot.: materiały firmy Derowerk Zbigniew Białas

Do zamkniętej przestrzeni materiał wtłacza się z dużą prędkością pod niewielkim ciśnieniem (minimalne ciśnienie robocze to 0,22 bara), z użyciem dużej ilości powietrza. Proces ten trwa do momentu, kiedy materiał, zapierając się o elementy konstrukcyjne, wypełni całą przestrzeń i osiągnie odpowiednią gęstość. Uzyskawszy ją, materiał nie osiada. Żadna norma ani żaden europejski dokument oceny nie dopuszczają do obrotu materiałów izolacyjnych z celulozy lub wełny mineralnej, jeśli po uzyskaniu deklarowanej gęstości, wykazują one osiadanie w zamkniętych przestrzeniach ścian i skosów połaci dachowych.

Podczas ocieplania poddasza użytkowego np. granulatem celulozowym wykonawca aplikuje (wdmuchuje) materiał do deklarowanej gęstości zawartej w wytycznych producenta materiału. W przypadku wysokiej jakości granulatu celulozowego wynosi ona nie mniej niż 38 kg/m3. Deklarowana gęstość objętościowa materiału zwiększa się wraz ze wzrostem grubości izolacji, a także w przypadku większego rozstawu krokwi lub śliskich okładzin. Gwarantuje to brak osiadania materiału w przegrodach zamkniętych w zróżnicowanych warunkach. Producenci izolacji wdmuchiwanych chwalą się takimi badaniami, jak wieloletni projekt badawczy w Centrum Demonstracyjnym dla Energii i Budownictwa Izby Rzemieślniczej w Münster (Demonstrationszentrum Bau und Energie der Handwerkskammer Münster) [4]. Gęstość materiału wdmuchanego do zamkniętej przestrzeni weryfikuje się tubą do pomiaru gęstości.

Materiały w otwartej przestrzeni

FOT. 3. Strop ocieplony w otwartym nadmuchu. Widoczna podłoga techniczna; fot.: materiał firmy Isocell GmbH
Strop ocieplony w otwartym nadmuchu. Widoczna podłoga techniczna; fot.: materiał firmy Isocell GmbH

W przypadku docieplania powierzchni płaskich, nieograniczonych przegrodami, takich jak nieużytkowe stropy poddaszy lub przestrzenie stropodachów, mamy do czynienia z inną sytuacją. Stosuje się tam tzw. otwarty nadmuch, w którym, inaczej niż w zamkniętej przestrzeni, materiał nie jest poddawany kompresji wynikającej z ograniczenia z każdej strony.

W otwartej przestrzeni osiadanie wdmuchiwanych materiałów izolacyjnych jest oczekiwanym zjawiskiem reologicznym. Jest ono związane z oddziaływaniem na wdmuchnięte włókna materiału izolacyjnego jego masy, drgań budynku i warunków klimatycznych otoczenia, np. poddasza.

Pomimo że rodzaj używanego węża do wdmuchiwania, sposób jego prowadzenia i napowietrzenie mają znaczenie dla uzyskanej gęstości objętościowej materiału, przyjmuje się, że izolacja wdmuchiwana w otwartą przestrzeń osiąga najmniejszą możliwą gęstość objętościową, a jej zagęszczenie następuje jedynie pod wpływem własnego ciężaru. Im warstwa izolacji jest grubsza, tym jej zagęszczenie jest większe.

W zależności od dostawcy materiału izolacyjnego uzyskiwane gęstości objętościowe materiałów wdmuchiwanych wynoszą:

  • celuloza – 25–40 kg/m3,
  • wełna mineralna szklana – 12–30 kg/m3,
  • wełna mineralna skalna – 25–60 kg/m3.
O czym przeczytasz w artykule?Abstrakt

Regulacje prawne

Celulozowe materiały izolacyjne wdmuchiwane do zamkniętej i otwartej przestrzeni

Osiadanie celulozowych materiałów izolacyjnych według norm technicznych

sprawdzanie grubości warstwy

W artykule omówione jest zagadnienie osiadania izolacji wdmuchiwanych w przestrzeniach zamkniętych i otwartych. Podane są też przykłady prawidłowego doboru grubości warstwy w zależności od klasy osiadania danego materiału.

Settling of insulation materials used for blowing insulation

The article discusses the issue of subsidence of blown-in insulation in closed and open spaces. There are also examples of proper selection of layer thickness depending on the class of settlement of a given material.

Czytaj też: Izolacja wdmuchiwana – sposób na termomodernizację poddasza

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2020

Komentarze

(1)
atencjuszka | 22.10.2020, 11:28
Ciekawy pomysł.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Płyty warstwowe - co warto wiedzieć?


Płyty warstwowe składają się z dwóch zewnętrznych okładzin metalowych, oddzielonych... ZOBACZ »


Wszystko o skutecznej hydroizolacji »

Uzyskaj pomoc w finansowaniu termomodernizacji »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważną kwestią? Każdego roku na całym świecie czytaj dalej »

W praktyce, przeprowadzając termomodernizację budynku dociepla się ściany zewnętrzne, wymienia się okna i drzwi, modernizuje się systemy grzewcze i wentylacyjne..... czytaj dalej »

Co warto wiedzieć o ocieplaniu wełną skalną?


Konieczności ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym ZOBACZ »


Systemy mocowań - jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Innowacyjne płyty styropianowe »

Dobór system mocowań elewacyjnych uzależniony jest m.in. od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są ściany... czytaj dalej » Płyty będą mieć polepszone właściwości użytkowe i tym samym spełniać surowsze normy... czytaj dalej »

Ogniochronny bandaż pęczniejący - gdzie i kiedy go stosować?


Do prawidłowego oznaczenia przepustów instalacyjnych wykonanych przy... ZOBACZ »


Od czego zacząć termomodernizację domu? Co zrobić, aby uzyskać dotację?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Jak dzięki termomodernizacji zmniejszyć zuzycie energii na ogrzewanie domów nawet o 69%?.. czytaj dalej » Jak obliczyć spadek balkonu? Po co wykorzystywać sznur dylatacyjny? czytaj dalej »

Farby do wnętrz i elewacji - jakie powinny być?


W 2002 r. rynek farb fasadowych został zrewolucjonizowany przez farbę zolowo-krzemianową, która bazuje na całkowicie nowatorskiej koncepcji spoiw, dzięki czemu... ZOBACZ »


Jak oszczędzić na ogrzewaniu budynku?

Chcesz poprawić efektywność energetyczną domu?

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd... czytaj dalej » Mniej więcej jedna trzecia globalnie zużywanej energii jest obecnie wykorzystywana do ogrzewania i chłodzenia budynków... czytaj dalej »

Szukasz narzędzi i materiałów do codziennej pracy?


Szukasz produktów w specjalnych promocyjnych cenach? ZOBACZ »


Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Kiedy i gdzie stosować płyty warstwowe?

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury...czytaj dalej »

Płyty warstwowe z wełny mineralnej posiadają odporność ogniową EI do... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Termomodernizacja – co obejmuje w praktyce?

Kiedy zastosować izolację z keramzytu?

Izolacja keramzyt

Termomodernizacja to szereg działań, które polegają na zmianach w strukturze budynku, a także... czytaj dalej »

Keramzyt nie traci swoich właściwości wraz z upływem czasu, dlatego można... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

mgr  Robert Zaorski
mgr   Robert Zaorski
Robert Zaorski ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Łódzkim. Od 2002 r. związany jest z branżą izolacji wdmuchiwanych. Pracuje w ­firmie Derowerk jako menedżer. Zawodowo zajmuje s... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
10/2020

Aktualny numer:

Izolacje 10/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szklana fasada o podwójnym przepływie powietrza
  • - Fala renowacji
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.