Stropodachy – uszkodzenia oraz sposoby naprawy i modernizacji (cz. 3.)

Ostatnia już część opracowania dotyczącego uszkodzeń oraz sposobów naprawy stropodachów poświęcona została technikom napraw wszelkich wad i uszkodzeń tego typu dachów.

DOŁĄCZ TERAZ DO NEWSLETTERA - kliknij tutaj »

 Uwarunkowania ogólne

Warunkiem skutecznej naprawy stropodachu jest poprzedzenie jej – w zależności od stopnia złożoności zagadnienia – opinią lub ekspertyzą rzeczoznawcy. Ekspertyza powinna zawierać identyfikację aktualnego stanu technicznego stropodachu z inwentaryzacją uszkodzeń, analizę i ocenę stanu technicznego z określeniem przyczyn zaistniałych uszkodzeń oraz propozycję sposobu naprawy.

Niejednokrotnie określenie przyczyn uszkodzeń wiąże się z koniecznością przeprowadzenia odpowiednich badań, tj. wykonania odkrywek. Sposób naprawy powinien odpowiadać aktualnemu poziomowi wiedzy i przepisom z zakresu ochrony cieplnej budynków oraz uwzględniać zastosowanie najnowszych materiałów i technologii. Oznacza to, że w przypadku niektórych stropodachów, zwłaszcza nieodpowiadających wymaganiom ochrony cieplnej, należy rozważyć możliwość ich modernizacji.

W przypadkach napraw lub modernizacji stropodachów konieczne jest opracowanie odpowiedniego projektu technicznego, zawierającego część opisową oraz rysunkową. Od stopnia szczegółowości i kompletności zależy wykonanie robót i końcowy efekt: szczelny stropodach o pełnej sprawności technicznej.

 

Wszelkie roboty remontowe związane z pokryciami dachowymi powinny być wykonane zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi, w szczególności z uwzględnieniem wymagań norm PN-B-02361:1999 [1] i PN-80/B-10240 [2]. Materiały stosowane przy wykonywaniu pokryć dachowych powinny mieć aprobaty techniczne lub powinny być wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi normami. Podłoża pod pokrycia z papy powinny odpowiadać wymaganiom podanym w normie PN-80/B-10240 [2] lub w aprobatach technicznych.

Usuwanie uszkodzeń starzeniowych

 

Gdy uszkodzenia pokryć asfaltowych są stosunkowo małe, tj. gdy wierzchnia warstwa asfaltowa nie ma większych ubytków i osnowa nie jest odsłonięta, na oczyszczoną i suchą powierzchnię pokrycia nakłada się roztwór asfaltowy na zimno na bazie rozpuszczalników. Celem tego zabiegu jest spowodowanie powolnego wniknięcia roztworu w głąb warstwy asfaltowej papy wierzchniej pokrycia, a przez to jej uelastycznienie, uszczelnienie i wzmocnienie oraz poprawa umocowania ziaren posypki mineralnej.

Jeżeli uszkodzenia polegają na odsłonięciu osnowy, po oczyszczeniu i dokładnym wysuszeniu warstwy wierzchniej należy wykonać gruntowanie powierzchni roztworem asfaltowym na zimno na bazie rozpuszczalników, a następnie ułożyć elastyczną masę asfaltową, stosując smarowanie, szpachlowanie lub natrysk, ewentualnie wzmacniając ją wkładką zbrojącą.

Możliwe jest także ułożenie dodatkowej powłoki bezspoinowej na bazie dyspersji asfaltowo-kauczukowej wzmocnionej tkaniną z włókna szklanego. Powłokę asfaltową posypuje się posypką mineralną. Gdy warstwa ochronna z posypki mineralnej wykazuje ubytki, trzeba ją uzupełnić. Przygotowaną powierzchnię pokrycia należy najpierw zagruntować, a następnie pokryć powłoką asfaltową na gorąco. Po ostygnięciu tej warstwy układa się masę asfaltową na zimno na bazie rozpuszczalników, którą następnie pokrywa się równomiernie posypką mineralną. W celu zmniejszenia wpływu procesów starzeniowych posypkę mineralną należy uzupełnić na całej powierzchni dachu, także w obszarach elementów dachowych.

Usuwanie uszkodzeń starzeniowych możliwe jest jedynie na pokryciach asfaltowych. Materiały pokrywcze rolowe z tworzyw sztucznych lub kauczuku nie nadają się do regeneracji.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.