Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Ścieżka rowerowa na lekkim nasypie

Leca Polska sp. z o.o.  |  17.09.2020

Ostatnie lata przyniosły duże zmiany w sposobie przemieszczania się Polaków. W zakorkowanych miastach rezygnujemy z samochodów oraz publicznych środków transportu i przesiadamy się na rowery. Dojeżdżanie do pracy i szkoły rowerem odbywa się zarówno w dużych aglomeracjach, jak i na terenie mniejszych miejscowości i wsi. Jednocześnie bardzo wielu Polaków wykorzystuje rowery do aktywnego wypoczynku.

Obecnie w Polsce co roku sprzedaje się około miliona rowerów. Sytuacja ta wymusza ciągłą rozbudowę sieci ścieżek rowerowych. Niestety wolnych terenów nie przybywa i projektanci często zmuszeni są do przygotowania projektów ścieżek rowerowych i pieszo-rowerowych na kłopotliwych oraz nietypowych gruntach.

Nowa ścieżka na istniejącym rowie

Typowym sposobem odbioru wód opadowych przy drogach są rowy. Projektując ścieżkę na takim rowie, automatycznie ograniczamy możliwości odbioru wód opadowych z powierzchni drogi. Czy można choćby częściowo temu zapobiec? Tak, jeżeli ścieżka powstanie na podłożu zatrzymującym część wody i rozsączającym ją po opadach. Tego typu rozwiązaniem może być wypełnienie istniejącego powiększonego starego rowu lekkim kruszywem. Jeżeli warunki w terenie nie pozwalają na inny odbiór wód opadowych, budowa ścieżki na tzw. drenie francuskim bywa jedynym możliwym rozwiązaniem. Zasadnicze roboty polegają na:

 • ułożeniu geotkaniny w poszerzonym wykopie,
 • wypełnieniu wykopu Leca® KERAMZYTEM geotechnicznym frakcji 8/10–20 mm,
 • zagęszczeniu keramzytu,
 • przykryciu wypełnienia geotkaniną,
 • ułożeniu podbudowy wodoprzepuszczalnej z tłucznia,
 • ułożeniu nawierzchni wodoprzepuszczalnej.

Wodoprzepuszczalność podbudowy i nawierzchni można zastąpić odwodnieniem liniowym kierującym wody opadowe do drenu francuskiego pod ścieżką. Przy właściwym ukształtowaniu spadów możliwy jest odbiór wód opadowych z drogi, ścieżki i pasa rozgraniczającego obie nawierzchnie. Współczynnik filtracji dla wypełnienia z keramzytu frakcji 8–20 mm osiąga wartość powyżej 3,33 cm/s. Dowiedz się więcej >>

Tabela 1

Ścieżka na gruntach o niskiej nośności

Innego rodzaju wyzwaniem jest budowa ścieżki na gruncie o niskiej nośności. W tym przypadku budowa typowych nasypów może spowodować nierównomierne osiadanie całej konstrukcji ścieżki i przyległej drogi. Wówczas można także wykorzystać Leca® KERAMZYT geotechniczny frakcji 8/10–20 mm. To lekkie kruszywo pozwala na kompensację obciążeń pod ścieżką. Przykładowo jeżeli w istniejącym podłożu występują grunty o niskiej nośności (np. torfy czy namuły) o gęstości ok. 1000 kg/m3, to po usunięciu 1 m3 takiego gruntu w tym miejsce układamy Leca® KERAMZYT. Po zagęszczeniu i po osiągnięciu nawet maksymalnego zawilgocenia ciężar keramzytu nie przekroczy ok. 450 kg/m3. Czyli w tym miejscu możemy dociążyć słaby grunt lekkim wypełnieniem, a konstrukcję ścieżki obciążeniami użytkowymi.

Grubość lekkiego wypełnienia zależy od sumy tych trzech zasadniczych obciążeń. Tym sposobem pod wypełnieniem skonsolidowany grunt nie będzie przenosił większych obciążeń. Wymiana części słabonośnego gruntu na lekki keramzyt ogranicza koszty związane z wymianą gruntów o większej miąższości do poziomu gruntu nośnego lub też stosowania innych metod wzmacniania gruntu.

Wykonanie lekkiego nasypu odbywa się tak samo jak w opisanej wcześniej metodzie, przy czym podbudowa i nawierzchnia nie muszą spełniać wymagań dobrej wodoprzepuszczalności. Odwodnienie ścieżki i drogi należy zrealizować wówczas w inny sposób. Budowa lekkiego nasypu wzdłuż istniejącej drogi nie powoduje powstawania dodatkowych obciążeń gruntu w strefie wzdłuż drogi. Przy wykonywaniu ścieżki na lekkim wypełnieniu unika się również części robót ziemnych. Nie ingeruje się w istniejący nasyp drogi.

Na FOT. 1–6 pokazano fragment ścieżki rowerowej na lekkim wypełnieniu wybudowanej pomiędzy Chełmżą a Toruniem.

FOT. 1. Wykopy pod ścieżkę FOT. 2. Wyrównanie podłoża w wykopie
FOT. 1. Wykopy pod ścieżkęFOT. 2. Wyrównanie podłoża w wykopie
FOT. 3. Ułożenie geotkaniny z zapasem do przykrycia FOT. 4. Lekkie wypełnienie z keramzytu w geotkaninie
FOT. 3. Ułożenie geotkaniny z zapasem do przykryciaFOT. 4. Lekkie wypełnienie z keramzytu w geotkaninie
FOT. 5. Przykrycie wypełnienia i pierwsza warstwa podbudowy FOT. 6. Gotowa ścieżka
FOT. 5. Przykrycie wypełnienia i pierwsza warstwa podbudowyFOT. 6. Gotowa ścieżka

Lekki nasyp z Leca® KERAMZYT spełnił kilka funkcji:

 • zmniejszył obciążenia na podłoże w stosunku do typowych nasypów,
 • pozwolił na ułożenie na nim podbudowy, nawierzchni i obciążenia ruchem użytkowym,
 • pozwolił retencjonować i rozsączać znaczną część wód opadowych,
 • zabezpieczył przed przemarzaniem podłoża pod ścieżką.

Całość prac przebiegała bardzo sprawnie, a utrudnienia w ruchu tylko na jednym pasie ruchu były niewielkie i ograniczały się do krótkich przerw na czas wykopów i dostawy materiałów.

Doradcy Techniczni Leca Polska pomagają przy doborze optymalnego rozwiązania, w projektowaniu, a także na etapie wykonania.

Zapraszamy do kontaktu >>

Leca

 

Leca Polska sp. z o.o.
ul. Krasickiego 9, 83-140 Gniew
tel.: 58 772 24 10 (11)
fax: 58 772 24 19
email:
www: leca.pl

(leca,  Leca® KERAMZYT geotechniczny, keramzyt, nasypy, geotkanina)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
10/2020

Aktualny numer:

Izolacje 10/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Szklana fasada o podwójnym przepływie powietrza
 • - Fala renowacji
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.