Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Stropodachy – uszkodzenia oraz sposoby naprawy i modernizacji (cz. 2.)

W drugiej części opracowania opisującego uszkodzenia oraz sposoby naprawy i modernizacji stropodachów autor skupia się na przyczynach ich powstawania oraz charakteryzuje same wady i uszkodzenia stropodachów.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

Przyczyny wad i uszkodzeń stropodachów

Objawem uszkodzeń stropodachów są najczęściej przecieki wody opadowej. Przyczyną przecieków mogą być błędy projektowe, błędy wykonawstwa i produkcji materiałów oraz nieprawidłowości użytkowania. Źródłem błędów projektowych jest niedostateczna wiedza o pracy fizycznej stropodachów i mała wiedza z zakresu fizyki budowli oraz nieprzestrzeganie przepisów technicznych i zasad sztuki budowlanej.

Błędy projektowe dotyczą:

  • doboru materiałów podstawowych i pomocniczych,
  • rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych i technologicznych,
  • rozwiązań szczegółów zabezpieczeń elementów dachowych.

Podstawowymi błędami projektowymi są braki lub zbyt oszczędne opracowania rozwiązań zarówno opisowych, jak i rysunkowych. Tymczasem w odniesieniu także do omawianej tematyki istnieją wymagania zawarte w obowiązujących przepisach. Wymagania te sformułowane są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego [1]. Opis techniczny powinien określać m.in. „rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe wewnętrznych i zewnętrznych przegród budowlanych” (§ 11 ust. 2 pkt 3), a część rysunkowa powinna przedstawiać „rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe przegród zewnętrznych wraz z niezbędnymi szczegółami budowlanymi, mającymi wpływ na właściwości cieplne i szczelność przegród” (§ 12 ust. 1 pkt 3).

Szczegółowe wymagania dotyczące projektu technicznego w zakresie pokryć dachowych zawiera opracowanie Instytutu Techniki Budowlanej pt. „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych” [2]. Oprócz wymogów dotyczących dokumentacji technicznej podano także wymagania odnoszące się do stosowanych materiałów budowlanych, podłoży pod pokrycia dachowe oraz dotyczące układania pokryć dachowych. Braki rozwiązań o charakterze opisowym i rysunkowym mogą prowadzić do pewnej dowolności realizacji przez pozostawienie wykonawcy swobody realizacji na budowie. Niejednokrotnie tego rodzaju sytuacje były przyczyną wadliwego wykonawstwa.

Przy opisie rodzaju materiałów przewidzianych do stosowania w stropodachach brakuje często szczegółów informujących o typie folii mającej pełnić funkcję paroizolacji, o odmianie styropianu czy rodzaju wełny mineralnej, dokładnego określenia folii dachowej i szczegółów sposobu jej mocowania czy sprecyzowania, jakie materiały rolowe przeznaczone zostały na pokrycie dachowe. Projektanci często nie podają informacji o rodzaju i gramaturze osnowy pap zgrzewalnych i mas powłokowych [3].

Często występujące błędy w projektach to m.in.: zalecenie wykonania jedynie powłoki z masy hydroizolacyjnej na powierzchni spękanego pokrycia papowego – bez wkładki wzmacniającej, układanie w obrębie pokrycia dachowego materiałów oddziałujących na siebie destrukcyjnie, np. ułożenie produktów asfaltowych na starym pokryciu z papy smołowej, bez jego usunięcia, zastosowanie roztworów rozpuszczalnikowych do gruntowania gładzi cementowej ułożonej na płytach styropianowych, powodujące rozkład chemiczny styropianu.

Błędami w zakresie doboru poszczególnych warstw pokrycia dachowego są m.in.:

  • niedostateczna liczba warstw w stosunku do wymagań normy PN-B-02361:1999 [4],
  • przyjęcie pokryć dachowych jednowarstwowych z materiałów nieprzeznaczonych do tego rodzaju zastosowania,
  • projektowanie pokryć z materiałów o niedostatecznej wytrzymałości mechanicznej w stosunku do wymagań stawianych przez obiekt, co może być przyczyną powstania pęknięć.

Błędy w szczegółach zabezpieczeń elementów dachowych to np.:

  • nieprawidłowe przebicie warstw pokrycia dachowego bez należytego zabezpieczenia,
  • brak dostatecznie wysokiego wyprowadzenia papy na styku ze ścianą i prawidłowego zabezpieczenia styku papy ze ścianą,
  • nieprawidłowe rozwiązanie spływu wód opadowych z połaci dachowych wyżej leżących na niższe,
  • brak pomostów ochronnych na powierzchni pokrycia w obszarze ciągów komunikacyjnych, służących do konserwacji urządzeń umieszczonych na dachu,
  • mocowanie podpór instalacji odgromowej w warstwie nośnej z przebiciem pokrycia,
  • niewłaściwy dobór wpustów ściekowych w korytach odwadniających, zbyt bliskie umiejscowienie ich w stosunku do dylatacji i innych elementów,
  • bezgzymsowe rozwiązanie rynien wiszących,
  • niewłaściwe ukształtowanie szczelin dylatacyjnych z zastosowaniem nieodpowiednich materiałów,
  • nieprawidłowe osadzenie kominków wentylacyjnych z niedostatecznym uszczelnieniem przebicia pokrycia dachowego.

Błędy wykonawcze są następujące:

  • stosowanie niewłaściwych materiałów,
  • stosowanie niewłaściwych technologii układania warstw,
  • niedokładne i nieprawidłowe wykonywanie uszczelnień w miejscach zabezpieczeń elementów dachowych.

Stosowanie niewłaściwych materiałów ma często podłoże ekonomiczne, związane z dążeniem wykonawcy do obniżenia kosztów robót. Chodzi tu głównie o wykorzystywanie najtańszych materiałów, np. papy zgrzewalnej na welonie szklanym o najniższej gramaturze czy papy izolacyjnej na tekturze budowlanej bez masy powłokowej, która w pokryciach dachowych w ogóle nie powinna być używana. Błędem powodującym odspojenie nowej warstwy pokrycia od starego jest ułożenie warstwy papy asfaltowej na starym pokryciu z produktów smołowych.

Błędy sposobu wykonywania pokryć dotyczą takich nieprawidłowości, jak:

  • prowadzenie prac dekarskich przy za niskiej temperaturze i podczas opadów atmosferycznych, czego skutkiem jest uwięzienie wilgoci pod papą, brak ciągłości lepiku przy sklejaniu warstw i zakładów, uszkodzenia papy przy jej rozwijaniu oraz nierówności połaci dachowej,
  • niedostateczne przygotowanie podłoża do układania warstw pokrycia dachowego.

Uszczelnienie różnych miejsc zabezpieczeń elementów dachowych jest często wykonywane doraźnie za pomocą niewłaściwych kitów lub pianki poliuretanowej, zamiast wykonania uszczelnień systemowych według technologii podanej w opisie i na rysunkach projektu. Często urządzenia ustawiane są bezpośrednio na pokryciu dachowym, co może powodować przebicie pokrycia i przecieki.

Kolejne błędy przy wykonywaniu różnego rodzaju zabezpieczeń to np.: mocowanie obróbek blacharskich z blachy stalowej wprost na betonie lub zaprawie cementowej bez przekładki, powodujące przyśpieszoną korozję blachy, nieszczelne wykończenie górnej krawędzi pionowej pokrycia wyprowadzonego na ścianę itp.

Również błędy w zakresie użytkowania, np. nieprawidłowości przy usuwaniu śniegu i lodu z powierzchni lekkiego stropodachu, mogą być przyczyną uszkodzeń. Jednym z przykładów są nieprawidłowości przy usuwaniu śniegu i lodu z powierzchni lekkiego stropodachu wykonanego z blachy stalowej powlekanej o grubości 0,6 mm, z rdzeniem z materiału termoizolacyjnego. Wskutek braku wiedzy o wyrobie, niedbalstwa i obojętności pracownika posługującego się niewłaściwym sprzętem, powstały pęknięcia blachy, które spowodowały przecieki stropodachu i uszkodzenia powłoki antykorozyjnej, obniżające trwałość stropodachu.

Wady i uszkodzenia

Wady i uszkodzenia pokryć dachowych Charakter wad i uszkodzeń stropodachów, w tym także pokryć dachowych, jest mocno zróżnicowany. Wynika to z dużej liczby rozwiązań konstrukcyjnych, zastosowanych materiałów i warstw ochronnych oraz istniejących uwarunkowań. Najczęściej występującymi wadami i uszkodzeniami pokryć dachowych są:

  • wady połączeń folii z tworzyw sztucznych,
  • uszkodzenia starzeniowe,
  • pęcherze,
  • fałdy,
  • pęknięcia,
  • odspojenia,
  • uszkodzenia mechaniczne,
  • uszkodzenia połączeń pokrycia dachowego z innymi elementami ponad dachem.

Na jednowarstwowym pokryciu dachowym w postaci folii z tworzywa sztucznego zdarzają się przypadki niedokładnego połączenia folii na zakładach i tym samym nieszczelności. Ich rezultatem są przecieki wody w głąb stropodachu i do wnętrza budynku. Naprawa jest konieczna i w zasadzie powinna polegać na powtórnym zgrzaniu lub sklejeniu połączeń, tak aby i w tych miejscach było zapewnione całkowicie szczelne pokrycie.

Uszkodzenia starzeniowe powstają i powiększają się wraz z upływem czasu. Uszkodzenia takie jak siatka rys i odsłonięcie osnowy na wierzchu papy asfaltowej wierzchniego krycia pozwalają na renowację pokrycia, natomiast zaawansowane zmiany starzeniowe folii z tworzyw sztucznych powodują konieczność rezygnacji z naprawy [5].

Pęcherze pod pokryciem – w pokryciach z pap asfaltowych najczęściej pod warstwą wierzchnią – powstają albo w trakcie robót dekarskich wykonywanych niestarannie i w niewłaściwych warunkach, albo na drodze dyfuzji pary wodnej z wnętrza podczas użytkowania. Dopóki pęcherze są szczelne, nie powodują przecieków, ale stanowią zagrożenie dla szczelności stropodachu i jego funkcjonalności.

Nierówności pokrycia dachowego, których istotą jest pofałdowanie warstwy wierzchniej – tym większe, im większa jest grubość warstwy – są spowodowane nadmierną spływnością masy asfaltowej w podwyższonej temperaturze. Skutecznym sposobem ograniczenia odkształceń może być zmniejszenie obciążeń termicznych, np. ułożenie warstwy ochronnej ze żwiru. Gdy takiej możliwości nie ma, konieczna jest wymiana całego pokrycia papowego.

Pęknięcia, zdarzające się szczególnie często, stanowią duże zagrożenie dla szczelności stropodachu. Są wywołane odkształceniami podkładu lub samego pokrycia. Przyczyną odkształceń jest na ogół niewłaściwy podział szczelinami dylatacyjnymi, niedostateczna izolacyjność cieplna stropodachu i całopowierzchniowe przyklejenie papy do podłoża nad pęknięciami i szczelinami.

Odspojenia papy asfaltowej, wywołane niestarannym przyklejeniem warstwy wierzchniej na obrzeżach arkuszy, mogą być przyczyną odrywania papy pod wpływem wiatru i przecieków w słabszych miejscach pokrycia. Odspojenia folii z tworzyw sztucznych pojawiają się w miejscach wadliwych połączeń.Przyczyny powstania uszkodzeń mechanicznych są różnorodne i najczęściej spowodowane są niestarannym wykonywaniem prac montażowych lub remontowych na stropodachach. Szczególnie często dochodzi do uszkodzeń w obrębie zabezpieczeń różnych elementów dachowych. Najczęściej ich przyczyną są wady projektowe lub błędy wykonawstwa. Czasem powstają w trakcie eksploatacji w wyniku braku konserwacji lub jako efekt procesów starzeniowych.

Uszkodzenia wilgociowe

Powstają na ogół wskutek wadliwej budowy fizycznej stropodachu, w szczególności z powodu zbyt niskiej izolacyjności termicznej, braku paroizolacji, niedostatecznej wentylacji i wadliwego wykonania pokrycia dachowego. Głównym problemem stropodachów jest na ogół zawilgocenie materiału termoizolacyjnego i w konsekwencji zawilgocenie innych warstw oraz przecieki wody do wnętrza budynku. Zawilgoconej warstwy termoizolacyjnej nie wolno nakrywać nową szczelną warstwą, ponieważ powoduje to zamknięcie znajdującej się tam wilgoci.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (DzU z 2003 r. nr 120, poz. 1133).
  2. „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych”, Część C: „Zabezpieczenia i izolacje”, Zeszyt 1: „Pokrycia dachowe”, „Instrukcje, Wytyczne, Poradniki” 396/2004, ITB, Warszawa 2004.
  3. B. Francke, „Typowe błędy pokryć dachowych wykonywanych z materiałów bitumicznych”, „Materiały Budowlane” nr 6/2006, s. 6–7.
  4. PN-B-02361:1999 „Pochylenia połaci dachowych”.
  5. H.A. Nowak, „Naprawa i modernizacja stropodachów”, [w:] Materiały XIV Ogólnopolskiej Konferencji Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, Ustroń 1999 r., Tom 2, Część 2, PZITB, Oddział w Bielsku-Białej, 1999, s. 133–165.

KWIECIEŃ 2007

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Krzysztof Patoka Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wprowadzanie MWK do obrotu a UV Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Bauder Polska Sp. z o. o. Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz...

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz więcej – powinny być nie tylko wysokiej jakości, ale także przyjazne dla środowiska.

dr inż. Paweł Sulik, inż. Norbert Śmigielski Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

mgr inż. Krzysztof Patoka Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty...

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty te należą do grupy objętej normatywną nazwą „elastyczne materiały wodochronne”. Membrany są dopuszczane na rynek, gdy spełniają wymogi normy PN-EN 13859-1:2010, w której używa się takiego ich określenia. W tej grupie membrany są razem z paroizolacjami, wiatroizolacjami i innymi materiałami stosowanymi...

Janusz Banera Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy,...

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy, motoryzację, elektronikę i informatykę, energetykę, budownictwo itd.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe...

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe [1].

dr inż. Paweł Sulik Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście,...

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie stosowane w nich rozwiązania techniczne wraz z upływem lat zachowują swoją funkcjonalność.

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Małgorzata Kośla Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać? Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią...

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią się od siebie skutecznością, trwałością i charakterystyką eksploatacji. Jak dobrać materiał i kształt odpowiednio do typu zabudowania?

Redakcja Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego? Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z...

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z pomocy gotowych kalkulatorów obliczeniowych, poprosić o pomoc specjalistów od doradztwa techniczno-projektowego lub producenta danego systemu orynnowania.

Julia Motyczyńska Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać? Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych....

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Wobec tego, warto regularnie wykonywać przeglądy rynien.

Agregaty malarskie Izolacje natryskowe od A do Z

Izolacje natryskowe od A do Z Izolacje natryskowe od A do Z

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega...

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega izolacja termiczna metodą natryskową, oraz chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten poradnik jest dla Ciebie!

dr hab. inż. Jacek Szafran, mgr inż. Artur Matusiak Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często...

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często nieprawidłową eksploatacją obiektów budowlanych, powodują pogorszenie trwałości elementów konstrukcji, niejednokrotnie zmniejszając bezpieczeństwo użytkowania budynku. Kwestie związane z użytkowaniem obiektu, uszkodzeniami mechanicznymi i korozyjnymi oraz starzeniem się materiałów są ściśle powiązane....

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych? Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić...

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić spływ wody do rzek. Oczywiście ważne jest prowadzenie kompleksowych działań i wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi niebiesko-zielonej infrastruktury jako sposobu na retencję na terenach zurbanizowanych. Ale w kontekście potrzeby ograniczania ilości deszczówki spadającej na poziom gruntu...

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać...

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać autentyczne pokrycie dachowe, które towarzyszy historycznemu obiektowi od momentu jego wybudowania. Dzisiaj nadal stosuje się tradycyjne, jak również coraz częściej ulepszone rozwiązania technologiczne w materiałach pokryciowych, zachowując w większości przypadków ich pierwotny wygląd, które także...

mgr inż. Krzysztof Patoka Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania...

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania dachów, przyczyniając się do wzrostu energooszczędności całego budynku.

Małgorzata Kośla Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością...

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością wpłyną negatywnie na właściwości termoizolacyjne budynku. Wobec tego, inwestor planujący skuteczne zaizolowanie obiektu, powinien zdawać sobie sprawę, że wybrany materiał musi dobrze spełniać funkcje termomodernizacyjne budynków narażonych na dużą wilgotność i wysokie ciśnienie pary wodnej.

Joanna Szot Izolacja dachów płaskich

Izolacja dachów płaskich Izolacja dachów płaskich

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.

EuroPanels Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.

BayWa r.e. Solar Systems novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Canada Rubber Polska Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...

Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić...

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić mu trwałość, szczelność oraz długoletnią żywotność, zarówno techniczną, jak i użytkową?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Joanna Szot Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.