Stropodachy – jak naprawiać i modernizować uszkodzenia? (cz. 1.)

Stropodach wentylowany
Stropodach wentylowany
Rockwool

Stropodachy, podobnie jak inne elementy budynków, wskutek eksploatacji ulegają zużyciu oraz tracą na wartości. Gdy ich wartość użytkowa ulega zmniejszeniu do wartości granicznej, powinny być poddane naprawie lub wzmocnieniu.

DOŁĄCZ TERAZ DO NEWSLETTERA - kliknij tutaj »

Pod pojęciem naprawy należy rozumieć czynności konserwacyjne, usuwanie stwierdzonych uszkodzeń oraz uzupełnianie braków, które mogłyby powodować zagrożenie życia lub zdrowia oraz bezpieczeństwa mienia lub środowiska (Czytaj więcej na ten temat). Celem naprawy elementów budynku, w tym także stropodachu, jest usunięcie uszkodzeń, które wystąpiły w wyniku procesu użytkowania budynku oraz przywrócenie uszkodzonemu stropodachowi wymaganych cech użytkowych.

Często naprawa elementu budynku ma stosunkowo duży zakres i – wskutek ogólnych zmian technologiczno-materiałowych – przybiera charakter modernizacji. Wynika to także z konieczności dostosowania elementów budynku oraz całego obiektu do współczesnych wymagań technicznych i użytkowych.

Naprawa elementu budynku wynika także z konieczności utrzymywania obiektu w należytym stanie technicznym i estetycznym, do czego zobligowany jest właściciel lub zarządca, który – według Ustawy Prawo budowlane [1] – powinien użytkować obiekt budowlany zgodnie z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska.

Budowa fizyczna stropodachów i jej uwarunkowania

Stropodach jest specyficznym elementem budynku, łączącym w sobie funkcje stropu nad najwyższą kondygnacją z funkcją dachu. W aspekcie ukształtowania bryły budynku jest to na ogół dach płaski. Jako element konstrukcji ma zadanie bezpiecznego przenoszenia obciążeń. Oto pozostałe zadania stropodachu jako przegrody zewnętrznej budynku, wynikające głównie z zasad fizyki budowli:

  Rys. archiwum autora
  Rys. 1. Stropodach wentylowany: 1 – pokrycie dachowe, 2 – płyta konstrukcyjna górna, 3 – przestrzeń wentylowana, 4 – izolacja cieplna, 5 – warstwa konstrukcyjna dolna
 • ochrona budynku i jego elementów przed warunkami atmosferycznymi, głównie przed wodą i wnikaniem wody do wnętrza, co jest równoznaczne z zapewnieniem całkowitej wodoszczelności,
 • ochrona konstrukcji przed wahaniami temperatury, zapewniająca komfort cieplny i właściwe warunki mikroklimatu wnętrz, przy jednoczesnym spełnieniu wymagań izolacyjności cieplnej oraz zagwarantowaniu oszczędności energii potrzebnej do użytkowania budynku,
 • ochrona przed uszkodzeniami elementów konstrukcji, wynikającymi z obecności wilgoci technologicznej i użytkowej oraz nadmiernej absorpcji wilgoci przez materiały,
 • ochrona przeciwpożarowa, ważna szczególnie w odniesieniu do stropodachów lekkich.

Spełnienie wymienionych wymagań przez stropodach jest możliwe dzięki budowie warstwowej. Każda z warstw ma do spełnienia określone zadania. Od prawidłowego doboru materiałów oraz poprawności wykonania poszczególnych warstw zależy jakość całego stropodachu.
Stropodach – w zależności od rodzaju – ma następujące warstwy różniące się funkcją:

 • warstwa nośna z sufitem,
 • izolacja paroszczelna,
 • warstwa termoizolacyjna,
 • warstwa wyrównująca ciśnienie cząstkowe pary wodnej,
 • izolacja wodochronna,
 • warstwa ochronna zewnętrzna.

Dobór poszczególnych warstw zależy od pracy fizycznej stropodachu. Istotne różnice w budowie warstwowej występują między stropodachami pełnymi i stropodachami wentylowanymi (rys. 1, 2, 3).

Rys. archiwum autora
Rys. 2. Stropodach wentylowany dwudzielny: 1 – posypka mineralna na papie wierzchniego krycia, 2 – pokrycie dachowe papowe, 3 – warstwa gruntująca, 4 – gładź cementowa, 5 – płyta dachowa, 6 – przestrzeń wentylowana, 7 – izolacja cieplna, 8 – warstwa nośna, 9 – tynk
Rys. archiwum autora
Rys. 3. Stropodach pełny: 1 – pokrycie dachowe z papy, 2 – warstwa gruntująca, 3 – gładź cementowa, 4 – warstwa ochronna, 5 – izolacja cieplna, 6 – izolacja paroszczelna, 7 – jastrych cementowy, 8 – warstwa nośna, 9 – tynk

 

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Modernizacja poddaszy użytkowych
 • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.