Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak wybrać klimatyzację? Wszystko, co musisz wiedzieć

AERO7  |  27.07.2020
W dobie coraz większych fal upałów i zanieczyszczenia powietrza, klimatyzacja przestała być kojarzona z luksusem, biurowcami czy sklepami. Dziś obecność urządzeń chłodzących standardem także w mieszkaniach i domach prywatnych. W tym artykule podpowiadamy, jakie czynniki i parametry należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu oraz przedstawimy ranking, który pomoże nam dokonać wyboru.

Klimatyzacja – dlaczego warto?

Rosnące z roku na rok temperatury w okresie letnim to zdecydowanie najważniejszy argument w kontekście zakupu klimatyzacji. Zachowanie optymalnej dla ludzkiego samopoczucia temperatury powietrza, mieszczącej się granicach 20-25oC, nawet w nowoczesnym budownictwie, staje się zadaniem coraz trudniejszym. Zaburzenie komfortu termicznego skutkuje m.in. złym samopoczuciem, problemami ze snem i brakiem koncentracji.

 

Upały stanowią szczególnie duże zagrożenie dla osób, zmagających się z chorobami układu oddechowego i krążenia. Według badań każdy przyrost temperatury powyżej 20oC o 1oC, zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego o 1,9 proc.

 

Nowoczesne urządzenia chłodzące pozwalają znacznie zminimalizować wpływ ciepła na organizm, regulując temperaturę w pomieszczeniach w sposób automatyczny. Co więcej, wiele z dostępnych na rynku posiada także dodatkową funkcję oczyszczania powietrza.

Jak wybrać klimatyzator? Po pierwsze – odpowiedni rodzaj

Pierwszą rzeczą, nad którą musimy się zastanowić, są nasze oczekiwania. Dobór odpowiedniego klimatyzatora będzie zależał m.in. od ilości pomieszczeń, które chcemy chłodzić, ich powierzchni oraz sposobu montażu.


W podstawowym podziale możemy wyróżnić klimatyzatory przenośne i stacjonarne. Dużą zaletą tego pierwszego rozwiązania jest wysoka mobilność, umożliwiająca swobodne przenoszenie urządzenia do innych pomieszczeń, w zależności od potrzeb. To często także jedyny wybór, gdy z powodów technicznych nie mamy możliwości zainstalowania klimatyzatora stacjonarnego. Wady, z którymi musimy się liczyć, to m.in. stosunkowo wysoki poziom emitowanego hałasu. Warto także pamiętać o tym, że klimatyzatory przenośne odprowadzają ciepłe powietrze do pomieszczenia. Oznacza to, że w celu zachowania odpowiedniej temperatury, będziemy zmuszeni wywiercić otwór w ścianie lub zostawić uchylone okno, którym odprowadzane będzie ciepło z urządzenia. By ciepłe powietrze z zewnątrz nie dostawało się do pomieszczenia, koniecznie będzie zaś zastosowanie specjalnych uszczelek okiennych. Tego typu problemy nie występują w przypadku klimatyzatorów stacjonarnych, montowanych w pomieszczeniach na stałe.

 

Klimatyzatory stacjonarne – rozwiązania dla każdego domu

Klimatyzatory stacjonarne (typu split) składają się z dwóch jednostek – zewnętrznej, montowanej na zewnątrz budynku i wewnętrznej, znajdującej się w pomieszczeniu. To rozwiązanie wymaga wykonania odpowiedniej instalacji. W domach jednorodzinnych i mieszkaniach najczęściej stosuje się jednostki typu split, z jednostką zewnętrzną i jedną jednostką wewnętrzną. Ze względu na sposób montażu, wyróżniamy klimatyzatory:

 

 • kasetonowe – jednostka wewnętrzna montowana jest w podwieszanych sufitach,
 • podsufitowe – z jednostką wewnętrzną podwieszoną bezpośrednio pod stropem,
 • konsolowe – montowane na stropach lub powierzchniach o dużych skosach,
 • kanałowe – z jednostką wewnętrzną montowaną między stropem a sufitem podwieszanym.

 

Bardziej rozbudowaną wersję klimatyzatorów split stanowią klimatyzatory multisplit, składające się z więcej niż jednej jednostki wewnętrznej. Ten typ urządzeń stosowany jest głównie w biurach, sklepach i pomieszczeniach o dużej powierzchni. Ale z powodzeniem można je także zastosować w domach, czy mieszkaniach, jeśli chcemy schłodzić kilka pomieszczeń.

 

Wysokie rachunki za prąd? Nie przy nowoczesnych klimatyzatorach

Głównym czynnikiem, decydującym o wyborze danego rozwiązania, wciąż pozostaje cena – zarówno urządzenia i wykonania instalacji, jak i pobieranego prądu. I to właśnie perspektywa wysokich rachunków za prąd należy do najczęstszych powodów rezygnacji z klimatyzacji.

 

Należy jednak podkreślić, że nowoczesne klimatyzatory to urządzenia bardzo energooszczędne. Coraz wyższa efektywność, osiągana przez nowe modele pozwala skutecznie zmniejszyć koszty energii. Technologie automatycznie dostosowujące moc do potrzeb pomieszczenia, w które wyposażone są dostępne dziś klimatyzatory, pozwalają nie martwić się o rachunki za prąd. Najlepszym wyborem pod względem energooszczędności będą stanowić klimatyzatory klasy A+++.

 

Parametry – na co zwrócić uwagę?

Poza typem i ceną, przed zakupem klimatyzatora należy zwrócić także uwagę na szereg innych parametrów, które będą odgrywały dużą rolę w pracy urządzenia. Najistotniejsze z nich przedstawiamy poniżej.

 

 • Moc chłodnicza – obliczanie zapotrzebowania na moc najczęściej zleca się profesjonalistom. Dobierając moc, bierze się pod uwagę wiele czynników, takich jak powierzchnia i ilość okien, usytuowanie pomieszczenia, długość ścian zewnętrznych i wewnętrznych itd. W dużym uproszczeniu możemy jednak przyjąć, że na każdy metr kwadratowy mieszkania potrzebujemy 100 W mocy. Dla przykładu, do pomieszczenia o powierzchni 50m2 powinniśmy dobrać klimatyzator o mocy 5 kW.

 

 • Parametry powietrza – klimatyzator powinien utrzymywać stałe optymalne warunki termiczne. Urządzenie powinno utrzymywać temperaturę na poziomie 20-25oC i wilgotność względną wynoszącą 40-50%. Niezbędne jest też utrzymanie odpowiedniego ruchu powietrza, który – według badań – powinien wynosić 0,2-0,5 m/s.

 

 • Poziom hałasu - urządzenie powinno emitować hałas, który nie będzie uciążliwy - lub w ogóle słyszalny – dla osób przebywających w pomieszczeniu. Niemniej ważna pozostaje kwestia głośności jednostki zewnętrznej, której dopuszczalny poziom określają normy akustyczne.

 

 • Oczyszczanie powietrza – funkcja wręcz niezbędna w przypadku, gdy mieszkamy w pobliżu ulic o dużym natężeniu ruchu samochodowego lub miastach, w których regularnie występuje wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. Dziś coraz więcej modeli wyposażonych jest w jonizatory powietrza, skutecznie chroniące przed wirusami, bakteriami oraz pyłami PM2,5 i PM10, będącymi głównymi – i bardzo szkodliwymi dla zdrowia – składnikami smogu.

 

 • Funkcjonalność – na rynku znajdziemy klimatyzatory ze specjalnymi aplikacjami na telefon, pozwalającymi sterować parametrami urządzenia. W zależności od modelu obsługa za pomocą telefonu może odbywać się wyłącznie przy pomocy tej samej sieci WiFi, do której podłączony jest klimatyzator, lub z wykorzystaniem dowolnej sieci i miejsca. Warto zwrócić także uwagę na funkcje takie jak opcja samooczyszczania czy samodiagnostyki, analizującej na bieżąco zakłócenia w pracy klimatyzatora, nie dopuszczając do jego awarii.

 

Wymienione wyżej cechy stanowią zaledwie część parametrów, które należy rozważyć, chcąc dokonać jak najlepszego wyboru. Pragnąc dobrać urządzenie o jak najlepszym stosunku ceny do jakości, energooszczędności i oferowanych funkcji, warto zwrócić się o pomoc w stronę rankingów klimatyzacji, przygotowywanych przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem.

 

Nie wiesz co wybrać? Skorzystaj z rankingu klimatyzatorów

Aero7 to jeden z liderów na rynku sprzedaży i montażu klimatyzacji. Przygotowany przez firmę kompleksowy ranking klimatyzacji pozwala wyłonić najlepsze urządzenia w dwóch kategoriach: najlepszej jakości i największej opłacalności. Każdy klimatyzator został przeanalizowany na podstawie parametrów, takich jak:

 

 • siła nadmuchu,
 • głośność zewnętrzna i wewnętrzna,
 • opłacalność chłodzenia i grzania,
 • technologii ograniczającej zimne podmuchy,
 • funkcji podtrzymania temperatury,
 • współczynnika SEER, określającego efektywność urządzeń chłodzących,
 • współczynnika SCOP, określającego efektywność urządzeń grzejących,
 • funkcji oczyszczania i nawilżania powietrza,
 • obecności detektorów ruchu,
 • sposobu sterowania żaluzjami klimatyzatora,
 • posiadania funkcji termometru w pilocie,
 • długości okresu gwarancyjnego.

 

Każdemu z nich nadano odpowiednią wartość punktową na podstawie osiąganych wyników i posiadania wymienionych funkcji. Dokładana analiza wymienionych parametrów i danych technicznych, wykonana przez ekspertów z Aero7, pozwala nam dobrać najbardziej odpowiednie pod względem ceny, wydajności i wymaganej przez klienta funkcjonalności.

Sprawdź ranking klimatyzacji - https://aero7.pl/ranking-klimatyzatorow

 

Wybór na długie lata

Z pomocą rankingu Aero7, dobranie urządzenia, które przez wiele lat pozwoli cieszyć się jego niezawodnością i funkcjonalnością, nie będzie stanowić już problemu. Obecność klimatyzatora w domu znacznie poprawia samopoczucie domowników podczas upałów. Wpływa też korzystnie na zdrowie osób, zmagających się z alergiami i chorobami serca oraz układu oddechowego. I to właśnie zapewniane przez nie dobrodziejstwa powinny stanowić najważniejszy czynnik, stanowiący o jej wyborze. Czynnik dużo ważniejszy niż cena.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Sprawdzone sposoby na ocieplenie budynku »


Konieczność ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o izolacji wełną celulozową?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wełna celulozowa chroni nie tylko przed chłodem, ale dzięki... czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury... czytaj dalej »

Co warto wiedzieć o ocieplaniu wełną skalną?


Konieczności ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym ZOBACZ »


Jak wytłumić podłogę? Czego użyć?

Wszystko o izolacjach technicznych »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Od czego zacząć termomodernizację domu? Co zrobić, aby uzyskać dotację?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Jak dzięki termomodernizacji zmniejszyć zuzycie energii na ogrzewanie domów nawet o 69%?.. czytaj dalej » Nawierzchnia drenażowa typu kamienny dywan powstaje z połączenia naturalnego kruszywa marmurowego... czytaj dalej »

Farby do wnętrz i elewacji - jakie powinny być?


W 2002 r. rynek farb fasadowych został zrewolucjonizowany przez farbę zolowo-krzemianową, która bazuje na całkowicie nowatorskiej koncepcji spoiw, dzięki czemu... ZOBACZ »


Jak oszczędzić na ogrzewaniu budynku?

Izolacja ze szkła komórkowego - co warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd... czytaj dalej » Oprócz zastosowań przemysłowych, morskich, HVAC... czytaj dalej »

Na czym polega osuszanie budynków metodą cięcia?


Profesjonalne wykonanie usługi to 100% gwarancja na zabezpieczenie budynku przed... ZOBACZ »


Uzyskaj pomoc w finansowaniu termomodernizacji »

Kiedy i gdzie stosować płyty warstwowe?

W praktyce, przeprowadzając termomodernizację budynku dociepla się ściany zewnętrzne, wymienia się okna i drzwi, modernizuje się systemy grzewcze i wentylacyjne...czytaj dalej »

Panele wybierane są przez wielu architektów jako elementy wieńczące i tworzące... czytaj dalej »

Szukasz specjalistycznych farb i produktów?


Służymy fachowym doradztwem i pomagamy w doborze systemu malarskiego... ZOBACZ »


Termomodernizacja – co obejmuje w praktyce?

Jak budować energooszczędnie?

Termomodernizacja to szereg działań, które polegają na zmianach w strukturze budynku, a także... czytaj dalej »

Przekonaj się, jakie rozwiązania sprawdzą się w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

  AERO7
  AERO7
Brak informacji o autorze... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
10/2020

Aktualny numer:

Izolacje 10/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Szklana fasada o podwójnym przepływie powietrza
 • - Fala renowacji
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.