Obserwując zmiany zachodzące w branży budowlanej Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie rozbudowała swoją ofertę edukacyjną. Na kierunku Budownictwo WSEiZ od 2002 roku kształci na studiach inżynierskich – pierwszego stopnia, natomiast od października 2020 roku uruchamia na tym kierunku studia magisterskie – drugiego stopnia. Ukończenie studiów magisterskich kierunku Budownictwo umożliwia uzyskanie nieograniczonych uprawnień budowlanych zarówno wykonawczych, jak i projektowych.
Aby nadążyć za oczekiwaniami przyszłych pracodawców branży budowlanej, na kształt programu studiów na kierunku Budownictwo w WSEiZ duży wpływ mieli przedsiębiorcy zrzeszeni w Radzie Pracodawców Wydziału Architektury. Członkami Rady są m.in. firmy PBM Południe, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz liczne podmioty samorządu terytorialnego. Współpraca Uczelni z przedstawicielami pracodawców umożliwia studentom praktyczną implementację zdobytej wiedzy, poznanie specyfiki i złożoności procesów funkcjonowania różnych podmiotów rynku, a także opracowanie prac dyplomowych na podstawie realnych zagadnień branżowych. Firmy wchodzące w skład Rady chętnie przyjmują studentów na praktyki oraz organizują różnego rodzaju warsztaty i wyjazdy studyjne. Ważnym elementem programu studiów na kierunku Budownictwo jest również przygotowanie studentów do efektywnego korzystania z technik i technologii informatycznych w tym Building Information Modelling. Dowiedz się więcej >>
W WSEiZ na studiach I stopnia można studiować na specjalnościach:
- Energooszczędne technologie w budownictwie – ukończenie, której umożliwi absolwentom zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych pozwalających na wybór rozwiązań projektowych, planistycznych, marketingowych i prawnych związanych z koniecznością oszczędzania energii i ochroną środowiska według praw i przepisów obowiązujących w UE. W programie specjalności wiele miejsca poświęcono zasadom współczesnego budownictwa energooszczędnego, w tym systemom pasywnym oraz systemom aktywnym.
- Konstrukcje budowlane – w ramach specjalności absolwenci wyposażeni zostaną w szeroką wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania i wznoszenia budowli o konstrukcji żelbetowej, stalowej, murowej i drewnianej.
- Budownictwo kolejowe – absolwenci, którzy ukończą tę specjalność uzyskają wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania i budowy nowoczesnych szlaków kolejowych wraz z infrastrukturą (przejazdy stacje kolejowe, perony, tunele) także dla kolei dużych prędkości.
Na studiach II stopnia proponowane specjalności to:
- Konstrukcje budowlane i inżynierskie – absolwenci tej specjalności zdobędą poszerzoną wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania i wznoszenia budowli o konstrukcji żelbetowej, stalowej, sprężonej, murowej i drewnianej. Uzyskają także szeroką wiedzę w zakresie teorii konstrukcji umożliwiającą rozwiązywanie skomplikowanych zagadnień mechaniki konstrukcji inżynierskich, niezbędną wiedzę z zakresu komputerowego wspomagania projektowania, przygotowanie z zakresu technologii napraw i wzmocnień obiektów budowlanych, nowoczesnych metod organizacji i zarządzania procesami budowlanymi oraz opracowywania i realizacji programów badawczych. Zostaną przygotowani do projektowania oraz do kierowania budowami w zakresie budownictwa ogólnego, przemysłowego i budowli inżynierskich.
- Budownictwo kolejowe – w programie specjalności wiele miejsca poświęcono zagadnieniom zabudowy i remontów sieci trakcyjnych we współczesnych układach transportu, metodom planowania rozwoju kolejowych układów komunikacyjnych, a także zagadnieniom sterowania ruchem kolejowym oraz modernizacji istniejących obiektów. Absolwenci uzyskają więc uniwersalną wiedzę z obszaru budownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem nowych technologii w transporcie szynowym.
Niezbędne do realizacji nowoczesnego procesu kształcenia na kierunku Budownictwo (studia pierwszego i drugiego stopnia) są profesjonalnie przygotowane, specjalistyczne pracownie oraz laboratoria, wyposażone w wysokiej klasy urządzenia, materiały i oprogramowanie. Wszystkie te wymogi spełnia, usytuowana w centrum Warszawy baza naukowo-dydaktyczna Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania.
WSEiZ to Uczelnia, która jako jedna z pierwszych uczelni niepublicznych „postawiła” na kierunki techniczne, dzięki czemu jest jedną z najlepszych niepublicznych uczelni techniczno-artystycznych w Polsce. Dwudziestopięcioletnie doświadczenie w kształceniu inżynierów, profesjonalne przygotowane programy studiów oraz intensywna współpraca z pracodawcami gwarantują, że wiedza i umiejętności, które zdobędzie przyszły inżynier lub magister inżynier kierunku Budownictwo sprosta nieustającym wyzwaniom technologicznym, konstrukcyjnym i projektowym, które stoją przed fachowcami wykonującymi ten trudny zawód zaufania publicznego. Do 30.08.2020 r. dla kandydatów zapisujących się na studia II stopnia (magisterskie), na kierunek Budownictwo oraz Architektura Krajobrazu wpisowe wynosi: 0 zł!
Zapraszamy do WSEiZ – uczelni twórczych klimatów!
![]() |
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania |
(WSEiZ, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania, budownictwo, kierunek studiów, budownictwo studia drugiego stopnia)