Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Keramzyt i styropian jako lekkie wypełnienia nasypów drogowych

Expanded clay and eps as lightweight fills of road embankments
Poznaj rodzaje lekkich wypełnień oraz zastosowania zasypki z keramzytu i lekkich bloków styropianowych
Poznaj rodzaje lekkich wypełnień oraz zastosowania zasypki z keramzytu i lekkich bloków styropianowych
Fot. K. Grzegorzewicz

Intensywny rozwój infrastruktury drogowej skutkuje prowadzeniem nowych szlaków komunikacyjnych na terenach dotąd niewykorzystywanych ze względu na wystąpienie w podłożu gruntów słabych i bardzo ściśliwych. W takich przypadkach najczęściej stosuje się wzmocnienie podłoża poprzez zastosowanie pali, kolumn, zbrojenia geosyntetykami.

Coraz częściej stosowaną alternatywą dla ogólnie znanych metod jest lekkie wypełnienie nasypu, stosowane w celu zmniejszania obciążeń podłoża i parcia gruntu na konstrukcje oporowe oraz ograniczenia długotrwałych osiadań i deformacji budowli. Zastosowanie lekkich wypełnień z keramzytu lub styropianu jest wskazane:

 • do wykonania budowy podwyższania lub poszerzania nasypów na bardzo ściśliwym podłożu,
 • do wykonania zasypek konstrukcji oporowych i inżynierskich,
 • gdy nasyp z materiału ziemnego wywołałby nadmierne i długotrwałe osiadania lub mógłby zatonąć albo utracić stateczność,
 • do wymiany gruntu, gdy występują długotrwałe osiadania nasypów na bardzo ściśliwym podłożu,
 • do naprawy ścian oporowych i przyczółków mostów, doznających przemieszczeń poziomych spowodowanych bocznym parciem słabego gruntu,
 • w celu ujednolicenia osiadania podłoży różnych pod względem nośności.

Wachlarz zastosowań wypełnień lekkich pokazuje, że można je stosować jako działania prewencyjne w celu zapobieżenia możliwym deformacjom budowli drogowych, ale szczególnie jako działania ratunkowe w przypadku stwierdzenia nadmiernego osiadania nasypu lub przemieszczenia konstrukcji oporowej czy przyczółków obiektów inżynieryjnych. Wtedy przeciążone i odkształcone podłoże, po usunięciu części obciążenia, będzie stabilne, a budowla stanie się stateczna i trwała.

Keramzyt

Keramzyt to lekkie kruszywo budowlane produkowane z naturalnego surowca, które jest lekkie, niepalne, mrozoodporne oraz posiadające właściwości termoizolacyjne. Proces produkcji polega na wypalaniu gliny i iłów w temperaturze od 1000 do 1200°C. Rozdrobniona glina pęcznieje i tworzy kuleczki o porowatej strukturze wewnętrznej, pokryte z zewnątrz twardą skorupką ceramiczną. Nie wykazują one promieniotwórczości i spełniają wymagania ochrony środowiska oraz są odporne na grzyby i pleśnie. Nie mają też czynnych składników organicznych. Wypalanie w procesie produkcji niszczy ewentualne składniki organiczne, wobec czego materiał nie ma pożywki dla rozwoju grzybów. Paroprzepuszczalność oraz bardzo szybkie wysychanie uniemożliwia rozwój struktur mykologicznych, którym potrzebna jest głównie wilgoć.

Miejsca stosowania keramzytu to (RYS. 1-4):

 • konstrukcje lekkich nasypów drogowych, zasypki konstrukcji oporowych i obiektów inżynierskich oraz podbudowy drogowe i pomocnicze,
 • wymiana gruntu w istniejących nasypach w celu zatrzymania osiadania,
 • ujednolicanie osiadania przy występujących obok siebie, różnych pod względem nośności, podłożach,
 • zasypki różnego typu instalacji rurowych wbudowanych w podłoże,
 • podbudowy pomocnicze.
RYS. 1–4. Przykłady odciążenia lekkim kruszywem keramzytowym: nasyp drogowy zapobiegający osiadaniu (1), nasyp na dojazdach do przyczółków redukujący parcie spoczynkowe i zapobiegający osiadaniu najazdów (2), poszerzenie drogi lub linii kolejowej zapobiegające nierównomiernemu osiadaniu (3) oraz wymiana gruntu poprawiająca stateczność skarpy (4); rys.: [1]
RYS. 1–4. Przykłady odciążenia lekkim kruszywem keramzytowym: nasyp drogowy zapobiegający osiadaniu (1), nasyp na dojazdach do przyczółków redukujący parcie spoczynkowe i zapobiegający osiadaniu najazdów (2), poszerzenie drogi lub linii kolejowej zapobiegające nierównomiernemu osiadaniu (3) oraz wymiana gruntu poprawiająca stateczność skarpy (4); rys.: [1]

Jako lekkie wypełnienie wskazane jest stosować frakcje kruszywa od 8 do 20 mm, które w stanie suchym po utrzęsieniu ma gęstość objętościową od 270 do 370 kg/m3 (średnio ok. 320 kg/m3). Ziarna kruszywa mają nasiąkliwość około 35%. Lekkie kruszywa keramzytowe są przydatne do wykonywania nasypów „pływających” na bardzo słabych podłożach oraz do zasypek lub obsypek rozmaitych konstrukcji zagłębionych w gruncie z uwagi na gęstość wielokrotnie mniejszą od gruntu, przy dużej wytrzymałości mechanicznej.

Nasypy z kruszywa keramzytowego zgodnie z zaleceniami należy układać na uprzednio przygotowanym podłożu warstwami o grubości od 0,5 do 1,0 m. Ważne, aby do układania oraz zagęszczania kruszywa używać sprzętu budowlanego o nacisku do 30 kN/m2. Keramzyt należy zagęszczać do uzyskania 35–45 MPa (moduł wtórny). Skarpy należy przyjąć z pochyleniem do 1:1,5. Zasypki konstrukcji oporowych oraz obiektów inżynierskich należy układać warstwami grubości do 0,6 m i zagęszczać np. ruchem środków transportowych o nacisku do 5 kN/m2.

Podczas wbudowywania keramzytu należy przestrzegać następujących zaleceń:

 • warstwę lekkiego kruszywa zaleca się osłonić geowłókniną i odseparować od podłoża,
 • budowla ziemna z lekkiego kruszywa powinna zostać przykryta warstwą gruntu lub kruszywa grubości co najmniej 0,6 m, mieszanki stabilizowanej mechanicznie lub mieszanki stabilizowanej spoiwem o Rm = 2,5 MPa,
 • przy podstawie skarpy nasypu wskazane jest uformowanie trapezowego wału (przypory) z kruszywa mineralnego o wysokości około 0,4 grubości nasypu z lekkiego kruszywa,
 • zagęszczone warstwy należy chronić przed zniszczeniem przez ruch ciężkich pojazdów.

Czytaj też: Wymagania dla betonu do konstrukcji nawierzchni sztywnych >>>

Wymagania i sposób badania kruszywa keramzytowego określa norma PN-EN 15732:2013-04, „Lekkie wyroby wypełniające i wyroby do izolacji cieplnej do zastosowań w budownictwie lądowym i wodnym (CEA) – Wyroby z lekkiego kruszywa z pęczniejących surowców ilastych (LWA)” [2]. Wykonanie nasypów i zasypek należy sprawdzać i oceniać zgodnie wymaganiami normy PN-S-02205:1998 [3] i OST D-02.00.00:1998 [4].

O czym przeczytasz w artykule?Abstrakt

Keramzyt i styropian jako lekkie wypełnienia w nasypach na słabych podłożach

Przykłady zastosowania lekkich wypełnień (odciążenie przepustu powłokowego, przebudowa i budowa drogi na słabym gruncie, naprawa przyczółków mostu przez rzekę Huczwę, odciążenia nasypów S-17)

W artykule opisano stosowanie lekkich wypełnień przy budowie lub naprawie nasypów na słabym podłożu oraz przeciążonych budowli. Opisano rodzaje stosowanych lekkich wypełnień. Omówiono przykłady praktyczne zastosowania zasypki z keramzytu i lekkich bloków styropianowych.

Expanded clay and eps as lightweight fills of road embankments.

The paper describes the use of lightweight fills in construction or repair of embankments on soft soil and overloaded structures. It lists the types of light fills and presents examples of practical application of expanded clay and lightweight EPS block fills.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wszystkie aktualne ceny materiałów i produktów budowlanych »


Skorzystaj z szybkiego dostępu do aktualnych, rzeczywistych cen w budownictwie teraz w wyjątkowej promocji! ZOBACZ »


Możesz zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu architekta w UE »

Chcesz stworzyć idealną elewację? Sprawdź »

Dzięki akceptacji wniosku notyfikacyjnego WSEiZ przez Komisję Europejską i państwa członkowskie UE, dyplom...czytaj dalej »

Specjalistyczne systemy tynkarskie to doskonała alternatywa dla ciężkich, kosztownych i trudnych w utrzymaniu..... czytaj dalej »

Co warto wiedzieć o ocieplaniu wełną skalną?


Konieczności ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym ZOBACZ »


Osuszanie budynków metodą cięcia »

Wybierz odpowiedni materiał do izolacji domu »

Istnieje wiele metod - bardziej lub mniej skutecznych, które w sposób chemiczny, mechaniczny lub... czytaj dalej » Dobrze dobrane ocieplenie zapewni izolację termiczną, akustyczną i ochronę przeciwpożarową... czytaj dalej »

Izolacja z celulozy - czy warto wybrać ten materiał?


Stosuje się ją do ocieplania stropodachów osiedli mieszkaniowych i budynków użyteczności publicznej, do ocieplania stropów i poddaszy domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, a także... ZOBACZ »


Systemy zamocowań najwyższej jakości. Sprawdź »

Dachy zielone - skąd ich rosnąca popularość?

Do mocowania ciężkich przedmiotów w murach z istniejącym dociepleniem można wykorzystać.. czytaj dalej » Zielone dachy nie tylko pięknie wyglądają, ale oferują wiele korzyści i pozwalają zaoszczędzić pieniądze... czytaj dalej »

Farby do wnętrz i elewacji - jakie powinny być?


W 2002 r. rynek farb fasadowych został zrewolucjonizowany przez farbę zolowo-krzemianową, która bazuje na całkowicie nowatorskiej koncepcji spoiw, dzięki czemu... ZOBACZ »


Jak oszczędzić na ogrzewaniu budynku?

Z czego zbudować ścianę działową?

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd... czytaj dalej » Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo bez obudowy (ściany osłonowe, dachy) w postaci płyt warstwowych, zwłaszcza... czytaj dalej »

Jak wytłumić dźwięki uderzeniowe? Jak wyciszyć podłogę?


Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... ZOBACZ »


Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Kiedy i gdzie stosować płyty warstwowe?

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury...czytaj dalej »

Płyty warstwowe z wełny mineralnej posiadają odporność ogniową EI do... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Hydroizolacja łazienki krok po kroku »

Wszystko o ocieplaniu domu styropianem »

Izolacja keramzyt

Jak wykonać prawidłowo hydroizolację łazienki? Dlaczego hydroizolacja łazienki jest tak ważna?czytaj dalej »

Wiemy jak ważna i istotna jest najwyższa jakość materiałów termoizolacyjnych dla osób... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

inż. Łukasz Górecki
inż. Łukasz Górecki
Łukasz Górecki ukończył Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pracuje w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów, w Zakładzie Geotechni... więcej »
mgr inż. Krzysztof Grzegorzewicz
mgr inż. Krzysztof Grzegorzewicz
Krzysztof Grzegorzewicz ukończył Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Po pięciu latach pracy przy budowie obiektów mostowych i uzyskaniu uprawnień budowlanych pracuje w Inst... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
11/12/2020

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Fala Renowacji
 • - Warunki Techniczne 2021 dla przegród i złączy budowlanych
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.