Membrany dachowe na dachach o niskich kątach nachylenia połaci

mgr inż. Krzysztof Patoka  |  24.11.2010

Najczęściej obecnie popełnianym błędem przy budowie dachów płaskich jest stosowanie w ich konstrukcji systemów materiałów odpowiednich dla dachów pochyłych – przy budowie dużych obiektów krytych blachami trapezowymi układanymi na połaciach o nachyleniu ok. 10º stosowane są membrany dachowe, wentylacja zaś osłaniana jest gąsiorami używanymi do dachów pochyłych, czyli prostymi blachami wygiętymi do kątów nachylenia połaci. Takie zastosowanie membran świadczy o braku zrozumienia sposobu ich działania.

Membrany dachowe wymagają dobrego wentylowania przestrzeni znajdujących się między nimi a pokryciami zasadniczymi. Bez spełnienia tego warunku ich działanie będzie nieskuteczne, bo ograniczone do wyrównania stopnia nasycenia (wyrównania ciśnienia cząstkowego) parą wodną warstw dachu rozdzielanych przez membrany.

Jeżeli nad membraną nie będzie przepływu powietrza wentylującego, to para wodna będzie przechodzić bezustannie między wełną mineralną znajdującą się pod membraną a powietrzem stojącym nad membraną (a pod pokryciem). W przestrzeni pod pokryciem będą stale następowały cykle skraplania, parowania i przenikania do termoizolacji przez membranę, a następnie w drugą stronę w zależności od zmian temperatury. W tym samym czasie do termoizolacji będzie docierała wciąż nowa porcja pary wodnej na skutek działania ciepła pochodzącego z wnętrza budynku. Efekt jest oczywisty – doprowadzi to do zawilgocenia dachu.

Przepływ powietrza w przestrzeni pod pokryciem, a nad membraną będzie możliwy tylko wtedy, gdy przestrzeń ta będzie miała wlot i wylot oraz będzie drożna na całej swojej długości. Ten warunek na dachach płaskich jest trudniejszy do spełnienia niż na dachach pochyłych, bo jego realizacja nie jest prosta. Z tego właśnie faktu nie zdawali sobie sprawy projektanci dachów zaprezentowanych na zdjęciach (fot. 1 i 2).

Fot. Z. Buczek   Fot. K. Patoka
Fot. 1. Na tym dachu popełniono wiele błędów, m.in. pokrycie z blachy trapezowej nie jest odpowiednio wentylowane, ponieważ osłony naroży (gąsiory) nie są otwarte, lecz uszczelnione. Powinny być one wykonane tak jak na rys. 1.  Fot. 2. Na tym dachu popełniono błąd tego samego typu. Wyloty szczelin wentylacyjnych umieszczonych pod pokryciem powinny znajdować się dużo wyżej. Przez tak wykonane wyloty pod blachę dostawały się woda deszczowa i śnieg. 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu architekta w UE?


Dzięki akceptacji wniosku notyfikacyjnego WSEiZ przez Komisję Europejską i państwa członkowskie UE, dyplom... ZOBACZ »


Szukasz odpowiedniego materiału na podłogę?

Jak zapewnić suchość elewacji?

Uważasz, że oprócz wytrzymałości i cech technicznych ważna jest również estetyka wybranej posadzki?
czytaj dalej »

Konfigurator elewacji pomoże Ci w łatwy i szybki sposób dobrać optymalny system elewacyjny... czytaj dalej »

Wykonawco, szukasz nowych realizacji?


"W tych trudnych dla wszystkich czasach wychodzimy z inicjatywą pomocy i współpracy. Zależy nam aby..." ZOBACZ »


Izolacja wełną skalną - to warto wiedzieć »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Wykorzystanie naturalnych surowców czyni wełnę skalną produktem naturalnym i... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji dachów płaskich »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Jeśli dach wymaga naprawy, wymiany pokrycia, ocieplenia lub docieplenia, warto... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.