Membrany dachowe na dachach o niskich kątach nachylenia połaci

mgr inż. Krzysztof Patoka  |  24.11.2010

Najczęściej obecnie popełnianym błędem przy budowie dachów płaskich jest stosowanie w ich konstrukcji systemów materiałów odpowiednich dla dachów pochyłych – przy budowie dużych obiektów krytych blachami trapezowymi układanymi na połaciach o nachyleniu ok. 10º stosowane są membrany dachowe, wentylacja zaś osłaniana jest gąsiorami używanymi do dachów pochyłych, czyli prostymi blachami wygiętymi do kątów nachylenia połaci. Takie zastosowanie membran świadczy o braku zrozumienia sposobu ich działania.

Membrany dachowe wymagają dobrego wentylowania przestrzeni znajdujących się między nimi a pokryciami zasadniczymi. Bez spełnienia tego warunku ich działanie będzie nieskuteczne, bo ograniczone do wyrównania stopnia nasycenia (wyrównania ciśnienia cząstkowego) parą wodną warstw dachu rozdzielanych przez membrany.

Jeżeli nad membraną nie będzie przepływu powietrza wentylującego, to para wodna będzie przechodzić bezustannie między wełną mineralną znajdującą się pod membraną a powietrzem stojącym nad membraną (a pod pokryciem). W przestrzeni pod pokryciem będą stale następowały cykle skraplania, parowania i przenikania do termoizolacji przez membranę, a następnie w drugą stronę w zależności od zmian temperatury. W tym samym czasie do termoizolacji będzie docierała wciąż nowa porcja pary wodnej na skutek działania ciepła pochodzącego z wnętrza budynku. Efekt jest oczywisty – doprowadzi to do zawilgocenia dachu.

Przepływ powietrza w przestrzeni pod pokryciem, a nad membraną będzie możliwy tylko wtedy, gdy przestrzeń ta będzie miała wlot i wylot oraz będzie drożna na całej swojej długości. Ten warunek na dachach płaskich jest trudniejszy do spełnienia niż na dachach pochyłych, bo jego realizacja nie jest prosta. Z tego właśnie faktu nie zdawali sobie sprawy projektanci dachów zaprezentowanych na zdjęciach (fot. 1 i 2).

Fot. Z. Buczek   Fot. K. Patoka
Fot. 1. Na tym dachu popełniono wiele błędów, m.in. pokrycie z blachy trapezowej nie jest odpowiednio wentylowane, ponieważ osłony naroży (gąsiory) nie są otwarte, lecz uszczelnione. Powinny być one wykonane tak jak na rys. 1.  Fot. 2. Na tym dachu popełniono błąd tego samego typu. Wyloty szczelin wentylacyjnych umieszczonych pod pokryciem powinny znajdować się dużo wyżej. Przez tak wykonane wyloty pod blachę dostawały się woda deszczowa i śnieg. 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.