Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

System RenoTherm – ocieplenie od wewnątrz

Ecovario  |  25.06.2020
System RenoTherm – izolacja termiczna od wewnątrz
System RenoTherm – izolacja termiczna od wewnątrz

Metodę ocieplania od wewnątrz stosuje się w sytuacjach, gdy izolacja budynku od strony zewnętrznej jest utrudniona lub niemożliwa. Dotyczy to przede wszystkim obiektów historycznych, objętych opieką konserwatora, w przypadku których nie można naruszyć ozdobnej, zabytkowej fasady. Docieplenie budynku od wewnątrz pozwoli ograniczyć straty ciepła i poprawić komfort cieplny we wnętrzu, a zarazem zmniejszyć koszty ogrzewania i zachować zabytkowy charakter domu.

Technologia ocieplania od wewnątrz nie jest popularna z racji ryzyka powstawania wilgoci wewnątrz przegrody, a co za tym idzie pojawienia się pleśni na styku konstrukcyjnej i izolacyjnej części ściany. Dzieje się tak w przypadku, kiedy wykonanie ocieplanie nie jest poprzedzone odpowiednimi obliczeniami cieplno-wilgotnościowymi.

Drugim warunkiem, jaki powinien być spełniony przy zastosowaniu tego typu dociepleń, jest dobór odpowiednich materiałów do izolacji cieplnej, ze stosownymi atestami. Duże znaczenie przy eksploatacji pomieszczeń ocieplonych od wewnątrz ma też przestrzeganie zasad prawidłowego ich użytkowania. 

Bezpiecznym rozwiązaniem, które sprawdzi się przy ociepleniu budynku od wewnętrz jest mineralna i ekologiczna płyta RenoTherm, powstała na na bazie naturalnych surowców. Struktura płyty to porowaty i hydroaktywny szkielet silikatowo-wapienny, któremu materiał zawdzięcza swoje właściwości termoizolacyjne i wysoką aktywność kapilarną, co oznacza, że płyta potrafi przyjmować i oddawać z powrotem wilgoć do pomieszczenia. Dowiedz się więcej >>

Płyty -System Renotherm

Tworzący się kondensat w okresie jesienno-zimowym zostaje wchłonięty przez płytę, a następnie samoczynnie odparowany do powietrza. Odparowanie kondensatu zapobiega degradacji materiałów budowlanych w przegrodzie i umożliwia jej prawidłowe funkcjonowanie. W ten sposób system zapewnia zdrowy i przyjazny mikroklimat w pomieszczeniach, a jednocześnie nie pozwala na powstawanie pleśni. Rozwiązanie sprawdzi się przy wykonywaniu ociepleń od strony wewnętrznej przegrody bez konieczności użycia folii paroizolacyjnych.

Schemat

Otwartą dyfuzyjnie i kapilarnie aktywną płytę RenoTherm stosuje się w pomieszczeniach użytkowych, gdzie występują problemy z wilgocią. Płyta samoczynnie reguluje wilgotność względną powietrza w pomieszczeniach. 

Zalety systemu RenoTherm:

 • materiał jest naturalny i ekologiczny
 • obniża koszty ogrzewania i pozwala oszczędzać energię   
 • zapewnia komfort cieplny i zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach   
 • zapobiega powstawaniu wilgoci i pleśni  
 • współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,040 W/(m·K)
 • jest łatwy w obróbce i montażu
 • jest niepalny (klasa A1)

Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych ekspertów >>

Elementy systemu RenoTherm

Obok płyt system RenoTherm tworzą także specjalne formaty do ościeży i połączeń stropu ze ścianą oraz komponenty montażowe, dzięki którym działa on prawidłowo i bezawaryjnie:

 • RenoKSL – mineralna, biała zaprawa klejowo-szpachlowa do przyklejania płyt RenoTherm i wykonywania wierzchniej warstwy szpachlowej (struktura tynku cementowo-wapiennego), wzmocnionej dodatkowo siatką zbrojącą, worek 25 kg
 • RenoFungi – bezbarwny i bezwonny środek do usuwania pleśni i grzyba, butelka ze spryskiwaczem 0,5 l lub pojemnik 5 l (w razie potrzeby)
 • RenoGrunt – środek gruntujący przeznaczony do regulacji chłonności podłoży mocno chłonnych (w razie potrzeby)
 • Gładź PK1 – specjalna zaprawa wapienno-cementowa stosowana dla uzyskania bardzo gładkiej powierzchni, worek 20 kg (opcjonalnie)
 • RenoCoat – biała, silikatowa farba krzemianowa do zastosowań wewnątrz pomieszczeń, o bardzo wysokiej dyfuzji pary wodnej, wiaderko 2,5 l lub 10 l (opcjonalnie)

Sytem RenoTherm

Narzędzia i przygotowanie podłoża

Do montażu płyt niezbędne są standardowe narzędzia budowlane: wiadro, mieszadło, paca zębata 8 x 8 mm do zaczesywania kleju, pace do nakładania i wygładzania, poziomica, miara, nóż, piła ręczna, wałek do malowania, pędzel lub spryskiwacz do gruntowania.

Podłoże musi być czyste, aby znajdujące się na nim substancje nie powodowały obniżenia przyczepności kleju (np. rozpuszczalnik, kurz, piasek, wykwity, brud). Stare tynki należy sprawdzić pod względem ich solidności i przyczepności do podłoża. Odparzone i zniszczone tynki, tapety i stare powłoki malarskie o niedostatecznej nośności należy starannie usunąć. Powierzchnię starego tynku trzeba oczyścić, a pleśń i zagrzybienie usunąć przy użyciu RenoFungi. Tynki gipsowe należy zdrapać. Podłoże może być wilgotne, ale nie mokre. W przypadku stałego zawilgocenia należy ustalić i usunąć przyczynę powstawania wilgoci. Krzywą powierzchnię ścian należy wcześniej wyrównać tynkiem mineralnym np. cementowo-wapiennym. Drobne ubytki na ścianie można wypełnić zaprawą klejowo-szpachlową RenoKSL. Mocno chłonne podłoże trzeba spryskać wodą lub zagruntować preparatem gruntującym RenoGrunt.

Montaż systemu

Docinanie i przyklejanie płyt

Pacą zębatą rozprowadzamy masę klejowo-szpachlową RenoKSL bezpośrednio na całą powierzchnię płyty lub miejsce, do którego będziemy ją przyklejać. Płytę dociskamy do ściany i lekko przesuwając poziomujemy. Staramy się unikać szczelin między płytami. Styki płyt pozostawiamy bez kleju. W razie konieczności płyty można łatwo dociąć piłą płatnicą na żądany wymiar.

Szpachlowanie
Ze względu na dużą chłonność płyt RenoTherm warto je przed szpachlowaniem zrosić wodą. Potem na powierzchnię przyklejonych płyt nanosimy masę szpachlową RenoKSL, a następnie przeczesujemy ją pacą zębatą. Kolejno wtapiamy siatkę zbrojącą z włókna szklanego (wielkość oczka ok. 4 x 4 mm) i przeczesujemy pacą na gładko. Po wyschnięciu szpachli niedociągnięcia wizualne można przeszlifować. Jeśli chcemy uzyskać efekt struktury tynku cementowo-wapiennego, należy pacą tynkarską zacierać powierzchnię, jednocześnie rosząc ją na mokro.

Docinanie
Klejenie płyt
Przyklejanie dociętych płyt

Wykończenie
Wygładzone płyty można pokryć farbami silikatowymi do wnętrz np. RenoCoat lub innymi dyfuzyjnymi powłokami (farby wapienne, kredowe, gliniane). Na części (do 2/3 powierzchni) docieplonej ściany można położyć glazurę. Wcześniej jednak płyty należy przymocować odpowiednimi kołkami do ściany. Większe powierzchnie oraz stropy również wymagają kołkowania.

Ecovario - płyty systemu RenoTherm
Szpachlowanie
KONTAKT
Ecovario

Ecovario Sp. z o.o.
ul. Małopolska 27 a
77-200 Miastko
tel.: 59 857 87 07

www.ecovario.pl

Pamiętaj! Na wykończone powierzchnie nie można nakładać gipsu ani powłok paroszczelnych, np. lateksowych czy akrylowych!

Dekoracyjne wykończenie powierzchni
Na wyszpachlowaną powierzchnię płyt można nanosić farby paroprzepuszczalne o jak najmniejszym współczynniku oporu dyfuzyjnego μ. Zalecana jest systemowa farba silikatowa do wnętrz RenoCoat, a także farby wapienne, kredowe lub gliniane. Istnieje możliwość stosowania tapet papierowych i paroprzepuszczalnego kleju, zabronione jest natomiast użycie tapet winylowych. Dopuszcza się również klejenie glazury, ale tylko do 2/3 wysokości powierzchni – 1/3 wysokości zostawia się na odparowanie i „oddychanie” ściany. 

Uwaga! Na system płyt RenoTherm nie wolno nakładać tynków gipsowych!

Ecovario - System RenoTherm- realizacja

Ważne:

 • Tylko zastosowanie elementów kompletnego systemu gwarantuje jego prawidłowe funkcjonowanie.
 • Przy ociepleniu od wewnątrz ważna jest izolacja termiczna części ścian działowych, które są bezpośrednio połączone z zewnętrzną ścianą konstrukcyjną.
 • W przypadku planowanego montażu ścian działowych należy najpierw ocieplić ściany zewnętrzne od wewnątrz, a dopiero później przystąpić do budowy ścian działowych.
 • Instalację elektryczną powinno się rozprowadzić przed montażem płyt RenoTherm. W ścianie robimy bruzdy na przewody, a następnie wyrównujemy powierzchnię tynkiem mineralnym np. cementowo-wapiennym. Do wypełniania bruzd nie należy używać gipsu.

(ecovario, System Renotherm, izolacja termiczna, izolacja termiczna od wewnątrz, płyty ociepleniowe, mineralna i ekologiczna płyta RenoTherm, ocieplenie od wewnątrz)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
10/2020

Aktualny numer:

Izolacje 10/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Szklana fasada o podwójnym przepływie powietrza
 • - Fala renowacji
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.