Zastosowanie membran wstępnego krycia

mgr inż. Krzysztof Patoka  |  24.11.2010

Choć nazwa paroizolacji sugeruje jedną jej funkcję, materiał ten może pełnić ich kilka. Podobnie jest z membranami wstępnego krycia (MWK). Mogą mieć one kilka różnych zastosowań.

W nowoczesnych dachach pochyłych membrany pełnią dwie podstawowe funkcje: uszczelniają pokrycia zasadnicze układane na łatach i umożliwiają wydostawanie się pary wodnej z dachu (rys. 1). Jednoczesne zamontowanie paroizolacji i MWK tworzy doskonały system osłonowy, w którym dopływ pary wodnej do konstrukcji i termoizolacji dachu jest znacznie ograniczony, a wilgoć ma możliwość wydostania się na zewnątrz z całego układu warstw. W systemie tym MWK układa się na styk z termoizolacją.

Warunkiem prawidłowego działania MWK jest takie wykonanie dachu, w którym w przestrzeni utworzonej przez kontrłaty, nad membraną, możliwy jest przepływ powietrza wentylującego. Warunek ten jest spełniony, gdy w okapie wykonany jest wlot, a w kalenicy (lub narożu) wylot powietrza wentylującego. Oczywiście, aby przestrzeń ta była szczeliną wentylacyjną, muszą być spełnione jeszcze inne równie ważne warunki: kontrłata musi mieć odpowiednią wysokość, powierzchnia wlotów i wylotów musi być dostosowana do wielkości i rodzaju dachu, a szczelina drożna na całej swojej długości. Dodatkowo otwory dla powietrza muszą być osłonięte przed owadami i ptakami.

 Rys. Krzysztof Patoka  Rys. Krzysztof Patoka
Rys. 1. Układ materiałów w dachu pochyłym o pokryciu układanym na łatach z wysokoparoprzepuszczalną MWK. Para wodna po przejściu przez membranę zabierana jest przez powietrze wentylujące.  Rys. 2. Schemat budynku z dachem o poddaszu nieużytkowym, w którym termoizolacja ułożona jest na stropie. Membrany wstępnego krycia mogą tu być  użyte jako materiał osłaniający termoizolację przed wilgocią chwilowo napływającą razem z powietrzem wentylującym. 
Rys. Krzysztof Patoka   Rys. RHEINZINK
Rys. 3. Układ materiałów w dachu pochyłym o pokryciu układanym na poszyciu z MWK jako materiałem tworzącym szczelinę wentylacyjną i osłaniającym termoizolację. W zależności od rodzaju pokrycia podkładem uszczelniającym może być papa lub MWK.   Rys. 4. Dach wentylowany o niskim nachyleniu pokryty blachą arkuszową łączoną na rąbek stojący. Szczelina wentylacyjna musi być odpowiednio wysoka. Z tego powodu stosuje się MWK jako materiał osłaniający termoizolację przed wilgocią napływającą z powietrzem wentylującym.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Wylicz realną stawkę robocizny »


Gdy już myślimy, że mamy wszystko, co niezbędne w programie kosztorysowym, bądź sądzimy (o zgrozo!!!), że "się nie da" czegoś... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.