Zastosowanie membran wstępnego krycia

mgr inż. Krzysztof Patoka  |  24.11.2010

Choć nazwa paroizolacji sugeruje jedną jej funkcję, materiał ten może pełnić ich kilka. Podobnie jest z membranami wstępnego krycia (MWK). Mogą mieć one kilka różnych zastosowań.

W nowoczesnych dachach pochyłych membrany pełnią dwie podstawowe funkcje: uszczelniają pokrycia zasadnicze układane na łatach i umożliwiają wydostawanie się pary wodnej z dachu (rys. 1). Jednoczesne zamontowanie paroizolacji i MWK tworzy doskonały system osłonowy, w którym dopływ pary wodnej do konstrukcji i termoizolacji dachu jest znacznie ograniczony, a wilgoć ma możliwość wydostania się na zewnątrz z całego układu warstw. W systemie tym MWK układa się na styk z termoizolacją.

Warunkiem prawidłowego działania MWK jest takie wykonanie dachu, w którym w przestrzeni utworzonej przez kontrłaty, nad membraną, możliwy jest przepływ powietrza wentylującego. Warunek ten jest spełniony, gdy w okapie wykonany jest wlot, a w kalenicy (lub narożu) wylot powietrza wentylującego. Oczywiście, aby przestrzeń ta była szczeliną wentylacyjną, muszą być spełnione jeszcze inne równie ważne warunki: kontrłata musi mieć odpowiednią wysokość, powierzchnia wlotów i wylotów musi być dostosowana do wielkości i rodzaju dachu, a szczelina drożna na całej swojej długości. Dodatkowo otwory dla powietrza muszą być osłonięte przed owadami i ptakami.

 Rys. Krzysztof Patoka  Rys. Krzysztof Patoka
Rys. 1. Układ materiałów w dachu pochyłym o pokryciu układanym na łatach z wysokoparoprzepuszczalną MWK. Para wodna po przejściu przez membranę zabierana jest przez powietrze wentylujące.  Rys. 2. Schemat budynku z dachem o poddaszu nieużytkowym, w którym termoizolacja ułożona jest na stropie. Membrany wstępnego krycia mogą tu być  użyte jako materiał osłaniający termoizolację przed wilgocią chwilowo napływającą razem z powietrzem wentylującym. 
Rys. Krzysztof Patoka   Rys. RHEINZINK
Rys. 3. Układ materiałów w dachu pochyłym o pokryciu układanym na poszyciu z MWK jako materiałem tworzącym szczelinę wentylacyjną i osłaniającym termoizolację. W zależności od rodzaju pokrycia podkładem uszczelniającym może być papa lub MWK.   Rys. 4. Dach wentylowany o niskim nachyleniu pokryty blachą arkuszową łączoną na rąbek stojący. Szczelina wentylacyjna musi być odpowiednio wysoka. Z tego powodu stosuje się MWK jako materiał osłaniający termoizolację przed wilgocią napływającą z powietrzem wentylującym.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.