Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Jakich materiałów użyć do izolacji fundamentów?

SUEZ Izolacje Budowlane  |  08.06.2020

Budowa domu to zdecydowanie jedno z większych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Mądre zaplanowanie całej budowy zdecydowanie przyspiesza wszystkie prowadzone prace, zmniejsza czasowe odstępy pomiędzy poszczególnymi etapami oraz pozwala na zaoszczędzenie środków finansowych. W planie warto uwzględnić też dobór technologii i materiałów, jakie użyjemy do wykonania izolacji fundamentów tak, aby wykonane izolacje były trwałe i działały sprawnie przez lata.

Podejście wielu indywidualnych inwestorów do tematu izolacji fundamentów jest często pobłażliwe, ponieważ za wszelką cenę szukają oszczędności na tym etapie robót.  Jest to chwilowa oszczędność. Dlaczego?  Ponieważ koszty prac naprawczych związanych z odtworzeniem istniejących izolacji w chwili, gdy w domu pojawia się zawilgocenie, zdecydowanie przewyższają koszty wykonania profesjonalnej i solidnej hydroizolacji na etapie budowy.

Rodzaje izolacji

Izolacje fundamentów możemy podzielić na izolacje pionowe ścian fundamentowych, izolacje poziome ław fundamentowych oraz izolacje posadzki. Izolacje pionowe zabezpieczają posadowione w gruncie ściany przed naporem wilgoci i wody.  Izolacja pozioma zapobiega kapilarnemu podciąganiu wilgoci przez mury. Izolacja podposadzkowa chroni przed przedostawaniem się wody przez warstwy podłogowe i musi być połączona z izolacją poziomą oraz wykonana na całej powierzchni posadzki.

Materiały, rodzaj technologii wykonania, to czy budynek wymaga izolacji przeciwwilgociowej czy już przeciwwodnej - uzależnione jest zawsze odpowiednio od warunków gruntowo-wodnych oraz geometrii budynku.

Oferujemy profesjonalne doradztwo techniczne w różnych zakresach. Jednym z nich jest dobór technologii izolacji oraz określenie technicznych wymagań dotyczących materiałów wraz z przykładowym zestawieniem.

Suez Izolacje Budowlane - dobór technologii i materiałów >>

Jeżeli budynek jest podpiwniczony, należy wykonać izolację pionową ścian piwnicy od strony zewnętrznej, poziome izolacje ław fundamentowych oraz izolacje posadzki.
W przypadku budynku bez piwnicy, trzeba zadbać o wykonanie pionowych izolacji ścian fundamentowych zarówno od strony zewnętrznej (od strony gruntu) jak i wewnętrznej. Ponad to niezbędna jest izolacja pozioma na ławach fundamentowych, pozioma izolacja posadzki oraz izolacja pomiędzy ścianą fundamentową a ścianą parteru. W obu przypadkach zarówno budynku podpiwniczonego jak i niepodpiwniczonego warto zadbać o trwałe zabezpieczenie strefy cokołowej.

Ważne jest, aby izolacja pionowa była zawsze połączona z izolacjami poziomymi. Tylko zachowanie tej ciągłości daje gwarancję działającej w pełni ochrony przed wilgocią i wodą.  W miejscu połączenia izolacji pionowej z poziomą na ławie fundamentowej należy wykonać fasetę –wyoblenie przy użyciu trójkątnej taśmy bentonitowej.

Materiały hydroizolacyjne

Najbardziej popularne produkty stosowane do izolacji fundamentów to materiały na bazie bitumów: masy uszczelniające, membrany samoprzylepne oraz papy. Innym rodzajem materiałów są produkty mineralne, czyli szlamy uszczelniające oraz krystaliczne zaprawy uszczelniające.

Najczęściej stosowanymi bitumicznymi materiałami bezspoinowymi są modyfikowane polimerami masy KMB , roztwory i emulsje. Jeżeli nie wiesz, jaki materiał wybrać, skontaktuj się z nami. W zależności od Twojej indywidualnej sytuacji oraz oczekiwań, dobierzemy i dostarczymy odpowiedni system hydroizolacji.

Suez Izolacje Budowlane - poznaj naszą ofertę >>

Na rynku, dostępne są również wysokoelastyczne produkty hybrydowe, które mogą być stosowane w połączeniu zarówno z produktami bitumicznymi  jak i mineralnymi.
Innym rodzajem produktów są materiały - stosowane do uszczelnień przerw roboczych w konstrukcjach żelbetowych. Do tej grupy produktów należą blachy uszczelniające oraz pęczniejące taśmy bentonitowe.

SUEZ

Należy pamiętać, że to, jakiego rodzaju materiał wybierzemy do wykonania izolacji poziomej, pociąga za sobą decyzje o konkretnym rodzaju materiału, jaki należy zastosować na izolacje pionową i odwrotnie. Trwałość i funkcjonalność całości izolacji, uzależniona jest od ich szczelnego połącznia ze sobą.  Tylko współdziałając razem, tworzą trwałą barierę dla wody i wilgoci. Dlatego tak bardzo ważny jest odpowiedni dobór technologii materiałów już w momencie projektowania.  Na etapie wykonawstwa, jeśli nie jesteśmy pewni, co do jakości i poprawności przeprowadzanych prac, zawsze możemy zwrócić się o pomoc do specjalistycznych firm.

Suez Izolacje Budowlane - NADZÓR NAD WYKONANIEM IZOLACJI sprawdź szczegóły>>  

Cena jednak gra rolę

Materiały izolacyjne, jakie możemy kupić w każdym markecie budowlanym to na pierwszy rzut oka wybór najtańszy i szybki w aplikacji. Czy aby na pewno? Zdecydowanie tego rodzaju produkty są tanie, ale z cała pewnością nie są tak skuteczne i wydajne jak produkty droższe i lepsze jakościowo.  Profesjonalne produkty mają wyższą cenę, ale dodatkowo charakteryzuje je łatwość w aplikacji, mniejsze zużycie i mniejszy nakład pracy w przeliczeniu ma 1 m², szerokie spektrum temperaturowe podczas nakładani. Dodatkowo wiele z nich można nakładać na podłoże wilgotn, co jest bardzo ważne, ponieważ w warunkach budowlanych zdecydowanie trudniej jest o uzyskanie w 100% suchego podłoża. Po związaniu, materiały te są bardzo trwałe, a powłoki izolacyjne wykonane przy ich pomocy są szczelne i odporne na działanie agresywnych substancji zawartych w gruncie.

Używając ‘’tanich’’ produktów trzeba mieć świadomość, że trudno jest je prawidłowo aplikować, a zużycie na 1m² jest zdecydowanie większe niż w przypadku materiałów lepszej jakości.  

SUEZ

Tanio na etapie budowy znaczy drogo w momencie naprawy

Po zastosowaniu tańszych i słabszych jakościowo produktów, trzeba liczyć się z  konsekwencjami. Efektem wykonania warstw izolacji przy pomocy tego rodzaju materiałów może być odspajanie się warstw izolacji  i  powstawanie nieszczelności, co w końcowym rezultacie spowoduje przedostawanie się wilgoci i wody do wnętrza budynku. Odpowiedni dobór materiałów do hydroizolacji domu, a także jej prawidłowe wykonanie to podstawowy warunek, który pozwoli na uniknięcie późniejszych problemów z zawilgoceniem.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wykonanie izolacji przeciw wilgoci i wodzie to czynność jednorazowa. Jej odtworzenie, konserwacja czy naprawa są niełatwymi do wykonania i bardzo kosztownymi zabiegami.  Zatem, chcąc uniknąć poważnych problemów w przyszłości, warto zainwestować w nieco droższe, ale zdecydowanie jakościowo lepsze produkty do izolacji. Zyskamy wtedy pewność, że fundament jest trwale i solidnie przygotowany na wieloletnie oddziaływanie wilgoci i wody.

Suez Izolacje Budowlane – izolacje fundamentów >> 

Dobrze zaizolowany fundament to bezpieczeństwo dla domu i jego mieszkańców. Tylko dzięki sprawdzonym i profesjonalnym materiałom, odpowiednio dobranej technologii i rzetelnemu wykonawstwu jesteśmy w stanie trwale i na lata zabezpieczyć swój dom przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci.  Chcesz zaoszczędzić w przyszłości na pracach budowlanych? To proste: zainwestuj w sprawdzone materiały do hydroizolacji!

SUEZ SUEZ Izolacje Budowlane Sp. z o.o.

ul. Langiewicza 18
35-021 Rzeszów

tel. 17 85 30 205
tel. 606 505 205

e-mail:

(suez, izolacja fundamentów, materiały do izolacji fundamentów, izolacje budowlane)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
10/2020

Aktualny numer:

Izolacje 10/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szklana fasada o podwójnym przepływie powietrza
  • - Fala renowacji
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.