Posadzki – wierzchnie warstwy ochronne podłóg

Jacek Sawicki  |  07.12.2010  |  52
www.sxc.hu
Ciąg dalszy artykułu...

9. Z uwagi na ilość składników w masie posadzkowej (dla posadzek układanych metodami wylewania bądź natrysku) wyróżnia się kompozycje:

 • jednokomponentowe – wylewki z betonu, z mieszanek mineralno-żywicznych (betony modyfikowane dodatkami polimerów lub posadzki betonowe impregnowane preparatami polimerowymi), wylewki bitumiczne (zastosowanie mas asfaltowych zawierających wypełniacze mineralne), wylewki z żywic syntetycznych (wykorzystanie kompozytów żywicznych zawierających wypełniacze mineralne, pigmenty i dodatki różnych modyfikatorów),
 • kilkuskładnikowe – o właściwościach użytkowych takiej posadzki przesądza połączenie komponentów w ściśle określonych proporcjach stechiometrycznych. Jakiekolwiek odstępstwa od receptury mogą powodować zmiany właściwości fizykochemicznych (użytkowych) posadzki.

10. Ze względu na grubość warstwy wyodrębnia się posadzki:

 • cienkowarstwowe (jednowarstwowe – ich grubości nie przekraczają zwykle 0,5 mm, nakładane są technikami malowania, ewentualnie natrysku na podkład, dwuwarstwowe – składające się z warstwy wylewanej samopoziomującej, dodatkowo powlekanej cienkimi powłokami utwardzającymi, ich grubości zwykle wynoszą 0,5–3 mm),
 • grubowarstwowe (firmy różnie klasyfikują ich grubości, zwyczajowo przyjmowane wartości przekraczają 3 mm i mogą dochodzić nawet do 25 mm; mogą składać się z wielu warstw, zawierać w składzie różne dodatki uszlachetniające, np. posypki kwarcowe podwyższające ich wytrzymałość na naciski i inne).

11. Rodzaj spoiwa, które w reakcji chemicznej utwardza posadzkę, pozwala na wyodrębnienie np. posadzek żywicznych, poliuretanowych, epoksydowych, akrylowych, epoksydowo-poliuretanowych itp.).

Ciągły rozwój technik i technologii budowlanych pozwolił opracować także rozwiązania, które nie mieszczą się w opisanych sposobach klasyfikacji (np. posadzki pływające, samopoziomujące/samorozlewające, podniesione, podgrzewane, antybakteryjne, bezspoinowe itp.).

Klasyfikacji posadzek można również dokonać pod kątem zastosowanych podkładów determinujących przyjęcie odpowiadających im rozwiązań technologicznych.

Wybór rozwiązania

Pomimo dużego zróżnicowania techniczno-użytkowego i materiałowo-konstrukcyjnego posadzki – niezależnie od ostatecznego standardu i przeznaczenia – muszą spełniać określone wymagania dotyczące stanu powierzchni oraz wymagania w zakresie różnych właściwości technicznych, związanych ze specyfiką funkcji i potrzebą zapewnienia odpowiedniej trwałości podłodze jako elementowi wykończenia budynku.

Rynek posadzek charakteryzuje się wielością i różnorodnością produktów, odpowiadających im technologii oraz działających firm wykonawczych. Bogactwo wyboru może utrudniać podjęcie optymalnej decyzji, warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze. Analizując dobór rozwiązania i jakość wykonawstwa posadzek (dotyczy to także całkowitego ustroju podłóg), należy brać pod uwagę wymienione niżej kryteria.

1. Równość i poziom powierzchni. Nierówności powierzchni nie mogą mieć charakteru uskoków, a powierzchnia musi tworzyć płaszczyznę poziomą.

2. Niezmienność kształtów. Posadzka powinna mieć stabilne wymiary liniowe i objętościowe podczas zakładanej eksploatacji w określonym okresie użytkowania.

3. Szczelność ułożenia posadzki i prostolinijność spoin. Materiały posadzkowe modularne (płyty, płytki, arkusze, klepki itp.) powinny być układane możliwie szczelnie, jeśli projekt nie zakłada inaczej. Sposób układania i geometria spoin są podczas wykonywania robót na bieżąco kontrolowane i poddawane ewentualnym korektom.

Dopuszczalne różnice pomiarów określane są dla danych rodzajów posadzek i podłóg. Spoiny między poszczególnymi elementami powinny zachować linie proste na całej długości i szerokości posadzki w pomieszczeniu. Spoiny te, z wyjątkiem posadzek o układzie szachownicowym, powinny przebiegać prostopadle do głównej ściany z oknami. Arkusze i role wykładzin powinny być tak układane w pomieszczeniu, aby spoiny między nimi nie wypadały w obrębie wejścia, a w przypadku obecności wzorów na ich brzegach – w jak największym stopniu utrzymany został stan symetrii osiowej (względy estetyczne).

W przypadku łączenia arkuszy wykładzin lub płytek za pomocą spawania sznur spawalniczy powinien być równomiernie wtopiony w spoinę, a jego nadmiar ścięty równo z powierzchnią. Przy posadzkach z płytek mineralnych i ceramicznych spoiny między płytkami powinny być wypełnione odpowiednią zaprawą, mieć jednakową szerokość i tworzyć linie proste.

4. Wygląd zewnętrzny i trwałość barwy. Posadzka powinna być wykonana z materiałów odpowiednio dobranych pod względem kształtu, barwy, wzoru, odporności barwy na działanie światła dziennego. Wymaganie to dotyczy przede wszystkim posadzek z tworzyw i z materiałów tekstylnych. Każda faza prac posadzkarskich wymaga staranności wykonania. W szczególności powinno się zadbać, aby:

 • cała powierzchnia posadzki była wolna od jakichkolwiek trwałych zanieczyszczeń lub uszkodzeń;
 • powierzchnie posadzek z cienkich materiałów i warstw tworzywowych nie odwzorowywały defektów i nierówności podkładu, a na posadzkach drewnianych nie pozostawały widoczne ślady cyklinowania, miejsca niedoszlifowane i jakiekolwiek zadry wynikłe z uszkodzeń mechanicznych;
 • dylatacje w polu posadzki zachowywały prostoliniowość i były wypełnione odpowiednimi wkładkami lub specjalnymi listwami zabezpieczającymi;
 • stykające się w jednym pomieszczeniu fragmenty posadzek z różnych materiałów były oddzielone odpowiednimi wkładkami zabezpieczającymi strefę połączenia przed uszkodzeniem w okresie użytkowania;
 • wykończenia na wszystkich stykach posadzki z pionowymi elementami budynku (ścianami, słupami) stanowiły trwale przymocowane listwy lub cokoły.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Modernizacja poddaszy użytkowych
 • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.