Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Okna do dachów płaskich

Dlaczego warto zdecydować się na dach płaski i jak dobrać do niego odpowiednią stolarkę okienną?

Dlaczego warto zdecydować się na dach płaski i jak dobrać do niego odpowiednią stolarkę okienną?
Fot.: Velux

Dlaczego warto zdecydować się na dach płaski i jak dobrać do niego odpowiednią stolarkę okienną?


Fot.: Velux

Ze względu na możliwe intensywne opady śniegu w okresie zimowym w polskiej architekturze dominują dachy skośne. Zalegający śnieg stanowi dodatkowe obciążenie dla dachu, co musi zostać uwzględnione w procesie projektowania i wpływa na jego wymaganą wytrzymałość. Dachy skośne nie wymagają usuwania nadmiaru śniegu z jego powierzchni, dlatego przez lata były najczęściej wybieranym rozwiązaniem konstrukcyjnym. Jednak dachy płaskie coraz bardziej podbijają serca inwestorów i architektów. Zaliczamy do nich dachy o nachyleniu połaci od 0 do kilkunastu stopni.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

Dachy płaskie charakteryzują się prostszą konstrukcją, przez co są często tańsze od dachów skośnych. Różnica w kosztach jest jeszcze bardziej widoczna w przypadku obiektów o skomplikowanych bryłach. Rozwiązania dachów skośnych potrafią być wtedy bardzo złożone i o wiele trudniejsze do wykonania. Są one również bardziej narażone na siłę wiatru, a podczas silnych wichur może nawet dojść do oderwania się ich połaci.

Na szczególną uwagę zasługuje również to, że dachy płaskie są bardziej przyjazne dla środowiska. Charakteryzują się one niższym współczynnikiem A/V, który wyraża stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku. Budynek o niskim współczynniku zużywa mniej energii niż wykonany w tej samej technologii budynek o wysokim współczynniku, dlatego jego kształt powinien być jak najbardziej zwarty i zbliżony do sześcianu. Z tego powodu powinno się unikać dachów wielospadowych.

Dachy płaskie dają również więcej korzyści z instalacji kolektorów słonecznych. W zależności od położenia słońca w ciągu dnia można dowolnie sterować ich położeniem, aby uzyskać jak najwięcej energii. W przypadku dachów skośnych instalację solarną umieszcza się na najbardziej nasłonecznionej połaci dachu. Gdy dach jest dwuspadowy, czasami żadna z jego części nie jest wystawiona w kierunku południowym, przez co montaż kolektorów jest niemożliwy.

Poza tym stropodachy pozwalają uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową, którą można zaaranżować jako miejsce relaksu. Dodatkowo są one wprost stworzone dla miłośników natury, ponieważ umożliwiają zastosowanie technologii zielonego dachu. One z kolei idealnie wpisują się w zasady budownictwa zrównoważonego oraz przyczyniają się do poprawy jakości powietrza.

W przypadku budynków ze stropodachem czasami zdarza się, że w pomieszczeniu nie ma możliwości montażu standardowego okna pionowego. Dostęp do światła naturalnego jest jednak niezbędny do zapewnienia odpowiedniego komfortu i samopoczucia użytkownikom obiektu. Najlepszym rozwiązaniem są w tym przypadku specjalne okna do dachów płaskich. Stosuje się je również w sytuacji, gdy wprowadzenie do wnętrza wymaganej ilości światła nie jest możliwe za pomocą samych okien pionowych.

Okna do dachów płaskich DEF; fot.: Fakro

Okna do dachów płaskich DEF; fot.: Fakro

W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich otoczenie, znajdziemy informację o minimalnym stosunku powierzchni okien do powierzchni podłogi. W pomieszczeniach przeznaczonych do stałego pobytu ludzi wynosi on 1:8, a w innych pomieszczeniach, w których przebywamy mniej niż 2 godziny dziennie – 1:12. Nie należy przesadzać w drugą stronę, ponieważ duża powierzchnia okien powoduje większe straty ciepła. Izolacyjność termiczna bardzo dobrego okna jest 3–4 razy gorsza od izolacyjności ściany. Dlatego zaleca się utrzymanie proporcji od 1:5 do 1:4.

Oprócz doświetlenia naturalnym światłem i dostępem do świeżego powietrza, okna w dachach płaskich nadają pomieszczeniu walory estetyczne. Poprzez wędrujący po pomieszczeniu strumień promieni słonecznych wprowadzają również ciekawą grę światła. W przypadku dużych pomieszczeń są świetnym sposobem, aby bezpośrednio oświetlić „serce” pokoju – stół jadalny, biurko czy łóżko.

Okna do dachów płaskich składają się z dwóch podstawowych elementów – okna właściwego i elementu zewnętrznego. Na pierwszy element składają się ramy i skrzydła zbudowane z wielokomorowych profili z PVC. Są one wypełnione termoizolacyjną pianką polistyrenową, która ma na celu poprawę parametrów cieplnych okna. Szyby wykonane są z klejonego warstwowo szkła. Najczęściej jest ono pokryte powłoką niskoemisyjną, która pozwala cieszyć się z promieni słonecznych przy jednoczesnym ograniczeniu strat bilansu cieplnego. Z zewnątrz okno jest osłonięte przezroczystą lub matową kopułą, która ma za zadanie zapobiegać zaleganiu śniegu i wody deszczowej. To właśnie ten element bezpośrednio wpływa na funkcjonalność okna i jego walory estetyczne. Taka kopuła jest najczęściej wykonana z akrylu lub poliwęglanu. Są to trwałe tworzywa, które są całkowicie odporne na wszystkie zarysowania spowodowane gradem, marznącym deszczem lub spadającymi gałęziami. Dzięki wypukłemu kształtowi kopuły wszystkie zanieczyszczenia są szybko usuwane razem z deszczem. Okna te dostępne są w różnych wymiarach – od 60×60 cm do 120×120 cm lub prostokątne o długości ościeżnicy nawet powyżej 2 metrów.

Na rynku dostępne są również okna o nietypowych wymiarach, co pozwala na łatwą wymianę istniejących naświetli podczas remontów i modernizacji. Wymiana starych okien pozwala nie tylko poprawić ich estetykę, ale również polepszyć parametry termoizolacyjne całego budynku. Okna są wyposażone w specjalny uchwyt do ich otwierania i zamykania w sposób mechaniczny. Wiele modeli posiada łatwy w obsłudze system elektrycznego sterowania. Umożliwia on m.in. zaprogramowanie automatycznego zamykania okna przy pierwszych kroplach deszczu czy sterowanie przesłonami wewnętrznymi.

Jeżeli głównym zadaniem okna ma być zapewnienie pomieszczeniu dostatecznej ilości światła, można zdecydować się na okna nieotwierane, które są najtańszym rozwiązaniem. Ceny okien do dachów płaskich kształtują się w przedziale od 1000 do 5000 zł, w zależności od wielkości, funkcji i jakości materiałów.

Producenci oferują również okna przykryte od góry specjalnym szklanym segmentem. Składa się on z szyby hartowanej o grubości nawet do 6 mm, w zależności od rozmiaru, oraz ze specjalnie przygotowanego profilu aluminiowego. Jest to rozwiązanie bardziej estetyczne od kopuły poliwęglanowej. Ze względu na to, że element zewnętrzny jest całkowicie płaski, ten rodzaj okna można montować na dachach o pochyleniu od 2 do 15°.

Najnowszym rozwiązaniem są sferyczne moduły szklane, wykonane z zakrzywionego szkła hartowanego oraz wykończone aluminiowymi profilami na krawędziach. Taki moduł nadaje oknom bardziej elegancki wygląd. Niektóre produkty tego typu są dodatkowo wyposażone w specjalną łatwo zmywalną powłokę. Dzięki jej zastosowaniu gromadzące się na szybie zanieczyszczenia są rozpuszczane, a następnie spłukiwane przez deszcz. Co najważniejsze, nie wymaga ona aż tak częstego mycia. Okna ze sferycznymi modułami szklanymi można montować na dachach o kącie nachylenia od 0 do 15°.

Okno do dachów płaskich VELUX CVP; fot.: Velux

Okno do dachów płaskich VELUX CVP; fot.: Velux

Rozwiązaniem alternatywnym są okna ze specjalnymi obudowami, które podnoszą kąt montażu okna o kilkanaście stopni w stosunku do połaci dachowej. Jest to możliwe dzięki temu, że jeden z krótszych boków obudowy jest o kilka centymetrów wyższy, a dłuższe są ścięte ukośnie. Szczelność konstrukcji zapewnia wtedy aluminiowy kołnierz łączący okno z obudową. Takie rozwiązanie odprowadza wodę opadową poza okno, nadaje się więc nawet do dachów o zerowym kącie nachylenia. Jest ono często stosowane w przypadku dachów zielonych. Obudowa przystosowana jest do montażu standardowych okien dachowych, otwieranych w sposób obrotowy i uchylno-obrotowy.

Na rynku dostępne są również specjalne okna oddymiające zapewniające drożność dróg ewakuacyjnych i pożarowych odprowadzając dym i ciepło z płonącego budynku.

Jeżeli otwory okienne chcemy umieścić w obszarze tarasu lub na dachu zielonym, należy rozważyć okna o specjalnej konstrukcji i wzmocnionej wytrzymałości. Dzięki swojej antypoślizgowej powłoce pozwalają, aby swobodnie się po nich przemieszczać. Aby uzyskać idealnie płaską powierzchnię, konstrukcja takiego okna powinna całkowicie licować się z powierzchnią dachu. Jest to nie tylko bezpieczniejsze, ale również o wiele bardziej estetyczne.

Parametry techniczne okien oraz szyb do dachów płaskich są takie same jak w tradycyjnych oknach połaciowych. Praktycznie do każdego typu okien można stosować akcesoria, zapewniające ochronę przed słońcem w lecie oraz ograniczające straty ciepła w zimie. Są to różnego rodzaju markizy, rolety zaciemniające, izolujące, a także rolety przeciwsłoneczne. Najskuteczniejszą ochroną przed nagrzewaniem się pomieszczenia w okresie letnim są markizy, które absorbują promieniowanie słoneczne już przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz. Mogą być one nawet do 8 razy skuteczniejsze niż rolety zaciemniające. Te najnowocześniejsze posiadają inteligentny system sterujący w zależności od nasłonecznienia. Przy dużym nasłonecznieniu markiza samoczynnie się rozwija, a podczas pochmurnej pogody zwija.

W przypadku okien w dachach płaskich szczególną uwagę należy zwrócić na poprawność ich osadzenia w dachu. Precyzyjna obróbka połączenia okna z pokryciem dachu ma na celu zapewnienie maksymalnej szczelności. Ze względu na zalegające opady i śnieg jest to tym ważniejsze, im mniejszy kąt pochylenia ma dach.

Prace dekarskie związane z montażem stolarki okiennej powinny być wykonane wyłącznie przez wykwalifikowanych pracowników. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić problemy z przeciekającymi oknami lub mostkami termicznymi.

Okna do dachów płaskich można montować na wszystkich typach pokryć. Jednak przed wykonaniem otworu należy wziąć pod uwagę rozwiązanie konstrukcyjne spadku dachu. Jeżeli spadek uformowano z materiału izolacyjnego, okno trzeba osadzić w specjalnej konstrukcji drewnianej. Jest ona przytwierdzana do stałych elementów stropodachu. Różnice w montażu pojawią się również w przypadku dachu zielonego. Najczęściej stolarkę w stropodachach montuje się przy wykorzystaniu samoprzylepnej papy podkładowej. Okno instaluje się w roztopionej warstwie bitumu papy, a następnie mocuje się je mechanicznie za pomocą wkrętów. Potem również za pomocą papy następuje obróbka stref krawędziowych. Górną krawędź obróbki zabezpiecza się listwami dociskowymi montowanymi pod okapem ościeżnicy.

W celu zapewnienia odpowiedniej izolacji cieplnej okna powinny charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Można przyjąć, że obecnie wartości Uw w okolicach 0,8 W/(m2·K) kwalifikują okna do energooszczędnych.

Okna w domach pasywnych osiągają wartości Uw bliższe 0,6–0,7. Ważne, aby porównywać wartości współczynnika dla tego samego wymiaru okna referencyjnego. Gdy wymiar podany przez producenta jest większy, wskaźnik wydaje się być korzystniejszy. Jest to jednak zasługa większej powierzchni szyby, która z reguły posiada lepsze parametry termiczne w stosunku do powierzchni profili. Należy uważać na producentów, którzy podają współczynnik przenikania ciepła razem z roletą.

Przy wyborze okna warto również zwrócić uwagę na jego parametry akustyczne. Jak łatwo sobie wyobrazić okna poziome mogą być bardzo uciążliwe podczas ulewnego deszczu. Niektóre systemy zapewniają wygłuszenie wewnątrz pomieszczenia nawet przy deszczu o intensywności 40 mm na godzinę.

Rosnące zainteresowanie dachami płaskimi wymusza na producentach stałe poszerzanie oferty przeznaczonych do tego okien. Choć o renesansie stropodachów w Polsce mówi się od dobrych 20 lat, wciąż wydaje się, że ich potencjał nie został jeszcze do końca wykorzystany. Nowoczesne projekty z dachami płaskimi pokazują, że takie budynki wcale nie muszą się nam kojarzyć z wielką płytą czy nudnymi domkami jednorodzinnymi w kształcie kostki.

Producenci okien poszukują coraz to nowych rozwiązań, aby zapewnić jednocześnie najwyższą jakość, jak i estetykę ich produktów. Dzięki temu dobrze dobrana stolarka okienna może stanowić wyjątkowy walor architektoniczny budynku.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Krzysztof Patoka Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wprowadzanie MWK do obrotu a UV Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Bauder Polska Sp. z o. o. Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz...

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz więcej – powinny być nie tylko wysokiej jakości, ale także przyjazne dla środowiska.

dr inż. Paweł Sulik, inż. Norbert Śmigielski Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

mgr inż. Krzysztof Patoka Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty...

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty te należą do grupy objętej normatywną nazwą „elastyczne materiały wodochronne”. Membrany są dopuszczane na rynek, gdy spełniają wymogi normy PN-EN 13859-1:2010, w której używa się takiego ich określenia. W tej grupie membrany są razem z paroizolacjami, wiatroizolacjami i innymi materiałami stosowanymi...

Janusz Banera Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy,...

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy, motoryzację, elektronikę i informatykę, energetykę, budownictwo itd.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe...

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe [1].

dr inż. Paweł Sulik Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście,...

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie stosowane w nich rozwiązania techniczne wraz z upływem lat zachowują swoją funkcjonalność.

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Małgorzata Kośla Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać? Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią...

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią się od siebie skutecznością, trwałością i charakterystyką eksploatacji. Jak dobrać materiał i kształt odpowiednio do typu zabudowania?

Redakcja Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego? Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z...

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z pomocy gotowych kalkulatorów obliczeniowych, poprosić o pomoc specjalistów od doradztwa techniczno-projektowego lub producenta danego systemu orynnowania.

Julia Motyczyńska Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać? Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych....

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Wobec tego, warto regularnie wykonywać przeglądy rynien.

Agregaty malarskie Izolacje natryskowe od A do Z

Izolacje natryskowe od A do Z Izolacje natryskowe od A do Z

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega...

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega izolacja termiczna metodą natryskową, oraz chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten poradnik jest dla Ciebie!

dr hab. inż. Jacek Szafran, mgr inż. Artur Matusiak Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często...

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często nieprawidłową eksploatacją obiektów budowlanych, powodują pogorszenie trwałości elementów konstrukcji, niejednokrotnie zmniejszając bezpieczeństwo użytkowania budynku. Kwestie związane z użytkowaniem obiektu, uszkodzeniami mechanicznymi i korozyjnymi oraz starzeniem się materiałów są ściśle powiązane....

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych? Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić...

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić spływ wody do rzek. Oczywiście ważne jest prowadzenie kompleksowych działań i wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi niebiesko-zielonej infrastruktury jako sposobu na retencję na terenach zurbanizowanych. Ale w kontekście potrzeby ograniczania ilości deszczówki spadającej na poziom gruntu...

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać...

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać autentyczne pokrycie dachowe, które towarzyszy historycznemu obiektowi od momentu jego wybudowania. Dzisiaj nadal stosuje się tradycyjne, jak również coraz częściej ulepszone rozwiązania technologiczne w materiałach pokryciowych, zachowując w większości przypadków ich pierwotny wygląd, które także...

mgr inż. Krzysztof Patoka Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania...

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania dachów, przyczyniając się do wzrostu energooszczędności całego budynku.

Małgorzata Kośla Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością...

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością wpłyną negatywnie na właściwości termoizolacyjne budynku. Wobec tego, inwestor planujący skuteczne zaizolowanie obiektu, powinien zdawać sobie sprawę, że wybrany materiał musi dobrze spełniać funkcje termomodernizacyjne budynków narażonych na dużą wilgotność i wysokie ciśnienie pary wodnej.

Joanna Szot Izolacja dachów płaskich

Izolacja dachów płaskich Izolacja dachów płaskich

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.

EuroPanels Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.

BayWa r.e. Solar Systems novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Canada Rubber Polska Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...

Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić...

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić mu trwałość, szczelność oraz długoletnią żywotność, zarówno techniczną, jak i użytkową?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Joanna Szot Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.