Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Okna do dachów płaskich

Dlaczego warto zdecydować się na dach płaski i jak dobrać do niego odpowiednią stolarkę okienną?
Nicola Hariasz  |  IZOLACJE 3/2020  |  30.03.2020
Dlaczego warto zdecydować się na dach płaski i jak dobrać do niego odpowiednią stolarkę okienną?
Dlaczego warto zdecydować się na dach płaski i jak dobrać do niego odpowiednią stolarkę okienną?
Fot.: Velux

Ze względu na możliwe intensywne opady śniegu w okresie zimowym w polskiej architekturze dominują dachy skośne. Zalegający śnieg stanowi dodatkowe obciążenie dla dachu, co musi zostać uwzględnione w procesie projektowania i wpływa na jego wymaganą wytrzymałość. Dachy skośne nie wymagają usuwania nadmiaru śniegu z jego powierzchni, dlatego przez lata były najczęściej wybieranym rozwiązaniem konstrukcyjnym. Jednak dachy płaskie coraz bardziej podbijają serca inwestorów i architektów. Zaliczamy do nich dachy o nachyleniu połaci od 0 do kilkunastu stopni.

Dachy płaskie charakteryzują się prostszą konstrukcją, przez co są często tańsze od dachów skośnych. Różnica w kosztach jest jeszcze bardziej widoczna w przypadku obiektów o skomplikowanych bryłach. Rozwiązania dachów skośnych potrafią być wtedy bardzo złożone i o wiele trudniejsze do wykonania. Są one również bardziej narażone na siłę wiatru, a podczas silnych wichur może nawet dojść do oderwania się ich połaci.

Na szczególną uwagę zasługuje również to, że dachy płaskie są bardziej przyjazne dla środowiska. Charakteryzują się one niższym współczynnikiem A/V, który wyraża stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku. Budynek o niskim współczynniku zużywa mniej energii niż wykonany w tej samej technologii budynek o wysokim współczynniku, dlatego jego kształt powinien być jak najbardziej zwarty i zbliżony do sześcianu. Z tego powodu powinno się unikać dachów wielospadowych.

Dachy płaskie dają również więcej korzyści z instalacji kolektorów słonecznych. W zależności od położenia słońca w ciągu dnia można dowolnie sterować ich położeniem, aby uzyskać jak najwięcej energii. W przypadku dachów skośnych instalację solarną umieszcza się na najbardziej nasłonecznionej połaci dachu. Gdy dach jest dwuspadowy, czasami żadna z jego części nie jest wystawiona w kierunku południowym, przez co montaż kolektorów jest niemożliwy.

Poza tym stropodachy pozwalają uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową, którą można zaaranżować jako miejsce relaksu. Dodatkowo są one wprost stworzone dla miłośników natury, ponieważ umożliwiają zastosowanie technologii zielonego dachu. One z kolei idealnie wpisują się w zasady budownictwa zrównoważonego oraz przyczyniają się do poprawy jakości powietrza.

W przypadku budynków ze stropodachem czasami zdarza się, że w pomieszczeniu nie ma możliwości montażu standardowego okna pionowego. Dostęp do światła naturalnego jest jednak niezbędny do zapewnienia odpowiedniego komfortu i samopoczucia użytkownikom obiektu. Najlepszym rozwiązaniem są w tym przypadku specjalne okna do dachów płaskich. Stosuje się je również w sytuacji, gdy wprowadzenie do wnętrza wymaganej ilości światła nie jest możliwe za pomocą samych okien pionowych.

Okna do dachów płaskich DEF; fot.: Fakro
Okna do dachów płaskich DEF; fot.: Fakro

W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich otoczenie, znajdziemy informację o minimalnym stosunku powierzchni okien do powierzchni podłogi. W pomieszczeniach przeznaczonych do stałego pobytu ludzi wynosi on 1:8, a w innych pomieszczeniach, w których przebywamy mniej niż 2 godziny dziennie – 1:12. Nie należy przesadzać w drugą stronę, ponieważ duża powierzchnia okien powoduje większe straty ciepła. Izolacyjność termiczna bardzo dobrego okna jest 3–4 razy gorsza od izolacyjności ściany. Dlatego zaleca się utrzymanie proporcji od 1:5 do 1:4.

Oprócz doświetlenia naturalnym światłem i dostępem do świeżego powietrza, okna w dachach płaskich nadają pomieszczeniu walory estetyczne. Poprzez wędrujący po pomieszczeniu strumień promieni słonecznych wprowadzają również ciekawą grę światła. W przypadku dużych pomieszczeń są świetnym sposobem, aby bezpośrednio oświetlić „serce” pokoju – stół jadalny, biurko czy łóżko.

Okna do dachów płaskich składają się z dwóch podstawowych elementów – okna właściwego i elementu zewnętrznego. Na pierwszy element składają się ramy i skrzydła zbudowane z wielokomorowych profili z PVC. Są one wypełnione termoizolacyjną pianką polistyrenową, która ma na celu poprawę parametrów cieplnych okna. Szyby wykonane są z klejonego warstwowo szkła. Najczęściej jest ono pokryte powłoką niskoemisyjną, która pozwala cieszyć się z promieni słonecznych przy jednoczesnym ograniczeniu strat bilansu cieplnego. Z zewnątrz okno jest osłonięte przezroczystą lub matową kopułą, która ma za zadanie zapobiegać zaleganiu śniegu i wody deszczowej. To właśnie ten element bezpośrednio wpływa na funkcjonalność okna i jego walory estetyczne. Taka kopuła jest najczęściej wykonana z akrylu lub poliwęglanu. Są to trwałe tworzywa, które są całkowicie odporne na wszystkie zarysowania spowodowane gradem, marznącym deszczem lub spadającymi gałęziami. Dzięki wypukłemu kształtowi kopuły wszystkie zanieczyszczenia są szybko usuwane razem z deszczem. Okna te dostępne są w różnych wymiarach – od 60×60 cm do 120×120 cm lub prostokątne o długości ościeżnicy nawet powyżej 2 metrów.

Na rynku dostępne są również okna o nietypowych wymiarach, co pozwala na łatwą wymianę istniejących naświetli podczas remontów i modernizacji. Wymiana starych okien pozwala nie tylko poprawić ich estetykę, ale również polepszyć parametry termoizolacyjne całego budynku. Okna są wyposażone w specjalny uchwyt do ich otwierania i zamykania w sposób mechaniczny. Wiele modeli posiada łatwy w obsłudze system elektrycznego sterowania. Umożliwia on m.in. zaprogramowanie automatycznego zamykania okna przy pierwszych kroplach deszczu czy sterowanie przesłonami wewnętrznymi.

Jeżeli głównym zadaniem okna ma być zapewnienie pomieszczeniu dostatecznej ilości światła, można zdecydować się na okna nieotwierane, które są najtańszym rozwiązaniem. Ceny okien do dachów płaskich kształtują się w przedziale od 1000 do 5000 zł, w zależności od wielkości, funkcji i jakości materiałów.

Producenci oferują również okna przykryte od góry specjalnym szklanym segmentem. Składa się on z szyby hartowanej o grubości nawet do 6 mm, w zależności od rozmiaru, oraz ze specjalnie przygotowanego profilu aluminiowego. Jest to rozwiązanie bardziej estetyczne od kopuły poliwęglanowej. Ze względu na to, że element zewnętrzny jest całkowicie płaski, ten rodzaj okna można montować na dachach o pochyleniu od 2 do 15°.

Najnowszym rozwiązaniem są sferyczne moduły szklane, wykonane z zakrzywionego szkła hartowanego oraz wykończone aluminiowymi profilami na krawędziach. Taki moduł nadaje oknom bardziej elegancki wygląd. Niektóre produkty tego typu są dodatkowo wyposażone w specjalną łatwo zmywalną powłokę. Dzięki jej zastosowaniu gromadzące się na szybie zanieczyszczenia są rozpuszczane, a następnie spłukiwane przez deszcz. Co najważniejsze, nie wymaga ona aż tak częstego mycia. Okna ze sferycznymi modułami szklanymi można montować na dachach o kącie nachylenia od 0 do 15°.

Okno do dachów płaskich VELUX CVP; fot.: Velux
Okno do dachów płaskich VELUX CVP; fot.: Velux

Rozwiązaniem alternatywnym są okna ze specjalnymi obudowami, które podnoszą kąt montażu okna o kilkanaście stopni w stosunku do połaci dachowej. Jest to możliwe dzięki temu, że jeden z krótszych boków obudowy jest o kilka centymetrów wyższy, a dłuższe są ścięte ukośnie. Szczelność konstrukcji zapewnia wtedy aluminiowy kołnierz łączący okno z obudową. Takie rozwiązanie odprowadza wodę opadową poza okno, nadaje się więc nawet do dachów o zerowym kącie nachylenia. Jest ono często stosowane w przypadku dachów zielonych. Obudowa przystosowana jest do montażu standardowych okien dachowych, otwieranych w sposób obrotowy i uchylno-obrotowy.

Na rynku dostępne są również specjalne okna oddymiające zapewniające drożność dróg ewakuacyjnych i pożarowych odprowadzając dym i ciepło z płonącego budynku.

Jeżeli otwory okienne chcemy umieścić w obszarze tarasu lub na dachu zielonym, należy rozważyć okna o specjalnej konstrukcji i wzmocnionej wytrzymałości. Dzięki swojej antypoślizgowej powłoce pozwalają, aby swobodnie się po nich przemieszczać. Aby uzyskać idealnie płaską powierzchnię, konstrukcja takiego okna powinna całkowicie licować się z powierzchnią dachu. Jest to nie tylko bezpieczniejsze, ale również o wiele bardziej estetyczne.

Parametry techniczne okien oraz szyb do dachów płaskich są takie same jak w tradycyjnych oknach połaciowych. Praktycznie do każdego typu okien można stosować akcesoria, zapewniające ochronę przed słońcem w lecie oraz ograniczające straty ciepła w zimie. Są to różnego rodzaju markizy, rolety zaciemniające, izolujące, a także rolety przeciwsłoneczne. Najskuteczniejszą ochroną przed nagrzewaniem się pomieszczenia w okresie letnim są markizy, które absorbują promieniowanie słoneczne już przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz. Mogą być one nawet do 8 razy skuteczniejsze niż rolety zaciemniające. Te najnowocześniejsze posiadają inteligentny system sterujący w zależności od nasłonecznienia. Przy dużym nasłonecznieniu markiza samoczynnie się rozwija, a podczas pochmurnej pogody zwija.

W przypadku okien w dachach płaskich szczególną uwagę należy zwrócić na poprawność ich osadzenia w dachu. Precyzyjna obróbka połączenia okna z pokryciem dachu ma na celu zapewnienie maksymalnej szczelności. Ze względu na zalegające opady i śnieg jest to tym ważniejsze, im mniejszy kąt pochylenia ma dach.

Prace dekarskie związane z montażem stolarki okiennej powinny być wykonane wyłącznie przez wykwalifikowanych pracowników. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić problemy z przeciekającymi oknami lub mostkami termicznymi.

Okna do dachów płaskich można montować na wszystkich typach pokryć. Jednak przed wykonaniem otworu należy wziąć pod uwagę rozwiązanie konstrukcyjne spadku dachu. Jeżeli spadek uformowano z materiału izolacyjnego, okno trzeba osadzić w specjalnej konstrukcji drewnianej. Jest ona przytwierdzana do stałych elementów stropodachu. Różnice w montażu pojawią się również w przypadku dachu zielonego. Najczęściej stolarkę w stropodachach montuje się przy wykorzystaniu samoprzylepnej papy podkładowej. Okno instaluje się w roztopionej warstwie bitumu papy, a następnie mocuje się je mechanicznie za pomocą wkrętów. Potem również za pomocą papy następuje obróbka stref krawędziowych. Górną krawędź obróbki zabezpiecza się listwami dociskowymi montowanymi pod okapem ościeżnicy.

W celu zapewnienia odpowiedniej izolacji cieplnej okna powinny charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Można przyjąć, że obecnie wartości Uw w okolicach 0,8 W/(m2·K) kwalifikują okna do energooszczędnych.

Okna w domach pasywnych osiągają wartości Uw bliższe 0,6–0,7. Ważne, aby porównywać wartości współczynnika dla tego samego wymiaru okna referencyjnego. Gdy wymiar podany przez producenta jest większy, wskaźnik wydaje się być korzystniejszy. Jest to jednak zasługa większej powierzchni szyby, która z reguły posiada lepsze parametry termiczne w stosunku do powierzchni profili. Należy uważać na producentów, którzy podają współczynnik przenikania ciepła razem z roletą.

Przy wyborze okna warto również zwrócić uwagę na jego parametry akustyczne. Jak łatwo sobie wyobrazić okna poziome mogą być bardzo uciążliwe podczas ulewnego deszczu. Niektóre systemy zapewniają wygłuszenie wewnątrz pomieszczenia nawet przy deszczu o intensywności 40 mm na godzinę.

Czytaj też: Wymiana pokrycia podczas ocieplania dachu - studium przypadku >>>

Rosnące zainteresowanie dachami płaskimi wymusza na producentach stałe poszerzanie oferty przeznaczonych do tego okien. Choć o renesansie stropodachów w Polsce mówi się od dobrych 20 lat, wciąż wydaje się, że ich potencjał nie został jeszcze do końca wykorzystany. Nowoczesne projekty z dachami płaskimi pokazują, że takie budynki wcale nie muszą się nam kojarzyć z wielką płytą czy nudnymi domkami jednorodzinnymi w kształcie kostki.

Producenci okien poszukują coraz to nowych rozwiązań, aby zapewnić jednocześnie najwyższą jakość, jak i estetykę ich produktów. Dzięki temu dobrze dobrana stolarka okienna może stanowić wyjątkowy walor architektoniczny budynku.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

[okna dachowe, okna do dachów płaskich, moduły szklane, okna oddymiające, dachy płaskie, dachy zielone, stropodachy, stolarka okienna, nachylenie dachu, połać dachowa]

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 3/2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Sprawdzone sposoby na ocieplenie budynku »


Konieczność ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o izolacji wełną celulozową?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wełna celulozowa chroni nie tylko przed chłodem, ale dzięki... czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury... czytaj dalej »

Co warto wiedzieć o ocieplaniu wełną skalną?


Konieczności ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym ZOBACZ »


Jak wytłumić podłogę? Czego użyć?

Wszystko o izolacjach technicznych »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Od czego zacząć termomodernizację domu? Co zrobić, aby uzyskać dotację?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Jak dzięki termomodernizacji zmniejszyć zuzycie energii na ogrzewanie domów nawet o 69%?.. czytaj dalej » Nawierzchnia drenażowa typu kamienny dywan powstaje z połączenia naturalnego kruszywa marmurowego... czytaj dalej »

Farby do wnętrz i elewacji - jakie powinny być?


W 2002 r. rynek farb fasadowych został zrewolucjonizowany przez farbę zolowo-krzemianową, która bazuje na całkowicie nowatorskiej koncepcji spoiw, dzięki czemu... ZOBACZ »


Jak oszczędzić na ogrzewaniu budynku?

Izolacja ze szkła komórkowego - co warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd... czytaj dalej » Oprócz zastosowań przemysłowych, morskich, HVAC... czytaj dalej »

Na czym polega osuszanie budynków metodą cięcia?


Profesjonalne wykonanie usługi to 100% gwarancja na zabezpieczenie budynku przed... ZOBACZ »


Uzyskaj pomoc w finansowaniu termomodernizacji »

Kiedy i gdzie stosować płyty warstwowe?

W praktyce, przeprowadzając termomodernizację budynku dociepla się ściany zewnętrzne, wymienia się okna i drzwi, modernizuje się systemy grzewcze i wentylacyjne...czytaj dalej »

Panele wybierane są przez wielu architektów jako elementy wieńczące i tworzące... czytaj dalej »

Szukasz specjalistycznych farb i produktów?


Służymy fachowym doradztwem i pomagamy w doborze systemu malarskiego... ZOBACZ »


Termomodernizacja – co obejmuje w praktyce?

Jak budować energooszczędnie?

Termomodernizacja to szereg działań, które polegają na zmianach w strukturze budynku, a także... czytaj dalej »

Przekonaj się, jakie rozwiązania sprawdzą się w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
10/2020

Aktualny numer:

Izolacje 10/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szklana fasada o podwójnym przepływie powietrza
  • - Fala renowacji
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.