Trudne folie wstępnego krycia

mgr inż. Krzysztof Patoka  |  24.11.2010

Niskoparoprzepuszczalne folie wstępnego krycia (FWK) są nadal stosowane w wielu dachach, lecz głównie z poddaszem nieużytkowym. W dachach z poddaszem mieszkalnym zostały wyparte przez wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (MWK). Główną tego przyczyną jest skomplikowany (gdy jest prawidłowy) układ dachu z zastosowaną w nim FWK.

Wykonanie szczeliny wentylacyjnej w dachach pochyłych z poddaszem mieszkalnym o pokryciu uszczelnionym folią niskoparoprzepuszczalną teoretycznie jest łatwe – polega po prostu na wykonaniu odstępu od termoizolacji (rys. 1). Niestety – ta praca wymaga bardzo wielu czynności i dodatkowych materiałów.

Okazuje się nawet, że poprawne zamontowanie tańszej FWK w dachu z poddaszem mieszkalnym kosztuje więcej niż wykonanie dachu z droższą MWK. Wynika to z kilku warunków prawidłowego wykonania dolnej szczeliny (rys. 1), podczas którego: trzeba użyć dodatkowych materiałów dystansujących termoizolację od FWK, należy wykonać wyższą więźbę (krokiew + legar), aby zmieścić wymaganą ilość termoizolacji układanej między belkami tej więźby (rys. 2), trzeba zbudować wiele dodatkowych elementów konstrukcyjnych lub zastosować dodatkowe materiały w celu prawidłowego wykonania wlotu lub wylotu dolnej szczeliny wentylacyjnej.

Fot. S. Dudek
Fot. 1. W tym dachu pojawiały się pod wełną skropliny,
które wypływały na nieszczelnie ułożoną paroizolację.
Przyczyną były szczeliny między twardą wełną a
krokwiami, w których powstawały mostki powietrzne
przekazujące ciepło na zewnątrz i transportujące
wilgoć na chłodną membranę.
 

 

Kupujący FWK z powodu ich niskiej ceny nie zdają sobie sprawy z tego, że aby wełna leżała w odpowiedniej odległości od folii, musi być zastosowany materiał dystansujący, który będzie uniemożliwiał obsuwanie się wełny w dół podczas długiej eksploatacji dachu. Wełny stosowane do układania między belkami więźby dachowej powinny być elastyczne, ponieważ muszą dobrze wypełniać nierówne przestrzenie między krokwiami.

To, co się dzieje, gdy między krokwiami zostaje ułożona twarda i sztywna wełna mineralna, ilustruje fot. 1. Między wełną a belkami powstały mianowicie szpary tworzące mostki powietrzne, czyli przepływy powietrza wywołane różnicą temperatur. Takie szpary są przyczyną dużych strat ciepła oraz zawilgocenia konstrukcji. Istotne jest jednak, że zastosowana w więźbie taka elastyczna wełna musi być dystansowana, czyli utrzymywana przez otaczające materiały. Wiele badań wykazało, że tego typu wełna pozostawiona sama sobie, bez docisku z góry, osuwa się po upływie kilku lat i zatyka szczelinę wentylacyjną utworzoną nad wełną (w dachach o pochyleniu ≥ 30°).

Fot. Krzysztof Patoka Fot. Krzysztof Patoka 
Fot. 2. W tym dachu o pokryciu ułożonym
na deskowaniu szczelinę wentylacyjną
wykonywano od środka za pomocą
wysokoparoprzepuszczalnej membrany.
Trudnymi do wykonania fragmentami
były przejścia (na zdjęciu) nad murłatą
i wyloty szczeliny na kalenicy.
Fot. 3. W tym dachu szczelinę wentylacyjną
nad wełną szklaną tworzyła kontrłata
dociskająca wysokoparoprzepuszczalną
membranę stanowiącą osłonę i dystans
dla wełny. Na kontrłatach zamocowano
poszycie z płyt OSB, na nim zaś pokrycie.

 

Wykonanie szczeliny wentylacyjnej wymaga pozostawienia wolnej przestrzeni nad wełną o wysokości ok. 4 cm. Oznacza to, że z wysokości krokwi można wykorzystać tylko małą część do ułożenia wełny, więc jej niezbędna grubość wymaga dobudowania specjalnej konstrukcji pod spodem krokwi (lub nad nią). Jeżeli przyjmiemy, że w naszym klimacie wełna musi mieć grubość min. 20 cm, to gdy krokiew ma 18 cm, należy przymocować także legarki o grubości 6 cm (18 – 4 = 14 cm). Jak to właściwie wykonać, pokazano na rys. 2.

Oddzielnym problemem jest wybór odpowiedniego materiału dystansującego. W krajach, w których popularne jest budownictwo drewniane (szkieletowe), dachy kryte są często pokryciami leżącymi na poszyciu. W takich dachach stosuje się specjalne wkładki dystansujące wełnę od poszycia i w ten sposób tworzące szczelinę wentylacyjną. Są one wykonane ze stali w postaci wygiętych płaskowników lub z tworzyw sztucznych o kształcie koryta.

W Polsce najpopularniejszym sposobem uzyskania dystansu jest sznurowanie (rys. 4). Sznurowanie ma jednak wiele wad i aby działało skutecznie, musi być wykonane gęsto, co wymaga dużej pracy. Z tego powodu bardziej doświadczeni wykonawcy używają różnych siatek mocowanych do boku krokwi spinkami. Jednak oba te materiały nie osłaniają wełny przed skroplinami powstającymi w sytuacjach, gdy dach (w miejscu, gdzie jest szczelina) jest chłodniejszy z powodu wilgotnego i ciepłego powietrza atmosferycznego.

Najlepszym materiałem dystansującym stosowanym w takich dachach jest wysokoparoprzepuszczalna membrana wstępnego krycia (fot. 2), ponieważ najlepiej chroni wełnę i dach przed wilgocią zewnętrzną (w pewnych warunkach wpuszcza jednak parę do osłanianej termoizolacji). Takie rozwiązania stosowane są w dachach z pokryciem leżącym na poszyciu (płytach OSB – fot. 3 – sklejkach lub deskowaniu), jednak trudno sobie wyobrazić, że MWK będą stosowane jako materiał dystansujący w dachach uszczelnionych FWK. Byłoby to absurdalne, choć teoretycznie uzasadnione – dach byłby dobrze chroniony. W porównaniu do sznurowania i siatek lub różnych wkładek najlepszym materiałem dystansującym są wysokoparoprzepuszczalne MWK.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.