Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Pył - najgorszy wróg na każdej budowie. Jak go pokonać?

Kärcher  |  12.03.2020

W dzisiejszych czasach jesteśmy narażeni na liczne zanieczyszczenia znajdujące się w atmosferze. Smog, wtórna emisja pyłów to problemy, z którymi radzić musimy sobie, w mniejszym lub większym stopniu, wszyscy. Nasze miasta wciąż okupują niechlubne czołówki rankingów metropolii z najgorszym powietrzem. W branży budowalnej do tego wszystkiego dochodzą jeszcze kolejne zagrożenia dla płuc. Szlifowanie, kucie, wiercenie i inne prace jakie są do wykonania na każdej budowie generują duże ilości różnego rodzaju pyłów. Dlatego też właściciele firm budowalnych w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swych pracowników powinni przedsięwziąć szereg środków zaradczych. Nabiera to szczególnego znaczenia w obecnej dobie rynku pracownika i niedoborów kadrowych w branży. Zaoferowanie kandydatom bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy może okazać się kolejną przewagą konkurencyjną, która przyciągnie do firmy poszukiwanych fachowców.


Czym jest pył i jakie jego rodzaje wyróżniamy?

Pył to cząsteczki ciała stałego o zróżnicowanej wielkości i różnym pochodzeniu, które są zawieszone w gazie. Potocznie pyłem nazywa się wszelkie substancje, które zanieczyszczają powietrze. Są to zwykle pozostałości procesu spalania, ścierania lub kruszenia substancji stałych, takich jak minerały nieorganiczne, organiczne oraz metale. Są one podstawowym czynnikiem szkodliwym występującym w budowlanym środowisku pracy. Działanie pyłów na organizm osoby zatrudnionej może być przyczyną wielu chorób, w tym pylicy płuc i nowotworów.

Pyły klasyfikuje się według skali MAC (maximum allowable concentration – maksymalne dopuszczalne stężenie). Wartości oznaczają maksymalne dopuszczalne stężenie pyłu na stanowisku pracy. Jest to wartość wyrażona w mg/m³, która nie powoduje uszczerbku na zdrowiu w wypadku pracy przez ok. 8 godzin dziennie. Im mniejsza wartość MAC, tym bardziej szkodliwy jest dany rodzaj pyłu.

Według międzynarodowej normy EN/IEC 60335-2-69 odkurzacze są podzielone na trzy klasy: L (low – niski), M (medium – średni) oraz H (high – wysoki), w zależności od rodzaju pyłu i jego koncentracji na stanowisku pracy. Dowiedz się więcej >>

Pyły Klasy L – maksymalny współczynnik przepuszczania pyłu poniżej 1 proc. Ten rodzaj zanieczyszczeń jest charakterystyczny dla branży stolarskiej i drobnych prac remontowo-budowlanych. Zalicza się tu proste i niegroźne pyły, które powstają w gospodarstwach domowych oraz takie materiały jak piasek, żwir i ziemia.

Pyły Klasy M – maksymalny współczynnik przepuszczania pyłu poniżej 0,1 proc. Mają go bardzo groźne dla zdrowia pyły powstałe przy szlifowaniu drewna, materiałów drewnopochodnych, podkładów, wypełniaczy, betonu, gipsu, farb, lakierów. Opróżnianiem i konserwacją tego rodzaju odkurzaczy mogą zajmować się tylko odpowiednio przeszkolone osoby, wyposażone w odpowiednie środki ochrony osobistej.

Pyły Klasy H – maksymalny współczynnik przepuszczania pyłu poniżej 0,005 proc. Klasa ta przeznaczona jest do pracy w ekstremalnie trudnych warunkach, w których powstają pyły rakotwórcze oraz zawierające zarazki chorobotwórcze pochodzące z azbestu, pleśni, sztucznych włókien mineralnych, waty szklanej, kadmu, niklu i ołowiu.

Karcher - ochrona przed szkodliwym pyłem

Lepiej zapobiegać, niż chorować

Pył, który nie jest wzniecany nie jest groźny. Jest wiele różnych sposobów zapobiegania tworzeniu się pyłu. A jeśli nie możemy zapobiec jego tworzeniu, możemy nadal ograniczyć jego wdychanie dzięki odzieży ochronnej i stosowaniu masek przeciwpyłowych.

W trudnych warunkach pracy na budowie doskonałą ochronę przed wdychaniem różnego rodzaju pyłów niebezpiecznych zapewni także odpowiedni odkurzacz.

Odpowiedni, czyli jaki?  Odpowiedzią na liczne wyzwania branży budowlanej jest nowa, ulepszona klasa odkurzaczy NT TACT. System TACT to znana już szeroko na rynku, opatentowana przez Kärcher technologia automatycznego oczyszczania filtra, dzięki czemu odkurzacz jest w stanie absorbować duże ilości drobnego pyłu bez zmniejszania siły ssącej. Jak to działa? W stałych interwałach czasowych filtr jest automatycznie przedmuchiwany silnym strumieniem powietrza zwrotnego. Dzięki temu zachowuje swoje właściwości, a użytkownik urządzenia nie wdycha szkodliwych pyłów.

Obecnie na rynku pojawiła się nowa klasa odkurzaczy wyposażonych w ulepszony system TACT. Teraz działa on jeszcze ciszej i bardziej efektywnie. A jeśli chodzi o sprzęt i akcesoria, zrobiliśmy wszystko, aby praca była szybsza, łatwiejsza i wygodniejsza. Innowacyjne elementy są zintegrowane z turbiną i systemem filtrowania. Nasze przełomowe Filtry z wkładam PTFE chronią zdrowie milionów użytkowników lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

Odkurzacze, które są wyposażone w gniazdo zasilania do pracy z innymi narzędziami, często są wykorzystywane na placach budowy jako odpylacze. To czyni je szczególnie nadającymi się do ogólnego zastosowania w budownictwie. Postaw na niezawodne rozwiązania >>

Jedno urządzenie – wiele zastosowań

Cała klasa odkurzaczy NT jest warta uwagi, gdyż znajdują się tam urządzenia, które spełnią konkretne wymogi danej firmy. Są kompaktowe i poręczne, są certyfikowane do pracy z azbestem, w końcu są też takie, które mają bardzo pojemny zbiornik i niestraszna im długotrwała praca. Poniżej więcej informacji o wybranych modelach tych niezawodnych urządzeń:

NT 50/1 Tact Te M Największy w swoim rodzaju

Nasz NT 50/1 Tact Te M do odkurzania na sucho i na mokro robi wrażenie nawet na najbardziej wymagającym kliencie pracującym w przemyśle i budownictwie. Będąc solidnym i niezawodnym, odkurza nawet bardzo duże ilości drobnego pyłu, grubego brudu lub cieczy. 50-litrowy pojemnik gwarantuje nieprzerwaną pracę w czystym i wolnym od kurzu środowisku. Regulowany ergonomiczny uchwyt dostosowuje się do wysokości użytkownika dzięki szybkiej regulacji. Dla kompaktowego przechowywania, uchwyt po prostu się składa. Odporny na oleje wąż spustowy umożliwia łatwe i bezpiecznie usuwanie cieczy ze zbiornika.

NT 40/1 Ap L  - Najlepszy w klasie średniej

Używany do czyszczenia wnętrz pojazdów, w profesjonalnych zastosowaniach, przy pracach budowlanych, w hotelach i sektorze gastronomicznym, a także w wielu innych branżach: nowy model Ap mocny i kompaktowy odkurzacz do pracy na mokro i sucho zachwyca doskonałą siłą ssania, półautomatycznym czyszczeniem filtra, prostą obsługą, sprytnym schowkiem na akcesoria i wysokiej jakości solidnym wykonaniem.

NT 30/1 Tact Te H  - Ekspert od kurzu

NT 30/1 Tact Te jest ekspertem od pyłu wśród odkurzaczy na mokro oraz sucho i jest idealny do użycia wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża moc – czy to w warsztacie czy przy trudnych pracach na budowie. Odkurzacze te są wytrzymałe, trwałe i wydajne. Atestowane dla pyłów klasy H, które stanowią wysokie zagrożenie dla zdrowia.

Nie pozwól, by płuca Twoich pracowników były filtrem. Zabezpiecz ich środowisko pracy decydując się na wiodący na rynku sprzęt, który gwarantuje, że cały pył zostanie pochłonięty i znajdzie się w zbiorniku odkurzacza, nie zaś w drogach oddechowych Twoich pracowników.

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
4/2020

Aktualny numer:

Izolacje 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Co wpływa na trwałość i niezawodność ETICS?
  • - Balkony – projektowanie numeryczne złączy z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.