Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Płyta fundamentowa – posadowienie i układ warstw

Ground slab – foundation and layer arrangement

Poznaj właściwości płyty fundamentowej
Fot.: T. Rybarczyk

Poznaj właściwości płyty fundamentowej


Fot.: T. Rybarczyk

Płyta fundamentowa jest elementem budynku – konstrukcją, która zapewnia bezpośrednie posadowienie budynku na gruncie. Przekazuje obciążenia działające na budynek (użytkowe i oddziaływania środowiska, wiatru i śniegu) oraz ciężar budynku na podłoże gruntowe. Sama również przejmuje oddziaływania podłoża gruntowego. Jest to więc bardzo ważny element budynku, który decyduje o jego trwałości oraz bezpieczeństwie użytkowania.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

Parati Płyta fundamentowa i jej zalety – wszystko, co trzeba wiedzieć

Płyta fundamentowa i jej zalety – wszystko, co trzeba wiedzieć Płyta fundamentowa i jej zalety – wszystko, co trzeba wiedzieć

Budowa domu jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym od inwestora podjęcia wielu decyzji, bezpośrednio przekładających się na efekt. Dokłada on wszelkich starań, żeby budynek był w pełni funkcjonalny,...

Budowa domu jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym od inwestora podjęcia wielu decyzji, bezpośrednio przekładających się na efekt. Dokłada on wszelkich starań, żeby budynek był w pełni funkcjonalny, wygodny oraz wytrzymały. A jak pokazuje praktyka, aby osiągnąć ten cel, należy rozpocząć od podstaw. Właśnie to zagwarantuje nam solidna płyta fundamentowa.

 

Abstrakt

Przedmiotem artykułu są właściwości płyty fundamentowej. W pierwszej części jest ona omawiana jako alternatywa posadowienia budynku oraz jako konstrukcja, scharakteryzowane zostają także jej inne funkcje, takie jak związane z przeprowadzeniem instalacji. W drugiej części uwaga skupiono się na układzie warstw i ich części składowych. Na koniec zostaje scharakteryzowane ocieplenie płyty fundamentowej za pomocą lekkiego betonu w miejsce polistyrenu XPC.

Ground slab – foundation and layer arrangement

Properties of the ground slab are the subject of the Article. In the first part, the above mentioned is discussed as an alternative to the foundation of a building and as a structure, its other functions, including those related to the routing of the installation, are also characterized. The second part focuses on the arrangement of the layers and components thereof. Finally, the insulation of the ground slab is characterized by light concrete in place of the XPC polystyrene.

Dla elementu budynku, jakim jest płyta fundamentowa, istotne są nie tylko kwestie konstrukcyjne. Płyta coraz częściej przejmuje inne ważne dla użytkowania budynku funkcje, na przykład związane z instalacjami. Powinna być wykonana dobrze nie tylko pod względem konstrukcyjnym, musi również być właściwie zabezpieczona różnymi izolacjami.

Widać trend, że płyty fundamentowe stosowane są coraz częściej, mimo że teoretycznie jest to rozwiązanie droższe od tradycyjnych fundamentów w postaci ław fundamentowych. Są jednak przypadki, kiedy zastosowanie płyty fundamentowej jest bardziej racjonalne niż ław fundamentowych. Trend wzrostu zastosowania płyt fundamentowych spowodowany jest również tym, że coraz więcej firm specjalizuje się w wykonywaniu różnego rodzaju autorskich opracowań tego rodzaju posadowienia.

Płyta fundamentowa jako alternatywne posadowienie

Najbardziej popularnymi posadowieniami dla prostych budynków w Polsce wciąż jeszcze są ławy fundamentowe, coraz częściej wykonywane są jednak płyty fundamentowe. Co ciekawe, w Niemczech płyty fundamentowe to rozwiązanie tak powszechne jak u nas ławy fundamentowe.

Zastosowanie płyt fundamentowych ma racjonalne uzasadnienie w przypadku wykonania kondygnacji podziemnych. Stanowią one również lepsze rozwiązanie niż ławy fundamentowe w przypadku trudnych warunków gruntowych i występującego wysoko lustra wody. Takie warunki to przesłanki do tego, by zastosować płytę fundamentową. Jej zaletą jest to, że nie posadawia się jej tak głęboko jak ław fundamentowych, płyta fundamentowa nie musi być bowiem posadowiona na głębokości przemarzania.

W przypadku budynków niskich ciężar konstrukcji jest zazwyczaj niższy od ciężaru usuniętego gruntu, zakłada się więc, że osiadanie budynku oraz wszelkie kwestie z tym związane nie będą działać niekorzystnie. Budynek posadowiony na płycie fundamentowej stanowi dosyć sztywny układ konstrukcyjny, który dobrze się sprawdza w trudnych warunkach posadowienia.

Płyta fundamentowa jako konstrukcja

Opaska przeciwwysadzinowa z polistyrenu XPS jest na czas wylewania płyty szalunkiem traconym; fot.: T. Rybarczyk

Opaska przeciwwysadzinowa z polistyrenu XPS jest na czas wylewania płyty szalunkiem traconym; fot.: T. Rybarczyk

Płytę fundamentową wykonuje się jako żelbetową płytę zbrojoną. Zbrojenie może być w postaci prętów lub siatek zbrojeniowych albo w postaci zbrojenia rozproszonego. Czasami jest to rozwiązanie hybrydowe, ze zbrojeniem rozproszonym oraz z dozbrojeniem prętami stref w miejscach występowania obciążeń i na obrzeżu, czyli pod ścianami i słupami, oraz jako zwieńczenie wolnych krawędzi.

Projektant na podstawie danych projektowych (obciążeń budynku, geometrii budynku w kontekście wymiarów, masy budynku oraz warunków gruntowo-wodnych) dobiera geometrię płyty fundamentowej – jej grubość oraz zbrojenie. Na tej podstawie zaprojektowana zostaje płyta pod względem konstrukcyjnym. Ponadto projektant musi założyć głębokość posadowienia oraz zaproponować rozwiązania związane z płytą pod względem różnych izolacji, a nawet instalacji. Niektóre firmy wykonujące płyty zajmują się również projektem i oferują przeprojektowanie posadowienia z ław fundamentowych na płytę fundamentową.

Ze względów konstrukcyjnych istotne jest również zaprojektowanie i wykonanie elementów płyty, które są powiązane z pozostałą częścią konstrukcji budynku. Chodzi np. o żelbetowe schody, słupy, ściany i trzpienie żelbetowe. W płycie należy wówczas przygotować tzw. zbrojenie startowe, które służy do połączenia z nią elementów konstrukcyjnych kondygnacji występującej na płycie.

Płyta fundamentowa – nie tylko funkcja konstrukcyjna w budynku

Płyta fundamentowa to nie tylko element posadowienia budynku. Coraz częściej pełni ona również inne funkcje – często może być na przykład płytą grzewczą. Wówczas to w niej ulokowana jest instalacja ogrzewania podłogowego w postaci zatopionych rur, w których później jest czynnik grzewczy. Stosowane są różnego rodzaju rozwiązania, takie jak instalacje grzewcze powietrzne, wodne oraz elektryczne. Jeśli jest to instalacja wodna lub elektryczna, górna powierzchnia płyty stanowi już powierzchnię do wykończenia materiałami wykończeniowymi nadającymi się na ogrzewanie podłogowe. Rodzaj instalacji ogrzewania ma wpływ na układ warstw pod płytą i na płycie.

Przez płytę przechodzą też elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej. Niekiedy decyzja w sprawie wyboru posadowienia na płycie związana jest wyłącznie z tym, że inwestorzy chcą mieć właśnie taki rodzaj ogrzewania i nie musi ona wynikać z trudnych warunków gruntowych.

Układ warstw

Układ warstw płyty może być różny. Powinna ona być zaprojektowana w taki sposób, by zapewnić właściwą termoizolację i hydroizolację oraz być dopasowana m.in. do instalacji ogrzewania (w zależności od rodzaju czynnika grzewczego oraz miejsca ulokowania instalacji grzewczej).

Warstwy związane z płytą fundamentową – wersja, gdy płyta nie jest płytą grzewczą z czynnikiem wodnym lub elektrycznym (warstwy od góry):

  • wykończenie podłogi,
  • jastrych (z ogrzewaniem podłogowym lub bez ogrzewania podłogowego),
  • styropian posadzkowy (np. 10 cm),
  • płyta fundamentowa (np. 30 cm),
  • polistyren XPS, np. 10 cm (lub pianobeton 500 – np. 60 cm),
  • folia izolacyjna na zakład ze sklejeniem folii wzdłuż za pomocą taśmy,
  • podbudowa z zagęszczonego piasku (20–30 cm) – w warstwie podbudowy instalacja wodno-kanalizacyjna.

Warstwy związane z płytą fundamentową – wersja, gdy płyta jest płytą grzewczą z czynnikiem wodnym lub elektrycznym (warstwy od góry):

  • wykończenie podłogi,
  • płyta fundamentowa (np. 30 cm, z ogrzewaniem podłogowym wodnym lub elektrycznym),
  • polistyren XPS np. 20 cm (lub pianobeton 500, np. 60 cm),
  • folia izolacyjna na zakład ze sklejeniem folii wzdłuż za pomocą taśmy,
  • podbudowa z zagęszczonego piasku (20–30 cm) – w warstwie podbudowy instalacja wodno-kanalizacyjna.

Układ warstw zawsze powinien być dobrany i zgodny z pomysłem na ogrzewanie budynku, jak i z zasadami fizyki budowli, aby nie było strat ciepła, a budynek od spodu był właściwie zabezpieczony przed wilgocią. Oczywiście istotna jest również kwestia nośności.

Do ocieplenia płyty fundamentowej stosuje się polistyren XPS o odpowiednich właściwościach; fot.: T. Rybarczyk

Do ocieplenia płyty fundamentowej stosuje się polistyren XPS o odpowiednich właściwościach; fot.: T. Rybarczyk

Płyta fundamentowa ze zbrojeniem z prętów zbrojeniowych i dozbrojeniem w miejscach występowania ścian nośnych; fot.: T. Rybarczyk

Płyta fundamentowa ze zbrojeniem z prętów zbrojeniowych i dozbrojeniem w miejscach występowania ścian nośnych; fot.: T. Rybarczyk

Wykonanie posadowienia i części składowe warstw

Wszystkie warstwy związane z posadowieniem płyty powinny być wykonane bardzo staranne i z właściwych materiałów. Niedopuszczalne jest zastosowanie materiałów niespełniających wymagań dotyczących przewidywanego zastosowania. Ta część budynku powinna być sprawdzona przez kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego (jeśli jest ustanowiony).

Kontroli powinny być poddane deklarowane przez producentów właściwości wybranych materiałów, najlepiej jeszcze przed ich zakupem.

Byłoby najkorzystniej, gdyby został opracowany projekt wykonawczy, z którego wynikałyby wszystkie wymagania materiałowe i wykonawcze, a samo wykonanie płyty byłoby realizowane na jego podstawie bez żadnych odstępstw. Jeśli już ktoś chciałby cokolwiek zmienić, to zmiany powinny zostać zaakceptowane przez projektanta i kierownika budowy.

Wykonanie płyty przebiega szybciej niż wykonanie posadowienia na ławach fundamentowych. W przypadku płyty fundamentowej wykop jest płytszy, nie ma robót murarskich, nie ma robót polegających na wykonywaniu tak wielu hydroizolacji pionowych. Stąd wynikają oszczędności czasu przy wykonywaniu fundamentu płytowego.

W pierwszej kolejności wykonuje się usunięcie warstwy humusu, a więc ziemi biologicznie czynnej o grubości około 30–40 cm. Następnie, w zależności od głębokości posadowienia płyty, może (choć nie musi) zachodzić potrzeba usunięcia kolejnej warstwy gruntu.

Pod płytą należy wykonać podbudowę z zagęszczonego piasku grubości 20–30 cm. Dobrze jest też sprawdzić stopień zagęszczenia. W warstwie piasku wykonuje się instalację wodno-kanalizacyjną.

Uwaga!

Niektórzy wykonawcy zamiast na zagęszczonym piasku układają folię dopiero na ociepleniu z XPS. Nie jest to rozwiązanie zbyt pewne, ponieważ folia ta na etapie układania zbrojenia przeważnie zostaje podziurawiona. Można stwierdzić, że wręcz nie sposób jej nie uszkodzić. A jeśli już się ją uszkodzi, to trudno ją naprawić, bo leży już na niej zbrojenie. Uzasadnione jest więc niestosowanie folii w szalunku z płyt XPS. Zamiast niej należałoby raczej zastosować zalecaną w takich przypadkach specjalną posypkę hydroizolacyjną.

Ze względu na to, że płyta fundamentowa będzie posadowiona powyżej poziomu przemarzania, będzie ona narażona na zasięg niskich temperatur. Zasięg strefy przemarzania przebiega od skraju płyty po obwodzie budynku.

Jeśli płyta nie byłaby odpowiednio zabezpieczona w tych miejscach, grunt w tej strefie byłby narażony na przemarzanie i jeśli byłby to grunt wysadzinowy, to mógłby on być narażony na zmianę objętości. Aby temu zapobiec, należy wykonać odpowiednią termoizolację. W celu wyeliminowania zasięgu niskiej temperatury przy gruncie od strony zewnętrznej budynku wykonuje się ją obwodowo. 

Zabezpieczenie przed przemarzaniem to istotny element budynku. Trzeba przy tym zadbać o odpowiednie ulokowanie opaski i jej geometrię oraz o jej zabezpieczenie na czas układania mieszanki betonowej. W zależności od projektu oraz techniki wykonania płyty fundamentowej wykonuje się ją za pomocą opaski przeciwwysadzinowej betonowej, zabezpieczonej polistyrenem XPS, albo za pomocą samego XPS ulokowanego w pionie. Najlepiej, aby czynności te zostały wykonane zgodnie z projektem, bo rozwiązań jest dosyć dużo.

Ponieważ płyta umiejscowiona jest na gruncie, powinna być właściwie zabezpieczona przed wpływem wilgoci od strony gruntu. Hydroizolacje to istotny element płyty, który bezpośrednio rzutuje na jej trwałość. Dlatego na zagęszczonym piasku rozkłada się folię o grubości 0,3 mm na zakład 30–40 cm ze sklejeniem każdego pasa folii za pomocą taśmy uszczelniającej.

Niekiedy zamiast jednej układa się dwie warstwy folii o grubości 0,2 mm. Stanowi to pierwszą – wstępną warstwę hydroizolacji. Folia powinna zachodzić na opaskę przeciwwysadzinową. Wszystkie przejścia rur instalacji wodno-kanalizacyjnej powinny być uszczelnione, a więc przebita folia powinna zostać przyklejona do rur taśmą. Następnie na folii układa się polistyren XPS.

Grubości XPS mogą być różne. Wg rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, dla pomieszczeń o temperaturze niemniejszej niż 16°C wymaga się, by współczynnik U dla podłogi na gruncie wynosił nie więcej niż 0,30 W/(m2∙K). Na przykład przy założeniu zastosowania XPS o grubości 20 cm współczynnik U dla samego XPS wynosi już 0,170 W/(m2∙K). Jest więc to grubość z naddatkiem. Gdyby się chciało spełnić warunek z rozporządzenia, to już warstwa XPS o grubości 11 cm zapewnia współczynnik U = 0,29 W/(m2∙K). By wyliczyć precyzyjnie współczynnik U, należy oczywiście przeprowadzić obliczenia współczynnika przenikania ciepła dla całego układu warstw płyty.

Niekiedy rozwiązaniem stosowanym w praktyce jest ułożenie na warstwie zagęszczonego piasku 10 cm XPS, a następnie na płycie fundamentowej, dodatkowo, warstwy styropianu posadzkowego EPS o grubości np. 10 cm. To tańsze rozwiązanie okaże się dobre, jeśli w warstwie jastrychu będzie układane ogrzewanie podłogowe lub tego ogrzewania nie będzie. Jednak nie może być ono stosowane, jeśli płyta fundamentowa jest jednocześnie płytą grzewczą z ogrzewaniem wodnym lub elektrycznym.

W tym miejscu dochodzimy do ważnej kwestii, jaką jest dobór właściwej termoizolacji pod płytą. Jaki XPS wybrać?

Ze względu na to, że płyta fundamentowa stanowi dla budynku przegrodę zewnętrzną, wymagana jest odpowiednia izolacja cieplna dla płyty zarówno od spodu, jak i na obrzeżach. Można ją zapewnić między innymi za pomocą termoizolacji wykonanej z polistyrenu XPS. Materiał ten jest odporny na wilgoć w całej swojej objętości, może też przejąć dosyć duże obciążenia powierzchniowe. Znakomicie nadaje się do tego typu zastosowania w gruncie. Ważną właściwością tego wyrobu, poza wytrzymałością na ściskanie, jest pełzanie, które powinno być na niskim poziomie.

Płyta fundamentowa po ułożeniu mieszanki betonowej. Należy ją odpowiednio pielęgnować; fot.: T. Rybarczyk

Płyta fundamentowa po ułożeniu mieszanki betonowej. Należy ją odpowiednio pielęgnować; fot.: T. Rybarczyk

Istotne jest również to, aby zmiany odkształcalności w czasie zachodzące pod wpływem obciążeń były ograniczone. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego materiału – nie nadają się do tego zwykły styropian EPS i niektóre rodzaje polistyrenu XPS.

XPS pod płyty fundamentowe powinien charakteryzować się:

  • odpornością na działanie mrozu (cykle zamrażania–rozmrażania),
  • odpornością na butwienie i korozję biologiczną,
  • bardzo małą absorpcją wilgoci,
  • dużą wytrzymałością mechaniczną,
  • wysokim modułem sprężystości,
  • trwałością użytkowania.

Termoizolacyjne płyty z polistyrenu XPS powinny być układane w tzw. cegiełkę, czyli z przesunięciem połączeń.

Po ułożeniu polistyrenu XPS wykonuje się przejścia odpływów kanalizacyjnych, doprowadza wodę, a następnie układa zbrojenie płyty. Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego gatunku stali, odpowiednich średnic, właściwych odległości, zakładów i zakotwień prętów, które mają wpływ na konstrukcję. Nie bez znaczenia jest również zachowanie odpowiedniej otuliny dla prętów zbrojeniowych. Jest to istotne dla zabezpieczenia zbrojenia przed korozją oraz ze względu na to, by zbrojenie kotwiło się w betonie.

Jeśli płyta będzie płytą grzewczą, to instalację ogrzewania umieszcza się pod zbrojeniem górnym płyty.

W płycie należy też umieścić startery, czyli zbrojenie pod elementy konstrukcyjne kondygnacji na płycie. Po zazbrojeniu i ułożeniu instalacji zbrojenie powinno być sprawdzone przez kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego. Gdy zostanie to wykonane, przychodzi czas na betonowanie.

Do wykonania płyty stosuje się beton o klasie zadanej przez projektanta w projekcie. Zazwyczaj jest to beton klasy nie niższej niż C20/25 oraz stopniu wodoszczelności W8. Liczba przy literze W oznacza dziesięciokrotną wartość ciśnienia wody w MPa, działającego na próbki betonu. Jest to wystarczające dla płyty, która zazwyczaj jest dosyć płytko posadowiona, prawdopodobieństwo wystąpienia wody pod ciśnieniem działającej na płytę jest więc niskie. Po wykonaniu płyty wykonuje się kolejne warstwy, jeśli są przewidywane.

Płyta z betonem lekkim zamiast polistyrenu XPS

Zamiast ocieplenia płyty od dołu za pomocą płyt z polistyrenu XPS stosuje się beton lekki – jest to zazwyczaj pianobeton. Wówczas warstwę ocieplenia stanowi dosyć gruba płyta z betonu lekkiego o gęstości około 500 kg/m3. Warstwa pianobetonu spełnia więc funkcję termoizolacyjną. Pianobeton wykonuje się warstwowo w dwóch, trzech warstwach. Jest to potrzebne ze względu na to, że wykonanie warstwy o większej grubości spowodowałoby zagęszczenie się świeżego pianobetonu pod wpływem własnego ciężaru. Takie rozwiązanie, stosowane przez niektórych wykonawców, jest trwałe, wymaga jednak doświadczenia oraz dostępu do wykonawcy pianobetonu.

Podsumowanie

Płyty fundamentowe to coraz częściej spotykane rozwiązanie ­posadowienia. Wykonanie płyty nie jest trudne, a zalet użytkowych wynikających z zastosowania tego typu fundamentu jest ­wiele. Sprawdzają się one w trudnych warunkach gruntowo-wodnych.

Firm specjalizujących się w wykonaniu płyt jest coraz więcej. Powodzenie realizacji sprawdza się jednak tylko wtedy, gdy projekt zostanie należycie przygotowany, a następnie wszystko wykona się dokładnie zgodnie z nim, używając właściwych materiałów.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Marek Marek, 11.02.2022r., 10:51:44 Czy burty płyty (XPS) należy jakoś zaizolować? Folią, bitumitem lub czymś innym? Czy folia pod płytą jest niezbędna? Mój wykonawca twierdził, że nie musi być, jeśli da beton C30/37, który jest "wodoodporny" (jakby z dodatkiem W8).
  • Ewelina Ewelina, 16.09.2022r., 23:49:00 Po wielu przemyśleniach i konsultacjach z osobami z branży zdecydowałam się na płytę fundamentową. Po dłuższym czasie okazało się, że była to jedna z lepszych decyzji. Dodatkowo doposażyłam płytę w ogrzewanie elektryczne i nie żałuję. Koszt instalacji ogrzewania podłogowego w płycie wyszedł około połowę taniej niż w przypadku tradycyjnej podłogówki. Po dwóch latach użytkowania mogę powiedzieć, że było warto. Dzięki energooszczędnej płycie dom jest bardzo ciepły i tani w ogrzewaniu, miesięczny koszt ogrzewania zamyka się w kwocie około 200-250 zł. Zdecydowałam się na firmę FUNDAMENT.NET.PL i szczerze polecam. Obsługa jak i doradztwo na najwyższym poziomie. Dla zainteresowanych zostawiam numer bezpośrednia do Pana Kamila, który przygotowywał dla mnie ofertę i podpisywał ze mną umowę - 662 477 800. Pozdrawiam, Ewelina.

Powiązane

Saint Gobain Construction Products Polska/ Weber 2017-03-02 13:15

2017-03-02 13:15 2017-03-02 13:15

Jednym z najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych zadań wśród prac budowlanych jest zabezpieczenie obiektu przed działaniem wód gruntowych. Na działanie wody szczególnie narażone są fundamenty....

Jednym z najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych zadań wśród prac budowlanych jest zabezpieczenie obiektu przed działaniem wód gruntowych. Na działanie wody szczególnie narażone są fundamenty. Aby zapewnić ich skuteczną i trwałą ochronę, należy zastosować nowoczesne materiały izolacyjne, właściwie dobrać rozwiązania konstrukcyjne i zadbać o prawidłowe wykonanie.

dr inż. Grzegorz Dmochowski, dr inż. Piotr Berkowski Zarysowania skurczowe płyt fundamentowych i ścian w budynkach mieszkalnych z garażami podziemnymi

Zarysowania skurczowe płyt fundamentowych i ścian w budynkach mieszkalnych z garażami podziemnymi Zarysowania skurczowe płyt fundamentowych i ścian w budynkach mieszkalnych z garażami podziemnymi

Zdecydowana większość budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej ma obecnie garaże podziemne, co wiąże się z reguły z posadowieniem ich na płycie fundamentowej i wykonaniem ścian żelbetowych dolnej...

Zdecydowana większość budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej ma obecnie garaże podziemne, co wiąże się z reguły z posadowieniem ich na płycie fundamentowej i wykonaniem ścian żelbetowych dolnej kondygnacji.

dr inż. Paula Szczepaniak Pionowa izolacja obwodowa budynków ze ścianami jednowarstwowymi

Pionowa izolacja obwodowa budynków ze ścianami jednowarstwowymi Pionowa izolacja obwodowa budynków ze ścianami jednowarstwowymi

Mostek termiczny połączenia budynku z gruntem, w przypadku stosowania typowego liniowego posadowienia budynku, czyli przy zastosowaniu ław fundamentowych, jest elementem, w którym trudno zachować podstawowy...

Mostek termiczny połączenia budynku z gruntem, w przypadku stosowania typowego liniowego posadowienia budynku, czyli przy zastosowaniu ław fundamentowych, jest elementem, w którym trudno zachować podstawowy warunek dobrej izolacyjności przegrody zewnętrznej - ciągłość na obwodzie bryły.

mgr inż. Irena Domska Styropian hydrofobowy w izolacji cieplnej ścian fundamentowych

Styropian hydrofobowy w izolacji cieplnej ścian fundamentowych Styropian hydrofobowy w izolacji cieplnej ścian fundamentowych

Styropian jest materiałem izolacyjnym, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć. Odporność ta obejmuje nie tylko niewielką, w stosunku do innych materiałów izolacyjnych, nasiąkliwość wodą,...

Styropian jest materiałem izolacyjnym, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć. Odporność ta obejmuje nie tylko niewielką, w stosunku do innych materiałów izolacyjnych, nasiąkliwość wodą, lecz również brak negatywnego wpływu na właściwości wytrzymałościowe. Doświadczenia laboratoryjne wskazują również na odporność wytrzymałościową styropianu na wielokrotne zamrażanie i odmrażanie.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno, dr inż. Anna Rawska-Skotniczny Wybrane zagadnienia dotyczące zabezpieczeń podziemnych części istniejących budynków przed wilgocią

Wybrane zagadnienia dotyczące zabezpieczeń podziemnych części istniejących budynków przed wilgocią Wybrane zagadnienia dotyczące zabezpieczeń podziemnych części istniejących budynków przed wilgocią

Wilgoć zawsze będzie towarzyszyć obiektom budowlanym w okresie eksploatacyjnym, dlatego zabezpiecza się je przed nadmiernym zawilgoceniem oraz przed przedostawaniem się wilgoci do ich pomieszczeń poprzez...

Wilgoć zawsze będzie towarzyszyć obiektom budowlanym w okresie eksploatacyjnym, dlatego zabezpiecza się je przed nadmiernym zawilgoceniem oraz przed przedostawaniem się wilgoci do ich pomieszczeń poprzez odpowiedni dobór materiałów oraz izolacje zewnętrzne. Nie istnieją uniwersalne metody zabezpieczeń materiałów przed wilgocią, dlatego podjęcie decyzji o zasadności wykonania izolacji lub też o doborze odpowiedniej technologii powinno zostać poparte przeprowadzoną wcześniej analizą, odpowiadającą...

mgr inż. Marcin Jaroszyński Szary styropian do termoizolacji fundamentów

Szary styropian do termoizolacji fundamentów Szary styropian do termoizolacji fundamentów

Fundament to realizowany jako pierwszy przy budowie budynku, ale też najważniejszy element konstrukcyjny, gwarantujący stabilność i trwałość znajdującej się na nim konstrukcji. Oczywiście metod posadowienia...

Fundament to realizowany jako pierwszy przy budowie budynku, ale też najważniejszy element konstrukcyjny, gwarantujący stabilność i trwałość znajdującej się na nim konstrukcji. Oczywiście metod posadowienia jest kilka, skupmy się jednak na dwóch najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych w budownictwie jednorodzinnym i mieszkaniowym. Chodzi o ławy fundamentowe ze ścianką fundamentową i o płytę fundamentową.

dr inż. Mariusz Jackiewicz Hydroizolacja elementów budowli stykających się z gruntem

Hydroizolacja elementów budowli stykających się z gruntem Hydroizolacja elementów budowli stykających się z gruntem

Projektowanie oraz wykonawstwo hydroizolacji konstrukcji budowlanych w Niemczech regulowała wprowadzona w 1983 r. i w międzyczasie wielokrotnie nowelizowana norma DIN 18195. Ta norma jest stosunkowo dobrze...

Projektowanie oraz wykonawstwo hydroizolacji konstrukcji budowlanych w Niemczech regulowała wprowadzona w 1983 r. i w międzyczasie wielokrotnie nowelizowana norma DIN 18195. Ta norma jest stosunkowo dobrze znana w Polsce, z dwóch powodów - braku krajowej, tak kompleksowej normy oraz znaczącego udziału na polskim rynku produktów hydroizolacyjnych niemieckich producentów.

dr inż. Paula Szczepaniak Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej

Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej Ocena jakości termicznej rozwiązań węzła połączenia budynku z gruntem posadowionym na płycie fundamentowej

Płyta fundamentowa należy do grupy posadowień bezpośrednich. Jest stosowana przy występowaniu słabego podłoża gruntowego, poziomie posadowienia poniżej zwierciadła wody gruntowej, stosowaniu konstrukcji...

Płyta fundamentowa należy do grupy posadowień bezpośrednich. Jest stosowana przy występowaniu słabego podłoża gruntowego, poziomie posadowienia poniżej zwierciadła wody gruntowej, stosowaniu konstrukcji szczelnej wanny lub w przypadku konieczności zapewnienia równomiernego osiadania budynku [1].

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje w gruncie - podział, zastosowanie i właściwości

Hydroizolacje w gruncie - podział, zastosowanie i właściwości Hydroizolacje w gruncie - podział, zastosowanie i właściwości

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania zarówno budynków (obojętne, czy w budownictwie mieszkaniowym,...

Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania zarówno budynków (obojętne, czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, czy przemysłowym), jak i budowli, a także wymóg formalny. Intensywny rozwój chemii budowlanej w ciągu ostatnich kilkunastu lat spowodował, że mamy do dyspozycji szeroką gamę materiałów, począwszy od stosowanych tylko do izolacji przeciwwilgociowych, a skończywszy na materiałach...

dr inż. Maciej Trochonowicz Diagnostyka hydroizolacji w pracach modernizacyjnych

Diagnostyka hydroizolacji w pracach modernizacyjnych Diagnostyka hydroizolacji w pracach modernizacyjnych

Woda jest substancją warunkującą możliwość wykonania praktycznie wszystkich procesów budowlanych. Niezbędna jest zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania. Jednocześnie ta sama woda, a raczej...

Woda jest substancją warunkującą możliwość wykonania praktycznie wszystkich procesów budowlanych. Niezbędna jest zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania. Jednocześnie ta sama woda, a raczej jej nadmiar, jest czynnikiem powodującym największe zagrożenie dla obiektów budowlanych. Wprowadzana na wiele sposobów z czasem staje się przyczyną wielu niekorzystnych zjawisk, a jej usunięcie poważnym problemem. Dlatego też nieodłącznym elementem wznoszenia czy też remontowania budynków są hydroizolacje.

prof. nzw. dr hab. inż. Irena Ickiewicz Wpływ ocieplenia fundamentów na rozkład temperatury w gruncie w otoczeniu budynku

Wpływ ocieplenia fundamentów na rozkład temperatury w gruncie w otoczeniu budynku Wpływ ocieplenia fundamentów na rozkład temperatury w gruncie w otoczeniu budynku

Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".

Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Katarzyna Walusiak Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń

Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie...

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie ok. 700-800 tys. ton tego spoiwa do wytworzenia suchych mieszanek chemii budowlanej [1], co stanowi ok. 4-5% sprzedaży cementu w kraju.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Fundamenty w budynkach jednorodzinnych

Fundamenty w budynkach jednorodzinnych Fundamenty w budynkach jednorodzinnych

Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji...

Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji i elementów budynku, są przekazywane na grunt. Z kolei fundamenty przekazują oddziaływania gruntu na konstrukcję. Jeśli zachodzą niekorzystne zjawiska, wywołane na przykład osiadaniem gruntu, ruchy gruntu (np. spowodowane tym, że budynek został wybudowany na terenach eksploatacji górniczych lub terenach...

mgr inż. Maciej Rokiel Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej

Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej

Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w...

Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w dalszym czasie, w strefie muru nad przeponą, obszaru normalnej wilgotności.

dr inż. Wioletta Jackiewicz-Rek, mgr inż. Kaja Kłos, inż. Paweł Zieliński Wymagania dla betonu wodoszczelnego

Wymagania dla betonu wodoszczelnego Wymagania dla betonu wodoszczelnego

Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.

Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w okresie zimowym

Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w okresie zimowym Prowadzenie prac hydroizolacyjnych w okresie zimowym

Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko,...

Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko, które widoczne jest szczególnie w budownictwie: to, co nieuniknione, potrafi zaskoczyć.

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje podziemnych części budynków

Hydroizolacje podziemnych części budynków Hydroizolacje podziemnych części budynków

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych

Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych Badanie wilgotności mineralnych materiałów budowlanych

Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym...

Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym [1]. Sposoby pomiaru zawartości wody względnie wilgotności w mineralnych materiałach budowlanych zostały szerzej opisane w instrukcji WTA nr 4–11–16/D [2].

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków

Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków

Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu...

Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu zawilgocenia (zazwyczaj do poziomu 3-6% wilgotności masowej), co z kolei umożliwi prowadzenie dalszych prac budowlanych i/lub konserwatorskich, a po ich zakończeniu użytkowanie budynku zgodnie z przewidzianym przeznaczeniem [1].

mgr inż. Tomasz Połubiński, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Remigiusz Jokiel Zabezpieczenie konstrukcji murowych przed zarysowaniem przez zbrojenie spoin wspornych

Zabezpieczenie konstrukcji murowych przed zarysowaniem przez zbrojenie spoin wspornych Zabezpieczenie konstrukcji murowych przed zarysowaniem przez zbrojenie spoin wspornych

Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie...

Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie sił występujących w strefach rozciąganych muru, "rozładowanie" naprężeń w miejscach ich koncentracji oraz redystrybucja odkształceń skoncentrowanych w pewnych strefach muru.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków

Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków

Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie...

Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie uniemożliwić wnikanie wody oraz wilgoci w strukturę przegród zagłębionych w gruncie.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz

Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz

Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo)...

Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo) technicznie i/lub ekonomicznie niewskazane. Wtedy należy wziąć pod uwagę wykonanie uszczelnienia od wewnątrz.

KOESTER Polska Iniekcja uszczelniająca żelem akrylowym KÖSTER Injektion Gel G4 żelbetowej płyty fundamentowej podziemnej hali pieca do wytopu szkła

Iniekcja uszczelniająca żelem akrylowym KÖSTER Injektion Gel G4 żelbetowej płyty fundamentowej podziemnej hali pieca do wytopu szkła Iniekcja uszczelniająca żelem akrylowym KÖSTER Injektion Gel G4 żelbetowej płyty fundamentowej podziemnej hali pieca do wytopu szkła

W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta...

W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta o wymiarach w świetle ścian 35,50x36,27 m i grubości 1,60 m wykazywała liczne i okresowo intensywne przecieki, które powodowały konieczność tymczasowego odprowadzania przenikających wód gruntowych systemem rowków powierzchniowych wyciętych w płycie do studzienek zbiorczych i odpompowywania. Powierzchnia...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji

Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w...

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w całym przekroju przegrody.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.