Płyta fundamentowa – posadowienie i układ warstw

Ground slab – foundation and layer arrangement
Poznaj właściwości płyty fundamentowej
Poznaj właściwości płyty fundamentowej
Fot.: T. Rybarczyk

Płyta fundamentowa jest elementem budynku – konstrukcją, która zapewnia bezpośrednie posadowienie budynku na gruncie. Przekazuje obciążenia działające na budynek (użytkowe i oddziaływania środowiska, wiatru i śniegu) oraz ciężar budynku na podłoże gruntowe. Sama również przejmuje oddziaływania podłoża gruntowego. Jest to więc bardzo ważny element budynku, który decyduje o jego trwałości oraz bezpieczeństwie użytkowania.

Dla elementu budynku, jakim jest płyta fundamentowa, istotne są nie tylko kwestie konstrukcyjne. Płyta coraz częściej przejmuje inne ważne dla użytkowania budynku funkcje, na przykład związane z instalacjami. Powinna być wykonana dobrze nie tylko pod względem konstrukcyjnym, musi również być właściwie zabezpieczona różnymi izolacjami.

Widać trend, że płyty fundamentowe stosowane są coraz częściej, mimo że teoretycznie jest to rozwiązanie droższe od tradycyjnych fundamentów w postaci ław fundamentowych. Są jednak przypadki, kiedy zastosowanie płyty fundamentowej jest bardziej racjonalne niż ław fundamentowych. Trend wzrostu zastosowania płyt fundamentowych spowodowany jest również tym, że coraz więcej firm specjalizuje się w wykonywaniu różnego rodzaju autorskich opracowań tego rodzaju posadowienia.

Płyta fundamentowa jako alternatywne posadowienie

Najbardziej popularnymi posadowieniami dla prostych budynków w Polsce wciąż jeszcze są ławy fundamentowe, coraz częściej wykonywane są jednak płyty fundamentowe. Co ciekawe, w Niemczech płyty fundamentowe to rozwiązanie tak powszechne jak u nas ławy fundamentowe.

Zastosowanie płyt fundamentowych ma racjonalne uzasadnienie w przypadku wykonania kondygnacji podziemnych. Stanowią one również lepsze rozwiązanie niż ławy fundamentowe w przypadku trudnych warunków gruntowych i występującego wysoko lustra wody. Takie warunki to przesłanki do tego, by zastosować płytę fundamentową. Jej zaletą jest to, że nie posadawia się jej tak głęboko jak ław fundamentowych, płyta fundamentowa nie musi być bowiem posadowiona na głębokości przemarzania.

W przypadku budynków niskich ciężar konstrukcji jest zazwyczaj niższy od ciężaru usuniętego gruntu, zakłada się więc, że osiadanie budynku oraz wszelkie kwestie z tym związane nie będą działać niekorzystnie. Budynek posadowiony na płycie fundamentowej stanowi dosyć sztywny układ konstrukcyjny, który dobrze się sprawdza w trudnych warunkach posadowienia.

Płyta fundamentowa jako konstrukcja

Opaska przeciwwysadzinowa z polistyrenu XPS jest na czas wylewania płyty szalunkiem traconym; fot.: T. Rybarczyk

Płytę fundamentową wykonuje się jako żelbetową płytę zbrojoną. Zbrojenie może być w postaci prętów lub siatek zbrojeniowych albo w postaci zbrojenia rozproszonego. Czasami jest to rozwiązanie hybrydowe, ze zbrojeniem rozproszonym oraz z dozbrojeniem prętami stref w miejscach występowania obciążeń i na obrzeżu, czyli pod ścianami i słupami, oraz jako zwieńczenie wolnych krawędzi.

Projektant na podstawie danych projektowych (obciążeń budynku, geometrii budynku w kontekście wymiarów, masy budynku oraz warunków gruntowo-wodnych) dobiera geometrię płyty fundamentowej – jej grubość oraz zbrojenie. Na tej podstawie zaprojektowana zostaje płyta pod względem konstrukcyjnym. Ponadto projektant musi założyć głębokość posadowienia oraz zaproponować rozwiązania związane z płytą pod względem różnych izolacji, a nawet instalacji. Niektóre firmy wykonujące płyty zajmują się również projektem i oferują przeprojektowanie posadowienia z ław fundamentowych na płytę fundamentową.

Ze względów konstrukcyjnych istotne jest również zaprojektowanie i wykonanie elementów płyty, które są powiązane z pozostałą częścią konstrukcji budynku. Chodzi np. o żelbetowe schody, słupy, ściany i trzpienie żelbetowe. W płycie należy wówczas przygotować tzw. zbrojenie startowe, które służy do połączenia z nią elementów konstrukcyjnych kondygnacji występującej na płycie.

Płyta fundamentowa – nie tylko funkcja konstrukcyjna w budynku

Płyta fundamentowa to nie tylko element posadowienia budynku. Coraz częściej pełni ona również inne funkcje – często może być na przykład płytą grzewczą. Wówczas to w niej ulokowana jest instalacja ogrzewania podłogowego w postaci zatopionych rur, w których później jest czynnik grzewczy. Stosowane są różnego rodzaju rozwiązania, takie jak instalacje grzewcze powietrzne, wodne oraz elektryczne. Jeśli jest to instalacja wodna lub elektryczna, górna powierzchnia płyty stanowi już powierzchnię do wykończenia materiałami wykończeniowymi nadającymi się na ogrzewanie podłogowe. Rodzaj instalacji ogrzewania ma wpływ na układ warstw pod płytą i na płycie.

Czytaj też: Wtórne hydroizolacje wykonywane metodą iniekcji uszczelniających >>>

Przez płytę przechodzą też elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej. Niekiedy decyzja w sprawie wyboru posadowienia na płycie związana jest wyłącznie z tym, że inwestorzy chcą mieć właśnie taki rodzaj ogrzewania i nie musi ona wynikać z trudnych warunków gruntowych.

Abstrakt

Przedmiotem artykułu są właściwości płyty fundamentowej. W pierwszej części jest ona omawiana jako alternatywa posadowienia budynku oraz jako konstrukcja, scharakteryzowane zostają także jej inne funkcje, takie jak związane z przeprowadzeniem instalacji. W drugiej części uwaga skupiono się na układzie warstw i ich części składowych. Na koniec zostaje scharakteryzowane ocieplenie płyty fundamentowej za pomocą lekkiego betonu w miejsce polistyrenu XPC.

Ground slab – foundation and layer arrangement

Properties of the ground slab are the subject of the Article. In the first part, the above mentioned is discussed as an alternative to the foundation of a building and as a structure, its other functions, including those related to the routing of the installation, are also characterized. The second part focuses on the arrangement of the layers and components thereof. Finally, the insulation of the ground slab is characterized by light concrete in place of the XPC polystyrene.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 2/2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Płyty warstwowe - co warto wiedzieć?


Płyty warstwowe składają się z dwóch zewnętrznych okładzin metalowych, oddzielonych... ZOBACZ »


Wszystko o skutecznej hydroizolacji »

Uzyskaj pomoc w finansowaniu termomodernizacji »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważną kwestią? Każdego roku na całym świecie czytaj dalej »

W praktyce, przeprowadzając termomodernizację budynku dociepla się ściany zewnętrzne, wymienia się okna i drzwi, modernizuje się systemy grzewcze i wentylacyjne..... czytaj dalej »

Co warto wiedzieć o ocieplaniu wełną skalną?


Konieczności ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym ZOBACZ »


Systemy mocowań - jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Innowacyjne płyty styropianowe »

Dobór system mocowań elewacyjnych uzależniony jest m.in. od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są ściany... czytaj dalej » Płyty będą mieć polepszone właściwości użytkowe i tym samym spełniać surowsze normy... czytaj dalej »

Ogniochronny bandaż pęczniejący - gdzie i kiedy go stosować?


Do prawidłowego oznaczenia przepustów instalacyjnych wykonanych przy... ZOBACZ »


Od czego zacząć termomodernizację domu? Co zrobić, aby uzyskać dotację?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Jak dzięki termomodernizacji zmniejszyć zuzycie energii na ogrzewanie domów nawet o 69%?.. czytaj dalej » Jak obliczyć spadek balkonu? Po co wykorzystywać sznur dylatacyjny? czytaj dalej »

Farby do wnętrz i elewacji - jakie powinny być?


W 2002 r. rynek farb fasadowych został zrewolucjonizowany przez farbę zolowo-krzemianową, która bazuje na całkowicie nowatorskiej koncepcji spoiw, dzięki czemu... ZOBACZ »


Jak oszczędzić na ogrzewaniu budynku?

Chcesz poprawić efektywność energetyczną domu?

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd... czytaj dalej » Mniej więcej jedna trzecia globalnie zużywanej energii jest obecnie wykorzystywana do ogrzewania i chłodzenia budynków... czytaj dalej »

Szukasz narzędzi i materiałów do codziennej pracy?


Szukasz produktów w specjalnych promocyjnych cenach? ZOBACZ »


Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Kiedy i gdzie stosować płyty warstwowe?

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury...czytaj dalej »

Płyty warstwowe z wełny mineralnej posiadają odporność ogniową EI do... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Termomodernizacja – co obejmuje w praktyce?

Kiedy zastosować izolację z keramzytu?

Izolacja keramzyt

Termomodernizacja to szereg działań, które polegają na zmianach w strukturze budynku, a także... czytaj dalej »

Keramzyt nie traci swoich właściwości wraz z upływem czasu, dlatego można... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
10/2020

Aktualny numer:

Izolacje 10/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szklana fasada o podwójnym przepływie powietrza
  • - Fala renowacji
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.