Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Instalacja fotowoltaiczna i dach zielony - przyszłościowa kombinacja

Optigrün International AG  |  03.03.2020
System „SolarGrünDach“ firmy Optigrün jest instalowany jako układ unieruchamiany bez konieczności przebijania dachu. W tym celu stojaki do instalacji fotowoltaicznych Sun-Root są unieruchamiane poprzez obciążenie strukturą dachu zielonego.
System „SolarGrünDach“ firmy Optigrün jest instalowany jako układ unieruchamiany bez konieczności przebijania dachu. W tym celu stojaki do instalacji fotowoltaicznych Sun-Root są unieruchamiane poprzez obciążenie strukturą dachu zielonego.
Optigrün international AG

Jakie wyzwania stawia instalacja solarna przed projektantami i instalatorami urządzeń solarnych?Instalacja solarna do wytwarzania prądu z energii słonecznej powinna być wydajna. Jednak jej wydajność jest uzależniona od różnych czynników. Z jednej strony instalacja musi być optymalnie ustawiona względem słońca, aby mogła jak najlepiej absorbować promieniowanie słoneczne. Z drugiej strony systemy powinny dać się szybko i tanio montować. Chłodzenie może ponadto przyczyniać się do poprawy mocy instalacji.

System "SolarGrünDach" firmy Optigrün jest instalowany bez konieczności przebijania dachu. W tym celu stojaki do instalacji fotowoltaicznych Sun-Root są balastowane poprzez obciążenie strukturą dachu zielonego, która stabilizuje go i zabezpiecza przed siłą ssącą wiatru. Zaletą takiego rozwiązania systemowego jest fakt, że konstrukcja nośna instalacji fotowoltaicznej nie musi ingerować w konstrukcję dachu i izolację wodochronną, przez co nie trzeba wykonywać prac izolacyjnych na dachu, które mogą powodować jego uszkodzenia. Dodatkowo system utrzymywany obciążeniem ze względu na niedużą pracochłonność i szybkie układanie jest tańszy niż tradycyjne stojaki mocowane do konstrukcji dachu.

"SolarGrünDach" firmy Optigrün jest zaprojektowany tak, że na niewielkiej powierzchni można ustawić moduły w wąskich szeregach i tym samym wysokie uzyski. Roślinność znajduje się również pod modułami, dzieki włókninie kapilarnie rozprowadzającej wodę, można przez to pokryć zielenią duży udział powierzchni dachowych. Dowiedz się więcej >>

SolarGrünDach
Moduły fotowoltaiczne nie powinny być zacienione przez rośliny. W razie konieczności należy przed modułami zastosować opaskę żwirową, a wyższe rośliny usunąć podczas regularnej pielęgnacji.

Przykładowy układ warstw zielonego dachu solarnego:

 • panele PV
 • profile aluminiowe
 • roślinność ekstensywna
 • substrat ekstensywny lekki 4 cm ponad matę Sunroot
 • mata Sunroot pod panele wypełniona substratem typ E 25 l/m2 (do krawędzi maty)
 • włóknina filtracyjna FIl105 Optigruen
 • drenaż FKD25 Optigruen 2,5 cm
 • włóknina chłonno-ochronna RMS300
 • hydroizolacja przeciwkorzenna
Stojaki Sun-Root
Stojaki Sun-Root do instalacji solarnych firmy Optigrün to zazieleniane konstrukcje podstawy unieruchamiane obciążeniem, umożliwiające ustawienie stojaków dla modułów fotowoltaicznych bez konieczności przebijania dachu. Dopuszczalne obciążenie śniegiem stojaków Sun-Root to maks. sk = 2,3 kN/m² (230 kg/m²). Właściwości w razie działania siły ssącej wiatru zostały przetestowane w tunelu aerodynamicznym.

Wzrost wydajności instalacji fotowoltaicznej za sprawą chłodzącego działania dachu zielonego

Temperatura eksploatacji modułów solarnych wpływa na ich sprawność. Temperatury powyżej 25°C prowadzą do spadku mocy, producenci modułów zakładają z reguły spadek mocy o ok. 0,5% na 1°C. Udokumentowane chłodzenie w wyniku odparowywania wody z dachów zielonych może jednakże podnieść wydajność instalacji fotowoltaicznej o nawet 5%. Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami >>

Na co warto zwrócić uwagę przy projektowaniu i realizacji

W przypadku rozwiązania SolarGrünDach należy zaangażować wszystkich fachowców (dekarzy, firmę zajmującą się utrzymaniem ogrodów i kształtowaniem krajobrazów, instalatorów urządzeń solarnych) już w fazie projektowania, aby skoordynować poszczególne działania budowlane. Firma odpowiedzialna za ogrody i krajobraz może ułożyć kompletny "fotowoltaiczny dach zielony", to znaczy stojaki instalacji solarnej i strukturę dachu zielonego. Zanim zostanie wprowadzona roślinność, instalator urządzeń solarnych montuje moduły i wykonuje prace elektryczne. Prace przy roślinności są wykonywane na koniec, aby rośliny nie uległy uszkodzeniu.

Optigrün dodatkowo tak dobiera strukturę warstw oraz roślinność, aby można było zapobiec konstrukcyjnie zacienianiu przez wysokie rośliny. I tak na przykład pod i przed modułami fotowoltaicznymi stosowane są nisko rosnące rośliny rozchodnikowe, podczas gdy na pozostałych powierzchniach nanoszone są mieszanki wyżej rosnących traw i ziół.

Zastosowanie profili montażowych do mocowania modułów fotowoltaicznych
Zastosowanie profili montażowych do mocowania modułów fotowoltaicznych.

Dach zielony chroni izolację wodochronną dachu i przedłuża jego trwałość

Struktura dachu zielonego działa jak warstwa ochronna zabezpieczająca przed ekstremalnymi temperaturami, promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym, gradem i warunkami atmosferycznymi. Trwałość izolacji wodochronnej dachu podwaja się a w porównaniu z dachem pozbawionym zieleni, a prace naprawcze i konserwacyjne są konieczne w znacznie późniejszym czasie.

To wszystko zapewnia znacznie dłuższą bezawaryjną eksploatację instalacji solarnej. Struktura dachu zielonego chroni również wrażliwą izolację wodochronną dachu podczas koniecznych przeglądów konserwacyjnych instalacji solarnych. Należy jedynie zwracać uwagę na to, aby moduły fotowoltaiczne nie pozostawały w cieniu roślin. W razie konieczności należy zastosować wokół modułów opaskę żwirową, a wyższe rośliny powinny być usuwane podczas regularnej pielęgnacji.

Optigruen International AG

Optigrün International AG

www.optigruen.pl

www.e-zielonydach.pl

32 757 60 17

(System SolarGrünDach, Optigrün, dachy zielone, fotowoltaika, instalacja fotowoltaiczna)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Tynki renowacyjne
 • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.