Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Wpływ technologii chłodnego dachu Soprema na komfort życia w budynku i środowisko

Soprema Polska  |  12.02.2020  |  2
FOT. 1 Budynek referencyjny SOPREMA: lodowisko Arena Bill-Durnan w Montrealu, Kanada
FOT. 1 Budynek referencyjny SOPREMA: lodowisko Arena Bill-Durnan w Montrealu, Kanada
Soprema Polska

Nagrzewanie się dachów budynków, dróg i placów sprzyja akumulacji ciepła, powodując zwiększone promieniowanie do atmosfery. Za niepożądane efekty należy także uznać pogorszenie zdolności do wymiany powietrza, co potęguje efekt smogu, a także zmniejszenie wilgotności powietrza. Zgodnie z szacunkami, na zmiany szczególnie narażone są miasta o populacji przekraczającej 100 tys. mieszkańców.

Postępujący proces urbanizacji prowadzi do zmian w środowisku człowieka. Gęsta zabudowa miejska, eliminująca z otoczenia zieleń, otwartą przestrzeń ułatwiającą wymianę powietrza, cieki i zbiorniki wodne ma bardzo duży wpływ na postępujące ocieplanie klimatu w miastach i przyspieszone oddziaływanie wtórne na środowisko człowieka. Obecnie obserwujemy, że środowisko miejskie (m.in. budynki, drogi, tereny utwardzone) spowodowało zwiększenie średniej temperatury powietrza w miastach o 3÷5°C.

Miejskie wyspy ciepła a zmiany klimatu

Budynki w mieście odpowiadają za około 24% całkowitej emisji ciepła do atmosfery. Obecnie kładziony jest coraz większy nacisk na ograniczenie przenikania ciepła, a jednocześnie w niewielkim stopniu zwraca się uwagę na wpływ odbicia promieniowania na nagrzewanie się wnętrza budynków oraz emisję zakumulowanego ciepła w wyniku działania promieniowania słonecznego W świetle aktualnych badań optymalnym rozwiązaniem jest kombinacja współczynnika odbicia SR powyżej 70% i emisji termicznej TE powyżej 75%, co w połączeniu z odpowiednio dobraną termoizolacją ma ograniczyć nagrzewanie wnętrza budynku i konieczność emisji tego ciepła do atmosfery.

Należy zwrócić uwagę, że obserwowane globalne zmiany klimatyczne w niewielkim stopniu mają powiązanie z miejskimi wyspami ciepła, jednak równoczesne zmiany klimatu globalnego w powiązaniu ze zmianami klimatu lokalnego mają istotny wpływ na środowisko miejskie człowieka. Ostatnie lata, gdy średnia, ale też maksymalna temperatura w Polsce znacznie wzrosła, wskazują, że w dużo większym stopniu należy zwrócić uwagę na standard projektowania budynków nie tylko pod kątem ograniczenia emisji ciepła.

Dowiedz się więcej >>

Zgodnie z opracowaniami analizującymi zmianę charakterystyki miejskiej wyspy ciepła obszaru Warszawy, w przyszłości znacząco będzie wzrastać zarówno liczba stopniodni chłodzenia pomieszczeń (o 185÷190%), jak i podwoi się (do około 76) liczba dni w roku, kiedy konieczne będzie wykorzystanie klimatyzacji.

Najnowsze badania dowodzą, że w Polsce temperatura, do jakiej nagrzewają się pokrycia dachowe przekracza niejednokrotnie 70°C. Wysoka temperatura dachu ma ogromne znaczenie zarówno dla trwałości samego pokrycia, budynku, jak i jego efektywności energetycznej. Zmniejszając temperaturę pokrycia dachowego z 70 do około 45°C, w dużym stopniu ograniczamy zużycie energii na utrzymanie komfortu cieplnego w budynkach, zużycie energii na pracę klimatyzacji i minimalizujemy powstawanie wysp ciepła w aglomeracji miejskiej, a także wydłużamy czas życia hydroizolacji oraz jej mechaniczne obciążenie. Cele te można to osiągnąć dzięki zastosowaniu np. "cool roof" - "chłodnego dachu" (pokrycia o jasnej barwie), zamiast pokryć ciemnych, np. czarnych.

Idea "chłodnego dachu" Soprema

Specjaliści z firmy Soprema przeprowadzili badania, które wykazały, że temperatura papy bitumicznej pokrytej czarnym łupkiem po nagrzaniu na dachu wynosi 76,6°C, a temperatura papy refleksyjnej SOPRASTAR® FLAM WF w analogicznych warunkach - 33,6°C. Porównanie tych wartości pokazuje efektywność technologii "chłodnego dachu".

W Stanach Zjednoczonych różne standardy w różny sposób uwzględniają elementy budynku, (np. rodzaj ścian, dachu, liczbę naświetli, instalacje HVAC i oświetlenie), jeśli chodzi o określenie wymagań, które należy spełniać, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Inne są także parametry wpływające na ocenę efektywności energetycznej budynku niż w Europie. W przypadku oceny jakości "cool roof" - "chłodnego dachu" - wprowadzono na przykład pojęcie SRI, czyli kombinację współczynnika odbicia i emisyjności termicznej (tabela). 

Skonsultuj się z naszymi specjalistami >>

Tabela. Wymagania dotyczące "cool roof" zgodnie z wytycznymi Energy Star oraz LEED v.4

Rodzaj regulacji

Dach płaski

Nazwa

Wymogi

Początkowe SR

SR po starzeniu

Energy Star

opcjonalne

65%

50%

LEED v.4

opcjonalne

SRI 84

SR 68%

SRI 64

SR 53%

SRI - kombinacja współczynnika odbicia i emisyjności termicznej

Zalety "chłodnego dachu"

W przypadku, gdy "chłodny dach" w danym obiekcie nie stanowi znaczącego udziału w optymalizacji zużycia energii, warto wziąć pod uwagę omawiane już wcześniej kwestie użytkowe i ekologiczne, do których należy zaliczyć:

 • wydłużenie trwałości pokrycia dachowego;
 • poprawę stabilności wymiarowej pokrycia;
 • zapewnienie możliwości montażu i użytkowania pokrycia w warunkach letnich;
 • zmniejszenie szczytowego zapotrzebowanie na energię elektryczną;
 • zmniejszenie wydatków na klimatyzację i przedłużenie żywotności urządzeń klimatyzacyjnych;
 • zmniejszanie się miejskich wysp ciepła;
 • obniżenie temperatury powietrza i lokalna poprawa jakości powietrza;
 • ograniczenie efektu cieplarnianego;
 • zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych.

Rozwiązania dachowe Soprema poprawiające komfort życia w budynkach

Firma Soprema od wielu lat pracuje nad pokryciami, które mogą poprawić komfort życia w budynku i ograniczyć jego niekorzystny wpływ na środowisko. Opracowała i ciągle opracowuje rozwiązania, które gwarantują:

 • poprawę funkcjonowania dachu z papy bitumicznej, modyfikowanej SBS powodującą obniżenie temperatury dachu bez uzyskania SRI -poprzez zastosowanie papy SOPRALENE FLAM 180 AR CHAGALL z białym łupkiem;
 • uzyskanie dachu refleksyjnego, z papy bitumicznej, spełniającego klasyfikację Energy Star - poprzez zastosowanie papy SOPRASTAR® FLAM HD GR z białymi granulkami, o SRI 82;
 • uzyskanie dachu refleksyjnego z papy bitumicznej spełniającego klasyfikację LEED - poprzez zastosowanie papy SOPRASTAR® FLAM WF z białą folią, o SRI 96;
 • uzyskanie dachu refleksyjnego z membrany syntetycznej spełniającego klasyfikację LEED - poprzez zastosowanie membrany PVC FLAGON SR ENERGY PLUS, o SRI 97 lub membrany TPO (FPO) FLAGON EP PR ENERGY PLUS, o SRI 99;
 • poprawę parametrów używanego dachu bitumicznego, żelbetowego lub syntetycznego poprzez zastosowanie specjalnego zestawu żywic płynnych ALSAN produkcji Soprema, specyfikacji indywidualnie dobranej po audycie obiektu przez specjalistów z firmy.
 FOT. 2. Papa bitumiczna SOPRASTAR® FLAM spełnia wymagania klasyfikacji LEED i ENERGY STAR
FOT. 2 Papa bitumiczna SOPRASTAR® FLAM spełnia wymagania klasyfikacji LEED i ENERGY STAR

Podsumowanie

Uzyskanie "chłodnego dachu" wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiednich materiałów, pozwalających utrzymać niską temperaturę powierzchni dachu, ale również ich właściwą żywotnością. Powinny się one charakteryzować odpowiednią refleksyjnością początkową i emisyjnością termiczną początkową, a także właściwą stabilnością tych parametrów. Mogą się one zmieniać w czasie, ale ich utrzymanie w dużym stopniu zależy od dbałości użytkownika budynku oraz doboru systemu do konkretnej sytuacji, m.in. lokalizacji budynku, jego otoczenia, konstrukcji dachu, a także planów inwestora dotyczących zastosowania innych elementów, jak np. panele fotowoltaiczne, które także mogą być częścią systemowej dostawy Sopre,a. Warto przy tym pamiętać, że najlepsze jest zastosowanie kilku rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną w budynku, np. systemów refleksyjnych, dachów zielonych, instalacji fotowoltaicznej oraz efektywnego ogrzewania i klimatyzacji.

 FOT. 3 Budynek referencyjny SOPREMA: biurowiec City Forum we Wrocławiu
FOT. 3 Budynek referencyjny: biurowiec City Forum we Wrocławiu
Rozwiązania Soprema na "chłodne dachy" - budynki referencyjne:
 • Biurowiec Villa Metro Business House, ul. Puławska 145, Warszawa - inwestycja Reform Company 3
 • Eurocentrum Office Complex, Aleje Jerozolimskie 136, Warszawa - inwestycja Capital Park
 • Biurowiec City Forum, ul. Traugutta 45, Wrocław - inwestycja Archicom
 • Centrum Logistyczne H&M, Chlebnia koło Grodziska Mazowieckiego - inwestycja Panattoni Europe
KONTAKT

Soprema Polska Sp. z o.o.

ul. Stefana Batorego 7,
Pass 05-870 Błonie

tel.: 22 436 93 00

biuro@soprema.pl
www.soprema.pl

Soprema

(soprema, chłodny dach, technologia chłodnego dachu, papa bitumiczna SOPRASTAR® FLAM)

Komentarze

(2)
waldi | 07.05.2020, 20:15
Ciekawe rozwiązania.
Jadzia | 12.05.2020, 11:13
Fajna technologia, chociąrz trochę przyczynia sie do zmniejszenia temperatury w mieście.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
4/2020

Aktualny numer:

Izolacje 4/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Co wpływa na trwałość i niezawodność ETICS?
 • - Balkony – projektowanie numeryczne złączy z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.