Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Badania systemów ociepleń na bazie EPS w dużej skali z uwzględnieniem pasów MW

Large-scale testing of eps thermal insulation solutions with mineral wool strips
Aby zwiększyć bezpieczeństwo pożarowe systemów ociepleniowych z użyciem EPS, w wielu krajach UE zalecane jest stosowanie systemów mieszanych.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo pożarowe systemów ociepleniowych z użyciem EPS, w wielu krajach UE zalecane jest stosowanie systemów mieszanych.
Fot.: M. Niziurska, B. Chruściel, M. Wieczorek

Bezpieczeństwo pożarowe budynków jest jednym z siedmiu podstawowych wymagań stawianych budynkom [1]. Stało się ono również bardzo ważnym tematem, szczególnie w odniesieniu do materiałów stosowanych na elewacjach, które po pożarach we Frankfurcie (2012) i Grenfell Tower w Londynie (2017) zostały objęte unijnymi programami badawczymi.

Jednym z najważniejszych aspektów związanych z bezpieczeństwem pożarowym elewacji, pełniącej najczęściej również funkcję ocieplenia, jest wybór materiału izolacyjnego, będącego jej podstawowym składnikiem i mającym potencjalnie największe znaczenie dla rozwoju pożaru.

Rynek systemów ociepleniowych zdominowany jest przez dwa podstawowe materiały termoizolacyjne: wełnę mineralną i styropian:

 • wełna mineralna jest materiałem stosowanym przede wszystkim na budynkach wysokich, dla których określono wymagania w zakresie palności stosowanych materiałów,
 • styropian kładziony jest na budynkach niższych, zgodnie z obowiązującymi wymaganiami prawnymi w kraju zastosowania, przykładowo w Polsce do 25 m [2].

Styropian dopuszczony do zastosowania na elewacjach musi posiadać klasę reakcji na ogień co najmniej E, co odpowiada definicji materiału palnego, samogasnącego [2], natomiast wełna jest z definicji materiałem niepalnym, najczęściej klasy reakcji na ogień A1. Styropian posiada więc gorsze cechy w zakresie odporności na działanie ognia i pod jego wpływem topi się.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo pożarowe systemów ociepleniowych z użyciem EPS, w wielu krajach Unii Europejskiej zalecane jest stosowanie systemów mieszanych (RYS. 1).

RYS. 1. Porównanie wymagań w zakresie bezpieczeństwa pożarowego w niektórych krajach UE; rys.: MIWO
RYS. 1. Porównanie wymagań w zakresie bezpieczeństwa pożarowego w niektórych krajach UE; rys.: MIWO

W różnych krajach w zależności od wysokości budynku stosowane są pasy międzykondygnacyjne, zabezpieczenia nad otworami okiennymi i drzwiowymi lub całe pasy z wełny wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Rozwiązanie to obarczone jest wadami, które widoczne są podczas normalnego użytkowania systemu.

Stosowanie takich rozwiązań może skutkować:

 • spękaniami warstwy zbrojącej i tynkarskiej w związku z różną rozszerzalnością cieplną materiałów pod wpływem czynników zewnętrznych np. temperatury,
 • przebarwieniami elewacji związanymi z różną nasiąkliwością materiałów izolacyjnych.

Najważniejszy jest jednak cel, dla którego stosuje się takie rozwiązania.

RYS. 2. Schemat ściany badawczej z rozmieszczonymi czujnikami temperatury; rys.:[4] FOT. 1. Widok ściany przygotowanej do badania; fot.: M. Niziurska, B. Chruściel, M. Wieczorek
RYS. 2. Schemat ściany badawczej z rozmieszczonymi czujnikami temperatury; rys.:[4] FOT. 1. Widok ściany przygotowanej do badania; fot.: M. Niziurska, B. Chruściel, M. Wieczorek 

Z uwagi na brak informacji na temat skuteczności takich rozwiązań w Łukasiewicz - Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział w Krakowie przeprowadzono wstępne badania systemów z zastosowaniem pasów z wełny mineralnej w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.

Badania

Badania rozprzestrzeniania ognia w dużej skali wykonano zgodnie z normą BS 8414-1:2015+A1:2017 [4]. Określa ona metodę oceny zachowania wobec ognia nienośnej okładziny zewnętrznej systemu mocowanej do ściany murowanej budynku, gdy jest narażona na ogień w kontrolowanych warunkach. Ta ekspozycja jest reprezentatywna zarówno dla zewnętrznego źródła ognia, jak i w pełni rozwiniętego pożaru wewnętrznego, który jest rozprzestrzeniany przez otwory okienne lub inne, prowadząc do narażenia systemu termoizolacyjnego (okładzin) na działanie płomieni zewnętrznych. Schemat stanowiska badawczego wraz z rozmieszczeniem termoelementów przedstawiono na RYS. 2.

Pożar jest symulowany przez spalanie drewna w komorze spalania, które wytwarza około 4500 MJ energii w trakcie 30-minutowego testu.
Podstawowym kryterium jest stopień rozprzestrzeniania się płomienia w czasie. Badanie wymaga, aby temperatura na poziomie 2 nie przekroczyła 600°C w czasie 15 min. Czas ten liczony jest od momentu osiągnięcia temperatury 200°C na poziomie 1.

Do 24 h po badaniu (po wychłodzeniu próbki) należy również dokonać oględzin systemu w celu określenia zakresu zniszczeń, takich jak: odpryski, stopienie, zniekształcenie i rozwarstwienie (nie uwzględniając osmolenia dymem i przebarwień). Do oceny może okazać się konieczne częściowe rozebranie systemu.

Czytaj też: Sposoby mocowania ociepleń do powierzchni ścian według technologii ETICS >>>

Należy opisać następujące aspekty:

 • zasięg płomieni na powierzchni systemu okładzin (w pionie i poziomie),
 • zasięg płomieni oraz uszkodzenia w pośrednich warstwach (w pionie i poziomie),
 • szacowany zasięg płomieni oraz uszkodzenia w szczelinie, w przypadku istnienia takiej szczeliny (w pionie i poziomie),
 • zakres, w jakim zewnętrzna powierzchnia systemu okładzin uległa spaleniu lub odpadła,
 • szczegóły odpadnięcia częściowego lub całościowego systemu okładzin.

Rozmieszczenie termoelementów pomiarowych na badanej ścianie badawczej widocznej na RYS. 2 i FOT. 1:

 • poziom 1 - A - termoelementy usytuowane 2,5 m nad komorą palenia na zewnątrz ściany,
 • poziom 2 - B - termoelementy usytuowane 5 m nad komorą palenia na zewnątrz ściany,
 • poziom 2 - C - termoelementy usytuowane 5 m nad komorą palenia w warstwie zbrojonej,
 • poziom 2 - D - termoelementy usytuowane 5 m nad komorą palenia w warstwie materiału izolacyjnego.
Abstrakt

Przedmiotem artykułu są szeroko zakrojone badania systemów ociepleń na bazie eps z uwzględnieniem pasów mw. Porównano w nim wymagania w zakresie bezpieczeństwa pożarowego w niektórych krajach UE na podstawie normy BS 8414‑1:2015+A1:2017. Omówiono proces badawczy z uwzględnieniem ściany EPS ­system oraz ­SYSTEM EPS z nadprożem MW. Przedstawiono wyniki badań w zakresie przebiegu zmian temperatury w trakcie badania obu ścian uwieńczone porównaniem średnich temperatur zmierzonych w czasie badania.

Large-scale testing of eps thermal insulation solutions with mineral wool strips

This paper describes large-scale tests on EPS insulation systems with mineral wool strips. It contains a summary of fire safety requirements specified in BS 8414-1:2015+A1:2017 standard, adopted in certain EU countries. It also describes the testing procedure performed for walls with EPS SYSTEM and EPS SYSTEM with lintel insulated with mineral wool. Temperature changes during the test have been analysed and average temperatures measured in the course of the test have been compared.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2020

Komentarze

(2)
happypilot | 05.03.2020, 13:48
Bardzo ciekawy test nie wiedziałem że są takie różnice.
Bielik | 09.03.2020, 09:06
To daje do myślenia, większość z nas i tak będzie myśleć o takich rzeczach po fakcie.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

mgr inż. Michał Wieczorek
mgr inż. Michał Wieczorek
Michał Wieczorek ukończył Wydział Inżynierii Środowiska na Akademii Rolniczej. Pracuje w Oddziale Szkła i Ceramiki ICiMB w Krakowie jako kierownik Zakładu Gipsu i Chemii Budowlanej. Jest aut... więcej »
dr inż. Małgorzata Niziurska
dr inż. Małgorzata Niziurska
Małgorzata Niziurska ukończyła Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki na Akademii Górniczo-Hutniczej. Od 2001 roku związana z krakowskim Oddziałem ICIMB, obecnie pracuje w Sieci Badawczej... więcej »
mgr inż. Barbara Chruściel
mgr inż. Barbara Chruściel
Barbara Chruściel ukończyła Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej. Pracuje w firmie BOLIX SA w Żywcu jako dyrektor ds. jakości. Zajmuje się badaniem i oceną z... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Tynki renowacyjne
 • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.