Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Dach płaski odwrócony - układ dający wiele możliwości

SUEZ Izolacje Budowlane  |  30.01.2020
Dach płaski odwrócony - układ dający wiele możliwości
Dach płaski odwrócony - układ dający wiele możliwości

Podczas planowania wykonania dachu płaskiego mamy szerokie spektrum możliwośc jeśli chodzi o wybór konkretnego układu warstw. Inwestorzy chcący zastosować takie pokrycie dachowe mogą wybierać między systemami klejonymi, mocowanymi mechanicznie, dachami zielonym lub balastowymi. Jednym z układów dachu płaskiego jest system odwrócony. Czym ten rodzaj dachu płaskiego różni się od pozostałych systemów i jakie są zalety tego rozwiązania? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

W klasycznym układzie dachu płaskiego, warstwa hydroizolacji znajduje się nad warstwą termoizolacji i wykonana jest najczęsciej z papy lub membrany PVC. Pod izolacją przeciwwodną montowana jest termoizolacja, a pod nią powinna znaleźć się paroizolacja, która stanowi warstwę ochronną przed parą wodną wydostająca się z wnętrza budynku.

W dachu odwróconym układ warstw jest dokładnie odwrotny do klasycznego układu tzn. izolacja termiczna montowana jest na izolacji przeciwwodnej. I tutaj rodzą się pytania: co w takim wypadku z wodą opadową? Jak wygląda jej odprowadzenie? Z czego wykonana jest izolacja termiczna? Dowiedz się więcej >>

Dach odwrócony - SUEZ

Izolacja termiczna w układzie odwróconym musi być wykonana z materiału odpornego na wodę i wilgoć - zazwyczaj stosowanym materiałem jest polistyren ekstrudowany - potocznie zwany XPS. To zdecydowanie twardszy i praktycznie nienasiąkliwy materiał w stosunku do zwykłego styropianu. Na polistyren ekstrudowany układa się, przepuszczającą wilgoć i parę wodną, specjalną tkaninę - zwaną geowłókniną, która chroni przed zanieczyszczeniami zarówno izolację przeciwwodną, jak i termiczną. Odwrócenie warstw w takim układzie powoduje, że izolacja przeciwwodna jest chroniona przez pozostałe warstwy przed działaniem warunków atmosferycznych oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Odwodnienie dachu płaskiego to jedna z kluczowych kwestii szczelnego i profesjonalnie wykonanego dachu płaskiego. Zamontowane wpusty dachowe oraz rzygacze są niezbędne dla trwałego i poprawnie wykonanego dachu płaskiego odwróconego. Rozkład wpustów i ich rodzaj musi być dobrany do wielkości, kształtu i rodzaju pokrycia dachu oraz do wykonanych spadków.

Żwir na dachu płaskim odwróconym

Ostateczną warstwę wierzchnią na dachu odwróconym może stanowić żwir, który układany jest na geowłókninie. Pełni on funkcję przede wszystkim balastową - dociskając wszystkie warstwy do konstrukcji dachu. Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych ekspertów >>

Dach odwrócony z funkcją tarasu

Powierzchnie nad pomieszczeniami ogrzewanymi to idealne miejsca do wykonania dachu płaskiego w systemie odwróconym, gdzie całość powierzchni lub wydzielona jej część może stać się dodatkową przestrzenią rekreacyjną. Tutaj warto zwrócić uwagę na jedną kwestię. Jeśli planujemy, aby nasz dach spełniał funkcję użytkową, warto zadbać o alternatywną warstwę wykończeniową. Chcąc umożliwić poruszanie się po nim, należy wykonać ścieżki komunikacyjne z płyt chodnikowych lub kamiennych, które układa się na warstwie żwiru lub na podkładkach dystansowych mocowanych na warstwie płyt XPS.

SUEZ - dach zielony

A może ogród na dachu, czyli słów kilka o dachu zielonym

Jak widać, dach płaski odwrócony daje wiele możliwości. Inwestorzy lubiący przestrzeń i zieleń mogą wykonać w takim układzie również tzw. dach zielony. W tym wypadku na termoizolacji montowana jest warstwa drenująca, kolejno warstwa retencyjno-mikrodrenażowa oraz mata wegetacyjna z roślinnością. Tego rodzaju dachy są często spotykane na budynkach powstających na małych działkach, gdzie trudno o dodatkową powierzchnię do wypoczynku. Również ze względów estetycznych cieszą się one coraz większą popularnością.

Zalety dachu płaskiego odwróconego

W układzie odwróconym, odwrotne ułożenie warstw izolacji przeciwwodnej i termoizolacji sprawiają, że na warstwę hydroizolacji oddziałują mniejsze wahania temperatury, co zdecydowanie wydłuża żywotność i trwałość całego dachu. Dodatkowo, izolacja termiczna umieszczona nad hydroizolacją stanowi ochronę pokrycia przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Podsumowując…

Typowy układ dachu o odwróconej kolejności warstw - od góry:

  • warstwa balastowa - żwir, płyty chodnikowe, humus z zielenią,
  • warstwa geowłókniny,
  • izolacja termiczna, np. XPS
  • izolacja przeciwwodna,
  • płyta konstrukcyjna z warstwą spadkową

Nadrzędną kwestią dla odpowiedniego układu odwróconego jest jego ostateczne funkcjonowanie, a finalnie jego szczelność i trwałość na lata. Podkreślić należy, że bez względu na to, jaki układ dachu płaskiego wybierzemy, najważniejsze są: hydroizolacja dachu, system odprowadzenia wody, termoizolacja oraz wybór technologii, w jakiej wykonane zostaną spadki. Opracowanie systemu układu warstw, a także dobór technologii wykonania oraz materiałów, warto zatem zlecić ekspertom. Jeżeli szukasz rozwiązania połączonego z prawidłowym wykonaniem -  skontaktuj się z doradcami Suez Izolacje Budowlane, którzy zajmą się dachem płaskim kompleksowo - od zaprojektowania systemu po zbadanie szczelności całości wykonanej konstrukcji.

SUEZ SUEZ Izolacje Budowlane Sp. z o.o.

ul. Langiewicza 18
35-021 Rzeszów

tel. 17 85 30 205
tel. 606 505 205

e-mail:

(suez, dachy płaskie, dachy odwrócone, dachy zielone)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.