Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak zaoszczędzić dzięki kompleksowej izolacji domu jednorodzinnego?

Rockwool Polska  |  27.01.2020  |  1
Termoizolacja jest konieczna, by poprawić energooszczędność budynku, a w efekcie obniżyć koszty utrzymania domu jednorodzinnego.

Budynek energooszczędny musi zużywać mało energii. Rzeczywiste zużycie energii na ogrzewanie, ciepłą wodę użytkową, chłodzenie, wentylację i oświetlenie wyraża wskaźnik EK, czyli wartość energii końcowej podawana w kWh/(m2*rok), która pokazuje ilość energii dostarczonej do budynku. Im wskaźnik EK niższy, tym lepsza jest charakterystyka energetyczna budynku, a więc mniejsze wydatki na jego utrzymanie.

Ciepło ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi oraz podłogi na gruncie lub piwnicę. Grubość tych przegród, jakość ich wykonania i jakość izolacji ma duży wpływ na koszty eksploatacji domu. Dlatego tak istotna jest skuteczna izolacja. Chcąc mieć pewność, że dom będzie w każdym miejscu właściwie ocieplony, najlepiej skorzystać z firm, które oferują kompleksową izolację, jak ROCKWOOL. Jest tu pełna gama izolacji z wełny skalnej - na dach skośny i płaski, poddasze, ściany zewnętrzne i działowe, podłogi, garaże oraz systemy wentylacji i ogrzewania.

Najistotniejsze korzyści z kompleksowej termoizolacji:

  • ograniczenie kosztów ogrzewania budynków
  • ograniczenie emisji substancji niebezpiecznych w wyniku spalania paliw na potrzeby ogrzewania, w tym substancji odpowiedzialnych za powstawanie smogu oraz dwutlenku węgla (CO2)
  • optymalna praca systemów grzewczych i źródeł ciepła, zarówno tych zasilanych energią odnawialną, jak i nieodnawialną
  • poprawa stanu technicznego i estetyki budynku
  • poprawa komfortu cieplnego i akustycznego w budynku

Jaką izolacyjność cieplną powinny mieć ściany, dach, podłogi?

Izolacyjność cieplną określają obowiązujące Warunki Techniczne. Obecnie minimalne wymagania izolacyjności cieplnej dla przegród wynoszą: dla ścian zewnętrznych współczynnik U ≤”0,23 W/(m2K), dla dachów U<0,18 W/(m2K), dla podłóg U ≤”0,30 W/(m2K). Natomiast obliczeniowy wskaźnik zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną na potrzeby ogrzewania, wentylację oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej nie powinien być większy niż 95 kWh/m2rok.

Jeżeli chcemy skorzystać z dofinansowania w takim programie, jak np. Czyste Powietrze, to konieczne jest spełnienie Warunków technicznych, które będą obowiązywały od roku 2021. A to oznacza, że minimalne wymagania dotyczące współczynników przenikania ciepła wynoszą: dla ścian zewnętrznych współczynnik U ≤”0,20 W/(m2K), dla dachów U ≤”0,15 W/(m2K), dla podłóg U ≤”0,30 W/(m2K).

By osiągnąć takie parametry, należy odpowiednio dobrać grubość materiału izolacyjnego. Jeżeli do ocieplenia domu wybierzemy wełnę skalną ROCKWOOL, to będziemy mogli skorzystać z bardzo pomocnego narzędzia zwanego Standard ROCKWOOL, oferującego rozwiązania ułatwiające dobór izolacji.

Taniej z programem Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze jest kierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Mogą oni wnioskować o dotację lub pożyczkę przeznaczoną na wymianę źródła ciepła oraz na termomodernizację budynku. Wielkość dofinansowania jest zależna od wysokości miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy, natomiast zakres prac objęty dofinansowywaniem zależy od wieku budynku.

Program przewiduje dofinansowanie m.in. wymiany starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwo stałe) na nowe źródła, spełniające wymagania Programu, na docieplenie przegród budynku, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej) oraz montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Jaka jest wysokość dofinansowania? Maksymalny możliwy koszt, od którego liczone jest dofinansowanie to 53 000 zł. Minimalny koszt kwalifikowany przedsięwzięcia to 7000 zł.

Komentarze

(1)
Damian | 14.04.2020, 11:12
warunki Czystego Powietrza mają się zmienic, ciekawe jak bedzie dalej
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.