Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak zaoszczędzić dzięki kompleksowej izolacji domu jednorodzinnego?

Rockwool Polska  |  27.01.2020
Termoizolacja jest konieczna, by poprawić energooszczędność budynku, a w efekcie obniżyć koszty utrzymania domu jednorodzinnego.

Budynek energooszczędny musi zużywać mało energii. Rzeczywiste zużycie energii na ogrzewanie, ciepłą wodę użytkową, chłodzenie, wentylację i oświetlenie wyraża wskaźnik EK, czyli wartość energii końcowej podawana w kWh/(m2*rok), która pokazuje ilość energii dostarczonej do budynku. Im wskaźnik EK niższy, tym lepsza jest charakterystyka energetyczna budynku, a więc mniejsze wydatki na jego utrzymanie.

Ciepło ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi oraz podłogi na gruncie lub piwnicę. Grubość tych przegród, jakość ich wykonania i jakość izolacji ma duży wpływ na koszty eksploatacji domu. Dlatego tak istotna jest skuteczna izolacja. Chcąc mieć pewność, że dom będzie w każdym miejscu właściwie ocieplony, najlepiej skorzystać z firm, które oferują kompleksową izolację, jak ROCKWOOL. Jest tu pełna gama izolacji z wełny skalnej - na dach skośny i płaski, poddasze, ściany zewnętrzne i działowe, podłogi, garaże oraz systemy wentylacji i ogrzewania.

Najistotniejsze korzyści z kompleksowej termoizolacji:

  • ograniczenie kosztów ogrzewania budynków
  • ograniczenie emisji substancji niebezpiecznych w wyniku spalania paliw na potrzeby ogrzewania, w tym substancji odpowiedzialnych za powstawanie smogu oraz dwutlenku węgla (CO2)
  • optymalna praca systemów grzewczych i źródeł ciepła, zarówno tych zasilanych energią odnawialną, jak i nieodnawialną
  • poprawa stanu technicznego i estetyki budynku
  • poprawa komfortu cieplnego i akustycznego w budynku

Jaką izolacyjność cieplną powinny mieć ściany, dach, podłogi?

Izolacyjność cieplną określają obowiązujące Warunki Techniczne. Obecnie minimalne wymagania izolacyjności cieplnej dla przegród wynoszą: dla ścian zewnętrznych współczynnik U ≤”0,23 W/(m2K), dla dachów U<0,18 W/(m2K), dla podłóg U ≤”0,30 W/(m2K). Natomiast obliczeniowy wskaźnik zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną na potrzeby ogrzewania, wentylację oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej nie powinien być większy niż 95 kWh/m2rok.

Jeżeli chcemy skorzystać z dofinansowania w takim programie, jak np. Czyste Powietrze, to konieczne jest spełnienie Warunków technicznych, które będą obowiązywały od roku 2021. A to oznacza, że minimalne wymagania dotyczące współczynników przenikania ciepła wynoszą: dla ścian zewnętrznych współczynnik U ≤”0,20 W/(m2K), dla dachów U ≤”0,15 W/(m2K), dla podłóg U ≤”0,30 W/(m2K).

By osiągnąć takie parametry, należy odpowiednio dobrać grubość materiału izolacyjnego. Jeżeli do ocieplenia domu wybierzemy wełnę skalną ROCKWOOL, to będziemy mogli skorzystać z bardzo pomocnego narzędzia zwanego Standard ROCKWOOL, oferującego rozwiązania ułatwiające dobór izolacji.

Taniej z programem Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze jest kierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Mogą oni wnioskować o dotację lub pożyczkę przeznaczoną na wymianę źródła ciepła oraz na termomodernizację budynku. Wielkość dofinansowania jest zależna od wysokości miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy, natomiast zakres prac objęty dofinansowywaniem zależy od wieku budynku.

Program przewiduje dofinansowanie m.in. wymiany starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwo stałe) na nowe źródła, spełniające wymagania Programu, na docieplenie przegród budynku, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej) oraz montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Jaka jest wysokość dofinansowania? Maksymalny możliwy koszt, od którego liczone jest dofinansowanie to 53 000 zł. Minimalny koszt kwalifikowany przedsięwzięcia to 7000 zł.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Poznaj sposób na poprawę jakości powietrza w mieszkaniu »


Czy istnieją jakieś sposoby, aby zmniejszyć stężenie gazu, jakim jest formaldehyd w naszych mieszkaniach? Oczywiście ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałe mocowanie izolacji?


Dla doboru optymalnego systemu podwieszenia... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Która fuga szybko wiąże i jest łatwa w utrzymaniu czystości?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji podłogi, ścian, sufitu?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Płyty styropianowe PODŁOGA/DACH mogą być stosowane w aplikacjach wymagających przenoszenia średnich... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »Poliole poliestrowe - co powinieneś wiedzieć?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Jak zaoszczędzić dzięki kompleksowej izolacji domu?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ciepło ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi oraz podłogi na gruncie lub piwnicę.
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
3/2020

Aktualny numer:

Izolacje 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ludomir Duda: Kierunek: budownictwo plusenergetyczne
  • - Ocena techniczna systemów ETICS
Zobacz szczegóły
GRILTEX - specjaliści w uszczelnianiu obiektów inżynieryjnych

GRILTEX - specjaliści w uszczelnianiu obiektów inżynieryjnych

Griltex Polska jest firmą o francuskich korzeniach z międzynarodowym doświadczeniem o ponad 50-letniej tradycji, produkującą wszelkiego rodzaju folie budowlane oraz...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.