Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Zdrowy dom to ocieplony dom

Baumit  |  23.01.2020

 

Czy wiecie, że dom może być zdrowy i, podobnie jak jedzenie czy styl życia, korzystnie wpływać na nasze samopoczucie? Natomiast to, czy taki będzie, zależy wyłącznie od tego, jakie decyzje materiałowe i technologiczne podejmiemy na etapie jego budowy czy remontu. Pierwszy i najważniejszy krok do stworzenia zdrowego mieszkania to zapewnienie odpowiedniej termoizolacji ścian zewnętrznych, która wbrew pozorom odgrywa istotną rolę nie tylko zimą.

Dom to przestrzeń, w której spędzamy ogromną część naszego życia. Abyśmy mogli czuć się w niej naprawdę komfortowo, musimy zadbać nie tylko o jej walory estetyczne, lecz także postarać się, by przebywanie w niej pozytywnie wpływało na nasze zdrowie. Czynniki, którym powinniśmy poświęcić szczególną uwagę, to temperatura i względna wilgotność powietrza, bo to właśnie one odgrywają kluczową rolę w walce o przyjazny mikroklimat wnętrz.

Nieodpowiednia temperatura w domu - zbyt wysoka lub za niska - może być przyczyną wielu dolegliwości, zwłaszcza, gdy towarzyszy im wilgotność powietrza wykraczająca poza zakres 40-60 proc. Podrażnienie śluzówek dróg oddechowych, spojówek oczu oraz skóry, trudności z koncentracją, zasypianiem to tylko wierzchołek góry lodowej. Od czego zatem zacząć starania o zapewnienie przyjaznego mieszkańcom mikroklimatu? Najlepiej od podstaw, a więc materiałów budowlanych, które zwykle pozostają w budynku na lata. Najważniejsze to właściwe ocieplenie ścian zewnętrznych. Dowiedz się więcej >>

Klimat pod kontrolą

Baumit - zdrowe mieszkanieDobra jakościowo termoizolacja, wykonana z materiałów o naturalnych zdolnościach do pochłaniania pary wodnej, zapewnia bardzo ważne wsparcie dla równowagi klimatu pomieszczenia, istotnie zwiększając komfort przebywania w mieszkaniu - nie tylko zimą, ale również latem. Izolacja termiczna ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia przegrzania budynku latem i wychłodzenia zimą. Aby przegrody mogły akumulować ciepło i oddawać je do wnętrza, muszą być od zewnątrz ocieplone. I nie są to tylko puste frazesy, a wnioski poparte dwoma latami obserwacji i analiz prowadzonych przez niezależnych ekspertów w największym w Europie parku badawczym materiałów budowlanych Baumit Viva.

Liczby nie pozostawiają złudzeń. Gdy na zewnątrz słupek rtęci wskazywał nawet na 36°C, w zaizolowanych domach o masywnej konstrukcji temperatura utrzymywała się na poziomie około 25°C, podczas gdy w budynkach nieocieplonych osiągała ona poziom 30°C! W zimowych realiach, podczas symulowanej dwudniowej awarii ogrzewania we wszystkich domach pomiarowych, przy temperaturze wewnętrznej 21°C i zewnętrznej -12°C, odnotowano zaskakujące różnice w pojemności gromadzenia ciepła poszczególnych konstrukcji przegród. W domu nieizolowanym po 2 dniach temperatura ścian wynosiła tylko 1°C, a temperatura pokojowa osiągnęła wartość 4°C, podczas gdy w masywnych domach z izolacją w obu przypadkach wartość ta utrzymywała się w przedziale 15-17°C. Zadbaj o zdrowy klimat w swoim domu - rozwiązania BAUMIT >>

Baumit - ocieplony dom

Wniosek? Im cieplejsze są ściany, tym łatwiej i szybciej ogrzewa się powietrze w pomieszczeniach, dzięki czemu wnętrza zyskują na przytulności. To także mniejsze wydatki na ogrzewanie - dobrze zaizolowany dom potrzebuje zaledwie 40% energii zużywanej w przypadku braku ocieplenia.

Baumit wykres komfortu cieplnego

Zdrowa efektywność

By nie zafundować sobie tzw. efektu okien strzelniczych za sprawą zbyt grubych ościeży i ograniczyć straty powierzchni użytkowej do minimum w takich miejscach jak balkony czy loggie, warto rozważyć wysokoefektywny system, który pozwoli na zastosowanie cieńszej warstwy ocieplenia przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej termoizolacji. Świetnie sprawdzają się systemy ociepleń oparte na grafitowej płycie styropianowej, takie jak Baumit StarSystem o współczynniku  λ = 0,031 W/m·K.

BAUMIT czasowa zmiana materiałow termicznych

W praktyce oznacza to, że 12 cm grubości płyta jest w stanie zapewnić nam ten sam efekt termoizolacyjny, co standardowa płyta styropianowa o współczynniku λ = 0,040 W/m·K i grubości 15 cm. Możemy pójść jeszcze krok dalej i rozważyć ocieplenie domu Baumit StarSystem Resolution, w którym pierwsze skrzypce gra rewolucyjna płyta fenolowa Baumit StarTherm o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła λ = 0,022 W/m·K. Mówimy zatem o możliwości wykorzystania niemal dwukrotnie cieńszej płyty fasadowej w systemie ocieplenia, dzięki czemu zyskamy więcej przestrzeni do życia i lepiej doświetlone wnętrza.

Baumit system termoizolujący

Jeśli zdrowy organizm i dobre samopoczucie są dla nas ważne, zadbajmy o to, jak i z czego zbudowane jest miejsce, w którym powinniśmy czuć się najlepiej. Odpowiednie ocieplenie, w połączeniu z solidną, murowaną konstrukcją ścian zewnętrznych oraz regulującym mikroklimat wykończeniem ścian wewnętrznych to ważny krok w stronę zdrowego mieszkania i domu.

Baumit Baumit Sp. z o.o.
ul. Wyścigowa 56G
53-012 Wrocław
tel. 71 358 25 00
fax: 71 358 25 06
e-mail: info@baumit.pl

(baumit, ocieplony dom, zdrowy dom, Baumit StarSystem Resolution, płyta fenolowa Baumit StarTherm, Izolacja termiczna)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.