ZAMÓW BEZPŁATNY NEWSLETTER

Bezpłatny newsletter portalu IZOLACJE.com.plJesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo?

Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji z branży.

Zamów bezpłatny newsletter portalu IZOLACJE.com.pl >

Artykuł sponsorowany

Cechy idealnych lamp do łazienki - jakie powinno być bezpieczne i praktyczne oświetlenie?

Azzardo  |  10.12.2019

Istnieją takie pomieszczenia w domu, w których w przypadku opraw oświetleniowych nie patrzymy tylko na piękny wygląd, ale zwracamy również uwagę na jakość wykonania oraz parametry techniczne. Robimy to nie tylko ze względów typowo funkcjonalnych, ale także aby zachować bezpieczeństwo własne i bliskich.

Łazienka należy do wnętrz szczególnie wymagających. Aby w pełni spełniała swoją rolę, należy zadbać o właściwe dobranie produktów oświetleniowych. Jak to zrobić? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do dalszej lektury.

Do czego tak naprawdę służy światło w łazience?

Zanim wybierzemy się na zakupy, warto określić główne zastosowania opraw oświetleniowych, które chcemy wprowadzić do naszego wnętrza. Współcześnie wyróżnia się trzy typy lamp, pojawiających się w pomieszczeniach. Mogą one pełnić funkcję:

  • oświetlenia głównego,
  • produktów doświetlających lub zadaniowych,
  • dekoracji.

Oświetlenie główne stanowią wszystkie lampy, dające wystarczającą ilość światła, żeby móc się bezpiecznie przemieszczać, bez obaw o bolesny w skutkach upadek. Zazwyczaj jest to jedna duża oprawa lub kilka mniejszych punktów świetlnych, montowanych na suficie.

Lampy doświetlające lub zadaniowe w łazienkach występują przede wszystkim w okolicy lustra. To przy nich wykonujemy szereg czynności kosmetyczno-higienicznych, wymagających dużej precyzji. Dlatego też ta strefa łazienki wymaga szczególnych warunków oświetleniowych.
Przy lustrze powinny się znaleźć lampy zadaniowe, mocno doświetlające przestrzeń w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Dzięki temu, możemy optymalnie oświetlić twarz, aby bez trudu ogolić się lub zrobić perfekcyjny makijaż. Oprawy najczęściej przyjmują formę oczek wpustowych lub kinkietów, montowanych po dwóch stronach lustra, co niweluje efekt cieni, które utrudniają wykonywanie wszelkich czynności.

Światło stanowi także fenomenalną dekorację. W jaki sposób? Szczególnie dużą popularnością cieszą się obecnie taśmy LED, które bez trudu przykleimy w każdej przestrzeni, również w miejscach trudno dostępnych. Podświetlają elementy architektoniczne, jak podwieszane sufity lub wnęki, rozjaśniają krawędzie wyposażenia. Zastosowanie energooszczędnej technologii LED sprawia, że nie musimy się obawiać o nadmierne koszty, a przy tym możemy się niemal dowolnie bawić dekoracją - nowoczesne diody LED dają sporo światła oraz są dostępne w olbrzymiej gamie kolorów i odcieni.

Zróżnicowane, wysokiej jakości lampy i źródła światła do każdej łazienki znajdziemy w sklepie Azzardo, stawiającym na najwyższą jakość oraz piękny, nowoczesny design.

Jakie powinno być oświetlenie do łazienki - parametry

Gdy wybierzemy już oprawy pod względem funkcji, trzeba jeszcze sprawdzić parametry techniczne. Przede wszystkim, zwraca się uwagę na moc żarówek lub diod. Do oświetlenia głównego wystarczają produkty dające światło na poziomie 100 lx. W przypadku lamp zadaniowych natężenie powinno być bliższe 300-400 lx, aby zapewnić komfort i wygodę.
Nie zapominajmy też o barwie światła. Optymalne warunki do wykonywania wszelkich czynności oraz precyzyjnych zadań, uzyskamy wybierając światło zbliżone temperaturą barwową do naturalnego. Dzięki temu, nie dojdzie do przekłamania barw, co przydaje się szczególnie przy wykonywaniu makijażu przed łazienkowym lustrem.

Bezpieczeństwo - parametry kluczowe dla lamp łazienkowych

Wyżej opisane parametry to ogólne wytyczne dla wszystkich lamp, które również moglibyśmy zawiesić w każdej innej domowej przestrzeni. Łazienki wymagają jednak czegoś więcej. Ze względu na specyficzne warunki, bezwzględnie należy kupować oprawy, mające wysoki współczynnik IP. Co to takiego?

Stopień ochrony IP określa poziom zabezpieczenia produktów (nie tylko opraw oświetleniowych) przed działaniem wilgoci oraz przedostawaniem się rozmaitych ciał stałych do wnętrza oprawy.

W łazience jesteśmy szczególnie narażeni na podwyższoną wilgotność oraz zachlapanie lamp wodą - np. podczas kąpieli. Dlatego też produkty muszą być całkowicie wytrzymałe i szczelne, aby nie spowodować zwarcia, które groziłoby awarią urządzenia oraz niebezpiecznym dla człowieka porażeniem.

Kod IP składa się z dwóch cyfr, z których pierwsza mówi o zabezpieczaniu przed ciałami stałymi (skala od 0 do 6), a druga o wodoszczelności (od 0 do 9). W łazienkach trzeba stosować oprawy z ochroną przed działaniem wody na poziomie min. 4. Montuje się je poza tak zwanymi strefami bezpieczeństwa, określanymi przez przepisy ochrony przeciwporażeniowej. W pobliżu wanny lub prysznica wartość ochrony musi być zdecydowanie wyższa, sięgając 7-9 stopnia.

Nowoczesne oświetlenie - wielofunkcyjne, bezpieczne i piękne

Współczesne oprawy oświetleniowe bez trudu łączą trwałość, ochronę przed wilgocią oraz ciekawy i nowoczesny design, wpisujący je w najciekawsze, aktualne trendy wnętrzarskie. Dlatego też wybierajmy mądrze, aby zapewnić sobie w łazienkach prawdziwy komfort oraz maksymalne bezpieczeństwo. Wówczas w pełni będziemy rozkoszować się relaksem oraz spokojem w domowym zaciszu.

Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Buy #ielts / #toefl/ #celpip / #gre...
kimberlymoriss  |  08.01.2020, 08:10  |  1
Buy #ielts / #toefl/ #celpip / #gre...
kimberlymoriss  |  08.01.2020, 08:09  |  1
Obtain IELTS,PASSPORTS,D LICENSE...
hennifer1  |  04.01.2020, 12:18  |  1
OBTAIN LEGIT EUROPEAN / US /UK PASSPORT, ID...
hennifer1  |  04.01.2020, 12:02  |  1
(((ICQ:746820035))) We are the best sellers...
jjwalker45  |  03.01.2020, 06:48  |  1
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl