Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Jak efektywnie docieplić dach skośny?

Płyty termoizolacyjne Thermano w rozwiązaniach systemowych
Balex Metal  |  02.12.2019
Izolacja dachu z Thermano - płyty idealnie nadają się do montażu na dachach skośnych w budynkach nowych i remontowanych. Unikatową zaletą płyt jest możliwość montażu w wariantach: nakrokwiowym, podkrokwiowym i międzykrokwiowym (mieszanym).
Izolacja dachu z Thermano - płyty idealnie nadają się do montażu na dachach skośnych w budynkach nowych i remontowanych. Unikatową zaletą płyt jest możliwość montażu w wariantach: nakrokwiowym, podkrokwiowym i międzykrokwiowym (mieszanym).
Balex Metal

Dom energooszczędny - zbudowany z odpowiednich materiałów, wyposażony w nowoczesną technologię odzyskującą ciepło, generujący mniejsze rachunki za ogrzewanie - to bardzo aktualny temat, który ma również swój aspekt ekologiczny. Wszyscy zastanawiamy się, jak rzeczywiście zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło i wytwarzać mniej szkodliwych substancji, które przyczyniają się do powstawania smogu. Jak pokazują statystyki, to właśnie gospodarstwa domowe mają największy udział w emisji pyłów zanieczyszczających powietrze. Pierwsze rozwiązanie, które nasuwa się od razu, to wymiana pieca na bardziej wydajny i nowoczesny. Jak się jednak okazuje, zakup nowego kotła w tym wypadku nie jest złotym środkiem, a raczej ostatnim z elementów wpływających na energooszczędność domu. Sprawą pierwszorzędną jest zaplanowanie termomodernizacji całego domu.

Nawet najnowocześniejszy piec nie powstrzyma utraty ciepła, która następuje m.in. przez dach. Termoizolacja z pomocą płyt z rdzeniem poliuretanowym PIR jest możliwa w kilku systemach. Płyty Thermano mogą być montowane na dachu skośnym na trzy różne sposoby: w systemie nakrokwiowym, podkrokwiowym oraz mieszanym. Daje to pełne spektrum rozwiązań docieplenia zarówno dla dachów nowych, jak i remontowanych.

Thermano w systemie nakrokwiowym

Montaż nakrokwiowy jest w naszej strefie klimatycznej najlepszym z rozwiązań. Podobnie, jak w przypadku ścian, również na dachu zalecany jest montaż termoizolacji od strony zewnętrznej, aby cały układ konstrukcyjny odizolować od wahań temperatur dobowych. Montaż nakrokwiowy to doskonałe zabezpieczenie zarówno przed chłodem, jak i wysokimi temperaturami - korzyścią jest znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania oraz chłodzenia budynku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym przypadku wystarczy min. 125 mm płyty Thermano. Płyty PIR stosuje się wszędzie tam, gdzie potrzebne są materiały o najwyższej klasie termoizolacyjności A++. Dowiedz się więcej >>

 2. Thermano w systemie nakrokwiowym. Izolacja dachu jest tak trwała, że może służyć nawet kilku pokoleniom.
Izolacja dachu jest tak trwała, że może służyć nawet kilku pokoleniom.

Właściciel domu ze skosami, który decyduje się na system nakrokwiowy, zyskuje na wysokości ścianki kolankowej przy zastosowaniu Thermano. Wysokość skosów jest o tyle ważna, że wpływa na możliwość swobodnej aranżacji poddasza - np. niska ścianka kolankowa nie pozwala dosunąć komody lub łóżka z wysokim nagłówkiem do ściany. Dla przykładu często stosowana podkrokwiowo wełna mineralna o gr. 15 cm w praktyce zabiera około 25 cm wysokości ścianki kolankowej. Gdy zastosujemy Thermano w systemie nakrokwiowym zyskujemy te centymetry za darmo i mamy do dyspozycji większą powierzchnię użytkową poddasza.

 3. Thermano w systemie nakrokwiowym; W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu, Thermano wymaga użycia mniejszej ilości materiału. Instalacja jest szybka i prosta, a to przekłada się na niższe koszty wykonawstwa.
W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu, Thermano wymaga użycia mniejszej ilości materiału. Instalacja jest szybka i prosta, a to przekłada się na niższe koszty wykonawstwa.

Thermano w systemie podkrokwiowym

Docieplenie montowane od strony poddasza to doskonałe rozwiązanie, gdy potrzebna jest dodatkowa warstwa termoizolacji bez konieczności ingerencji w poszycie dachowe. Dlatego jest to najlepszy sposób, by szybko, tanio, ale przede wszystkim skutecznie zmniejszyć ilość ciepła, które "ucieka" z budynku. Bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda płyt Thermano (λ = 0,023 W/m·K) pozwala znacznie zwiększyć izolacyjność termiczną budynku przy wykorzystaniu możliwie cienkiej warstwy docieplenia. Podkrokwiowy system montażu ma dodatkową zaletę - docieplenie płytami Thermano można zaplanować również w sezonie jesiennym i zimowym. Postaw na sprawdzone rozwiązania >>

4. Thermano w systemie podkrokwiowym; Układ podkrokwiowy pozwala na montaż bez ingerencji w poszycie dachowe, a prace można przeprowadzić również zimą.
Układ podkrokwiowy pozwala na montaż bez ingerencji w poszycie dachowe, a prace można przeprowadzić również zimą.

Thermano w systemie mieszanym

Płyty Thermano z uwagi na bardzo łatwą obróbkę idealnie nadają się również do montażu między krokwiami - wystarczy docięcie płyt, montaż na lekki wcisk i ewentualne uzupełnienie szczelin przy krokwiach pianką niskoprężną. Zaletą Thermano w takim układzie jest brak jakiegokolwiek ryzyka obwieszenia się, czy obsunięcia termoizolacji, pojawienia się w niej kondensatu pary wodnej. Oczywiście montaż termoizolacji międzykrokwiowy nie powinien występować wyłącznie w wersji samodzielnej.

 5. Thermano w systemie mieszanym; Płyty Thermano można łączyć z innymi termoizolatorami, w tym z wełną mineralną i szklaną.
Płyty Thermano można łączyć z innymi termoizolatorami, w tym z wełną mineralną i szklaną.

Znaczna ilość ciepła uciekałaby w takim przypadku poprzez krokwie, które odznaczają się dość niskim oporem termicznym. Dlatego należy termoizolację międzykrokwiową połączyć z podkrokwiową lub nakrokwiową, aby w efekcie uzyskać układ mieszany. Suma oporów termicznych wszystkich warstw musi odpowiadać wymaganiom stawianym w tym względzie projektowanym dachom.

Co do zasady, różne materiały termoizolacyjne można ze sobą łączyć. Stosując Thermano z wełną lub styropianem uzyskuje się pewien układ hybrydowy, jako szczególny przypadek układu mieszanego. Ma on ogromne zalety. Projektowanie połączenia materiału gazoszczelnego (Thermano) z materiałem otwartym dyfuzyjnie (wełna) wymaga jednak zwrócenia uwagi na kolejność montażu poszczególnych materiałów, a czasem wzajemną zależność ich grubości.

Sprawdź nasz konfigurator dachu. Z jego pomocą w łatwy i szybki sposób dobierzesz potrzebne materiały. Konfigurator umożliwia też dobór rodzaju pokrycia, orynnowania oraz termoizolacji.

www.balex.eu

Balex Metal Balex Metal Sp. z o. o.
ul. Wejherowska 12C
84-239 Bolszewo
tel. +48 58 778 44 44
kontakt@balex.eu

(balex metal, thermano, płyty izolacyjne, Thermano w systemie nakrokwiowym, Thermano w systemie podkrokwiowym, Thermano w systemie mieszanym)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
3/2020

Aktualny numer:

Izolacje 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ludomir Duda: Kierunek: budownictwo plusenergetyczne
  • - Ocena techniczna systemów ETICS
Zobacz szczegóły
GRILTEX - specjaliści w uszczelnianiu obiektów inżynieryjnych

GRILTEX - specjaliści w uszczelnianiu obiektów inżynieryjnych

Griltex Polska jest firmą o francuskich korzeniach z międzynarodowym doświadczeniem o ponad 50-letniej tradycji, produkującą wszelkiego rodzaju folie budowlane oraz...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.