Artykuł sponsorowany

Czy attyka na tarasie i balkonie to dobry pomysł?

SUEZ Izolacje Budowlane  |  25.10.2019

Przestrzeń mieszkania czy domu to nie tylko zamknięty ścianami wewnętrzny metraż. To również zewnętrzne elementy, takie jak balkon czy taras, które zwiększają powierzchnię budynku. Są to ważne miejsca, ponieważ tam zazwyczaj odpoczywamy czy przyjmujemy gości. Balkony mają najczęściej mniejszą powierzchnię od tarasu i nie są usytuowane nad pomieszczeniami.

Tarasy często są zlokalizowane właśnie nad wnętrzami ogrzewanymi, ale mogą znajdować się również na gruncie. W tym tekście, skupimy swoją uwagę na fakcie, że obie te przestrzenie z racji swojego położenia na zewnątrz, wymagają solidnego zaizolowania przed wodą i odpowiemy na pytanie: jaką funkcję może na nich pełnić attyka.

Zobacz jak zrobić szczelny i estetyczny taras >>

Co to jest attyka?

Attyka to część konstrukcyjna, która zamyka przestrzeń balkonu lub tarasu od zewnątrz. Zazwyczaj ma ona postać charakterystycznego murku. We współczesny budownictwie, attyki spotyka się najczęściej na dachach płaskich, jednak co raz częściej sa stosowane na tarasach i balkonach. Attyki mogą mieć różną wysokość. Najważniejsza jednak jest funkcja, jaką pełnią. Przede wszystkim: attyka zamyka izolację termiczną balkonu czy tarasu. Jest również rodzajem ograniczenia dla wody. Niskie murki attykowe idealnie nadają się do montażu balustrad. Wysokie mogą z powodzeniem być alternatywą dla barierek, będąc jednocześnie efektownym elementem architektonicznym.

SUEZ - attyka

Wielu może w tym miejscu zadać pytanie: skoro attyka zamyka taras lub balkon od zewnętrznej strony, jak w takim razie wygląda kwestia odprowadzenia wody opadowej, nie spływa przez żadną z krawędzi? Do odprowadzenia wody z takiego rodzaju tarasów czy balkonów służą wpusty tarasowe lub balkonowe. Na rynku obecnych jest bardzo wiele akcesoriów tego rodzaju. Skuteczne odprowadzenie wody oraz zaizolowanie powierzchni tarasu lub balkonu, jest możliwe tylko dzięki fachowemu doradztwu w połączeniu z odpowiednio dobranymi technologiami i materiałami.

Czytaj więcej o wpustach balkonowych i akcesoriach >>

Korzyści z wykonania attyki

Dzięki attyce na tarasie lub balkonie, zapewniona zostaje ciągłość warstw izolacyjnych - wszystko dzięki temu, że nie jest konieczny montaż balustrad i profili okapowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ zdecydowana większość awarii, nieszczelności i usterek pojawiających się na tarasach, to efekt niepoprawnego sposobu montażu balustrad. Montaż ‘od góry ‘ zazwyczaj powoduje znaczną ingerencję w warstwy izolacyjne. Z kolei balustrada zamontowana do pionowej krawędzi tarasu, może wpływać niekorzystnie przede wszytskim na estetykę budynku.
Dodatkowo w przypadku balkonu lub tarasu z attyką, hydroizolacja umiejscowiona zostaje na odpowiednią wysokość z każdej strony, co zdecydowanie korzystnie wpływa na trwałość i szczelność konstrukcji.

SUEZ Izolacje Budowlane

Taras z attyką: od projektu – do wykonania

Decydując się na taras z attyką, wszystkie etapy od projektu do wykonania powinny być starannie przemyślane – zarówno technologia jak i materiały. Przydatne tutaj może okazać się fachowe doradztwo techniczne. Analizując dostępne systemy i układy warstw, warto zastanowić się nad wykonaniem systemu bez płytek klejonych. Doskonale na tarasach sprawdzają się pokrycia z deski tarasowej czy naturalnego drewna. Alternatywą mogą być również płyty z kamienia naturalnego. Co raz częściej materiały te spotkać można w połączeniu z zielenią ekstensywną charakterystyczną dla dachów płaskich.

Skorzystaj z porad naszych specjalistów >>

O czym należy pamiętać?

Podsumowując, trzeba powiedzieć, że na tarasie lub balkonie z attyką, kluczowymi kwestiami są: układ warstw, dobór technologii wykonania oraz zastosowanie sprawdzonych materiałów. Dlaczego jest to aż takie ważne? Dzięki odpowiedniemu układowi warstw, jesteśmy w stanie przede wszystkim zachować szczelność. Kolejnym ważnym elementem trwałego tarasu czy balkonu z attyką jest staranne wykonanie hydroizolacji. Tutaj istotne jest położenie tarasu.

Poznaj profil attykowy Alu Profil >>

SUEZ - tarasy i balkony

A może profil attykowy?

Taras z attyką nie wymaga zastosowania profili okapowych, jednak może wymagać zamontowania profili attykowych, które pozwalają na wykończenie krawędzi przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości warstw. Takie rozwiązanie może być istotne dla wielu inwestorów ze względu  na chęć zachowania tradycyjnego wyglądu balkonu czy tarasu.

SUEZ SUEZ Izolacje Budowlane Sp. z o.o.

ul. Langiewicza 18
35-021 Rzeszów

tel. 17 85 30 205
tel. 606 505 205

e-mail:

(suez, taras i balkon, taras z attyką, balkon z attyką, hydroizolacja tarasów i balkonów, hydroizolacja)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
3/2020

Aktualny numer:

Izolacje 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ludomir Duda: Kierunek: budownictwo plusenergetyczne
  • - Ocena techniczna systemów ETICS
Zobacz szczegóły
GRILTEX - specjaliści w uszczelnianiu obiektów inżynieryjnych

GRILTEX - specjaliści w uszczelnianiu obiektów inżynieryjnych

Griltex Polska jest firmą o francuskich korzeniach z międzynarodowym doświadczeniem o ponad 50-letniej tradycji, produkującą wszelkiego rodzaju folie budowlane oraz...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.