Ogólne zasady projektowania i wykonywania dachów płaskich, odwróconych i zielonych (cz. 1.)

dr inż. Józef Adamowski  |  23.11.2010

W polskiej praktyce budowlanej określenie stropodach jest używane najczęściej w odniesieniu do dachów o małym kącie nachylenia (spadek 5–20%) i dlatego często nazywa się je dachami płaskimi. Stropodachy o spadku powyżej 20%, określane mianem stropodachów stromych, najczęściej spotykane są w obiektach przemysłowych. W odniesieniu do nich ze względu na charakterystyczny kształt stosuje się określenie „dachy szedowe” (lub inne, równoznaczne – dachy płaskie).

W poszukiwaniu najbardziej precyzyjnej i zwięzłej definicji stropodachu dokonano sprawdzenia w normie PN-ISO 6707-1:1994 „Budownictwo. Terminologia. Terminy ogólne” [1], stanowiącej podstawę w zakresie porządkowania terminologii stosowanej w budownictwie. Niestety, z zaskoczeniem stwierdzono, że w normie tej zupełnie pominięto termin stropodach, chociaż jest tam rozdział pt. „Części budynków i budowli” (pkt 5), w którym definiuje się, zgodnie z tytułem, inne podstawowe elementy budynku, takie jak ściana, strop [7].

Najpełniejszą definicję terminu stropodach podali Władysław Płoński i Jerzy A. Pogorzelski [2]. Najpełniejszą, ponieważ zawiera ona również objaśnienie różnicy pomiędzy niekiedy błędnie utożsamianymi pojęciami: stropodach – dach. Oto ona: „Stropodach jest przegrodą zamykającą budynek od góry i spełniającą jednocześnie rolę stropu i dachu pod względem konstrukcyjnym i funkcjonalnym, tzn. przenosi on obciążenia od śniegu i wiatru oraz zabezpiecza pomieszczenia przed opadami atmosferycznymi i zmianami temperatury. Podobną rolę spełniają dachy, lecz w odróżnieniu do stropodachów chronią tylko budynek przed opadami, a nie mają wpływu na mikroklimat przykrytymi nimi pomieszczeń”.

Pewną odmianę stropodachu stanowi taras. „Taras to stropodach nad budynkiem lub jego częścią (np. przylegającym do budynku garażem), który dzięki wyposażeniu go w odpowiednią nawierzchnię i zabezpieczeniu jego krawędzi balustradą jest przeznaczony do przebywania na nim ludzi” [3]. Definicja tego terminu zaczerpnięta z przywołanej na wstępie normy [1] brzmi: „Taras to pozioma zewnętrzna powierzchnia, którą może być dach, przeznaczona dla ludzi, często zabezpieczona balustradą”.

Jednoznaczne odczytanie tej definicji można uzyskać po wyjaśnieniu na podstawie normy [1] terminu dach. Zgodnie z definicją tam zawartą dach to „przegroda zewnętrzna osłaniająca budynek od góry”. To lakoniczne objaśnienie wnosi niewiele, i tu zatem widać, że nadszedł czas na uporządkowanie terminologii.

Od wielu lat wraz z napływem do budownictwa nowych lub udoskonalonych materiałów i technologii tworzone są nowe terminy, podkreślające szczególnie cechy stropodachu. Jednym z nich jest „dach zielony”, powszechnie używany wówczas, gdy wierzchnią warstwę stropodachu stanowi roślinność.

Za korektę nazwy można uznać zastąpienie określenia „stropodach o odwrotnej kolejności warstw” [2] powszechnie dziś stosowanym synonimem „stropodach odwrócony”. Do niedawna nazwa „dach balastowy” najczęściej występowała przy okazji analizy zagadnień z zakresu historii rozwoju budownictwa. Dziś nazwa ta używana jest powszechnie do określenia stropodachu z warstwą dociskową, tzw. balastem. Jeśli balastem jest warstwa żwiru, to stosuje się termin „dach żwirowy”.

Ogólne wymagania dotyczące projektowania i wykonawstwa stropodachów

Poprawnie wykonane stropodachy powinny spełniać następujące wymagania:

 • chronić wnętrze budynku przed:
  • przenikaniem wód z opadów atmosferycznych,
  • niekontrolowanymi zmianami temperatur (nadmiernymi stratami ciepła zimą lub zbyt silnym nagrzaniem wnętrza latem),
 • mieć konstrukcję o odpowiedniej nośności, zdolną do przeniesienia obciążeń stałych i zmiennych działających na przegrodę,
 • jeśli wierzchnią warstwę stropodachu stanowi pokrycie dachowe, to powinno być ono wystarczająco trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne (np. w trakcie eksploatacji i konserwacji),
 • zapewnić skuteczny odpływ wód z opadów atmosferycznych do rynien (lub koryt spustowych) oraz zewnętrznych (lub wewnętrznych) rur spustowych,
 • uniemożliwić degradację przegrody (na powierzchni lub wewnątrz stropodachu) z powodu działania wilgoci lub innych czynników, np. chemicznych,
 • w stropodachach z nawierzchnią użytkową, takich jak taras, warstwa wierzchnia powinna być wykonana z materiałów nienasiąkliwych, mrozoodpornych, nieśliskich i odpornych na ścieranie,
 • ochrony przeciwpożarowej i izolacji akustycznej.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Modernizacja poddaszy użytkowych
 • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.