Ogólne zasady projektowania i wykonywania dachów płaskich, odwróconych i zielonych (cz. 1.)

dr inż. Józef Adamowski  |  23.11.2010

W polskiej praktyce budowlanej określenie stropodach jest używane najczęściej w odniesieniu do dachów o małym kącie nachylenia (spadek 5–20%) i dlatego często nazywa się je dachami płaskimi. Stropodachy o spadku powyżej 20%, określane mianem stropodachów stromych, najczęściej spotykane są w obiektach przemysłowych. W odniesieniu do nich ze względu na charakterystyczny kształt stosuje się określenie „dachy szedowe” (lub inne, równoznaczne – dachy płaskie).

W poszukiwaniu najbardziej precyzyjnej i zwięzłej definicji stropodachu dokonano sprawdzenia w normie PN-ISO 6707-1:1994 „Budownictwo. Terminologia. Terminy ogólne” [1], stanowiącej podstawę w zakresie porządkowania terminologii stosowanej w budownictwie. Niestety, z zaskoczeniem stwierdzono, że w normie tej zupełnie pominięto termin stropodach, chociaż jest tam rozdział pt. „Części budynków i budowli” (pkt 5), w którym definiuje się, zgodnie z tytułem, inne podstawowe elementy budynku, takie jak ściana, strop [7].

Najpełniejszą definicję terminu stropodach podali Władysław Płoński i Jerzy A. Pogorzelski [2]. Najpełniejszą, ponieważ zawiera ona również objaśnienie różnicy pomiędzy niekiedy błędnie utożsamianymi pojęciami: stropodach – dach. Oto ona: „Stropodach jest przegrodą zamykającą budynek od góry i spełniającą jednocześnie rolę stropu i dachu pod względem konstrukcyjnym i funkcjonalnym, tzn. przenosi on obciążenia od śniegu i wiatru oraz zabezpiecza pomieszczenia przed opadami atmosferycznymi i zmianami temperatury. Podobną rolę spełniają dachy, lecz w odróżnieniu do stropodachów chronią tylko budynek przed opadami, a nie mają wpływu na mikroklimat przykrytymi nimi pomieszczeń”.

Pewną odmianę stropodachu stanowi taras. „Taras to stropodach nad budynkiem lub jego częścią (np. przylegającym do budynku garażem), który dzięki wyposażeniu go w odpowiednią nawierzchnię i zabezpieczeniu jego krawędzi balustradą jest przeznaczony do przebywania na nim ludzi” [3]. Definicja tego terminu zaczerpnięta z przywołanej na wstępie normy [1] brzmi: „Taras to pozioma zewnętrzna powierzchnia, którą może być dach, przeznaczona dla ludzi, często zabezpieczona balustradą”.

Jednoznaczne odczytanie tej definicji można uzyskać po wyjaśnieniu na podstawie normy [1] terminu dach. Zgodnie z definicją tam zawartą dach to „przegroda zewnętrzna osłaniająca budynek od góry”. To lakoniczne objaśnienie wnosi niewiele, i tu zatem widać, że nadszedł czas na uporządkowanie terminologii.

Od wielu lat wraz z napływem do budownictwa nowych lub udoskonalonych materiałów i technologii tworzone są nowe terminy, podkreślające szczególnie cechy stropodachu. Jednym z nich jest „dach zielony”, powszechnie używany wówczas, gdy wierzchnią warstwę stropodachu stanowi roślinność.

Za korektę nazwy można uznać zastąpienie określenia „stropodach o odwrotnej kolejności warstw” [2] powszechnie dziś stosowanym synonimem „stropodach odwrócony”. Do niedawna nazwa „dach balastowy” najczęściej występowała przy okazji analizy zagadnień z zakresu historii rozwoju budownictwa. Dziś nazwa ta używana jest powszechnie do określenia stropodachu z warstwą dociskową, tzw. balastem. Jeśli balastem jest warstwa żwiru, to stosuje się termin „dach żwirowy”.

Ogólne wymagania dotyczące projektowania i wykonawstwa stropodachów

Poprawnie wykonane stropodachy powinny spełniać następujące wymagania:

 • chronić wnętrze budynku przed:
  • przenikaniem wód z opadów atmosferycznych,
  • niekontrolowanymi zmianami temperatur (nadmiernymi stratami ciepła zimą lub zbyt silnym nagrzaniem wnętrza latem),
 • mieć konstrukcję o odpowiedniej nośności, zdolną do przeniesienia obciążeń stałych i zmiennych działających na przegrodę,
 • jeśli wierzchnią warstwę stropodachu stanowi pokrycie dachowe, to powinno być ono wystarczająco trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne (np. w trakcie eksploatacji i konserwacji),
 • zapewnić skuteczny odpływ wód z opadów atmosferycznych do rynien (lub koryt spustowych) oraz zewnętrznych (lub wewnętrznych) rur spustowych,
 • uniemożliwić degradację przegrody (na powierzchni lub wewnątrz stropodachu) z powodu działania wilgoci lub innych czynników, np. chemicznych,
 • w stropodachach z nawierzchnią użytkową, takich jak taras, warstwa wierzchnia powinna być wykonana z materiałów nienasiąkliwych, mrozoodpornych, nieśliskich i odpornych na ścieranie,
 • ochrony przeciwpożarowej i izolacji akustycznej.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Wtórne hydroizolacje poziome
 • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.