Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Termoizolacja dachów ze spadkiem »

Termoizolacja dachów ze spadkiem » Termoizolacja dachów ze spadkiem »

Bauder Polska Sp. z o. o. Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz...

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz więcej – powinny być nie tylko wysokiej jakości, ale także przyjazne dla środowiska.

Jakie profile wykończeniowe do systemów dociepleń ETICS? »

Jakie profile wykończeniowe do systemów dociepleń ETICS? » Jakie profile wykończeniowe do systemów dociepleń ETICS? »

Elastyczna izolacja z tworzywa sztucznego

Wpływ rodzaju użytego tworzywa na wymianę ciepła przez promieniowanie

Poznaj dwa rodzaje izolacji - masowe i refleksyjne
fot. [17]

Poznaj dwa rodzaje izolacji - masowe i refleksyjne


fot. [17]

Istotnym elementem zachowania jakości produktu, w tym szczególnie mrożonego produktu spożywczego, jest opakowanie [1, 2]. Produkty te są szczególnie wrażliwe na powierzchniowe rozmrożenie i uderzenia oraz wstrząsy w trakcie przechowywania i transportu. Dobry materiał opakowaniowy dla mrożonych produktów spożywczych powinien charakteryzować się odpowiednią izolacyjnością cieplną. Dlatego też nieustannie prowadzone są opracowania nad uzyskaniem sprężystego materiału, który posiadałby cechy termoizolacyjne [3].

Zobacz także

Gamrat Technologie wykorzystywane w produkcji rur

Technologie wykorzystywane w produkcji rur Technologie wykorzystywane w produkcji rur

W nowoczesnym przemyśle i budownictwie rury odgrywają kluczową rolę w tworzeniu niezawodnych i trwałych systemów do przesyłu wody, ścieków oraz innych substancji. Technologie wykorzystywane w produkcji...

W nowoczesnym przemyśle i budownictwie rury odgrywają kluczową rolę w tworzeniu niezawodnych i trwałych systemów do przesyłu wody, ścieków oraz innych substancji. Technologie wykorzystywane w produkcji rur ewoluowały, oferując materiały i rozwiązania dostosowane do szerokiego spektrum zastosowań, od prostych instalacji domowych po skomplikowane systemy przemysłowe. Wśród najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji rur znajdują się polietylen (PE), polichlorek winylu (PVC) i stal....

Zawód Typer Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna – na co postawić?

Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna – na co postawić? Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna – na co postawić?

W dzisiejszych czasach dbanie o odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach stało się kluczowym elementem zdrowego stylu życia. W związku z tym coraz więcej osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego...

W dzisiejszych czasach dbanie o odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach stało się kluczowym elementem zdrowego stylu życia. W związku z tym coraz więcej osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego systemu wentylacyjnego. Dwa popularne rozwiązania to rekuperacja i wentylacja grawitacyjna. Czym się charakteryzują i która z nich uchodzi za lepsze rozwiązanie? Poznajcie najważniejsze informacje dotyczące każdej z proponowanych opcji.

PAROC Polska Otulina z wełny mineralnej czy maty izolacyjne?

Otulina z wełny mineralnej czy maty izolacyjne? Otulina z wełny mineralnej czy maty izolacyjne?

Izolacja termiczna, przeciwpożarowa, przeciwkondensacyjna i akustyczna – to kluczowe aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy zabezpieczeniu przewodów grzewczych, kanałów wentylacyjnych czy rurociągów...

Izolacja termiczna, przeciwpożarowa, przeciwkondensacyjna i akustyczna – to kluczowe aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy zabezpieczeniu przewodów grzewczych, kanałów wentylacyjnych czy rurociągów przemysłowych. Tu z pomocą profesjonalnym wykonawcom przychodzi równie profesjonalne rozwiązanie – wełna kamienna, która ze względu na swoje doskonałe właściwości oraz parametry jest niezawodnym wyborem nawet w przypadku najbardziej wymagających obszarów roboczych. Pozostaje tylko zadać sobie pytanie:...

 

Abstrakt

Elastyczna izolacja z tworzywa sztucznego - wpływ rodzaju użytego tworzywa na wymianę ciepła przez promieniowanie

W artykule przedstawiono innowacyjny materiał przeznaczony do zamrażania i transportu żywności oraz jego analizy optymalizacyjne mające na celu zwiększenie jego izolacyjności cieplnej. Zaproponowano wielowarstwową strukturę izolacji z komórkami powietrznymi o kształcie prostokątnym. Izolacje wykonywano z kilku rodzajów folii z tworzywa sztucznego o różnych właściwościach. Przedstawiono model matematyczny wymiany ciepła obejmujący przewodzenie, konwekcję i promieniowanie w szeregu równoległych warstw folii. Przeanalizowano właściwości cieplne izolacji w zależności od wartości współczynników przezroczystości, refleksyjności i emisyjności folii. Model zweryfikowano badaniami doświadczalnymi, które wykazały jego dobrą zgodność. Przeprowadzone badania potwierdziły wpływ rodzaju użytej folii, liczby i grubości warstw, jak również szerokości odstępów między fałdami na wartość oporu cieplnego izolacji. W przypadku izolacji wielowarstwowej przeznaczonej do pakowania zamrożonej żywności zalecono stosowanie folii możliwie najmniej przejrzystej, jednak niekoniecznie metalizowanej.

Flexible synthetic material insulation - influence of the type material used on radiative heat transfer

The article presents an innovative material for freezing and transport of food and its optimisation analyses aimed at increasing its thermal insulation capacity. Suggested is a multi-layer structure of rectangular air cells. The insulation is made of several types of plastic film with different properties. A mathematical model of heat transfer including conduction, convection and radiation in a series of parallel layers of film in presented. Thermal insulation properties are analysed depending on the values of coefficients of transparency, reflectivity and emissivity of the film. The model was verified experimentally, and good compatibility was found. The study confirmed the impact of the type of film used, the number and thickness of layers as well as the width of the spacing between the folds on thermal resistance of the insulation. In the case of multi-layer insulation for frozen food packaging it is recommended to use film that is as opaque as possible, however, not necessarily metal-coated.

Najważniejszy czynnik decydujący o doborze izolacji to współczynnik przewodzenia ciepła; dobry materiał izolacyjny charakteryzuje się jego jak najmniejszą wartością. W praktyce zastosowanie materiału o niższej przewodności przekłada się na mniejszą grubość izolacji, co pomniejsza koszty jej wykonania.

Materiał izolacyjny powinien być odporny na szybkie zmiany temperatury, działanie wody, przy czym jego właściwości cieplne powinny też być stabilne w czasie. Bardzo ważne jest, aby materiał był odporny na działanie czynników chemicznych i biologicznych, był mało nasiąkliwy i niepalny.

Izolacje, w zależności od metody ograniczania przepływu ciepła, dzieli się na dwa rodzaje:

  • izolację masową
  • i izolację refleksyjną.

Izolacje masowe to takie, które mogą opóźniać przepływ ciepła przez przewodzenie, podczas gdy izolacje refleksyjne zmniejszają przepływ ciepła przez promieniowanie [4].

Izolacja cieplna oparta na technologii masowej wykorzystuje materiały masowe lub włókniste, takie jak włókna szklane, wełna mineralna, polistyren spieniony (EPS), polistyren ekstrudowany (XPS) itp. Jej opór cieplny zależy od współczynnika przewodzenia ciepła i gęstości lub grubości użytego materiału [5].

Z drugiej strony, izolacja cieplna, korzystająca ze skutecznej technologii, jaką jest bariera refleksyjna, wykorzystuje bardzo cienką warstwę folii aluminiowej o niskiej emisji będącą bardziej skuteczną w ograniczeniu ciepła radiacyjnego. W połączeniu z przestrzenią powietrzną przylegającą do powierzchni o niskiej emisyjności, technologia ta jest dodatkowo odporna na przewodzenie i konwekcyjne przenoszenie ciepła.

Zgodnie z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Producentów Izolacji (RIMA-I) [6]: ogólnie przyjęta definicja systemu bariery dla promieniowania określa, że materiał odbijający promieniowanie umieszczony jest w otwartej przestrzeni powietrznej. Podobnie Yarbrough [7] opisał system bariery dla promieniowania mający duże wentylowane lub niewentylowane przestrzenie powietrzne, większe od 0,5 m, przylegające do powierzchni o niskiej emisyjności.

Amerykańskie Towarzystwo Badań i Materiałów (ASTM) określa, że emisyjność użytego materiału odbijającego powinna być mniejsza niż 0,10 [6].

Zwykle materiały barierowe składają się z cienkiej warstwy folii aluminiowej nanoszonej jedno- lub dwustronnie na materiale nośnym, takim jak papier pakowy, folie z tworzywa sztucznego, karton itp. w celu wzmocnienia całości konstrukcji izolacji. Stosowane materiały są zwykle pojedynczą warstwą i nie można zmierzyć jej oporu cieplnego [5]. RIMA-I definiuje ten typ izolacji jako izolację cieplną składającą się z jednej lub więcej powierzchni o niskiej emisyjności, ograniczających jedną lub więcej zamkniętych przestrzeni powietrznych.

W przeciwieństwie do bariery dla promieniowania, izolacja odbijająca działa w zamkniętej lub szczelnej przestrzeni powietrznej [5]. Yarbrough [7] stwierdził ponadto, że przestrzeń powietrzna do około 0,25 m w kierunku przepływu ciepła jest wystarczająca do uzyskania skutecznie działającej izolacji. Efektywne izolacje odbijają ciepło promieniowania, zapobiegając przenoszeniu go z jednej strony na drugą z powodu powierzchni odbijającej (lub o niskiej emisyjności) [4]. Ilość wypromieniowanej energii zależy od temperatury powierzchni i współczynnika emisyjności.

Efektywna izolacja wykorzystuje jedną lub więcej powierzchni odbijających o niskiej emisyjności, które otaczają przestrzenie powietrzne [4]. Izolacja odbijająca ma co najmniej jedną powierzchnię odbijającą, która jest skierowana w stronę przestrzeni powietrznej. Jest to istotnie różne od konwencjonalnej izolacji termicznej, której opór cieplny w dużym stopniu zależy od grubości i współczynnika przewodzenia ciepła zastosowanego materiału. W odpowiedniej izolacji cieplnej materiał o niskiej emisyjności i przestrzeń powietrzna odgrywają ważną rolę w systemie izolacji.

Efektywne wkłady izolacyjne do szczegółowej charakterystyki cieplnej zbadano w szeregu publikacji [8-11]. Panele wypełnione gazem (GFP) to nowe zaawansowane zastosowania izolacji termicznej w temperaturze otoczenia. GFP są wykonane z odbijania w podczerwieni (niska emisyjność) i wielowarstwowych powłok otoczonych szczelną barierą i wypełnionych powietrzem pod ciśnieniem atmosferycznym lub gazem o niskiej przewodności [12, 13].

Elastyczna izolacja z tworzywa sztucznego

Wpływ opakowania w procesie rozmrażania jest identyczny, jak w przypadku zamrażania. Opakowanie zwłaszcza wielowarstwowe znacznie wydłuża czas tych procesów. Wynika to przede wszystkim z istnienia warstewki powietrza między produktem a opakowaniem oraz ewentualnie między poszczególnymi warstwami w strukturze opakowania. W czasie przechowywania i w transporcie schłodzonej i zamrożonej żywności jest to zjawisko korzystne (ogranicza fluktuację temperatury produktu). Aby zredukować powstający opór cieplny, w procesie zamrażania stosuje się odpowiedni docisk (zamrażanie kontaktowe płytowe - RYS. 1).

Zapoczątkowana w publikacji [14, 15] idea warstwowych przegród termalnych o anizotropowych właściwościach cieplnych skłoniła autorów do kolejnych rozważań i eksperymentów. Materiałem zastosowanym do budowy izolacji była transparentna, polipropylenowa folia o grubości 50 μm, której warstwy zgrzano podłużnie, tworząc prostokątne, podłużne kanały przedstawione na RYS. 2 [16]. Dalsze analizy autorów dotyczyły właściwości cieplnych jedno-, dwu- i trójwarstwowej wersji izolacji (RYS. 3).

Izolacje wykonywano z cienkich arkuszy folii polipropylenowej zgrzewanych razem, tworząc prostokątne, podłużne komory powietrzne. Wymiana ciepła w tego rodzaju izolacji, poza siłami konwekcyjnymi i przewodnictwem cieplnym folii z tworzywa sztucznego, silnie zależy od wybranych właściwości folii związanych z procesami przenoszenia ciepła przez promieniowanie. Autorzy zastosowali trzy rodzaje folii: przezroczystą, nieprzezroczystą (czarną) i metalizowaną. Każda z nich ma własny poziom transmisyjności, współczynnika refleksyjności i emisyjności.

Celem badań było określenie teoretycznych i praktycznych efektów zastosowania trzech rodzajów folii.

RYS. 1. Główne etapy łańcucha chłodniczego z zastosowaniem termoizolacji; rys.: [15] RYS. 2. Elastyczna izolacja z tworzywa sztucznego. Oznaczenia: 1 - pas zgrzewu, 2 - górna folia, 3 - fałdy, 4 - dolna folia, 5 - perforacja; rys.: [15]
RYS. 3. Struktura jedno-, dwu- i trójwarstwowej wersji izolacji; rys.: [15]

RYS. 3. Struktura jedno-, dwu- i trójwarstwowej wersji izolacji; rys.: [15]

Wymiana ciepła w elastycznej izolacji

Strumień ciepła w prostokątnej strukturze wielowarstwowej obliczany był jako suma:

  • przewodzenia przez materiał ścian,
  • przewodzenia lub konwekcji przez powietrze,
  • promieniowania na wskroś pomiędzy wszystkimi wewnętrznymi warstwami.

Model wymiany ciepła przedstawiony we wcześniejszych publikacjach autorów [14, 15] uwzględniał wymianę ciepła przez promieniowania w szeregu wewnętrznych przegród. Przykładowa trójwarstwowa struktura przedstawiona na RYS. 4 może być analizowana dla przypadku A, gdzie rozważano podgrzewaną górną część izolacji (wówczas pojawia się tryb stagnacji), oraz dla przypadku B, gdzie ogrzewano dno izolacji (wówczas możliwe było pojawienie się sił konwekcyjnych).

RYS. 4. Dwa przypadki rozważanego przenoszenia ciepła dla prostokątnej struktury wielowarstwowej; rys.: [15]

RYS. 4. Dwa przypadki rozważanego przenoszenia ciepła dla prostokątnej struktury wielowarstwowej; rys.: [15]

Badania eksperymentalne

Do badań eksperymentalnych na Politechnice Wrocławskiej zbudowano rodzaj urządzenia z płytą grzejną (nazywanego aparatem Poensgena, FOT. 1).

FOT. 1. Konfiguracja eksperymentalna zastosowana przez autorów. Oznaczenia: 1 - rurki wody, 2 - chłodnica wodna, 3 - trzpienie prowadzące, 4 - górny termomoduł, 5 - blok wyrównania temperatury, 6 - badana izolacja, 7 -czujnik gęstości strumienia ciepła, 8 - izolacja cieplna, 9 -górna osłona (zdjęta), 10 - dolna osłona; fot.: [14]

FOT. 1. Konfiguracja eksperymentalna zastosowana przez autorów. Oznaczenia: 1 - rurki wody, 2 - chłodnica wodna, 3 - trzpienie prowadzące, 4 - górny termomoduł, 5 - blok wyrównania temperatury, 6 - badana izolacja, 7 -czujnik gęstości strumienia ciepła, 8 - izolacja cieplna, 9 -górna osłona (zdjęta), 10 - dolna osłona; fot.: [14]

Stanowisko testowe aparatury ma dwie płyty: gorącą i zimną z termoelektrycznymi modułami Peltiera.Dla celów eksperymentu temperatura płyty gorącej utrzymywana była na poziomie +20°C, zimnej –20°C, a fluktuacja temperatury w czasie była mniejsza niż ± 0,1°C.

Przeanalizowano dwa przypadki wymiany ciepła:

  • wariant izolacji grzanej na górze i chłodzonej na dole, dla którego możliwy jest jedynie stan zastoju (stagnacji) wymiany ciepła (wariant A na RYS. 4),
  • wariant izolacji grzanej z dołu i chłodzonej od góry, dla którego możliwe są warunki stagnacji lub konwekcyjnej wymiany ciepła (wariant B na RYS. 4).

Na podstawie wcześniejszych badań [14, 15] podjęto decyzję o przeprowadzeniu walidacji eksperymentu dla izolacji o grubości warstwy h = 6 mm i rozstawie W = 6 mm:

  • z liczbą warstw izolacyjnych n = 1, 2, 3,
  • z zastosowaniem folii, przezroczystej, nieprzezroczystej (czarnej), metalizowanej (FOT. 2).
FOT. 2. Przygotowane przez autorów trzywarstwowe, elastyczne izolacje z tworzywa sztucznego wykonane z różnych rodzajów tworzyw; fot.: [17]

FOT. 2. Przygotowane przez autorów trzywarstwowe, elastyczne izolacje z tworzywa sztucznego wykonane z różnych rodzajów tworzyw; fot.: [17]

Na RYS. 5 autorzy przedstawili zestawienie wyników badań eksperymentalnych temperatury pakietu testowego zmieniającej się w czasie podczas procesu zamrażania (A) i rozmrażania (B) dla kilku wariantów:

  • bez owijania izolacją pakietu testowego,
  • owiniętego pakietu w izolację składającą się z jednej i trzech warstw, gdzie każdy pomiar wykonany dla przezroczystej, nieprzezroczystej (czarnej) lub metalizowanej folii polipropylenowej.

Podsumowanie

Na podstawie przeprowadzonych badań eksperymentalnych otrzymano następujące wnioski:

  • Opór cieplny zależy od liczby nałożonych warstw folii.
  • Opór izolacji wielowarstwowej nie zwiększa się proporcjonalnie do ilości warstw.
  • Opór cieplny zależy głównie od kształtu struktury izolacji (ściśniętej i bez nacisku).
  • Opór cieplny ściśniętej izolacji zależy głównie od przewodzenia, nie zależy od współczynników przezroczystości, emisyjności i współczynnika odbicia.
  • Opór cieplny nieściśniętej (luźne fałdy) izolacji zależy głównie od promieniowania i jest silnie związane ze współczynnikami przezroczystości, emisyjności i współczynnika odbicia.
  • Czas zamrażania pakietu testowego jest prawie taki sam, niezależnie od zastosowania folii przezroczystej, nieprzezroczystej lub metalizowanej.
  • Czas rozmrażania pakietu testowego względem pakietu niezaizolowanego cieplnie zależy w dużej mierze od zastosowania przezroczystej, nieprzezroczystej lub metalizowanej folii i wzrasta:
    - 2× dla folii przezroczystej,
    - 3,7× dla folii czarnej,
    - 4,1× dla folii metalizowanej.
RYS. 5. Wyniki badań eksperymentalnych pakietu testowego nieowiniętego oraz owiniętego w elastyczną izolację w procesie zamrażania i rozmrażania; rys.: [17]

RYS. 5. Wyniki badań eksperymentalnych pakietu testowego nieowiniętego oraz owiniętego w elastyczną izolację w procesie zamrażania i rozmrażania; rys.: [17]

Na podstawie otrzymanych wyników badań można prognozować, że izolacje wielowarstwowe wykonanie z folii komorowych będą miały ok. 20-50% większy opór cieplny, jeśli wykonane zostaną z folii czarnej lub metalizowanej zamiast z przezroczystej. Zjawisko to jest tym silniejsze, im więcej jest warstw folii. Stosowanie folii metalizowanej zwiększa opór cieplny o ok. 10% (tylko) względem folii czarnej.

Literatura

  1. R.A. Chopko, "Survey of multi - temperature transport unit refrigeration design", International Congress of Refrigeration, Washington 2003, ICR0428.
  2. L. Aditya, T.M.I. Mahlia, B. Rismanchi, H.M. Ng, M.H. Hasan, H.S.C. Metselaar, Muraza Oki, H.B. Aditiya, "A review on insulation materials for energy conservation in buildings”, „Renewable and Sustainable Energy Reviews" 73/2017, s. 1352-1365.
  3. B.T. Griffith, D. Arasteh, E. Selkowitz, "Gas filled panel insulation", United States Patent 5,270,092, 1993.
  4. S.W. Leen, C.H. Lim, "Reflective thermal insulation systems in building: A review on radiant barrier and reflective insulation", "Renewable and Sustainable Energy Reviews" 65/2016, s. 643.
  5. H.H. Saber, M.C. Swinton, "Determining through numerical modelling the effective thermal resistance of a foundation wall system with low emissivity material and furred-airspace international conference on building envelope systems and technologies", ICBEST2010, 2010, s. 247-257.
  6. F. Asdrubali, A.L. Pisello, F. D’Alessandro, F. Bianchi, M. Cornicchia, C. Fabiani, "Innovative cardboard based panels with recycled materials from the packaging industry: thermal and acoustic performance analysis", "Energy Procedia" 78/2015, s. 321-326.
  7. Radiant Barrier Fact Sheet, 2010, Oak Ridge Natl Lab.
  8. H.H. Saber, W. Maref, M.C. Swinton, C. St-Onge, "Thermal analysis of above-grade wall assembly with low emissivity materials and furred airspace", "Build Environ" 46/2011, s. 1403-1414.
  9. H. Saber, W. Maref, M. Swinton, "Numerical investigation of thermal response of basement wall systems with low emissivity material and furred airspace", 2011.
  10. H.H. Saber, W. Maref, "Effect of furring orientation on thermal response of wall systems with low emissivity material and furred­‑airspace. BEST 3: The Building Enclosure Science and Technology Conference Proceedings 2012", s. 1-15.
  11. Department of Energy US, Gas Filled Panels, 2009.
  12.  R. Baetens, B.P. Jelle, A. Gustavsen, S. Grynning, "Gas-filled panels for building applications: a state-of-the-art review", "Energy Build" 42/2010, s. 1969-1975.
  13. "Reflective Insulation Manufacturers Association International (RIMA-I)", "Understanding and Using Reflective Insulation, Radiant Barriers and Radiation Control Coatings", 2014.
  14. J. Kasperski, B. Grabowska, "Optimizing the thermal effectiveness of an insulation wrap with internal folded polypropylene film for the transportation of frozen food", "International Journal of Refrigeration", 2016.
  15. J. Kasperski, B. Grabowska, "The effect of plastic film transmittance on heat transfer in a multilayer insulation structure of rectangular air cells for frozen food wrapping", "International Journal of Refrigeration", 2018.
  16. B. Grabowska, Patent Application No. PL385657 (in Polish), 2008.
  17. B. Grabowska, J. Kasperski, "Modeling of Thermal Properties of Thermal Insulation Layered with Transparent, Opaque and Reflective Film",  "Journal of Thermal Science", 2018.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Krzysztof Łajtar, dr inż. Robert Geryło Docieplanie ścian w technologii lekkiej-mokrej (ETICS) przy wykorzystaniu styropianu

Docieplanie ścian w technologii lekkiej-mokrej (ETICS) przy wykorzystaniu styropianu Docieplanie ścian w technologii lekkiej-mokrej (ETICS) przy wykorzystaniu styropianu

W poniższym artykule autorzy przedstawiają technologię lekką-mokrą (ETICS) ocieplania ścian, optymalne połączenie techniki i racjonalności ekonomicznej.

W poniższym artykule autorzy przedstawiają technologię lekką-mokrą (ETICS) ocieplania ścian, optymalne połączenie techniki i racjonalności ekonomicznej.

Jacek Sawicki Izolacje podłóg na gruncie

Izolacje podłóg na gruncie

Podłoga na gruncie to najniżej położona przegroda pozioma w budynku. Jest ona elementem konstrukcyjnym, który pozostaje w stałym kontakcie z gruntem, oddziela środowiska o różnych parametrach termicznych...

Podłoga na gruncie to najniżej położona przegroda pozioma w budynku. Jest ona elementem konstrukcyjnym, który pozostaje w stałym kontakcie z gruntem, oddziela środowiska o różnych parametrach termicznych i wilgotnościowych. Zadaniem podłogi na gruncie jest ochrona posadzki i wnętrza użytkowego przed wilgocią gruntową i korozją biologiczną oraz zapewnienie im wymaganej izolacyjności termicznej.

Jacek Sawicki Izolacje akustyczne i antywibracyjne w chłodnictwie

Izolacje akustyczne i antywibracyjne w chłodnictwie

Źródłami hałasu i wibracji w chłodnictwie są urządzenia chłodnicze, czyli maszyny cieplne wykorzystywane w technice chłodniczej i klimatyzacyjnej.

Źródłami hałasu i wibracji w chłodnictwie są urządzenia chłodnicze, czyli maszyny cieplne wykorzystywane w technice chłodniczej i klimatyzacyjnej.

Jacek Sawicki Otuliny techniczne w budownictwie

Otuliny techniczne w budownictwie Otuliny techniczne w budownictwie

Otuliny techniczne to grupy powłokowych materiałów izolacyjnych. Ich przeznaczeniem jest ochrona i zabezpieczanie zewnętrznych powierzchni instalacji i przewodów sieci przesyłowych, dystrybucyjnych, klimatyzacyjno-wentylacyjnych,...

Otuliny techniczne to grupy powłokowych materiałów izolacyjnych. Ich przeznaczeniem jest ochrona i zabezpieczanie zewnętrznych powierzchni instalacji i przewodów sieci przesyłowych, dystrybucyjnych, klimatyzacyjno-wentylacyjnych, a także określonej armatury i urządzeń przed uszkodzeniami fizycznymi oraz wystąpieniem niekorzystnych zjawisk obniżania jakości funkcji użytkowych bądź ich utraty; przy instalacjach ciepłowniczych – ochrona osób przed poparzeniem, przy instalacjach elektrycznych – przed...

mgr inż. Jerzy Żurawski Instalacje grzewcze a jakość energetyczna budynku

Instalacje grzewcze a jakość energetyczna budynku Instalacje grzewcze a jakość energetyczna budynku

W 2002 r. kraje UE w ramach dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] wprowadziły obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W...

W 2002 r. kraje UE w ramach dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] wprowadziły obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym [2] oraz w rozporządzeniach: w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT 2008) [3], w rozporządzeniu w sprawie zakresu i formy projektu budowlanego [4] oraz w rozporządzeniu w sprawie metodologii...

dr inż. Jacek Hulimka, dr inż. Marta Kałuża Podziemny zbiornik przeciwpożarowy – ocena i naprawa

Podziemny zbiornik przeciwpożarowy – ocena i naprawa Podziemny zbiornik przeciwpożarowy – ocena i naprawa

Bezpośrednio po przekazaniu wysokiego budynku do eksploatacji stwierdzono liczne przecieki w ścianie oddzielającej trójkondygnacyjny parking podziemny od zbiornika przeciwpożarowego. W ciągu pierwszych...

Bezpośrednio po przekazaniu wysokiego budynku do eksploatacji stwierdzono liczne przecieki w ścianie oddzielającej trójkondygnacyjny parking podziemny od zbiornika przeciwpożarowego. W ciągu pierwszych trzech lat eksploatacji różni wykonawcy podejmowali kolejne próby naprawy ściany (iniekcje rys i domniemanych pustek), nie uzyskali jednak pożądanych efektów. W związku z tym na zlecenie właściciela budynku przeprowadzono ekspertyzę konstrukcji zbiornika, dzięki której stwierdzono przyczyny obserwowanych...

Jacek Sawicki Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych

Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych

Charakterystyczną cechą surowców przydatnych w budownictwie do produkcji wyrobów izolacyjnych odpornych na wysokie temperatury jest ich struktura materiałowa odznaczająca się dużym oporem cieplnym, co...

Charakterystyczną cechą surowców przydatnych w budownictwie do produkcji wyrobów izolacyjnych odpornych na wysokie temperatury jest ich struktura materiałowa odznaczająca się dużym oporem cieplnym, co przekłada się na niską wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ. Dzięki tej właściwości zmniejsza się lub jest zatrzymywany przepływ ciepła przez konstrukcję, na której materiał został zamocowany bądź wbudowany.

Konrad Koper Jak wykonać sprawny i bezpieczny kominek

Jak wykonać sprawny i bezpieczny kominek Jak wykonać sprawny i bezpieczny kominek

Użytkownicy bardzo często przywiązują wagę wyłącznie do elementów estetycznych kominka, nie zdają sobie natomiast sprawy z tego, że o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania decydują: odpowiednie przygotowanie...

Użytkownicy bardzo często przywiązują wagę wyłącznie do elementów estetycznych kominka, nie zdają sobie natomiast sprawy z tego, że o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania decydują: odpowiednie przygotowanie miejsca montażu, sama instalacja oraz użycie odpowiednich materiałów.

dr Artur Miros Izolacje techniczne - grubość izolacji oraz charakterystyka współczesnych materiałów izolacyjnych

Izolacje techniczne - grubość izolacji oraz charakterystyka współczesnych materiałów izolacyjnych Izolacje techniczne - grubość izolacji oraz charakterystyka współczesnych materiałów izolacyjnych

Jednym z najważniejszych zadań stawianych izolacjom technicznym jest ograniczanie strat energii cieplnej. Brak izolacji, jej nieodpowiednie zaprojektowanie lub wykonanie mogą skutkować znacznym podwyższeniem...

Jednym z najważniejszych zadań stawianych izolacjom technicznym jest ograniczanie strat energii cieplnej. Brak izolacji, jej nieodpowiednie zaprojektowanie lub wykonanie mogą skutkować znacznym podwyższeniem kosztów pozyskiwania energii. Materiały te chronią przed kondensacją pary wodnej na powierzchni instalacji, co wydłuża czas ochrony użytkowej i zapobiega pogorszeniu wydajności.

dr inż. Agnieszka Winkler-Skalna Właściwości termoizolacyjne preizolowanych rur giętkich. Komentarz do normy PN-EN 15632-1:2009

Właściwości termoizolacyjne preizolowanych rur giętkich. Komentarz do normy PN-EN 15632-1:2009 Właściwości termoizolacyjne preizolowanych rur giętkich. Komentarz do normy PN-EN 15632-1:2009

Specyfikacja preizolowanych rur giętkich zawarta jest w normach serii PN-EN 15632, m.in. w normie PN-EN 15632-1:2009. Niektóre zapisy tego dokumentu wymagają komentarza, ponieważ zawierają błędy i nieścisłości...

Specyfikacja preizolowanych rur giętkich zawarta jest w normach serii PN-EN 15632, m.in. w normie PN-EN 15632-1:2009. Niektóre zapisy tego dokumentu wymagają komentarza, ponieważ zawierają błędy i nieścisłości mogące utrudniać wykonywanie koniecznych obliczeń.

mgr inż. Bartłomiej Sędłak Działanie opasek i kołnierzy ogniochronnych a materiały pęczniejące

Działanie opasek i kołnierzy ogniochronnych a materiały pęczniejące Działanie opasek i kołnierzy ogniochronnych a materiały pęczniejące

Przejścia instalacji na drugą stronę przegrody to miejsca, przez które w trakcie pożaru ogień może łatwo przedostać się do sąsiedniego pomieszczenia. Dlatego jeśli rury przechodzą przez przegrodę, dla...

Przejścia instalacji na drugą stronę przegrody to miejsca, przez które w trakcie pożaru ogień może łatwo przedostać się do sąsiedniego pomieszczenia. Dlatego jeśli rury przechodzą przez przegrodę, dla której wymagana jest dana klasa odporności ogniowej, należy uszczelnić ich przejście w sposób zapewniający przynajmniej taką samą klasę odporności ogniowej, jaką ma przegroda.

Waldemar Joniec Piony i przepusty instalacyjne

Piony i przepusty instalacyjne Piony i przepusty instalacyjne

Przepusty instalacyjne to miejsca przejścia instalacji pomiędzy wydzielonymi strefami pożarowymi, które wyznaczają oddzielenia przeciwpożarowe, tj. ściany, stropy i drzwi.

Przepusty instalacyjne to miejsca przejścia instalacji pomiędzy wydzielonymi strefami pożarowymi, które wyznaczają oddzielenia przeciwpożarowe, tj. ściany, stropy i drzwi.

dr Artur Miros, mgr inż. Grażyna Swołek Problemy pomiaru wartości współczynnika przewodzenia ciepła w wysokich temperaturach

Problemy pomiaru wartości współczynnika przewodzenia ciepła w wysokich temperaturach

Podstawową właściwością charakteryzującą materiały do izolacji cieplnej wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Uzyskanie jego dokładnej i wiarygodnej wartości,...

Podstawową właściwością charakteryzującą materiały do izolacji cieplnej wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Uzyskanie jego dokładnej i wiarygodnej wartości, szczególnie w przypadku pomiarów w wysokich temperaturach, wymaga przeanalizowania wielu zagadnień, m.in. związanych z właściwościami badanego materiału, przygotowania próbek do badań i wiedzy na temat zachowania materiału w zmiennych warunkach pomiarowych.

mgr inż. Ryszard Borkowski Korzyści z ulepszania izolacji cieplnych w energetyce i przemyśle

Korzyści z ulepszania izolacji cieplnych w energetyce i przemyśle Korzyści z ulepszania izolacji cieplnych w energetyce i przemyśle

Stosowanie izolacji cieplnych jest nieodłącznym elementem modernizacji urządzeń energetycznych i instalacji przemysłowych. Wciąż jednak się zdarza, że podczas doboru materiałów izolacyjnych nie przykłada...

Stosowanie izolacji cieplnych jest nieodłącznym elementem modernizacji urządzeń energetycznych i instalacji przemysłowych. Wciąż jednak się zdarza, że podczas doboru materiałów izolacyjnych nie przykłada się wagi do ich jakości i grubości. Wynika to często z przekonania, że lepsze izolacje są nieekonomiczne, ponieważ wymagają większego nakładu finansowego na początku inwestycji. Czy pogląd ten jest słuszny?

dr Artur Miros Stabilność własności termoizolacyjnych materiałów organicznych do izolacji przemysłowych

Stabilność własności termoizolacyjnych materiałów organicznych do izolacji przemysłowych Stabilność własności termoizolacyjnych materiałów organicznych do izolacji przemysłowych

Artykuł przedstawia podejście normowe i pozanormowe do wprowadzonych w ostatnich kilku latach zmian wymagań izolacyjności termicznej dla izolacji przemysłowych.

Artykuł przedstawia podejście normowe i pozanormowe do wprowadzonych w ostatnich kilku latach zmian wymagań izolacyjności termicznej dla izolacji przemysłowych.

Robert Kotwas Bezpieczeństwo pożarowe w instalacjach sanitarnych

Bezpieczeństwo pożarowe w instalacjach sanitarnych Bezpieczeństwo pożarowe w instalacjach sanitarnych

Czym jest odporność ogniowa i klasyfikacja NRO? Jeden z podstawowych elementów pasywnej ochrony przeciwpożarowej budynków odnosi się do właściwości materiałów, z których zostały one wykonane - zarówno...

Czym jest odporność ogniowa i klasyfikacja NRO? Jeden z podstawowych elementów pasywnej ochrony przeciwpożarowej budynków odnosi się do właściwości materiałów, z których zostały one wykonane - zarówno jeśli chodzi o konstrukcje budowlane, jak i systemy instalacji.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Instalacje dobrze zaizolowane

Instalacje dobrze zaizolowane Instalacje dobrze zaizolowane

Poziom zużycia energii oraz stopień bezpieczeństwa pożarowego w budynku zależą od poprawnie zaprojektowanej i wykonanej izolacji przewodów instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Poziom zużycia energii oraz stopień bezpieczeństwa pożarowego w budynku zależą od poprawnie zaprojektowanej i wykonanej izolacji przewodów instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Marcin Gryka Właściwości i zastosowanie polimoczników

Właściwości i zastosowanie polimoczników Właściwości i zastosowanie polimoczników

Jakie jest zastosowanie polimoczników, a także wady i zalety tego tworzywa? Jak aplikować polimoczniki?

Jakie jest zastosowanie polimoczników, a także wady i zalety tego tworzywa? Jak aplikować polimoczniki?

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalne rozwiązania z zakresu ogrzewania i wentylacji zgodne z najnowszymi wymaganiami technicznymi w ramach WT 2017

Optymalne rozwiązania z zakresu ogrzewania i wentylacji zgodne z najnowszymi wymaganiami technicznymi w ramach WT 2017 Optymalne rozwiązania z zakresu ogrzewania i wentylacji zgodne z najnowszymi wymaganiami technicznymi w ramach WT 2017

W latach 2017-2021 nowe budynki będą musiały charakteryzować się większą energooszczędnością. W jakich obiektach możliwe będzie osiągnięcie wymagań prawnych w zakresie nieodnawialnej energii pierwotnej...

W latach 2017-2021 nowe budynki będą musiały charakteryzować się większą energooszczędnością. W jakich obiektach możliwe będzie osiągnięcie wymagań prawnych w zakresie nieodnawialnej energii pierwotnej EP?

mgr inż. Sławomir Dudziak Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich

Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich

Dachy płaskie stanowią najchętniej stosowane przekrycie budynków mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Jak je prawidłowo projektować?

Dachy płaskie stanowią najchętniej stosowane przekrycie budynków mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Jak je prawidłowo projektować?

Przemysław Gogojewicz Obiekt bez niezbędnych instalacji i urządzeń - co z tego wynika?

Obiekt bez niezbędnych instalacji i urządzeń - co z tego wynika? Obiekt bez niezbędnych instalacji i urządzeń - co z tego wynika?

Niewyposażenie obiektu w niezbędne do jego funkcjonowania instalacje i urządzenia może być co najwyżej uznane za uchybienie wymogom techniczno-budowlanych dla określonej kategorii obiektu, lecz w żadnym...

Niewyposażenie obiektu w niezbędne do jego funkcjonowania instalacje i urządzenia może być co najwyżej uznane za uchybienie wymogom techniczno-budowlanych dla określonej kategorii obiektu, lecz w żadnym wypadku nie oznacza, że budynku nie można zakwalifikować do kategorii obiektu budowlanego. Przy odmiennym rozumowaniu budowa budynku bez jakichkolwiek instalacji i urządzeń możliwa byłaby bez jakichkolwiek rygorów prawnych i w celu obejścia prawa wystarczające byłoby niewyposażenie budynku, nawet...

Robert Kotwas Dźwiękochłonność izolacji akustycznych w instalacjach HVAC

Dźwiękochłonność izolacji akustycznych w instalacjach HVAC Dźwiękochłonność izolacji akustycznych w instalacjach HVAC

Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze w budynkach mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort akustyczny. Czym jest współczynnik pochłaniania dźwięku?

Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze w budynkach mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort akustyczny. Czym jest współczynnik pochłaniania dźwięku?

mgr inż. Jerzy Żurawski Wentylacja w budynku - oczekiwania a wymagania

Wentylacja w budynku - oczekiwania a wymagania Wentylacja w budynku - oczekiwania a wymagania

Zgodnie z prawem budowlanym w każdym budynku musi istnieć sprawny system wentylacji. Skuteczna i energooszczędna wentylacja jest równie istotna, jak dobrej jakości woda, efektywna izolacja termiczna przegród...

Zgodnie z prawem budowlanym w każdym budynku musi istnieć sprawny system wentylacji. Skuteczna i energooszczędna wentylacja jest równie istotna, jak dobrej jakości woda, efektywna izolacja termiczna przegród lub efektywny energetycznie system grzewczy.

dr inż. Zbigniew Tomasz Grzegorzewski Izolacje w instalacjach słonecznych

Izolacje w instalacjach słonecznych Izolacje w instalacjach słonecznych

Wykorzystanie energii słonecznej mało komu kojarzy się z koniecznością zastosowania odpowiednich systemów izolacyjnych. A jednak systemy solarne nie tylko wymagają zastosowania specjalnych materiałów izolacyjnych,...

Wykorzystanie energii słonecznej mało komu kojarzy się z koniecznością zastosowania odpowiednich systemów izolacyjnych. A jednak systemy solarne nie tylko wymagają zastosowania specjalnych materiałów izolacyjnych, ale również wprowadzenia odpowiedniej technologii w produkcji urządzeń do przetwarzania energii słonecznej, które muszą mieć wysoką izolacyjność.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.