Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady

EnergyRe  |  19.09.2019  |  3
Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady
Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady

Panele fotowoltaiczne są opłacalne, dlatego na ich montaż decyduje się coraz więcej Polaków. Zapowiadane znaczne podwyżki cen prądu sprzyjają podjęciu tej początkowo trudnej decyzji. Trzeba pamiętać, że zwrot z inwestycji następuje już po 6-8 latach, w zależności od mocy instalacji i sposobu jej finansowania. Podwyżki cen energii elektrycznej wpłyną na skrócenie tego okresu.

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez prądu. Tak wiele urządzeń jest obecnie zasilanych energią elektryczną, że gdyby nagle jej zabrakło, nasze życie również na chwilę stanęłoby w miejscu. Coraz większa liczba przedmiotów codziennego użytku wymaga stałego lub tymczasowego podłączenia do prądu - telefony, tablety, laptopy, a nawet zegarki - wszystko to wymaga regularnego ładowania baterii przy pomocy energii elektrycznej. Nic więc dziwnego, że idąc z postępem i nabywając nowoczesne gadżety zasilane prądem, zaczynamy płacić coraz wyższe rachunki za energię elektryczną.

Od pewnego czasu wiadomo, że w przyszłym roku nastąpią znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, dlatego też warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych. Opłacalność systemu jest w tym przypadku nie do podważenia - pozwala on uniezależnić się od cen i dostaw energii. Zatem nadchodzące podwyżki nie będą straszne dla inwestorów posiadających fotowoltaikę, ponieważ produkują oni własny, ekologiczny prąd. Ponadto nadchodzące zwiększenie kosztów energii, pochodzącej z sieci, pozwoli skrócić czas zwrotu z inwestycji w panele fotowoltaiczne.

Jak działają panele fotowoltaiczne i jak to wpływa na ich opłacalność?

Jak działają panele fotowoltaiczne i jak to wpływa na ich opłacalność?

Na fotowoltaikę składają się panele wyposażone w ogniwa krzemowe. Takie rozwiązanie umożliwia zamianę energii słonecznej na energię elektryczną w wyniku tzw. efektu fotowoltaicznego. Powstały prąd jest prądem stałym, dlatego też nie nadaje się do bezpośredniego użytku. W związku z tym trafia on do inwertera, gdzie zostaje przekształcony w prąd zmienny, mogący już zasilić urządzenia znajdujące się w gospodarstwie domowym.

Warto pamiętać, że w przypadku instalacji fotowoltaicznej, która została połączona z siecią, w pierwszej kolejności wykorzystywany jest prąd wytworzony przez panele, ze względu na swoje napięcie, które jest większe. Dopiero, gdy ilość wytwarzanej w domowej elektrowni energii jest zbyt mała, prąd pobierany jest z sieci.

Natomiast w przypadku nadwyżek wyprodukowanej energii, zostaje ona odesłana do sieci i tam zmagazynowana. Inwestor może ją wykorzystać w dowolnym momencie większego zapotrzebowania energetycznego w gospodarstwie domowym. Zarówno magazynowanie, jak i przesył prądu odbywa się za darmo. Za każdą przesłaną 1 kWh inwestor może odebrać z sieci 0,8 kWh w przypadku instalacji, która ma moc nie większą niż 10 kW. Natomiast w przypadku mocniejszych systemów fotowoltaicznych, za każdą odesłaną 1 kWh inwestor może odebrać 0,7 kWh.

Panele fotowoltaiczne są drogie w zakupie, jednak ich żywotność osiąga, w zależności od rodzaju i producenta, około 30-35 lat, przy czym mogą one zostać objęte nawet 25-letnią gwarancją. Ponadto fotowoltaika wyróżnia się bezawaryjnością - dzięki swojej prostej konstrukcji nie posiada elementów, które mogłyby ulec wyeksploatowaniu. Panele są również bardzo wydajne i opłacalne. Zaczynają generować oszczędności już od momentu ich uruchomienia.

Ogniwa fotowoltaiczne są produkowane głównie z krzemu. Dla uzyskania odpowiedniego napięcia i mocy łączy się je szeregowo lub równolegle.

Fotowoltaika jest uniwersalną instalacją, ponieważ produkuje prąd, który może zostać spożytkowany w dowolny sposób.

Opłacalność paneli fotowoltaicznych a klimat w Polsce

Opłacalność paneli fotowoltaicznych a klimat w Polsce

Często można spotkać się z opinią, że panele fotowoltaiczne w naszym kraju nie są opłacalne, ponieważ mamy zbyt małe nasłonecznienie. Oczywiście nie jest to prawdą. W Niemczech, gdzie panują takie same warunki pogodowe jak u nas, z roku na rok rośnie popularność fotowoltaiki. Tendencja ta jest coraz bardziej widoczna również w naszym kraju.

O opłacalności paneli fotowoltaicznych możemy mówić szczególnie w kontekście lata, kiedy nasłonecznienie jest bardzo intensywne i długotrwałe, a samo zużycie prądu - niewielkie. To właśnie wtedy najczęściej powstają nadwyżki energii.

Natomiast zimą, kiedy słońce schowane jest za chmurami, a samo nasłonecznienie trwa zdecydowanie krócej, produkowana jest mniejsza ilość prądu, co w połączeniu ze zwiększonym zapotrzebowaniem energii może prowadzić do niedoborów energetycznych. To doskonała okazja do wykorzystania zgromadzonych latem nadwyżek prądu. Inwestor ma 365 dni na ich odebranie od chwili przesłania energii do sieci. W ten sposób zgromadzone latem nadwyżki prądu zostaną wykorzystane zimą, dzięki czemu inwestor pozostaje niezależny energetycznie przez cały rok. Prąd wytwarzany na bieżąco zostaje spożytkowany od razu, natomiast ewentualne niedobory są wyrównywane przy pomocy zgromadzonych latem nadwyżek.

Na efektywność fotowoltaiki bardzo duży wpływ na miejsce montażu. Specjaliści zalecają, aby był to południowy dach, a same panele powinny zostać zainstalowane pod kątem około 35º. Na uwagę zasługują wszelkie załamania dachu oraz rozmieszczenie kominów, a także wszystkie wysokie obiekty znajdujące się w pobliżu, takie jak słupy wysokiego napięcia, inne budynki czy nawet drzewa. Nawet niewielkie zacienie paneli może wpłynąć na ich efektywność, dlatego tak ważny jest rozsądny dobór miejsca instalacji. Fotowoltaika może zostać zamontowana na dachu, gruncie, ale także na dachu budynku gospodarczego. Jeżeli żadne z dostępnych miejsc nie jest idealne, specjaliści wybiorą najbardziej optymalne oraz zalecą montaż paneli fotowoltaicznych z optymalizacją pracy, tak by zminimalizować straty, jakie może generować częściowe zacienienie systemu.

Cena fotowoltaiki może początkowo odstraszać inwestorów, jednak jeżeli wezmą oni pod uwagę oszczędności, jakie generuje system, ale także fakt, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest najbardziej ekologicznym sposobem na pozyskanie prądu czy też ciepła, okazuje się, że jest to najkorzystniejsze rozwiązanie, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym.

Energia elektryczna pochodząca z sieci, pozyskiwana jest na skutek wykorzystania nieodnawialnego źródła energii, jakim jest węgiel. Pokłady tego surowca z roku na rok maleją, dlatego też ceny prądu szybują w górę. Ponadto spalanie węgla nierozerwalnie wiąże się z zanieczyszczaniem powietrza.

Panele fotowoltaiczne pozwalają temu zapobiec - dość, że produkują prąd w ekologiczny sposób to jeszcze, odciążając zakład energetyczny, przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza. Każdy kolejny inwestor decydujący się na montaż fotowoltaiki, który magazynuje nadwyżki, 20-30% wyprodukowanej energii pozostawia do dyspozycji sieci, dzięki czemu zostanie zużyta mniejsza ilość węgla do wyprodukowania prądu niezbędnego do zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego społeczeństwa.

Wpływ prawidłowego montażu paneli fotowoltaicznych na ich opłacalność

Wpływ prawidłowego montażu paneli fotowoltaicznych na ich opłacalność

Jak już wspominaliśmy - od prawidłowo wybranego miejsca montażu paneli fotowoltaicznych zależy ich opłacalność i efektywność pracy. Miejsce instalacji jest niemal dowolne, trzeba jednak pamiętać, że skomplikowany montaż czy też znaczne oddalenie paneli od budynku mieszkalnego, mogą zwiększyć koszty instalacji.

Panele fotowoltaiczne muszą znajdować się w najbardziej nasłonecznionym miejscu działki, by mogły produkować możliwie największą ilość prądu. Zazwyczaj montuje się je na dachu, jeżeli są ku temu warunki, ponieważ na takiej wysokości nie rzucają się w oczy, nie zabierają miejsca na działce, a wręcz wkomponowują się w dachówkę i najważniejsze - są maksymalnie wyeksponowane na promienie słoneczne.

Instalacja fotowoltaiczna powinna być dobierana indywidualnie, na podstawie dotychczasowych rachunków za energię elektryczną. Wprawdzie moc fotowoltaiki można w dowolnym momencie zwiększyć o kolejne panele, jednak trzeba pamiętać, że finalnie poniesione koszty będą wtedy większe.

Dotacje na fotowoltaikę w 2019 roku

Dotacje na fotowoltaikę w 2019 roku

W związku z tym, że fotowoltaika jest kosztowna, uruchomiono specjalne dofinansowania, które mają zwiększyć wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Według nałożonych na nas przez Unię Europejską zobowiązań, do 2020 roku powinniśmy uzyskać 15% poziom wykorzystania OZE. W przeciwnym razie grożą nam ogromne kary finansowe. Dlatego też od pewnego czasu można zaobserwować większą ilość dostępnych programów wsparcia, które mają pomóc w zakupie i montażu instalacji odnawialnych źródeł energii, w tym paneli fotowoltaicznych. Opłacalność systemów jest coraz częściej dostrzegana przez Polaków, dlatego też fotowoltaika od pewnego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością w naszym kraju.

Program "Czyste Powietrze"

Program "Czyste Powietrze" jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Jego celem jest poprawa jakości powietrza w naszym kraju poprzez ograniczenie niskiej emisji, powstającej na skutek spalania w domowych kotłowniach niskiej jakości węgla oraz śmieci. Program skupia się przede wszystkim na zachęceniu społeczeństwa do wymiany przestarzałych kotłów na nowe, ekologiczne piece, spełniające ustalone normy. Posiadanie nowoczesnego ogrzewania jest też warunkiem uzyskania dotacji na inne cele, takie jak poprawa termoizolacji budynku czy wymiana stolarki zewnętrznej.

Program Agroenergia

Program Agroenergia uruchomiono na początku lipca br. Skierowany jest do rolników indywidualnych, a jego głównym celem jest ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko, działań z zakresu rolnictwa, a także pomoc w uniezależnieniu się od dostaw energii, podniesienia poziomu życia na wsi oraz zlikwidowaniu ubóstwa energetycznego. Program ma zachęcić do montażu paneli fotowoltaicznych i co za tym idzie - unowocześnienia gospodarstwa rolnego.

Więcej informacji na temat programu Agroenergia można znaleźć tutaj.

Program "Mój Prąd"

Program "Mój Prąd" jest skierowany do gospodarstw domowych, a jego głównym założeniem jest rozpowszechnienie instalacji fotowoltaicznych poprzez dofinansowanie zakupu i montażu systemów kwotą 5000 zł. Beneficjentami programu mogą być tylko osoby fizyczne. Bezzwrotna dotacja może pokryć maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych paneli o mocy od 2 do 10 kW.

Szczegółowe informacje na temat programu "Mój Prąd" można znaleźć tu.

Podsumowanie

Panele fotowoltaiczne są opłacalne, dlatego cieszą się coraz większą popularnością. Aby zachęcić Polaków do zakupu i montażu systemu, uruchomiono korzystne dotacje, mające pomóc w sfinansowaniu przedsięwzięcia.

EnergyRe

EnergyRe

energyre@energyre.pl
ul. Grojecka 128
32-600 Oświęcim

(energy re, fotowoltaika, panele fotowoltaiczne, temomodernizacja, zużycie energii, energia elektryczna)

Komentarze

(3)
ArtyrM | 23.09.2019, 11:50
Są opłacalne i jeszcze długo będą
Fiodor | 02.10.2019, 10:35
Jakby nie były opłacalne to by nikt ich nie montował. Ja sam zastanawiam się nad zakupem dodatkowych paneli mam już 4
jaca | 02.10.2019, 14:35
Opłacalne jak długo będzie bilansowanie w obecnej formie, jeśli to się zmieni, i bez dotacji to będą tak opłacalne jak samochody elektryczne.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.