Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Charakterystyki akustyczne gumowo-metalowych przegród dźwiękoizolacyjnych - możliwości predykcji i badania doświadczalne

Acoustic characteristics of rubber-metal sound insulation baffles - possibilities of prediction and experimental tests
Poznaj właściwości akustyczne gumowo-metalowych przegród dźwięko-izolacyjnych
Poznaj właściwości akustyczne gumowo-metalowych przegród dźwięko-izolacyjnych
AIB

Przez hałas rozumiane są wszelkie dźwięki niepożądane, nieprzyjemne, dokuczliwe lub szkodliwe. Hałas jest wszechobecny w środowisku, zwłaszcza w środowisku pracy, i należy do szkodliwych czynników fizycznych [1]. Duże dawki hałasu są przyczyną chorób zawodowych oraz wypadków podczas wykonywania pracy. Nadmierny hałas sprzyja także obniżeniu koncentracji pracowników, brakowi lub obniżeniu zrozumiałości sygnałów słownych oraz zmniejszeniu efektywności pracy.

W celu redukcji poziomu hałasu stosowane są różnego typu zabezpieczenia przeciwhałasowe [2]. Wśród podstawowych rozwiązań technicznych wymienić należy przegrody budowlane [3], ekrany akustyczne, tłumiki hałasu [4], osłony dźwiękoizolacyjne [5], a także adaptację akustyczną, przeprowadzaną w pomieszczeniach z hałaśliwymi maszynami i urządzeniami [6]. Do rozwiązań technicznych, zwłaszcza jeśli mamy na myśli poprawę warunków akustycznych na stanowiskach pracy, zaliczają się także obudowy dźwiękochłonno-izolacyjne.

Przy projektowaniu zabezpieczeń typu obudowa dźwiękochłonno-izolacyjna niezbędna jest wiedza na temat parametrów akustycznych ścianek konstrukcyjnych, które powszechnie nazywane są przegrodami [7]. Przegrody zbudowane z materiałów mających właściwości dźwiękochłonne oraz z płyt, które mają własności dźwiękoizolacyjne, nazywane są przegrodami dźwiękochłonno-izolacyjnymi. Zazwyczaj materiał dźwiękochłonny takiej przegrody umieszcza się w obudowie od wewnątrz, czyli od strony źródła dźwięku.

Podstawowym materiałem dźwiękoizolacyjnym stosowanym przy budowie przegród do konstrukcji obudów dźwiękochłonno-izolacyjnych są płyty metalowe, zazwyczaj są to blachy stalowe lub aluminiowe. Blachy te wyklejane są warstwą gumy. Badania warstw gumowych w rozwiązaniach zabezpieczeń wibroakustycznych zostały szerzej omówione w pracy [8], w której opisano między innymi badania doświadczalne przeprowadzone na stanowiskach laboratoryjnych, dotyczące właściwości dźwiękochłonnych oraz materiałów dźwiękoizolacyjnych.

Oprócz badań laboratoryjnych stosowane są także metody obliczeniowe umożliwiające uzyskanie charakterystyki izolacyjności akustycznej przegród z wykorzystaniem parametrów fizycznych materiałów. W zależności od rodzaju przegrody stosowanych jest wiele modeli obliczeniowych [9-12]. Podstawowym i najbardziej znanym jest prawo masy [3, 13], za pomocą którego w przybliżony sposób można określić izolacyjność akustyczną przegród nie tylko jednorodnych, ale i tych o strukturze warstwowej, wykonanych z materiałów o właściwościach dźwiękoizolacyjnych.

W ramach artykułu poddano weryfikacji, w jakim stopniu przy użyciu podstawowego modelu obliczeniowego można uzyskać charakterystykę izolacyjności akustycznej przegród gumowo-metalowych, która byłaby zgodna z wynikami badań przeprowadzonych w warunkach laboratoryjnych. Weryfikacji poddano także wyniki uzyskane z wykorzystaniem komercyjnego oprogramowania.

Zestawiając charakterystyki widmowe izolacyjności akustycznej na wykresach, dokonano analizy porównawczej. Z charakterystyk widmowych obliczono jednoliczbowe ważone wskaźniki izolacyjności akustycznej Rw, wraz z widmowymi wskaźnikami adaptacyjnymi C i Ctr. Na podstawie zestawienia wartości wskaźników jednoliczbowych porównano wyniki otrzymane metodami obliczeniowymi z wynikami badań doświadczalnych.

TAB. 1. Własności materiałów stosowanych w analizowanych przegrodach warstwowych
TAB. 1. Własności materiałów stosowanych w analizowanych przegrodach warstwowych

Przegrody gumowo-metalowe

Przy konstrukcji ścianek obudów dźwiękochłonno-izolacyjnych, zwłaszcza obudów zintegrowanych, w których istotne jest zachowanie małych wymiarów przegrody (chodzi o ich grubość), stosuje się warstwy gumowe pod różną postacią [8]. Wymienić należy między innymi gumy o strukturze porowatej lub w postaci granulatu o gęstości odpowiednio 350-500 oraz 400-600 kg/m3, które spełniają funkcję rdzenia dźwiękochłonnego w przegrodzie. Granulaty oraz materiały ziarniste znalazły zastosowanie jako warstwy dźwiękochłonne także w przegrodach zabezpieczeń ograniczających hałas - w panelach ekranów akustycznych.

Odmienną grupę stanowią gumy o większej gęstości, wynoszącej 1000-1500 kg/m3, o strukturze litej [8]. Gumy lite, które analizowano w ramach artykułu, pełnią funkcję dźwiękoizolacyjną w elemencie ściennym obudowy. Gdy guma lita wypełnia przestrzeń między dwiema płytami (np. metalowymi), to stanowi wówczas rdzeń dźwiękoizolacyjny przegrody. Tego typu przegrody nazywane są dwuściennymi.

W TAB. 1 przedstawiono własności materiałów stanowiących elementy składowe przegród warstwowych gumowo-metalowych, które analizowano w ramach artykułu. Wszystkie płyty miały wymiary 1000×2000 mm (szerokość×wysokość). Płyty stalowe miały grubość 1 mm, natomiast warstwy gumowe miały grubości 2,5, 5 i 10 mm.

Czytaj też: Materiały dźwiękochłonne uzyskane w wyniku recyklingu wyrobów gumowych >>>

Podstawową płytą dźwiękoizolacyjną była blacha stalowa (S) stanowiąca pojedynczą przegrodę jednorodną. Płyty z gumy EPDM 40 (G), klejone do blach stalowych, stanowiły przegrody dwuwarstwowe (niejednorodne) lub trójwarstwowe, nazywane w tym przypadku przegrodami dwuściennymi w układzie warstw: płyta stalowa–guma–płyta stalowa.

TAB. 2. Oznaczenia i parametry analizowanych przegród
TAB. 2. Oznaczenia i parametry analizowanych przegród
RYS. 1–3. Układy przegród warstwowych: płyta stalowa jednorodna o grubości 1 mm (1), przegrody pojedyncze niejednorodne w układzie: warstwa gumy o grubości 2,5; 5 i 10 mm i płyta stalowa 1 mm (2), przegrody dwuścienne z rdzeniem dźwiękoizolacyjnym w układzie płyta stalowa 1 mm, warstwa gumy o grubości 2,5; 5 i 10 mm i płyta stalowa 1 mm (3); rys.: K. Kosała
RYS. 1-3. Układy przegród warstwowych: płyta stalowa jednorodna o grubości 1 mm (1), przegrody pojedyncze niejednorodne w układzie: warstwa gumy o grubości 2,5; 5 i 10 mm i płyta stalowa 1 mm (2), przegrody dwuścienne z rdzeniem dźwiękoizolacyjnym w układzie płyta stalowa 1 mm, warstwa gumy o grubości 2,5; 5 i 10 mm i płyta stalowa 1 mm (3); rys.: K. Kosała

Opis oznaczeń i parametrów analizowanych przegród pokazano w TAB. 2, w której podano także odniesienie do RYS. 1-3, przedstawiającego poglądowy układ warstw i oznaczenia przegród. Analizowane przegrody warstwowe gumowo-metalowe miały grubości od 3,5 do 12 mm.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zabezpieczyć budynek przed drganiami?

Skuteczna ochrona przed wilgocią »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.