Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Dobór posadzek w kontekście antypoślizgowości okładzin żywicznych

Fotografia 1: urządzenie do badania współczynnika tarcia kinetycznego posadzki z żywicy Sika Comfortfloor® PS - 63
Fotografia 1: urządzenie do badania współczynnika tarcia kinetycznego posadzki z żywicy Sika Comfortfloor® PS - 63
SIKA

Poniższą sytuację przeżyła większość wykonawców posadzek. Podczas odbioru robót zamawiający sprawdza, żąda i pyta o rzeczy nieuwzględnione w zapisach umowy. W jaki sposób uniknąć takiej sytuacji? Oto kilka technicznych aspektów istotnych podczas realizacji robót posadzkowych.

Rodzaj wykonywanych posadzek determinuje pewne zachowania wykonawcy, które powinny zostać uwzględnione w umowie bądź aneksie do umowy. Mają one wyczerpywać oczekiwania zamawiającego, ale również muszą być technicznie możliwe do spełnienia.

Ważnym zagadnieniem, z punktu widzenia późniejszej eksploatacji pomieszczeń, jest spodziewana antypoślizgowość posadzek. Czynnik ten jest bardzo istotny we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach mokrych i zatłuszczonych.

Bardzo szczegółowo wymagania dotyczące antypoślizgowości pomieszczeń opisują niemieckie wytyczne bezpieczeństwa i higieny pracy "Berufsgenossenschaft Regeln BGR 181 :1993/2003". Stosowane tam podziały posadzek są przejrzyste. Wartości mierzonej antypoślizgowości ewoluują od bardzo gładkich R-9 do bardzo szorstkich R-13, które mogą być badane laboratoryjnie po dostarczeniu odpowiednich próbek podłoży. Obecnie wartości wzięte z wytycznych BHP przeszły już do normy DIN 51130 Badania okładzin posadzkowych; wartości antypoślizgowości w pomieszczeniach pracy. Dowiedz się więcej o rozwiązaniach firmy SIKA >>

Renomowani producenci okładzin posadzkowych posiadają przebadane rozwiązania zgodne z tymi wytycznymi i potwierdzone stosownym atestem.
Inny sposób określania antypoślizgowości można wyrazić badając współczynnik tarcia kinetycznego podłogi według normy PN-EN 14231 oznaczenia odporności na poślizg z użyciem przyrządu wahadłowego.

Jednak kryteria doboru pomieszczeń do odpowiedniej wielkości zmierzonego współczynnika nie są już tak jednoznaczne jak w wytycznych niemieckich BGR 181. Właściwe atesty ze współczynnikiem R mogą mieć również swój odnośnik do wartości współczynnika tarcia kinetycznego. Takie dokumenty są najlepszym zabezpieczeniem dla wykonawcy przy wyborze dostawcy materiałów posadzkowych. Zachęcamy do uważnej lektury dokumentów dostarczanych wraz z materiałem, gdyż tanie produkty mogą w przyszłości okazać się najdroższymi.      

Określona dokładnie w umowie antypoślizgowość R zgodna z wytycznymi zabezpiecza nas podczas odbiorów inwestorskich oraz chroni przed ewentualnymi procesami ze strony osób, które uległych wypadkowi na śliskiej posadzce - baseny miejskie, stadiony itp.

Nie mniej sposób wykonania prac może się różnić od wersji testowanej w laboratorium i wówczas inwestor może zażądać badania terenowego. W takiej sytuacji należy dysponować odpowiednim sprzętem umożliwiającym zbadanie współczynnika tarcia kinetycznego i przełożenie wyników na dany współczynnik R - według BGR 181. Nie wszyscy producenci materiałów posadzkowych są w stanie wesprzeć wykonawcę przy trudnych odbiorach robót. Sika Poland dysponuje odpowiednim mobilnym sprzętem oraz doświadczeniem umożliwiającym zbadanie stopnia antypoślizgowości posadzki Sikafloor® w dowolnym miejscu budowy, w stanie suchym (fotografia 1). Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych ekspertów >>

Na coraz bardziej wymagającym rynku budowlanym niezbędna jest znajomość odpowiednich norm i regulacji. Współpraca z profesjonalnymi dostawcami materiałów budowlanych, którzy mają długą historię obecności na rynku i tym samych ogromne doświadczenie, może stać się dla Państwa kolejnym zabezpieczeniem przed niezadowoleniem inwestora i wynikającymi z tego problemami.

Każdego roku w Polsce ponad 2 000 000 m2 podłóg wykonywanych jest z udziałem produktów Sikafloor®.

Sika Poland jest do Państwa dyspozycji jako profesjonalny partner i doradca.

SIKA POLAND SP. Z O.O.
ul. Karczunkowska 89
02-871 Warszawa
www.sika.pl

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

ECOLAK to producent wysokiej jakości membrany hydroizolacyjnej PWP 100. Firma stawia przede wszystkim na jakość oferowanego produktu.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.