Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Hotel The Bridge we Wrocławiu - akustyka stropów

BSW Polska  |  22.08.2019
Projekt hotelu The Bridge we Wrocławiu
Projekt hotelu The Bridge we Wrocławiu

Niedawno otwarto hotel The Bridge we Wrocławiu. Architekci Michał Goncerzewicz i Maciej Lose włożyli sporo wysiłku, by nowo powstający hotel harmonijnie wtopił się w piękną okolicę i nie odstawał wyglądem od zabytkowych budynków, gotyckiej Katedry św. Jana Chrzciciela czy sąsiadującego Ogrodu Botanicznego.

Biuro projektowe Forum Architekci Lose Goncerzewicz z Wrocławia zwróciło uwagę na bardzo ważny aspekt, a mianowicie o akustykę stropów od dźwięków uderzeniowych. O komfort i ciszę przyszłych użytkowników zadbano poprzez zastosowanie podjastrychowo maty akustycznej Regupol® Sound 47. Materiał ułożono na stropach na ponad 5200 m2 powierzchni hotelowej.

W przypadku tego projektu ważnym czynnikiem było, aby mata akustyczna przy małej grubości (ze względu na ograniczoną dostępną wysokość układu warstw podłogi) gwarantowała bardzo dobre parametry techniczne, z możliwością przyjmowania dużych obciążeń statycznych i dynamicznych. Mata akustyczna Regupol® Sound 47 przyjmuje obciążenia do 3t/m2, poprawiając akustykę stropów od dźwięków uderzeniowych o 22 dB.

Błędy w zakresie izolacyjności akustycznej przegród są trudne, a czasami wręcz niemożliwe do usunięcia, a także bardzo kosztowne. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaprojektowanie i wybudowanie przegrody stropowej spełniającej normę PN-B-02151-3:2015-10 wskazującej minimalne parametry izolacyjności przegród stropowych od dźwięków uderzeniowych. Dowiedz się więcej o tłumieniu dźwięków uderzeniowych >>

 FOT. 2. Projekt hotelu The Bridge we Wrocławiu
FOT. 2. Projekt hotelu The Bridge we Wrocławiu

Dla budynków wielorodzinnych i hoteli wynosi ona ≤ 55 dB, poziom dźwięku uderzeniowego przenikający do pokoju hotelowego z obszarów komunikacji ogólnej ≤ 55 dB, dla korytarzy, klatek schodowych, a także budynków jednorodzinnych i szeregowych w kierunku przenoszenia do budynku obcego ≤ 53 dB, w budynkach biurowych i szkołach ≤ 58 dB, natomiast poziom dźwięku przenikający z garażu, pomieszczenia technicznego do lokalu mieszkalnego i pokoju hotelowego ≤48 dB.

Należy przy tym pamiętać, że wartości te pochodzą z Normy i nie gwarantują komfortu użytkowania obiektów.

Regupol® Sound
Regupol® Sound

Zgodnie z §323 Działu IX Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT), budynek i urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wybudowane tak, aby poziom hałasu, na który będą narażeni użytkownicy, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwił im pracę, odpoczynek i sen w zadawalających warunkach.

NORMA PN-B-02151-5:2017-10 posuwa się o krok dalej, określając parametry w zależności od przyjętej klasy akustycznej budynku.

Czytaj dalej o rozwiązaniach BSW Polska >>

MAKSYMALNE WARTOŚCI WSKAŹNIKA ZNORMALIZOWANEGO PRZYBLIŻONEGO POZIOMU UDERZENIOWEGO W ZALEŻNOŚCI OD KLASY AKUSTYCZNEJ PRZYJĘTEGO STANDARDU PN-B-02151-5:2017-10 Wartości wskaźnika L`n,w w dB  
PRZYJĘTE KLASY AKUSTYCZNE KLASA AQ-0 KLASA AQ-1 KLASA AQ-2 KLASA AQ-3 KLASA AQ-4
1. Poziom dźwięków uderzeniowych przenikających między mieszkaniami (h*) wg. PN-B-02151-3:2015-10 ≤51  ≤47  ≤43 ≤39
2. Poziom dźwięków uderzeniowych przenikających do mieszkania z pomieszczeń komunikacji ogólnej: korytarzy, holi, podestów (h*) ≤51  ≤47  ≤43  ≤39
3. Poziom dźwięków uderzeniowych przenikających do mieszkania z garażu, z pomieszczenia technicznego budynku (k*), pomieszczenia handlowego, usługowego , z Sali klubowej kawiarnianej, restauracyjnej, w których nie prowadzi się działalności z udziałem muzyki i/lub tańca (h*) ≤40  ≤35  j* j*
4. Poziom dźwięków uderzeniowych przenikających do mieszkania -z sali klubowej, kawiarnianej, restauracyjnej, w których prowadzi się działalność z udziałem muzyki i/lub tańca, -z pomieszczenia, w którym zainstalowane urządzenia lub rodzaj wykonywanej pracy czy prowadzonych zajęć ruchowych są źródłem zakłóceń akustycznych w postaci dźwięków powietrznych i materiałowych (h*,i*) j* j* j* j*
h*  Wymaganie dotyczy wszystkich kierunków rozsprzestrzeniania dźwięku w budynku.
i*  Na przykład kluby fitness, siłownie, szkoły tańca, itp.
j*  Lokalizacja tego typu pomieszczeń jest niedopuszczalna w sąsiedztwie mieszkania tej klasy.
k*  W przypadku pomieszczeń technicznych dopuszcza się wartości o 5dB wyższe.

 

Firma BSW produkuje od lat rozwiązania wspomagające tłumienie stropów.

Stworzono gamę produktów podjastrychowych o grubościach od 5 do 17 mm, które gwarantują bardzo wysokie współczynniki ∆Lnw, zgodnie z badaniami wg. PN-EN ISO 717-2.

Regupol® Comfort
Regupol® Comfort

Seria produktów oznaczona jest jako Regupol® Sound, Regufoam® Sound oraz Regupol® Comfort.

 

Regupol® comfort 5

Regupol® comfort 8

Regupol® sound 47

Regupol® sound 12

Regupol® sound 17

Regufoam® sound 10

Współczynnik tłumienia dźwięków wg PN-EN ISO 717-2

ΔLw ≥ 20 dB

ΔLw ≥ 26 dB

ΔLw ≥ 22 dB

ΔLw ≥ 35 dB

ΔLw ≥ 26 dB

ΔLw ≥ 34 dB

Grubość mm

5

8/4

8/4

8/17

8/17

8/17

Maksymalne obciążenie stałe

500 kg/m²

500 kg/m²

3.000 kg/m²

3.000 kg/m²

5.000 kg/m²

2.500 kg/m²

Sztywność dynamiczna

s‘ ≈ 15 MN/m³

s‘ ≈ 15 MN/m³

s‘ ≈ 47 MN/m³

s‘ ≈ 12 MN/m³

s‘ ≈ 17 MN/m³

s‘ ≈ 10 MN/m³

Izolacja akustyczna stropów międzymieszkaniowych powinna zapewnić zachowanie przez te stropy właściwości akustycznych bez względu na rodzaj zastosowanej nawierzchni podłogowej. Należy pamiętać, że zastosowanie nawierzchni np. z płytek ceramicznych w znacznym stopniu pogarsza izolacyjność przegrody od dźwięków uderzeniowych.

Najskuteczniejszą metodą tłumienia dźwięków uderzeniowych w stropach jest zastosowanie podjastrychowych mat akustycznych.

KONTAKT
BSW Polska logo

BSW Polska
Przemysław Macioszek
tel.: 660 50 66 96

https://www.berleburger.com/pl/produkty/wibroizolacji-i-wibroakustyki/

(bsw, izolacja akustyczna stropów, akustyka stropów, mata akustyczna Regupol® Sound 47, maty akustyczne, regupol)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.