Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

GRILTEX - specjaliści w uszczelnianiu obiektów inżynieryjnych

Griltex Polska  |  19.08.2019
GRILTEX - specjaliści w uszczelnianiu obiektów inżynieryjnych
GRILTEX - specjaliści w uszczelnianiu obiektów inżynieryjnych
Griltex Polska

Griltex Polska jest firmą o francuskich korzeniach z międzynarodowym doświadczeniem o ponad 50-letniej tradycji, produkującą wszelkiego rodzaju folie budowlane oraz zajmującą się wyłączną dystrybucją na Polskę geosyntetyków DuPontTM Typar®. Firma oferuje również usługę polegająca na uszczelnianiu różnego rodzaju obiektów inżynierskich. W tym celu Griltex posiada w swoich strukturach Dział Uszczelnień, który zatrudnia specjalnie przeszkolony personel, mający bardzo duże doświadczenie w pracach polegających na wykonaniu uszczelnień przy wykorzystaniu geomembran i geosyntetyków.

Firma obecna jest na rynku uszczelnień od 35 lat. Do tej pory położyła 10 mln m2 geomembran. Do tego dochodzą setki tysięcy m2 pozostałych geosyntetyków zastosowanych w rozmaitych celach. Griltex zrealizowała inwestycje we Francji, Niemczech, Austrii, Belgii, Algierii, Arabii Saudyjskiej, a teraz również w Polsce.

Do tej pory za jej udziałem wzniesiono takie obiekty, jak: zbiorniki przeciwpożarowe Carrefour we Wrocławiu, Katowicach i Warszawie (Arkadia), zbiornik odpadów przemysłowych dla KGHM Polska Miedź w Głogowie, stacje benzynowe Statoil w Gdańsku i Warszawie, zbiornik wodny k. Częstochowy, wysypiska śmieci w Kobiernikach, Otmuchowie i Mnichach k. Międzychodu, zbiorniki oczyszczalni ścieków w Bogatyni, Tarnowie Podgórnym, Obornikach Wlkp. i Uzarzewie k. Poznania, Terminal - Baza Paliw Silesia w Bytomiu i Pern w Gdańsku, izolacja pod zbiorniki magazynowe paliw na Bazie Orlen w Sokółce, elektrownie w Opolu, Bełchatowie i Bogatyni, zbiorniki przy autostradach i drogach ekspresowych S17, S5, S3, A1, itd. Skorzystaj z wiedzy i doświaczenia specjalistów firmy Griltex >>

NA CZYM POLEGAJĄ PRACE USZCZELNIAJACE

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu wody od podłoża gruntowego. Do stworzenia takiej bariery geologicznej służą wszelkiego rodzaju geosyntetyki. Podstawowym materiałem tego typu jest folia uszczelniająca z PEHD - polietylenu wysokiej gęstości, PP - polipropylenu i PCV - polichlorku winylu. Zabezpieczamy nią grunt pod obiekty inżynierskie: składowiska odpadów przemysłowych, oczyszczalnie ścieków, wysypiska śmieci, zbiorniki wodne, zbiorniki odparowujące, zbiorniki przeciw pożarowe, wanny zbierające stacje benzynowe, rowy nawadniające itd. Do każdego z wymienionych obiektów dobierany jest odpowiedni rodzaj geomembrany oraz innych materiałów syntetycznych. Są to często rozwiązania jednorazowe, zastosowane wyłącznie dla wykonywanej inwestycji.

Izolacja zbiornika wodnego - Griltex
Izolacja zbiornika wodnego

Rola specjalistów firmy Griltex rozpoczyna się w momencie, gdy na plac budowy zostanie przygotowany do instalacji uszczelnienia w postaci geomembrany. Jest bardzo ważne, aby zrobić to zachowując ściśle określone warunki. I tak na przykład wykopy należy wykonać na wymiar określony w dokumentacji i kosztorysie, które stanowią podstawę tych robót. Utworzenie podłoża niezawierającego żadnych nierówności z zachowaniem estetyki robót wymaga energicznego i jednolitego ubicia dna wykopu oraz zaokrąglenia ścian i korony skarpy. Jeżeli na przykład korona skarpy nie zostanie dostatecznie wygładzona, to brak równości spowoduje nieuchronne tworzenie się fałd. Mówiąc ogólnie, membrana będzie leżała nierówno. Niedopuszczalne jest jej układanie z naciąganiem, aby zniwelować nierówności podłoża.

Teren powinien być suchy. Tak więc jeżeli w zbiorniku znajduje się woda, to należy ją całkowicie odpompować, usunąć szlam i uzupełnić brakujący materiał, układany na geowłókninie np. Typar®, która zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń. Na koniec z terenu należy usunąć kamienie lub odłamki skał, które mogą uszkodzić membranę. Zaokrąglenie ścian skarpy powinno mieć promień 0,20 m.

Składowisko na popioły - Geomembrana PVC
Składowisko na popioły - Geomembrana PVC

Bez względu na typ wybranej membrany podstawowym elementem jest dobre wykonanie robót ziemnych. Stabilne mechanicznie podłoże pod membraną decyduje o długości okresu użytkowego obiektu. Warto pamiętać, że na dnie zbiornika należy utworzyć pewne nachylenie, który umożliwi zbieranie wody przy opróżnianiu, i które - w razie konieczności - ułatwi transport gazu w przypadku nieplanowego tworzenia się metanu pod membraną. Postaw na niezawodne rozwiązania >>

Skutecznym uzupełnieniem takiego rozwiązania będzie ułożenie geowłókniny z drenem powietrznym pod geomembraną lub innego elementu drenującego. Ułożenie geowłókniny pod geomembraną tworzy znakomitą powierzchnię poślizgową i polepsza jej właściwości mechaniczne - pełni rolę poduszki w trakcie naturalnego, akceptowalnego osiadania lub podczas napełniania zbiornika wodą: obciążenie hydrostatyczne "wymusza" utrzymanie uszczelnienia na swoim miejscu. Zgrzewana na gorąco geowłóknina o dostatecznej wytrzymałości i grubości natychmiast przejmuje na siebie wszelkie siły i zapobiega powstawaniu wszelkich anormalnych odkształceń membrany, co gwarantuje długi okres użytkowy.

USZCZELNIANIE RURY Z PEHD
USZCZELNIANIE RURY Z PEHD

Praktycznie polietyleny HDPE i LDPE są chemicznie obojętne i stabilne i nie zawierają żadnych plastyfikatorów. Dane na temat odporności chemicznej LDPE są ograniczone, tak więc firma dysponuje tabelą (sporządzoną przez NALGENE), w której zebrano dane dotyczące LDPE (polietylen niskiej gęstości) i HDPE (polietylen wysokiej gęstości). Należy podkreślić, że mieszanki chemiczne nie mają takiego samego wpływu na tworzywa sztuczne, jak każdy składnik chemiczny tych mieszanek z osobna. Z tego powodu zaleca się, aby na etapie projektowania przeprowadzić testy zanurzeniowe, które umożliwią potwierdzenie stabilności typu wybranej membrany.

WYTYCZNE WYKONAWCZE

Zamocowanie membrany na wysokości prowadzi się w wykopie zewnętrznym, okalającym, wykonanym specjalnie w takim celu podczas robót ziemnych. Z wyjątkiem szczególnych przypadków taki wykop będzie się mieścił w odległości 0,5 m od zaokrąglenia korony skarpy i będzie miał przekrój 0,40 x 40 m.

Studzienki należy wykonać z betonu lub prefabrykatów (pionowe ścianki i dno), a powierzchnię wykończyć starannie zacieranym i szczelnym cementem. Ziemia wokół studzienek powinna być solidnie ubita, co pozwoli na uniknięcie w przyszłości osłabienia konstrukcji i wszelkich sił ścinania.
Należy przedsięwziąć wszelkie środki ostrożności, by uniknąć "topienia się" studzienek w podskórnych warstwach wodonośnych (należy również zabezpieczyć dno zbiornika przed wnikaniem wody). Kanalizację doprowadzoną do tych studzienek należy układać na występie 0,30 m nad ścianą nośną. Takie studzienki powinny się znajdować w odległości ponad 1 m od stóp skarpy.

ZAKOTWIENIE BRZEGOWE GEOMEMBRANY PEHD
ZAKOTWIENIE BRZEGOWE GEOMEMBRANY PEHD

Jeżeli zbiornik ma być opróżniany szybko za pomocą wysokowydajnych pomp, należy przewidzieć otulinę wewnętrzną studzienki, dzięki czemu uniknie się wciągania geomembrany przez filtr ssący.

Kanalizację wychodzącą z nachylonej skarpy należy układać na występie 0,30 m nad płaszczyzną skarpy (odległość między dnem kanału a płaszczyzną skarpy). W płaszczyźnie i na warstwie wyrównawczej skarpy należy ułożyć blok ze szczelnego, starannie wygładzonego betonu otaczającego kanalizację na co najmniej 0,30 m. Na obwodzie każdego z kanałów należy przewidzieć około 0,50 m wolnego miejsca.
Mocowanie materiałów uszczelniających w różnych obiektach betonowych można przeprowadzić metodą kołkowania profili metalowych (stal ocynkowana lub nierdzewna na zamówienie) i zamontowania - w razie konieczności - uszczelki butylowej (na przykład w przypadku kanalizacji zatopionej pod powierzchnią wody). Mówiąc ogólnie, każdy szczególny przypadek zostanie poddany starannym badaniom, a klient otrzymuje szczegółowy schemat montażowy.

MOCOWANIE NA BETONIE – ŚCIANKA SYFONOWA
MOCOWANIE NA BETONIE – ŚCIANKA SYFONOWA

W niektórych szczególnych przypadkach należy zwrócić uwagę na ryzyko tworzenia się gazu pod szczelną geomembraną. Gaz ten będzie unosił uszczelnienie i tworzył "pęcherze", które mogą osiągać znaczne rozmiary. Należy więc uwzględnić to zjawisko i przewidzieć instalację odprowadzania gazu na zewnątrz.

W niektórych przypadkach niezbędna będzie instalacja systemu odprowadzania wody z opaską u stóp skarpy i ściekiem na zewnątrz zbiornika. Jest to szczególnie konieczne w przypadku, gdy wykryje się obecność wody tuż pod powierzchnią dna zbiornika i w sytuacji, gdy poziom zwierciadła wody jest zmienny, gdyż stałe działanie podciśnienia może zniweczyć szczelność obiektu.

Jeżeli można przewidzieć istnienie takich wód, to należałoby podnieść dno zbiornika, co pozwoli uniknąć wszelkich trudności, nie tylko w przypadku instalacji geomembrany czy okresowego czyszczenia.

GWARANCJA GRILTEX

Firma Griltex stosuje wyłącznie materiały wyselekcjonowane i sprawdzone atestem oraz objęte minimum 10-letnią gwarancją. Dysponuje także własnym warsztatem, który daje możliwość przygotowania i obróbki materiałów pod konkretną budowę. Współpraca z międzynarodową, elastyczną i doświadczoną firmą, taką jak Griltex, gwarantuje perfekcję i sprawność wykonania.

KONTAKT

Griltex Polska Sp. z o.o.

ul. Obornicka 7, Poznań-Złotkowo
62-002 Suchy Las

tel.: +48 61 655 37 51, +48 600 07 82 90
faks:+48 61 655 37 50


www.griltex.pl ; www.griltex.com

Griltex logo

(griltex, uszczelnienia, uszczelnienie obiektów przemysłowych, prace uszczelniające, membrany uszczelniające, folia uszczelniająca z PEHD)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.