Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Na co zwracać uwagę podczas zakupu wełny mineralnej?

URSA Polska  |  28.06.2019

Stojąc przed zakupem izolacji termicznej do ocieplenia domu, inwestorzy bardzo często mają wiele pytań i dylematów. Nie wiedzą bowiem, na co tak naprawdę należy zwrócić uwagę i czym się kierować przy wyborze konkretnego produktu? Podpowiadamy, co jest ważne przy wyborze wełny mineralnej.

Przed zakupem warto przede wszystkim zapoznać się z ety­kietą wyrobu. To ona zawiera bowiem najważniejsze informacje na temat danego produktu. Często jednak można przekonać się, że nie wszystkie produkty mają etykietę, na której powinny znaleźć się wymagane prawem informacje na temat ich cech.

We wszystkich krajach Unii Europej­skiej, również w Polsce, obowiązuje przej­rzystość procedur i działań pozwalających na wprowadzenie do obrotu i stosowania wyrobów budowlanych tak, aby chroniły one prawa konsumenckie. Oznacza to, że wszy­scy producenci powinni stosować takie same procedury, poddawać wyroby takim samym badaniom i klasyfikacjom oraz udostępniać w określony i zrozumiały sposób takie same informacje o produktach. Dopiero po spełnie­niu tych ściśle określonych wymagań praw­nych, wyrób jest wprowadzany do obrotu i stosowany w budownictwie. O czym zatem warto pamiętać? Dowiedz się więcej >>

URSA wełna mineralnaSprawdź, kto jest producentem

Na etykiecie wyrobu budowlanego musi być podany jego producent lub upoważniony re­prezentant, który zapewnia opis wyrobu oraz dodatkowo - dokumentację techniczną, np. europejski znak CE, deklarację własności użytkowych czy Europejską Aprobatę Tech­niczną. Wyrobowi budowlanemu powinna towarzyszyć zrozumiała i czytelna etykieta w języku kraju, w którym jest on wprowadza­ny. Jeśli choć jeden wymóg nie jest spełniony, to wyrób budowlany nie może być wprowa­dzony do obrotu na terenie UE, a tym bar­dziej instalowany w budynkach.


Należy również sprawdzić deklarowane własności i parametry wyrobu. Są to waż­ne cechy produktu, ponieważ decydują one o skuteczności izolacji oraz bezpieczeństwie. Zaliczamy do nich:

  • ​klasę reakcji na ogień (euroklasa) od A1 do F - A1 jest najwyższa. Sprawdzajmy po­ziom emisji gazów i płonących kropel oraz niezmienność produktu w czasie. Wełna firmy URSA jest materiałem NIEPALNYM - to bardzo ważny argument przy wyborze materiału do izolacji. Wełna szklana URSA ma najwyższą klasę reakcji na ogień A1, co poświadcza etykieta wy­robu umieszczona na opakowaniu. Żadna inna klasa nie gwarantuje tak wysokiego bezpieczeństwa;
  • ​lambdę (λ), czyli współczynnik przewodzenia ciepła (im niższa jest jego wartość, tym lepiej) - opi­suje on skuteczność powstrzymywania przepływu ciepła przez przegrody dzięki materiałom termoizolacyjnym, co powodu­je, że zimą w domu powinno być ciepło, a latem chłodno. Mineralna wełna szklana URSA to skuteczna termoizolacja dachu - ma bardzo niski współczynnik przewodze­nia ciepła lambda (λ) - nawet 0,031 W/(m·K). Jego niezmienność w czasie potwierdzona jest w deklaracji właściwości użytkowych, którą wystawia się dla konkretnej paczki wełny;
  • ​opór cieplny (R), czyli relację między gru­bością materiału a jego lambdą. To pod­stawowa cecha wyrobu do termoizolacji. Uwzględnia dwie cechy jednocześnie: war­tość lambdy oraz grubość wyrobu. Opór cieplny rośnie wraz z grubością materia­łu termoizolacyjnego.

Postaw na wysoką jakość i niezawodność >>

URSA wełna mineralnaEkologia

Sprawdź, z jakich surowców wytwarzany jest wyrób i czy nadaje się do recyklingu - nie zużywaj naturalnych zasobów ziemi, nie generuj odpadów przy rozbiórce czy remon­cie. Sprawdź, czy do produkcji termoizolacji lub jej instalacji nie stosuje się niebezpiecz­nych składników, komponentów i czy są one oznaczone jako niebezpieczne. Wełna URSA jest produktem całkowicie bezpiecznym dla zdrowia - zarówno w montażu, jak i później­szym użytkowaniu. Głównymi surowcami, jakich użyto do produkcji wełny mineralnej URSA, są piasek i szkło. Dlatego jest to ma­teriał ekologiczny i poddający się w pełni recyklingowi.

W kwietniu 2019 r. URSA Polska otrzymała deklarację środowiskową typ III "zgodne z EN 15804" dla wszystkich wyrobów z wełny mineralnej produkowanych w Zakładzie w Dąbrowie Górniczej.

Aktualnie Deklaracje Środowiskowe typu III wydawane na postawie PN-EN 15804:2014 stanowią jedyne źródło usystematyzowanej i porównywalnej wiedzy na temat oddziaływania produktu na środowisko oraz budynek w czasie całego jego życia, na bazie europejskiego prawa i norm. Obejmują całościową analizę, a nie tylko wybrany przez producenta aspekt. Nie ma aktualnie innego ogólnie dostępnego i ogólnie przyjętego systemu, który pozwala na realne i mierzalne określanie wpływu wyrobu na środowisko.

Posługiwanie się deklaracjami środowiskowymi to przejaw odpowiedzialnej polityki producentów w odniesieniu do środowiska naturalnego, w czasie całego cyku życia oferowanych przez nich wyrobów. Deklaracje będą już wkrótce częścią ogólnego systemu deklarowania parametrów wyrobów w zdecydowanie szerszym niż do tej pory zakresie, z uwzględnieniem wpływu na środowisko.

URSA wełna mineralnaBezpieczeństwo

O bezpieczeństwie wyrobu budowlanego w czasie kontaktu z ogniem decyduje klasa reakcji na ogień (euroklasa).

Należy starać się stosować wyłącznie wyroby klasyfikowa­ne jako klasa A1 - każda inna klasa jest mniej bezpieczna!

Nie należy stosować wy­robów, których cechy ogniowe opisywane są inaczej niż za pomocą euroklas (klasy od A1 do F). Euroklasa musi być wyraźnie określo­na na etykiecie wyrobu i w deklaracji właści­wości użytkowych.

URSA wełna mineralnaCiepło i cicho

O tym, czy dany produkt będzie chronił przed hałasem możemy się przekonać, sprawdza­jąc na etykiecie, czy materiał do izolacji da­chu ma deklarowane właściwości odpowie­dzialne za izolację akustyczną.

Na przykład parametr AW lub AfR obecny w kodzie CE wyrobu i deklaracji właściwości użytkowych. Warto sprawdzić, czy producent potwierdzał w testach konkretną wartość izolacyjności akustycznej R lub wartość maksymalnego poziomu dźwięku L dla dachu o zbliżonej konstrukcji i układzie.

URSA wełna mineralnaNie walcz z naturą

Zastosowanie materiałów, nawet z najlepszą dostępną lambdą bez zapewniania wentylacji dachu, to gwarancja problemów już podczas pierw­szej zimy. Para wodna będzie się zawsze gro­madziła w wyższych partiach budynku i za wszelką cenę będzie chciała wydostać się na zewnątrz. Zablokowana będzie się odkładać w warstwach konstrukcyjnych lub wykończe­niowych.

To z kolei będzie powodować korozję biologiczną dachu. Próba zbudowania dachu, w którym termoizolacja będzie blokować prze­pływ napierającej pary wodnej może skończyć się poważnymi problemami. Dlatego należy stosować wyroby oddychające.

O tej cesze wyrobu informuje obecność parametru MU1 w kodzie CE wyrobu, jak to jest w przypadku wełny mineralnej URSA, która nie przeciwsta­wia się przepływowi pary wodnej. Ta cecha jest bardzo istotna z punktu widzenia prawi­dłowej i skutecznej wentylacji dachu.

URSA URSA Polska sp. z o.o. ZAKŁAD PRODUKCYJNY
ul. Armii Krajowej 12, 42-520 Dąbrowa Górnicza
tel.: 32 268 01 01
fax: 32 264 07 91
e-mail: ursa.polska@ursa.com

(ursa, wełna mineralna, ekologiczna wełna mineralna, ocieplenie domu, dom energooszczędny, izolacja akustyczna, ciepły dom)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
10/2019

Aktualny numer:

Izolacje 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Konserwacje i renowacje systemów ociepleń
  • - Odporność ogniowa elementów drewnianych
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.