Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Lambda starzeniowa - kluczowy parametr pian EXY Spray 09 i 39 firmy Honter

HONTER Company Polska  |  27.06.2019  |  1
Lambda starzeniowa - kluczowy parametr pian EXY Spray 09 i 39 firmy Honter
Lambda starzeniowa - kluczowy parametr pian EXY Spray 09 i 39 firmy Honter

Podczas gdy wielu końcowych klientów w ogóle nie wie o istnieniu takiego parametru w termoizolacji, tak naprawdę jest on kluczową wartością, jaką inwestor powinien kierować się podczas podejmowania decyzji co do wykorzystanych materiałów. Jednocześnie wykonawca izolacji, ze względu na rzetelność, która na rynku budowlanym jest najbardziej w cenie, również powinien być świadom, tego jaką pianę natryskuje i jak się ona zachowa nawet kilka dekad po instalacji.

O tym właśnie informuje parametr lambdy starzeniowej określany metodami badawczymi opracowanymi przez grupę badawczą WG6 komitetu technicznego TC88 działającego w ramach Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego (CEN), jednak nie wszyscy producenci piany, w przeciwieństwie do Hontera, producenta systemów izolacji premium EXY Spray, poddają swoje wyroby temu badaniu.

Dlaczego jest to tak ważne?

Domy to inwestycje na lata, a lambda starzeniowa to parametr, który określa, jak będą się zmieniać właściwości termoizolacyjne pianki natryskowej, czyli przenikalność cieplna, w przeciągu nawet kilku dekad. Podczas opracowywania badania, grupa robocza WG6 zdołała określić, że wszystkie pianki natryskowe tracą część swoich właściwości termoizolacyjnych w ciągu do 8 lat od momentu natrysku. Dzieje się tak ze względu na proces dyfuzji, jaki zachodzi pomiędzy powietrzem a medium gazowym wykorzystanym podczas natrysku. Co ciekawe akurat w przypadku systemu EXY Spray 09, dzięki bardzo wysokiemu stosunkowi otwartych komórek, ta utrata jest minimalna i następuję tuż po natrysku, więc parametr przenikalności cieplnej tego produktu jest w zasadzie stały przez cały okres eksploatacji. Dowiedz się więcej >>

HONTER Izolacja pianą

Inaczej dzieje się w przypadku pian natryskowych innych producentów, co jest efektem wykorzystywania przez nich składników chemicznych piany ze zmiennych źródeł, po prostu najtańszych w danym momencie. Taka piana nie posiada powtarzalnych właściwości, jej karta techniczna i wpisane na niej wartości - w tym również lambdy starzeniowej - są czysto deklaratywne i w rzeczywistości nie wiadomo, jakie parametry będzie mieć piana, ani tuż po natrysku, ani tym bardziej w przeciągu nadchodzących lat.

Z kolei produkowane w podlegającej restrykcyjnej kontroli niemieckiej wytwórni pianki Honter wykonywane są według spójnego amerykańskiego systemu, więc nie dość, że parametr lambdy starzeniowej ich systemów premium EXY Spray 09 i EXY Spray 39 jest zbadany laboratoryjnie, to końcowy odbiorca, a także instalator izolacji mają pewność co do powtarzalności systemu.

Istota badania

Samo badanie lambdy starzeniowej musiało zostać opracowane ze względu na dynamiczny rozwój technologii natrysku i brak odpowiednio starych próbek pianki natryskowej do porównania wykonanych technologią identyczną ze stosowaną obecnie. W tym celu wspomniana grupa robocza WG6 zajmująca się wyłącznie systemami pianki natryskowej PUR i PIR WG6 komitetu technicznego CEN odpowiedzialnego za materiały i produkty izolacyjne opracowała badanie przyśpieszonego postarzania pianki natryskowej.

Badanie to polega na wycięciu licznych próbek pianki natryskowej z różnych natrysków i poddaniu ich wpływowi stałej temperatury 70 stopni Celsjusza na czas 175 dni. Dlatego parametr lambda po 175 dniach, będący zamiennym określeniem dla lambdy starzeniowej, nie odnosi się po prostu do przenikalności cieplnej po tym czasie, ale po tym czasie w warunkach znacząco utrudnionych w stosunku do warunków eksploatacji, co zostało zaaprobowane przez Europejskie organy normalizacyjne jako dobry wyznacznik tego jakie parametry będzie mieć piana po 25 latach. De facto żadnych innych materiałów izolacyjnych nie poddaje się aż tak utrudnionym warunkom otoczenia podczas badań jakościowych.

Izolacje natryskowe HONTER

Dlatego właśnie, ze względu na trudności, koszty i wysoki rygor, wyłącznie producenci mogący pochwalić się spójnym systemem pian natryskowych - tacy jak Honter - podejmują się tego badania. Badanie lambdy starzeniowej wymaga również przetestowania wielu próbek z różnych natrysków dla zachowania rygoru technicznego, pokazuje więc także powtarzalność badanego systemu pian natryskowych. Postaw na doświadczenie specjalistów firmy HONTER >>

Inne zalety spójnych systemów pian

Ubocznym skutkiem wykonania badań lambdy starzeniowej jest dobre zbadanie również innych parametrów pianki natryskowej Honter. Dzięki temu można mieć pewność również co do ich właściwości mechanicznych. Wyjątkowo otwarta struktura EXY Spray 09 sprawia, że pianka ta jest elastyczna, w granicach 10 kg/m3, przy normie około 14 dla innych producentów zapewnia, że pianka ta nie jest podatna na odrywanie od więźb dachowych lub rozrywanie w swojej strukturze. Spójne parametry każdej partii piany ułatwiają również poprawny natrysk izolatorom, którym Honter zapewnia również przeszkolenie ze specyfiki układania tej pianki.

HONTER Logo

HONTER Company Polska

Ul. Głogowska 31/33
60-702 Poznań

OBSŁUGA KLIENTA
Tel.: 793 581 581
info@honter.pl
www.honter.pl

Biuro handlowe:
61-441 Poznań
ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 406

(honter, piany natryskowe, system premium EXY Spray 09,system EXY Spray 39, lambda starzeniowa, piany EXY Spray, EXY Spray 09, EXY 09)

Komentarze

(1)
OlekW | 05.07.2019, 14:39
Te pianki wcale się tak od siebie nie różnią jak to tu opisane.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.