Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków

Outside insulation of open components of existing buildings
Poznaj wymagania wykonawcze podczas prowadzenia prac uszczelniających
Poznaj wymagania wykonawcze podczas prowadzenia prac uszczelniających
Fot. B. Monczyński

Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie uniemożliwić wnikanie wody oraz wilgoci w strukturę przegród zagłębionych w gruncie [1].

Hydroizolacja powinna mieć postać ciągłego i szczelnego systemu o układzie "wanny”, który całkowicie oddzieli budynek lub jego część od wody [2]. Pionowe uszczelnienie zewnętrzne powinno być w funkcjonalny i trwały sposób połączone z nieprzepuszczalną dla wody lub w inny sposób uszczelnioną konstrukcją posadzki na gruncie. Jeśli nie jest to możliwe, należy zaplanować inne zabezpieczenia, specyficzne dla danego obiektu (np. drenaż).

W przypadku obciążenia wilgotnością gruntu oraz niespiętrzającą się wodą infiltracyjną, w strefie połączenia z nieprzepuszczalną dla wody lub odpowiednio uszczelnioną posadzką na gruncie należy wykonać wtórną hydroizolację poziomą przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie. Rozwiązanie takie nie jest jednak właściwe w przypadku występowania wody spiętrzającej się lub napierających wód gruntowych.

Odpowiednio zaprojektowane i wykonane wtórne uszczelnienie zewnętrzne może mieć zastosowanie w przypadku każdej z czterech form obciążenia wodą w gruncie [2]. Należy upewnić się, czy wszystkie stosowane materiały są kompatybilne (tj. nie oddziałują na siebie w sposób powodujący ich destrukcję [3]) - nie tylko ze sobą, ale również z materiałami hydroizolacyjnymi, które występują na uszczelnianej powierzchni.

Projekt hydroizolacji wtórnej powinien uwzględniać prawidłowe zabezpieczenie wszelkich miejsc krytycznych, tj. miejsc zakończenia uszczelnienia, połączeń różnych elementów konstrukcji, spoin roboczych i dylatacyjnych, przejść instalacyjnych itp.

Przed przystąpieniem do prac uszczelnianą powierzchnię należy odsłonić (odkopać), tak aby stworzyć odpowiednią przestrzeń dla planowanego frontu robót, oraz w odpowiedni sposób przygotować [2]. Należy przy tym uwzględnić wpływ, jaki odkopanie budynku może mieć na stabilność jego konstrukcji - jeśli to konieczne budynek należy odkopywać i uszczelniać odcinkowo (FOT. 1).

FOT. 1. Odcinkowo wykonywana wtórna hydroizolacja pionowa; fot.: B. Monczyński
FOT. 1. Odcinkowo wykonywana wtórna hydroizolacja pionowa; fot.: B. Monczyński

Podczas prowadzenia prac uszczelniających należy przestrzegać specyficznych dla danego produktu wytycznych oraz specyfikacji producenta. Powierzchnię przygotowaną do uszczelnienia należy zazwyczaj w odpowiedni sposób zagruntować, przy czym rodzaj i sposób aplikacji preparatu gruntującego musi być dopasowany zarówno do podłoża (rodzaj, chłonność, wilgotność, występujące stare powłoki hydroizolacyjne), jak i do wybranego systemu hydroizolacji.

Przed przystąpieniem do nakładania warstwy uszczelniającej należy zachować zalecane przez producenta systemu czasy oczekiwania.

W przypadku wykonywania hydroizolacji wtórnej z modyfikowanych tworzywami sztucznymi bitumicznych mas grubowarstwowych (KMB/PMBC) materiał należy nakładać na przygotowane i zagruntowane podłoże metodą szpachlowania lub przy użyciu odpowiedniego urządzenia do natrysku.

TABELA 1. Minimalna grubość powłok wykonywanych z grubowarstwowych mas bitumicznych (KMB/PMBC) [1]
TABELA 1. Minimalna grubość powłok wykonywanych z grubowarstwowych mas bitumicznych (KMB/PMBC) [1]
TABELA 2. Minimalna grubość powłok wykonywanych z mineralnych szlamów uszczelniających [1]
TABELA 2. Minimalna grubość powłok wykonywanych z mineralnych szlamów uszczelniających [1]

Jak każdą izolację powłokową (tj. aplikowaną w postaci płynnej lub półpłynnej), materiał należy nakładać w co najmniej dwóch warstwach (operacjach roboczych), tak aby sumaryczna grubość powłoki odpowiadała wymaganiom podanym w TABELI 1 i TABELI 2 (należy przy tym zachować podane przez producenta grubość warstwy mokrej oraz zużycie materiału).

Aby zapewnić prawidłowe wysychanie materiału oraz zapobiec powstawaniu spękań, należy ponadto zwrócić uwagę, aby przewidziana grubość warstwy w stanie mokrym w żadnym miejscu nie została przekroczona o więcej niż 100%.

Czytaj też: Hydroizolacje podziemnych części budynków >>>

W zależności od występującego obciążenia wodą może być wymagane wtopienie w pierwszą warstwę uszczelnienia wkładki wzmacniającej. Zastosowanie wkładki "wymusza" aplikację materiału w dwóch cyklach roboczych oraz nałożenie warstw o odpowiedniej grubości, a ponadto zwiększa wytrzymałość na ściskanie masy KMB.

Przy stałych obciążeniach, jakimi są ciężar gruntu i ciśnienie wody, może wystąpić zmniejszenie grubości suchej powłoki. Ewentualne zmniejszenie grubości suchej powłoki nie prowadzi automatycznie do braku działania uszczelnienia. Należy mieć jednak pamiętać, że mas KMB nie powinno się stosować w przypadku konstrukcji posadowionych w gruncie na głębokości większej niż 3 m [4].

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Pierwszy krok do pozbycia się wilgoci »


Walka z pojawiającą się wilgocią na ścianach powinna zacząć się od... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Jak zaoszczędzić dzięki kompleksowej izolacji domu?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ciepło ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi oraz podłogi na gruncie lub piwnicę.
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
2/2020

Aktualny numer:

Izolacje 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ludomir Duda: Warunki Techniczne muszą być zmienione
  • - Płyty fundamentowe - posadowienie i układ warstw
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.