Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Honter liderem izolacji natryskowych dzięki spójnym systemom produkcji PIR i PUR

HONTER Company Polska  |  28.05.2019  |  2
Honter liderem izolacji natryskowych dzięki spójnym systemom produkcji PIR i PUR
Honter liderem izolacji natryskowych dzięki spójnym systemom produkcji PIR i PUR
HONTER Company Polska

Natrysk spienionego poliuretanu, coraz bardziej popularny ze względu na inaczej niemożliwą do uzyskania szczelność izolacji, to stosunkowo nowa i niezwykle dynamicznie rozwijająca się branża technologii ocieplania zarówno domów, jak i innych budynków użytkowych. Dlatego kiedy pianki natryskowe dotarły do Europy, lokalne organy normalizacyjne napotkały na problem braku starszych próbek do porównania wykonanych identyczną technologią z obecnie produkowanymi. Aby rozwiązać tę kwestię, grupa badawcza WG6 działająca w ramach komitetu technicznego TC 88 Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego opracowała złożone badanie lambdy starzeniowej, będące najlepszym wyznacznikiem długotrwałych właściwości materiału izolacyjnego oraz powtarzalności wykonania pianki. Nie bez powodu, w praktyce tylko pianki natryskowe produkowane według spójnego systemu - jak np. EXY Spray 09 i 39 firmy Honter - są w stanie spełnić warunki tego badania.

Badanie lambdy 175, czyli lambdy starzeniowej

Wspomniana grupa badawcza WG6, działająca w ramach komitetu technicznego odpowiedzialnego za materiały i technologie termoizolacyjne, to zespół specjalistów mający za zadanie eksperymentalne badanie systemów PUR i PIR oraz opracowywanie dla nich kryteriów i norm jakościowych. Samo badanie lambdy starzeniowej opracowano po to, aby klient nie musiał polegać na wartościach oszacowanych i zadeklarowanych przez producenta bez poparcia badaniem, ale mógł wybrać piankę natryskową co do której ma pewność, że została dokładnie przetestowana. Na krajowym rynku Honter jest jedną z dwóch firm, które poddały swoje produkty temu badaniu. Dowiedz się więcej >>

HONTER - izolacja natryskowa

O czym informuje parametr lambdy starzeniowej?

Istotą badania lambdy starzeniowej jest określenie, jak izolacja piankowa będzie zachowywać się w trakcie eksploatacji budynku, a w trakcie jego opracowywania stwierdzono, że większość pian traci część swoich właściwości termoizolacyjnych z powodu naturalnie zachodzących procesów dyfuzji gazów wykorzystanych podczas natrysku z powietrzem. Lambda starzeniowa pokazuje więc wartość współczynnika przenikania ciepła po upływie takiego czasu, że jest on już stabilny. Pianka EXY Spray 09, dzięki spójnemu systemowi rozwijanemu od początku istnienia tej technologii, posiada niespotykanie wysoki współczynnik otwartych komórek, dzięki czemu tuż po natrysku osiąga docelową bardzo wysoką wartość lambdy.

Izolacja pianką

Techniczna strona badania

Ze względu na wspomniany brak grupy kontrolnej badanie polega na poddaniu próbek pianki warunkom znacznie trudniejszym niż warunki eksploatacji, bo utrzymaniu ich w stałej temperaturze 70ºC przez 175 dni (stąd inna nazwa tego współczynnika, lambda 175). Warto nadmienić, że żaden inny materiał izolacyjny nie podlega tak rygorystycznym testom.

Wnioski z badania i certyfikacja

Oczywiście każda pianka natryskowa posiada parametr lamdby starzeniowej mniej lub bardziej korzystny, ale tylko niektóre poddają się badaniu i mają certyfikat na utrzymywanie danej wartości. W przeciwieństwie do Hontera, większość producentów korzysta ze składników do pian pochodzących ze zmiennych źródeł i nie ma na tyle powtarzalnych parametrów, żeby uzyskać spójne wyniki. Inaczej rzecz wygląda w przypadku spójnego systemu zgodnego z amerykańskim patentem i podlegającego restrykcyjnym kontrolom podczas produkcji w niemieckiej wytwórni, jakim może pochwalić się Honter, którego produkty - pianka otwartokomórkowa EXY Spray 09 oraz zamkniętokomórkowa EXY Spray 39 - posiadają certyfikaty na spełnianie określonych, wysokich parametrów lambdy starzeniowej identycznych lub niemal identycznych ze współczynnikiem przenikania ciepła tuż po natrysku. Postaw na jakość i niezawodność rowiązań HONTER >>

Honter - izolacje

Inne parametry piany

Aby uzyskać wyniki kwalifikujące do certyfikatu, pianki natryskowe EXY Spray 09 oraz 39 musiały wykazywać bardzo wysoką powtarzalność, która ma odbicie także w pozostałych, nietermoizolacyjnych parametrach pianki. Jasno określone, zbadane, a przede wszystkim spójne właściwości mechaniczne przekładają się na trwałość zaizolowanej warstwy. Wyjątkowo niski ciężar właściwy i związana z tym wysoka elastyczność eliminują problem odrywania i rozrywania pian pod wpływem pracy więźb dachowych lub innych elementów konstrukcyjnych domu, a wykonawcy izolacji daje pewność, że będą one zachowane na przestrzeni różnych natrysków.

Izolacja natryskowa

Powtarzalność przekłada się także na sprawniejszą instalację, dzięki czemu przeszkolony w specyfice systemu dwuosobowy zespół natryskiwaczy może pokryć pianką EXY nawet 300 m2 w ciągu dnia roboczego, dostosowując parametry procesu wyłącznie do warunków otoczenia, a nie danej partii produktu.

HONTER Logo

HONTER Company Polska

Ul. Głogowska 31/33
60-702 Poznań

OBSŁUGA KLIENTA
Tel.: 793 581 581
info@honter.pl
www.honter.pl

Biuro handlowe:
61-441 Poznań
ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 406

(honter, pianki natryskowe EXY Spray 09, izolacje natryskowe, systemy PIR i PUR, EXY Spray 09, EXY Spray 39, EXY 09, EXY 39, piana EXY 09, piana EXY 39)

Komentarze

(2)
Bart | 19.05.2020, 14:36
Interesujące badanie. Najlepsza szczelność izolacji i szybkość instalacji - mnie przekonuje.
norbi | 21.05.2020, 13:04
Innowacyjne rozwiazanie. Izolacja takimi piankami ma wiele plusów. Oprócz tych wymienionych w artukule dodakowo grubość izolacji jest mniejsza oraz jest to materiał lżejszy od pozostałych dostępnych na rynku.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.