Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Hydroizolacje krystalizujące do uszczelniania fundamentów

Hydrostop ZWMI  |  13.05.2019
Hydroizolacje krystalizujące do uszczelniania fundamentów
Hydroizolacje krystalizujące do uszczelniania fundamentów
Hydrostop ZWMI

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli.

Hydroizolacje krystalizujące mają tą szczególną właściwość, że w obecności wilgoci penetrują wnętrze betonu, reagują z minerałami z cementu i uszczelniają, "lecząc" drobne defekty matrycy cementowej, które są często przyczyną przenikania wody i wilgoci przez beton. Ta zdolność do regeneracji i uszczelniania struktury jest niezwykle cenną, a w niektórych zastosowaniach kluczową cechą tego typu hydroizolacji.

Krystalizująca hydroizolacja płyty fundamentowej

Jedną z najlepszych metod ochrony monolitycznej płyty fundamentowej przed wodą i wilgocią jest wykonanie jej z betonu wodoszczelnego, dzięki czemu można w wielu przypadkach zrezygnować z typowej hydroizolacji powłokowej. Taką klasę betonu najłatwiej uzyskać dodając domieszkę uszczelniającą zgodną z normą PN-EN 934-2+A1:2012 jaką jest Hydrostop-Mix.

Działanie uszczelniające domieszki polega na osadzaniu się składników w kapilarach stwardniałego betonu i ich krystalizacji, co powoduje doszczelnienie struktury i ograniczenie przenikania wody. Średni spadek absorpcji kapilarnej betonu po zastosowaniu produktu Hydrostop Mix to ponad 50%. Dowiedz się więcej >>

Tak silna poprawa właściwości stwardniałego betonu jest wręcz widoczna gołym okiem - fot. 1 przedstawia próbkę z dodatkiem domieszki Hydrostop-Mix (prawa) oraz kontrolną (lewą), gdzie widać jak silnie spada absorpcja kapilarna.

 http://www.izolacje.com.pl/artykul-galeria/id2795,hydroizolacje-krystalizujace-do-uszczelniania-fundamentow?gal=1&zdjecie=11640
Fot. 1. Widoczny spadek absorpcji kapilarnej próbki z domieszką Hydrostop Mix (prawa) w stosunku do próbki kontrolnej (lewa).

Zobacz też: przykładową receptę na beton klasy C30/37 o wodoszczelności W8 do wykonywania m. in. płyt i ścian fundamentowych.

Szybkie nanoszenie izolacji pionowej ścian fundamentowych

Napięte harmonogramy prac budowlanych często skłaniają wykonawców do stosowania materiałów o wysokiej tolerancji na zmienne warunki technologiczne - szczególnie w kwestii wilgotności podłoża. Mieszanka Profesjonalna 209 jest materiałem hydroizolacyjnym o bardzo wysokiej skuteczności (wodoszczelność >0,6 MPa połączona ze zdolnością mostkowania rys niepracujących do 0,3mm), który zarazem może być kładziony na mokre podłoże.

Do zabezpieczenia ścian fundamentowych wystarczy zaledwie jedna warstwa materiału, przy zużyciu około 1,6 kg/m2. Tak wykonana hydroizolacja ma cechy izolacji typu ciężkiego, a ponadto zabezpiecza beton przed szkodliwym wpływem środowiska XA2. Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia specjalistów firmy Hydrostop >>

Do realizacji dużych powierzchni hydroizolacji ścian fundamentowych możliwe jest stosowanie natrysku mechanicznego (fot. 2) co znacznie zwiększa tempo prac - dzięki specjalnie zaprojektowanej mieszance nakładany materiał nie ma tendencji do spływania, a jakość powierzchni pozostaje wysoka.

 Natrysk mechaniczny hydroizolacji
Fot. 2. Natrysk mechaniczny hydroizolacji pionowej ściany fundamentowej z Mieszanki Profesjonalnej 209.

Hydroizolacje krystalizujące - także w formie rolowej

Mata Penetrująca to izolacja krystalizująca w formie rolowej, która uszczelnia konstrukcję w potrójny sposób - poprzez warstwę folii, uszczelniającą warstwę elastyczną mostkującą drobne rysy oraz przez krystalizację aktywnych składników w kapilarach stwardniałego betonu.

 http://www.izolacje.com.pl/artykul-galeria/id2795,hydroizolacje-krystalizujace-do-uszczelniania-fundamentow?gal=1&zdjecie=11642
Fot. 3. Wnętrze deskowania odcinka ściany fundamentowej o trudnym dostępie z zewnątrz wykopu (ze względu na budynek w linii działki) pokrytego Matą Penetrującą

Taka forma izolacji sprawia, że jej zastosowanie jest możliwe w miejscach potencjalnie trudnych do uszczelnienia: pionowe ścianki przegłębieniach w płytach fundamentowych, w miejscach szalunków traconych i w miejscach, gdzie po wylaniu betonu dostęp jest bardzo utrudniony lub wręcz niemożliwy (fot. 3.).

Rozwiązanie dla hydroizolacji ścian fundamentowych z bloczków betonowych

Wykonywanie ścian fundamentowych z bloczków betonowych to technologia lubiana zarówno przez inwestorów, jak i wykonawców, ze względu na relatywnie niski koszt i szybkość wykonania. Nawet w przypadku, gdy warunki gruntowe przewidują wysokość lustra wód gruntowych poniżej poziomu posadowienia, dla tego rodzaju ścian warto rozważyć hydroizolację typu średniego lub ciężkiego.

W przeciwnym razie może się zdarzyć, że ulewne deszcze doprowadzą do zawilgoceń lub/i zalań budynku bądź jego części. Izolacja jest niezbędna przy posadowieniu budynku na gruntach słabo- lub nieprzepuszczalnych. W przypadku takiego rodzaju gruntu należy stosować płytę fundamentową zamiast ław fundamentowych.

Jedną z metod wykonania hydroizolacji ściany fundamentowej z bloczków betonowych jest ułożenie szczelnego tynku z Zaprawy Wodoszczelnej. Produkt ten działa dwojako: po pierwsze sama struktura tynku jest wodoszczelna (warstwa 5 mm wytrzymuje ciśnienie 100 m słupa wody), po drugie aktywne składniki penetrujące doszczelniają w strukturze podłoże betonowe na głębokość minimum 5 cm. Dzięki właściwościom penetrującym produkt można nakładać z zewnątrz lub od wewnątrz konstrukcji.

Lista doradców technicznych >>

Harmonogram szkoleń i konferencji naukowych, na których występujemy jako współprowadzący >>
www.hydrostop.pl Hydrostop ZWMI
ul. Bruszewska 10, 03-046 Warszawa
tel. 22 811 08 95
Wykonawstwo: tel. 501 225 391
www.hydrostop.pl

(Hydrostop, hydroizolacje, Hydroizolacje krystalizujące, Uszczelnianie fundamentów, hydroizolacja fundamentów,  Hydrostop-Zaprawa Wodoszczelna)

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
10/2019

Aktualny numer:

Izolacje 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Konserwacje i renowacje systemów ociepleń
  • - Odporność ogniowa elementów drewnianych
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.