Zasady wentylacji dachów

Cykle przepływu pary wodnej przez dach
Poznaj zasady wentylacji dachów
Poznaj zasady wentylacji dachów
Fot. TV IZOLACJE
Ciąg dalszy artykułu...

Cykle przepływu pary wodnej przez dach

Na przebieg procesu wentylowania dachu decydujący wpływ mają zmienne czynniki klimatyczne. Po zewnętrznej stronie dach podlega wahaniom dobowym, natomiast po stronie wewnętrznej - sezonowym.

Sezonowość ta wynika z zimowego okresu ogrzewania, kiedy warunki wewnątrz budynku są zazwyczaj bardzo stabilne i można stwierdzić, że stale panuje tam temperatura pokojowa - ok. 20°C, a wilgotność względna osiąga poziom 40-50%. Wtedy ciepło bardzo intensywnie przechodzi do termoizolacji i mimo jej działania przenika na zewnątrz dachu. Latem zaś jest odwrotnie: ciepło z zewnątrz (słoneczne) przechodzi do wnętrza. Wtedy termoizolacja chroni przed nadmiernym przegrzaniem dachu i budynku.

Wiadomo, że para wodna przechodzi od ośrodka ciepłego do zimnego i w związku z tym zimą przenika z wnętrza na zewnątrz, latem zaś odwrotnie. Jeżeli w dachu ułożona jest paroizolacja, to letni proces przenikania pary do pomieszczeń jest wstrzymany lub ograniczony. Jednak nawet w zamkniętej termoizolacji te zasadnicze kierunki przepływu pary funkcjonują bez względu na ilość wilgoci, jaka się w niej znajduje.

Wahania dobowe na zewnątrz polegają natomiast na tym, że w ciągu dnia powierzchnia dachu ogrzewana jest przez promienie słoneczne, w nocy zaś jest wychładzana na skutek wymiany ciepła z otoczeniem.

Czytaj też: Zagadnienia cieplno-wilgotnościowe dotyczące stropodachów >>>

RYS. 3. W dachu z dwoma szczelinami, pod warstwą wstępnego krycia (np. papą na deskowaniu) jest szczelina wentylacyjna i dlatego taki dach nazywany jest wentylowanym. Szczelina wentylacyjne jest pod pokryciem złożonym z dwóch warstw; rys.: K. Patoka
RYS. 3. W dachu z dwoma szczelinami, pod warstwą wstępnego krycia (np. papą na deskowaniu) jest szczelina wentylacyjna i dlatego taki dach nazywany jest wentylowanym. Szczelina wentylacyjne jest pod pokryciem złożonym z dwóch warstw; rys.: K. Patoka

Ciepło zgromadzone w ciągu dnia przekazywane jest do środka przez przewodzenie cieplne i promieniowanie, a pewna jego część jest odbijana lub wypromieniowana na zewnątrz. Duża część tego ciepła ogrzewa powietrze w dachu, dzięki czemu może powstać ciąg termiczny w kanałach wentylujących. To ogrzane powietrze przechwytuje parę wodną, która rano znalazła się po zewnętrznej stronie termoizolacji.

W środku dnia zaczyna się proces odwrotny - para wewnątrz termoizolacji razem z ciepłem przechodzi do wnętrza, ponieważ dach zdążył się już nagrzać.

Jeszcze przed zachodem słońca zaczyna się proces wychładzania powierzchni dachu, który najczęściej trwa całą noc. Prowadzi on do kondensacji znacznej ilości pary wodnej z powietrza na zewnętrznej powierzchni dachu oraz pod pokryciem. Największe roszenie występuje rano, kiedy napływające powietrze jest już lekko ogrzane, ale dach jest najzimniejszy.

RYS. 4. W dachach z jedną szczeliną wentylacyjną pod pokryciem, pod MWK nie ma szczeliny tak jak pod papą na deskowaniu i dlatego taki dach nazywany jest dachem niewentyowanym z pokryciem wentylowanym; rys.: K. Patoka
RYS. 4. W dachach z jedną szczeliną wentylacyjną pod pokryciem, pod MWK nie ma szczeliny tak jak pod papą na deskowaniu i dlatego taki dach nazywany jest dachem niewentyowanym z pokryciem wentylowanym; rys.: K. Patoka

W dachach wentylowanych wilgoć może się również gromadzić w szczelinie wentylacyjnej, co może doprowadzić do zawilgocenia więźby i ocieplenia (RYS. 3).

Zjawisko to jest mniej groźne w dachach niewentylowanych z jedną szczeliną wentylacyjną pod pokryciem, w których zastosowano wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (RYS. 4).

Podczas dnia podwyższona temperatura zewnętrzna powoduje przenikanie pary z wewnętrznych warstw dachu na zewnątrz przegrody i gdy dach jest wentylowany lub pokrycie wentylowane (z membraną wstępnego krycia), przepływające powietrze wyciąga wilgoć na zewnątrz. Procesy cieplno-wilgotnościowe przebiegające na powierzchni dachu wpływają więc na temperaturę i wilgotność całej konstrukcji.

RYS. 5. W ten schematyczny sposób można przedstawić kierunki przepływu ciepła i wilgoci przez ocieplony dach. Procesy związane z przenikaniem i skraplaniem się pary wodnej w dachu są ściśle powiązane z przebiegiem wymiany ciepła w przegrodzie; rys.: K. Patoka
RYS. 5. W ten schematyczny sposób można przedstawić kierunki przepływu ciepła i wilgoci przez ocieplony dach. Procesy związane z przenikaniem i skraplaniem się pary wodnej w dachu są ściśle powiązane z przebiegiem wymiany ciepła w przegrodzie; rys.: K. Patoka

Działanie wentylacji skutkuje tym, że zimowa wędrówka pary na zewnątrz, a letnia do wnętrza powoduje w bilansie rocznym wysychanie dachu. Nocny strumień przenikania jest zimą wyższy niż powodowane słońcem przenikanie odwrotne, więc zimą wilgoć przez dłuższy czas wędruje na zewnątrz. Latem odpowiednio zwiększa się przenikanie odwrotne, przy czym wilgoć w większej części przemieszcza się do wnętrza lub wysycha do wnętrza budynku, jeśli nie jest to zablokowane przez założoną od środka paroizolację (RYS. 5).

Para wodna wciąż zatem przemieszcza się w granicach termoizolacji i niewątpliwie w wielu dachach przy tej okazji się skrapla. Jest to możliwe, gdy spadki temperatury przekroczą punkt rosy, dlatego najlepiej jest, gdy para skrapla się jak najbliżej zewnętrznej warstwy termoizolacji i w jak najmniejszych ilościach. Temu służy wentylacja dachu. Ważne jest, aby bilans roczny wymiany ciepła i pary wodnej z otoczeniem powodował wysychanie dachu, a nie jego zawilgocenie.

Warunkiem dobrego działania wentylacji dachów jest odpowiedni dobór materiałów pod względem ich paroprzepuszczalności. Opór dyfuzyjny poszczególnych warstw w układzie dachu powinien się zmniejszać od środka na zewnątrz. Od środka powinny więc być instalowane materiały o dużym oporze dla pary (małej paroprzepuszczalności), po stronie zewnętrznej zaś - o małym oporze (dużej paroprzepuszczalności).

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

[dachy, wentylacja dachów, dach wentylowany, wentylowanie dachów, kąt nachylenia dachu, nachylenie dachu, stropodach, dach stromy, dach spadzisty, fizyka budowli, dach płaski, przewiew powietrza, konstrukcja dachu, kształt dachu, mwk, fwk, warstwy dachu, izolacja dachu, termoizolacja dachu]

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.