Zasady wentylacji dachów

Cykle przepływu pary wodnej przez dach
Poznaj zasady wentylacji dachów
Poznaj zasady wentylacji dachów
Fot. TV IZOLACJE
Ciąg dalszy artykułu...

Cykle przepływu pary wodnej przez dach

Na przebieg procesu wentylowania dachu decydujący wpływ mają zmienne czynniki klimatyczne. Po zewnętrznej stronie dach podlega wahaniom dobowym, natomiast po stronie wewnętrznej - sezonowym.

Sezonowość ta wynika z zimowego okresu ogrzewania, kiedy warunki wewnątrz budynku są zazwyczaj bardzo stabilne i można stwierdzić, że stale panuje tam temperatura pokojowa - ok. 20°C, a wilgotność względna osiąga poziom 40-50%. Wtedy ciepło bardzo intensywnie przechodzi do termoizolacji i mimo jej działania przenika na zewnątrz dachu. Latem zaś jest odwrotnie: ciepło z zewnątrz (słoneczne) przechodzi do wnętrza. Wtedy termoizolacja chroni przed nadmiernym przegrzaniem dachu i budynku.

Wiadomo, że para wodna przechodzi od ośrodka ciepłego do zimnego i w związku z tym zimą przenika z wnętrza na zewnątrz, latem zaś odwrotnie. Jeżeli w dachu ułożona jest paroizolacja, to letni proces przenikania pary do pomieszczeń jest wstrzymany lub ograniczony. Jednak nawet w zamkniętej termoizolacji te zasadnicze kierunki przepływu pary funkcjonują bez względu na ilość wilgoci, jaka się w niej znajduje.

Wahania dobowe na zewnątrz polegają natomiast na tym, że w ciągu dnia powierzchnia dachu ogrzewana jest przez promienie słoneczne, w nocy zaś jest wychładzana na skutek wymiany ciepła z otoczeniem.

Czytaj też: Zagadnienia cieplno-wilgotnościowe dotyczące stropodachów >>>

RYS. 3. W dachu z dwoma szczelinami, pod warstwą wstępnego krycia (np. papą na deskowaniu) jest szczelina wentylacyjna i dlatego taki dach nazywany jest wentylowanym. Szczelina wentylacyjne jest pod pokryciem złożonym z dwóch warstw; rys.: K. Patoka
RYS. 3. W dachu z dwoma szczelinami, pod warstwą wstępnego krycia (np. papą na deskowaniu) jest szczelina wentylacyjna i dlatego taki dach nazywany jest wentylowanym. Szczelina wentylacyjne jest pod pokryciem złożonym z dwóch warstw; rys.: K. Patoka

Ciepło zgromadzone w ciągu dnia przekazywane jest do środka przez przewodzenie cieplne i promieniowanie, a pewna jego część jest odbijana lub wypromieniowana na zewnątrz. Duża część tego ciepła ogrzewa powietrze w dachu, dzięki czemu może powstać ciąg termiczny w kanałach wentylujących. To ogrzane powietrze przechwytuje parę wodną, która rano znalazła się po zewnętrznej stronie termoizolacji.

W środku dnia zaczyna się proces odwrotny - para wewnątrz termoizolacji razem z ciepłem przechodzi do wnętrza, ponieważ dach zdążył się już nagrzać.

Jeszcze przed zachodem słońca zaczyna się proces wychładzania powierzchni dachu, który najczęściej trwa całą noc. Prowadzi on do kondensacji znacznej ilości pary wodnej z powietrza na zewnętrznej powierzchni dachu oraz pod pokryciem. Największe roszenie występuje rano, kiedy napływające powietrze jest już lekko ogrzane, ale dach jest najzimniejszy.

RYS. 4. W dachach z jedną szczeliną wentylacyjną pod pokryciem, pod MWK nie ma szczeliny tak jak pod papą na deskowaniu i dlatego taki dach nazywany jest dachem niewentyowanym z pokryciem wentylowanym; rys.: K. Patoka
RYS. 4. W dachach z jedną szczeliną wentylacyjną pod pokryciem, pod MWK nie ma szczeliny tak jak pod papą na deskowaniu i dlatego taki dach nazywany jest dachem niewentyowanym z pokryciem wentylowanym; rys.: K. Patoka

W dachach wentylowanych wilgoć może się również gromadzić w szczelinie wentylacyjnej, co może doprowadzić do zawilgocenia więźby i ocieplenia (RYS. 3).

Zjawisko to jest mniej groźne w dachach niewentylowanych z jedną szczeliną wentylacyjną pod pokryciem, w których zastosowano wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (RYS. 4).

Podczas dnia podwyższona temperatura zewnętrzna powoduje przenikanie pary z wewnętrznych warstw dachu na zewnątrz przegrody i gdy dach jest wentylowany lub pokrycie wentylowane (z membraną wstępnego krycia), przepływające powietrze wyciąga wilgoć na zewnątrz. Procesy cieplno-wilgotnościowe przebiegające na powierzchni dachu wpływają więc na temperaturę i wilgotność całej konstrukcji.

RYS. 5. W ten schematyczny sposób można przedstawić kierunki przepływu ciepła i wilgoci przez ocieplony dach. Procesy związane z przenikaniem i skraplaniem się pary wodnej w dachu są ściśle powiązane z przebiegiem wymiany ciepła w przegrodzie; rys.: K. Patoka
RYS. 5. W ten schematyczny sposób można przedstawić kierunki przepływu ciepła i wilgoci przez ocieplony dach. Procesy związane z przenikaniem i skraplaniem się pary wodnej w dachu są ściśle powiązane z przebiegiem wymiany ciepła w przegrodzie; rys.: K. Patoka

Działanie wentylacji skutkuje tym, że zimowa wędrówka pary na zewnątrz, a letnia do wnętrza powoduje w bilansie rocznym wysychanie dachu. Nocny strumień przenikania jest zimą wyższy niż powodowane słońcem przenikanie odwrotne, więc zimą wilgoć przez dłuższy czas wędruje na zewnątrz. Latem odpowiednio zwiększa się przenikanie odwrotne, przy czym wilgoć w większej części przemieszcza się do wnętrza lub wysycha do wnętrza budynku, jeśli nie jest to zablokowane przez założoną od środka paroizolację (RYS. 5).

Para wodna wciąż zatem przemieszcza się w granicach termoizolacji i niewątpliwie w wielu dachach przy tej okazji się skrapla. Jest to możliwe, gdy spadki temperatury przekroczą punkt rosy, dlatego najlepiej jest, gdy para skrapla się jak najbliżej zewnętrznej warstwy termoizolacji i w jak najmniejszych ilościach. Temu służy wentylacja dachu. Ważne jest, aby bilans roczny wymiany ciepła i pary wodnej z otoczeniem powodował wysychanie dachu, a nie jego zawilgocenie.

Warunkiem dobrego działania wentylacji dachów jest odpowiedni dobór materiałów pod względem ich paroprzepuszczalności. Opór dyfuzyjny poszczególnych warstw w układzie dachu powinien się zmniejszać od środka na zewnątrz. Od środka powinny więc być instalowane materiały o dużym oporze dla pary (małej paroprzepuszczalności), po stronie zewnętrznej zaś - o małym oporze (dużej paroprzepuszczalności).

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

[dachy, wentylacja dachów, dach wentylowany, wentylowanie dachów, kąt nachylenia dachu, nachylenie dachu, stropodach, dach stromy, dach spadzisty, fizyka budowli, dach płaski, przewiew powietrza, konstrukcja dachu, kształt dachu, mwk, fwk, warstwy dachu, izolacja dachu, termoizolacja dachu]

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Która fuga szybko wiąże i jest łatwa w utrzymaniu czystości?

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Chemia budowlana - porady ekspertów »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
4/2020

Aktualny numer:

Izolacje 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Co wpływa na trwałość i niezawodność ETICS?
  • - Balkony – projektowanie numeryczne złączy z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.